V Loučné někdo zabíjí psy

12. listopadu 2008 v 14:49 | sumpersky.denik.cz |  Otrávená zvířata v novinách

V Loučné někdo zabíjí psy

Loučná nad Desnou - Životy pěti psů má na svědomí travič, který obchází Loučnou nad Desnou. Zvířata uhynula během několika týdnů. U dvou z nich pitva ukázala otravu jedem na hubení hlodavců. Příznaky však byly ve všech případech stejné. Podle kynologa z Loučné nad Desnou Miroslava Chytila pachatel hází psům jed zabalený v mase přes plot.
29.10.2008 6:34
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Ivan Babej
Místní kynologický klub již pro majitele psů vydal varování, které se také objeví na úřední desce radnice.
"Ve všech případech se jednalo o čtyř až pětileté psy větších plemen. Ve dvou případech otravu jedem potvrdila pitva, další majitelé zvířata pitvat nenechali, ale podle všeho se jednalo také o otravu," řekl loučenský kynolog Chytil.
Místním chovatelům rozhodně doporučuje zvýšenou pozornost. "Měli by raději zahrady a dvory kontrolovat, všímat si podezřelých předmětů i pohybu lidí. V době nepřítomnosti bych doporučoval psa raději nechat v domě nebo v kotci, i když to pro někoho může být problematické. Otrava ale pro psa znamená velmi trýznivou smrt," dodal kynolog.
Při včasném zásahu, který ovšem musí přijít již při prvních příznacích, je však naděje na záchranu. Otrava se začne projevovat po několika hodinách až dnech od pozření jedu. Prvními známkami jsou křeče, strnutí, záškuby, krvácení. Pes je apatický, má nepřítomný výraz, nepřijímá potravu.
Podle Chytila majitel může psa zachránit tím, že do něj vpraví mléko, které jed alespoň částečně neutralizuje, a zvíře ihned dopraví k veterináři.
"Případy trávení psů se objevují po celé republice, v Loučné to není poprvé. Sám jsem před časem takto přišel o dva psy. Nyní otrav přibývá. Nikdo netuší, co k tomu toho člověka může vést," dodal Chytil. Svou zkušenost s travičem má také starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek. Před několika lety mu někdo otrávil fenku rotvajlera.
"Podle veterinářů se jednalo o jed na krysy, někdo jej hodil přes plot. Potom jsem o dalších otravách dlouho neslyšel, až nyní," řekl starosta Loučné nad Desnou.
Otravami psů v Loučné se zatím policie nezabývá, majitelé totiž nepodali trestní oznámení.
"Pes je stále ještě ze zákona definován jako věc, takže by se jednalo o poškozování cizí věci. Zda se jedná o trestný čin nebo přestupek, by se odvíjelo od hodnoty zvířete. Do pěti tisíc korun jde o přestupek. Záleží také na okolnostech úmrtí zvířete. Pokud by pachatel použil jed na krysy, který způsobí trýznivou smrt, šlo by pravděpodobně o trestný čin týrání zvířat," sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.
Podle veterináře z Rudy nad Moravou Miroslava Vitáska se otrava dá spolehlivě poznat jen z vyšetření krve.
"Před několika dny mi majitelé přivezli otráveného rotvajlera z Loučné. Vyšetření krve prokázalo preparát určený k hubení hlodavců, který působí tak, že zabraňuje srážení krve. Při léčbě vždy záleží na množství jedu, důležitá je také kondice psa. Pokud se psu nepřestaly tvořit červené krvinky, je léčba nadějná, trvá ovšem i několik týdnů," vysvětlil veterinář Vitásek.
Jak dodal, jedovaté granule nijak psy neodpuzují a i kdyby nebyly zamaskované v masové návnadě, většina psů by je pozřela.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 milovník a chovatel zvířat milovník a chovatel zvířat | 30. prosince 2008 v 12:11 | Reagovat

to se opravdu nikdo nezamýšlí nad tím, proč se to děje? Jste opravdu tak hloupí nebo tak bezohlední milujíce svá zvářátka zapomínáte na základní slušnost a ohledy k sousedům spoluobčanům atd. Nespat celé noci kvůli štěkání psa uvázaného u boudy nebo kličkovat domů mezi kopami hovínek může prostě pro někoho být tak obtěžující, že ze zoufalství to řeší takto. Ono totiž s dnešními "Novými lidmi" se nedá po dobrém jaksi dohodnout, sami jsou nevychovaní, těžko mohou mít vychované psy. Lepší by bylo trávit ty sprosté a bezohledné páníčky, ale to se jaksi nedá....

2 Klara Klara | E-mail | Web | 30. prosince 2008 v 21:12 | Reagovat

Ahojky!!Byla bych ráda kdyby si navštívila můj blog protože takových lidí jako ty moc není !!Většina lidí zvířátka týrá a proto sem založila tento blog.Určo si ho prohlédni a doufám že se ti bude líbit alespon tak jako mě ten tvůj.Nejdříve klikni že jsi tam byla aby mi blog nezrušily a pak můžeš prohlížet dál!!Moc díky!! http://pomocvsemzviratkam.blog.cz/0812/anketky Klára

3 Monika Monika | 21. listopadu 2012 v 11:28 | Reagovat

[1]:můj soused otrávil psa jen proto že nemohl chodit na náš pozemek přitom pes nikdy nikoho nenapadl byl přátelský jen štěkotem upozornil na cizí osobu na našem pozemku někteří lidi jsou odporní když dokážou otrávit psa.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.