Listopad 2008

Lindsay Lohan: Za kožich dostala moučnou sprchu

21. listopadu 2008 v 14:31 | blesk.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Lindsay Lohan: Za kožich dostala moučnou sprchu

Foto: ČTK

16.11. 17:03
Lindsay Lohan na svou lásku k pravým kožešinám v Paříži doplatila. Když totiž v sobotu ráno vyšla před klub na Champs-Elysees v černém kožíšku, vrhnul se na ni aktivista bojující proti používání pravých kožešin. //<![CDATA[ AO_posice(adoceanczopjtjsfuyc, 'Rectangle 420x220 Article'); //]]> '<![CDATA[ on error resume next ado_oulhbpsjwkyhprtidedgicfh_plug = ( IsObject(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.7"))) ']]>
"Lindsay Lohan, kožešinová ježibabo!" Zavolal na ni troufalec. A vyjma hanlivého pokřiku ji zasypal hladkou moukou, aby jí oděv poškodil. Americkou herečku to prý nebývale rozzuřilo.

"Lindsay byla zahanbená a naštvaná. Je v Paříži, aby podpořila přítelkyni Samanthu Ronson, a myslím, že rozhodně neplánovala o víkendu žádnou mouku," uvedl jeden ze svědků incidentu.

Podle všeho byl útočníkem aktivista z organizace PETA. Ta také vydala prohlášení týkající se herečky.

"Lohan nazlobila milovníky zvířat, protože se v několika posledních dnech objevila hned ve dvou pravých kožešinách, přestože ji PETA opakovaně žádali, aby zvážila, jak trpí zvířata kvůli kožešinovým oděvům, a aby přestala nosit jejich kůži. Letos byla navíc zařazena na seznam Nejhůře oblékaných hvězd podle PETA," uvedla na svém webu organizace Lidé za etické zacházení se zvířaty (PETA).

Útok moukou přivítal i člen evropské pobočky organizace Robbie LeBlanc: "Na týrání a smrti zvířat zabitých pro kožešiny není zdaleka nic módního. Lindsay Lohan je možná schopná ignorovat obrázky krvácejících zvířat stažených zaživa z kůže, my ovšem doufáme, že trocha mouky jí pomůže vzdát se kožešin jednou provždy."
Autor: Famous

Za týrání zvířat vyšší trest: až pět let vězení

20. listopadu 2008 v 14:27 | denik.cz |  Týrání zvířat v novinách

Za týrání zvířat vyšší trest: až pět let vězení

Praha - Ochránci zvířat však chtějí více: povinné celoplošné čipování a centrální registraci. Zdůvodňují to snadnějším dopadením pachatelů.
Autor: Bára Procházková

