Požadují vyšší tresty pro tyrany

9. listopadu 2008 v 14:37 | decinsky.denik.cz |  Týrání zvířat v novinách

Požadují vyšší tresty pro tyrany

Děčínsko - Zákony jsou na trýznitele zvířat krátké
29.10.2008 17:37
V děčínském psím útulku skončil křížence pitbulla, kterého majitel nechal uvázaného v kotci.
V děčínském psím útulku skončil křížence pitbulla, kterého majitel nechal uvázaného v kotci.
Autor: Útulek
Případů týraných zvířat neubývá, spíše naopak. Před několika týdny to byli dva týraní koně Aleny Hergetové ve Filipově u České Kamenici či tři a půl roku starý pitbullteriér, jenž na následky nelidského zacházení uhynul, majitele Georga Hronka také z České Kamenice. V prvním případě veterinář týrání nepotvrdil, ač jeden kůň měl závažné zranění a oba byli vyhublí, ve druhém policie majitele psa obvinila z trestného činu. Muž chová i dalšího psa. Není moci, jež by mu to mohla zakázat. Podle sousedů ho ale netýrá.
"I když je to podivín, zlý není a k tomu psovi se chová myslím slušně, o žádném dalším týrání nevím, i ten kotec, ve kterém byl ten utýraný pes, zboural, toho dalšího má asi doma," řekla sousedka George Hronka v České Kamenici Renata Gažová. Hronek nebyl ve svém bydlišti k zastižení, nemohl se proto k záležitosti vyjádřit.
Zákony jsou na trýznitele zvířat krátké. V mnoha případech se totiž neprokáže, že šlo skutečně o týrání a pokud ano, odchází tyran od soudu jen maximálně s trestem odnětí svobody v trvání jednoho roku. Rozhořčení lidé se proto rozhodli sepsat petici za zvýšení trestu pro ty, jež týrají či zabíjejí zvířata.
"Petice vznikla na konci letošního srpna a k dnešnímu dni ji podepsaly skoro tři tisíce lidí z celé republiky a nadále ji podepisují stovky dalších. Souhlas s peticí symbolicky vyjádřilo svým podpisem na internetu dalších více než dvě stě lidí," uvedla Věra Čechová, iniciátorka petice.
Vysvětlila, že soudci zcela nepochopitelně ve většině případů sáhnou po trestu na nejnižší hranici a uloží buď trest peněžitý nebo veřejně prospěšné práce.
"Třeba frýdecko-místecký soudce Vítězslav Božoň vyměřil 120 hodin obecně prospěšných prací a dvanáct tisíc korun pokuty dvacetiletému mladíkovi za veřejné brutální utýrání kočky," popsala Čechová. Upozornila, že dokud soudci nebudou obdobná zvěrstva trestat tvrdě a nekompromisně, mladí výtržníci budou vědět, že se jim nic nestane a kruté zacházení bude pokračovat. "Zároveň se v mnoha případech násilí bude stupňovat a přecházet i na násilné trestné činy na lidech," bojí se iniciátorka petice. Podle ní se dá předpokládat, že pokud budou padat tvrdší tresty, tak by se tato možnost alespoň z části eliminovala a případné tyrany by odradil strach z nepodmíněného trestu odnětí svobody.
Za období čtrnácti let platnosti zákona státní veterinární správa provedla necelých stopadesát akcí, stíháno bylo na šest stovek lidí a odsouzeníé necelé tři stovky z nich. V roce 2007 bylo za týrání stíháno šestnáct lidí, obžalováno jedenáct a odsouzení pouze čtyři. "Přitom pomalu není dne, aby se v médiích neobjevily zprávy o krutém týrání zvířat, kdy pachatelé nebývají řádně potrestáni a leckdy ani stíháni," povzdechla si Čechová.
S týranými zvířaty má bohaté zkušenosti vedoucí děčínského útulku Evelína Jahelková a i podle ní případů přibývá. "Přitom lidé, když se nemohou z jakéhokoliv důvodu o zvíře postarat, mají tisíce možností, jak mu zařídit dobrý život někde jinde. Existují inzeráty a internetu, mohou dát nabídku i k nám," poradila Jahelková.
Lidé by neměli být lhostejní a pokud něco takového vidí, měli by to oznámit příslušným úřadům nebo policii. Petici požadující zvýšení trestu můžete podepsat i Vy na adrese: www.petice.nazory.cz
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 kopretina kopretina | Web | 9. listopadu 2008 v 15:33 | Reagovat

že jsou tresty pro tyrany nízký? na to přišli teda hodně brzo, ale lepší pozdě než nikdy. Snad to pomůže.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.