V Loučné někdo zabíjí psy

12. listopadu 2008 v 14:49 | sumpersky.denik.cz |  Otrávená zvířata v novinách

V Loučné někdo zabíjí psy

Loučná nad Desnou - Životy pěti psů má na svědomí travič, který obchází Loučnou nad Desnou. Zvířata uhynula během několika týdnů. U dvou z nich pitva ukázala otravu jedem na hubení hlodavců. Příznaky však byly ve všech případech stejné. Podle kynologa z Loučné nad Desnou Miroslava Chytila pachatel hází psům jed zabalený v mase přes plot.
29.10.2008 6:34
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Ivan Babej
Místní kynologický klub již pro majitele psů vydal varování, které se také objeví na úřední desce radnice.
"Ve všech případech se jednalo o čtyř až pětileté psy větších plemen. Ve dvou případech otravu jedem potvrdila pitva, další majitelé zvířata pitvat nenechali, ale podle všeho se jednalo také o otravu," řekl loučenský kynolog Chytil.
Místním chovatelům rozhodně doporučuje zvýšenou pozornost. "Měli by raději zahrady a dvory kontrolovat, všímat si podezřelých předmětů i pohybu lidí. V době nepřítomnosti bych doporučoval psa raději nechat v domě nebo v kotci, i když to pro někoho může být problematické. Otrava ale pro psa znamená velmi trýznivou smrt," dodal kynolog.
Při včasném zásahu, který ovšem musí přijít již při prvních příznacích, je však naděje na záchranu. Otrava se začne projevovat po několika hodinách až dnech od pozření jedu. Prvními známkami jsou křeče, strnutí, záškuby, krvácení. Pes je apatický, má nepřítomný výraz, nepřijímá potravu.
Podle Chytila majitel může psa zachránit tím, že do něj vpraví mléko, které jed alespoň částečně neutralizuje, a zvíře ihned dopraví k veterináři.
"Případy trávení psů se objevují po celé republice, v Loučné to není poprvé. Sám jsem před časem takto přišel o dva psy. Nyní otrav přibývá. Nikdo netuší, co k tomu toho člověka může vést," dodal Chytil. Svou zkušenost s travičem má také starosta Loučné nad Desnou Pavel Martínek. Před několika lety mu někdo otrávil fenku rotvajlera.
"Podle veterinářů se jednalo o jed na krysy, někdo jej hodil přes plot. Potom jsem o dalších otravách dlouho neslyšel, až nyní," řekl starosta Loučné nad Desnou.
Otravami psů v Loučné se zatím policie nezabývá, majitelé totiž nepodali trestní oznámení.
"Pes je stále ještě ze zákona definován jako věc, takže by se jednalo o poškozování cizí věci. Zda se jedná o trestný čin nebo přestupek, by se odvíjelo od hodnoty zvířete. Do pěti tisíc korun jde o přestupek. Záleží také na okolnostech úmrtí zvířete. Pokud by pachatel použil jed na krysy, který způsobí trýznivou smrt, šlo by pravděpodobně o trestný čin týrání zvířat," sdělil mluvčí šumperské policie Miloslav Svatoň.
Podle veterináře z Rudy nad Moravou Miroslava Vitáska se otrava dá spolehlivě poznat jen z vyšetření krve.
"Před několika dny mi majitelé přivezli otráveného rotvajlera z Loučné. Vyšetření krve prokázalo preparát určený k hubení hlodavců, který působí tak, že zabraňuje srážení krve. Při léčbě vždy záleží na množství jedu, důležitá je také kondice psa. Pokud se psu nepřestaly tvořit červené krvinky, je léčba nadějná, trvá ovšem i několik týdnů," vysvětlil veterinář Vitásek.
Jak dodal, jedovaté granule nijak psy neodpuzují a i kdyby nebyly zamaskované v masové návnadě, většina psů by je pozřela.

Krutosti teenagerů: Týrej a dej to na net!

11. listopadu 2008 v 14:46 | Super.cz |  Týrání zvířat v novinách

Krutosti teenagerů: Týrej a dej to na net!

Nová zábava mladých: týrání a zabíjení zvířat!
Nová zábava mladých: týrání a zabíjení zvířat!
Černobílé koťátko někdo nejdřív zabil, a potom probodl tužkou. Utýraný pes - i takhle mohou skončit domácí mazlíčci. Ze strakapouda zbyla jen hromádka peří a krve. Nová zábava mladých: týrání a zabíjení zvířat!
Klikněte na fotografii pro její zvětšení
//<![CDATA[ changeElCSS('more-pics','display','none') //]]>
Pondělí 20.10. 2008, 20:00
Zvrhlá zábava končící krutou smrtí zvířete. Hororová podívaná, kterou si natáčejí náctiletí dorostenci a krvavá videa pak dávají na net. Proč se poslední dobou množí případy odporného týrání zvířat? A dá se to vůbec zastavit?

Kočka na kousky

Partička mladých lidí pořádá zahradní mejdan. Alkohol teče proudem a oni se chtějí pobavit. Chytí toulavou kočku a násilím jí do tlamy nalévají alkohol. Pak opilou a dezorientovanou kočku pustí na trávník a poštvou na ni svého pitbullteriéra. Pes jako šílený doráží na kočku a cupuje ji svými tesáky. Mladíci ho ještě povzbuzují: "Vem si ji! Zabij ji!" Utrpení umírající kočičky ukončí až jeden z kluků, který ji zabije surovým dupnutím na hlavu. Partička si vše pečlivě natočí, video okomentuje rýmovačkami typu "Kočička bez jednoho očička" a umístí na web youtube.com. Scéna z hororu? Kdepak. Realita předloňského léta. Takhle se bavila skupina mladých lidí ve vesnici Morávka. Hlavnímu tyranovi z videa letos na jaře soudce uložil pokutu a odsoudil ho ke 120 hodinám veřejně prospěšných prací.

Ptáš se, jak je vůbec taková krutost možná a co to bylo za lidi, kteří ubližovali bezbrannému zvířeti? Není to ani zdaleka jediný případ utýrání zvířete z poslední doby. Jenom během letních prázdnin si takhle krátilo čas několik dalších teenagerů!

V srpnu tři kamarádi z Kuřimi natočili brutální video, na kterém kladivem buší do vzácného strakapouda tak dlouho, dokud z něj nezůstanou jen kusy. Děsivé video končí záběrem na strakapouda naservírovaného na tácku s hořčicí a chlebem. Kluci snímek ještě doplnili ironickými komentáři a umístili na internet pod názvem "Johny a ptáček".

V Brně dva čtrnáctiletí kluci mlátili kočku motykou a starou lyží. Nakonec polomrtvé zvíře podpálili. Mučení koťátka zahlédli dva jiní školáci a řekli o tom majitelce kočky. Ta na malé tyrany zavolala policii. Další černobílé koťátko se stalo obětí krutosti v Sobotce na Jičínsku. Někdo ho zabil, a pak probodl tužkou. V dubnu zase žákyně základní školy utýrala perského kocourka. Nejdřív si ho pohazovala v rukou a dráždila jím dva rotvajlery. Pak jim ho hodila přes plot a psi ho okamžitě zakousli.

Výčet podobně krutých činů by byl hodně dlouhý. Skoro to vypadá, jako by šlo o trend dnešních teenagerů: utýrej zvíře k smrti a dej to na web. Psychologové se shodují, že se jedná o důsledek násilných záběrů v médiích, které u dětí a teenagerů zvyšují agresivitu a touhu něco podobně "akčního" sami vytvořit. "Motivů může být hned několik. Většinou jde o nevyzrálé osobnosti, které mají potřebu na sebe upozornit a šokovat okolí. Může to však i poukazovat na sadistické sklony nebo poruchy osobnosti," tvrdí psycholog Karel Nešpor. "Podle mě jsou to nevyrovnaní ubožáci," rozčiluje se sedmnáctiletá Veronika, která pomáhá venčit psy v pražském útulku. "Nic neumějí, ale chtějí se mermomocí zviditelnit a mít na netu svoje video, za které je budou kámoši plácat po ramenou. Nezbývá jim tedy nic jiného, než něco rozbít, šikanovat slabšího spolužáka nebo utýrat bezbranné zvíře. Když si to pak vystaví na net, myslí si, jací nejsou kingové, ale ve skutečnosti tím jen dokazují svoji ubohost." Mladým tyranům navíc nahrává i fakt, že jim za jejich krutosti nehrozí žádný trest, pokud jim ještě nebylo osmnáct let. "Dostat můžou maximálně pár facek od rodičů," potvrzuje studentka psychologie Lucie Dlouhá. Málokteří rodiče se ale podle ní zajímají, jak jejich děti tráví volný čas. "Nevedou je ke vztahu k přírodě a k úctě ke všemu živému. Místo toho je nechávají sedět u televize a sledovat násilné scény ve filmech. Potom dochází k tomu, že jsou děti citově frustrované, ničeho si neváží a podobné krutosti berou jen jako vzrušující hru," říká. České soudy loni potrestaly za týrání zvířat sedmnáct lidí. V případě, že bylo pachate­lům osmnáct let, jim hrozí až dva roky vězení. Udělené tresty ale bývají mnohem nižší. Například v případě utýrané kočky v Morávce přihlédl soudce k tomu, že obviněný jednadvacetiletý mladík projevil nad svým činem lítost. Proto ho odsoudil jen k veřejně prospěšným pracím a pokutě. "Jestliže někdo dokáže bez milosti týrat zvíře, dívat se na jeho trápení, a pak se tím ještě chlubit, dokáže týrat i jiného živého tvora, třeba člověka. Proto si myslím, že by za týrání zvířat měly být tresty mnohem vyšší, aby se lidi naučili vážit života druhých. A taky, aby za svůj odporný čin náležitě pykali. Pár hodin veřejně prospěšných prací nikoho nenapraví," uzavírá Veronika.

CG! RESUMÉ

Nechápeme policii a soudce, kteří týrání zvířat mnohdy vyhod­notí jen jako přestupek. Podporují tím všechny sadistické ubožáky, aby si dál léčili komplexy na zvířatech, která se nemohou nijak bránit. Tleskáme všem, kdo na podob­né případy upozorňují, např. Lovci bestií (www.lovcibestii.org) - dobrovolná organizace, která se zaměřuje na pátrání po tyranech a zabijácích zvířat). Každá aktivita se počítá! Těm, kdo zvířata týrají, by měli na sezení u psychiatra říct, že tohle rozhodně normální není!

(Lenka Zlatníková, CosmoGirl) //<![CDATA[ sklikBanner({ codeId: 35, formatId: 20, url: new String(window.location.href), cborder: 'A4A4A4', cbackground: 'FFFFFF', ctitle: 'F20000', ctext: '000000', curl: '606060', simg: 0 }); //]]>

Řezník, který ubil psa, s odvoláním neuspěl

10. listopadu 2008 v 14:42 | slovacky.denik.cz |  Týrání zvířat v novinách

Řezník, který ubil psa, s odvoláním neuspěl

Lukov, Zlín - Bývalému řezníkovi Josefu Jašovi z Lukova na Zlínsku v úterý 14. října potvrdil senát zlínské pobočky Krajského soudu v Brně čtyřměsíční trest s dvouletým odkladem a pokutu padesát tisíc korun. Muž, kterého v červenci okresní soud potrestal za to, že utýral šestiletého psa sousedům Klačánkovým, se totiž proti rozsudku odvolal. Krajský soud to ale v úterý 14. října zamítl.
Autor:
Redakce
14.10.2008 16:35
//<![CDATA[ //]]>
Šestiletého křížence Filipa postrádal jeho majitel Alois Klačánek v sobotu 29. března. Později se dozvěděl, že se pes nezaběhl, ale odvedl ho jeho známý, bývalý řezník. U toho také zvíře našel, ale při pohledu na něj zažil doslova šok. Pes byl zabitý a stažený z kůže a řezník ho chtěl zřejmě použít do masných výrobků. Manželé Klačánkovi proto celý incident oznámili na policii, která Jašu nakonec obvinila z týrání zvířete.
Ke stejnému závěru pak dospěl v červenci i soudce okresního soudu Dušan Beránek. "Způsob zabití byl příčinou značného utrpení pro zvíře, které po dobu několika sekund úpěnlivě kvílelo, Jaša tedy zvíře utýral," uvedl v rozsudku soudce.
Pes zemřel podle veterinárního vyšetření na následky několikanásobné fraktury lebky a krvácení do mozku.
Svědkové potvrdili, že pes byl klidné povahy a neútočil nikdy na zvířata ani lidi.
Jaša je však od počátku přesvědčen, že žádný trestný čin nespáchal. "Pes se mi snažil sežrat právě narozené kůzle a slepice a skákal po mě," tvrdil Jaša ve výpovědi, kterou už dříve učinil na policii.
Hlavního líčení se u okresního soudu nezúčastnil, stejně tak jako včera při odvolacím soudu, a to údajně ze zdravotních důvodů. Jeho advokát Jiří Svozil včera tvrdil, že na tom, co se stalo, mají podíl i Klačánkovi. "Šlo o toulavé zvíře, které neměl nikdo pod dohledem. Loni byl dokonce postřelen," podotkl advokát.
Odkazoval rovněž na obecní vyhlášku o psech, podle níž mohou psi pobíhat po venku jen na vodítku a s náhubkem. Kvílení, které někteří svědci označili jako Filipovo, mohlo podle něj pocházet od zcela jiného zvířete. "Zvuky mohly pocházet i od hárající feny od sousedů," konstatoval Svozil.
Mimo to, aby senát Jašu zprostil obžaloby, rovněž požadoval i zrušení pokuty. "Je nepřiměřená vzhledem k tomu, že je můj klient ve starobním důchodu," podotkl Svozil.
Soudkyně Marie Káňová nakonec odvolání zamítla. "Okresní soud provedl veškeré potřebné důkazy. Každé usmrcení způsobem, který zvířeti působí nepřiměřenou bolest, se považuje za týrání," vysvětlila soudkyně.
Jašovi vedle původně vyměřenému trestu ponechala i padesátitisícovou sankci. "Má dům, vlastní auto, navíc pobírá důchod deset tisíc korun, takže jsme neshledali, že by pokuta byla nepřiměřená," konstatovala Káňová. Pokud Jaša pokutu nezplatí, stráví čtyři měsíce ve vězení.
Oba manželé Klačánkovi, kteří celý proces od počátku sledovali, byli s verdiktem spokojeni. "Hrozně nám ublížil. Přitom jsme se znali hromadu let. Už to, že nepřišel k soudu a doteď se nám ani neomluvil, o něčem svědčí. Manžel to dodnes nese psychicky velice špatně. Filip patřil neodmyslitelně do naší rodiny," řekla se slzami v očích Jarmila Klačánková.
Nedávno však do jejich domova vznesl světlo nový čtyřnohý přírůstek. "Máme nového Filípka. Někdo ho vyhodil z auta. Je mu dost podobný. Taky je bílý, takže je to pro nás taková útěcha a máme zase důvod se trochu radovat," prozradil Alois Klačánek.
Jaša má ještě možnost podat dovolání k Nejvyššímu soudu.
Šárka Šarmanová

Požadují vyšší tresty pro tyrany

9. listopadu 2008 v 14:37 | decinsky.denik.cz |  Týrání zvířat v novinách

Požadují vyšší tresty pro tyrany

Děčínsko - Zákony jsou na trýznitele zvířat krátké
29.10.2008 17:37
V děčínském psím útulku skončil křížence pitbulla, kterého majitel nechal uvázaného v kotci.
V děčínském psím útulku skončil křížence pitbulla, kterého majitel nechal uvázaného v kotci.
Autor: Útulek
Případů týraných zvířat neubývá, spíše naopak. Před několika týdny to byli dva týraní koně Aleny Hergetové ve Filipově u České Kamenici či tři a půl roku starý pitbullteriér, jenž na následky nelidského zacházení uhynul, majitele Georga Hronka také z České Kamenice. V prvním případě veterinář týrání nepotvrdil, ač jeden kůň měl závažné zranění a oba byli vyhublí, ve druhém policie majitele psa obvinila z trestného činu. Muž chová i dalšího psa. Není moci, jež by mu to mohla zakázat. Podle sousedů ho ale netýrá.
"I když je to podivín, zlý není a k tomu psovi se chová myslím slušně, o žádném dalším týrání nevím, i ten kotec, ve kterém byl ten utýraný pes, zboural, toho dalšího má asi doma," řekla sousedka George Hronka v České Kamenici Renata Gažová. Hronek nebyl ve svém bydlišti k zastižení, nemohl se proto k záležitosti vyjádřit.
Zákony jsou na trýznitele zvířat krátké. V mnoha případech se totiž neprokáže, že šlo skutečně o týrání a pokud ano, odchází tyran od soudu jen maximálně s trestem odnětí svobody v trvání jednoho roku. Rozhořčení lidé se proto rozhodli sepsat petici za zvýšení trestu pro ty, jež týrají či zabíjejí zvířata.
"Petice vznikla na konci letošního srpna a k dnešnímu dni ji podepsaly skoro tři tisíce lidí z celé republiky a nadále ji podepisují stovky dalších. Souhlas s peticí symbolicky vyjádřilo svým podpisem na internetu dalších více než dvě stě lidí," uvedla Věra Čechová, iniciátorka petice.
Vysvětlila, že soudci zcela nepochopitelně ve většině případů sáhnou po trestu na nejnižší hranici a uloží buď trest peněžitý nebo veřejně prospěšné práce.
"Třeba frýdecko-místecký soudce Vítězslav Božoň vyměřil 120 hodin obecně prospěšných prací a dvanáct tisíc korun pokuty dvacetiletému mladíkovi za veřejné brutální utýrání kočky," popsala Čechová. Upozornila, že dokud soudci nebudou obdobná zvěrstva trestat tvrdě a nekompromisně, mladí výtržníci budou vědět, že se jim nic nestane a kruté zacházení bude pokračovat. "Zároveň se v mnoha případech násilí bude stupňovat a přecházet i na násilné trestné činy na lidech," bojí se iniciátorka petice. Podle ní se dá předpokládat, že pokud budou padat tvrdší tresty, tak by se tato možnost alespoň z části eliminovala a případné tyrany by odradil strach z nepodmíněného trestu odnětí svobody.
Za období čtrnácti let platnosti zákona státní veterinární správa provedla necelých stopadesát akcí, stíháno bylo na šest stovek lidí a odsouzeníé necelé tři stovky z nich. V roce 2007 bylo za týrání stíháno šestnáct lidí, obžalováno jedenáct a odsouzení pouze čtyři. "Přitom pomalu není dne, aby se v médiích neobjevily zprávy o krutém týrání zvířat, kdy pachatelé nebývají řádně potrestáni a leckdy ani stíháni," povzdechla si Čechová.
S týranými zvířaty má bohaté zkušenosti vedoucí děčínského útulku Evelína Jahelková a i podle ní případů přibývá. "Přitom lidé, když se nemohou z jakéhokoliv důvodu o zvíře postarat, mají tisíce možností, jak mu zařídit dobrý život někde jinde. Existují inzeráty a internetu, mohou dát nabídku i k nám," poradila Jahelková.
Lidé by neměli být lhostejní a pokud něco takového vidí, měli by to oznámit příslušným úřadům nebo policii. Petici požadující zvýšení trestu můžete podepsat i Vy na adrese: www.petice.nazory.cz

Evropská komise chce zakázat pokusy na lidoopech

8. listopadu 2008 v 14:34 | www.tyden.cz |  Týrání zvířat v novinách

Evropská komise chce zakázat pokusy na lidoopech

Autor: - von - | ČTK
5.11.08 17:15
Evropská komise chce posílit ochranu zvířat používaných při vědeckých pokusech. Mimo jiné navrhuje naprostý zákaz pokusů na velkých lidoopech: šimpanzích, gorilách a orangutanech. Komise zároveň chce snížit celkový počet zvířat využívaných při pokusech.
Jedinou výjimkou při pokusech na lidoopech by podle ní byly případy, které by souvisely se záchranou živočišného druhu nebo s vývojem léku v případě neočekávaného vypuknutí epidemie, jež by ohrožovala lidské životy.
V případě všech zvířat používaných při pokusech komise chce posílit zákony, které je chrání. Zvláště hodlá zavést etické požadavky, které budou vědci muset vzít v úvahu předtím, než pokusy zahájí. Zároveň chce ustanovit minimální požadavky na podmínky, za kterých jsou zvířata chována. V Evropské unii se ročně k pokusům využije 12 milionů zvířat.
Současné zákony podle komise neumožňují úplný zákaz využívání zvířat pro biomedicínský výzkum. Její návrh proto chce docílit toho, aby se zvířata při pokusech používala jenom v případě, kdy není jiné cesty. "Jejich využívání musí být plně ospravedlnitelné a očekávané přínosy musejí převážit nad újmou způsobenou zvířatům," uvedla komise.
Představitelé komise podotkli, že šimpanzi, gorily ani orangutani nyní v EU nejsou k pokusům používáni, ve snaze uzákonit jejich ochranu jde ale o princip.
V Česku hlavně hlodavci a ryby
V České republice podmínky provádění pokusů na zvířatech podrobně ošetřuje zákon na ochranu zvířat proti týrání.
Podle Ústřední komise pro ochranu zvířat u nás bylo loni k pokusům použito 400 tisíc živočichů, mezi něž se však podle současné legislativy započítává i 190 tisíc kroužkovaných ptáků. Ve zbývajících 210 tisících převažují hlodavci, především myši a potkani (123 tisíc), ryby (74 tisíc), králíci (4800), obojživelníci (3000) a prasata (2400). Z primátů u nás bylo použito k pokusům pouze 81 opic, lidoopi žádní.
Drtivou většinu testů tvoří pokusy při výrobě léků, zkoumání vlivu různých výrobků na zdraví či při základních studiích. Testování kosmetiky je u nás zakázáno.

Muž uškrtil sousedovi rotvajlera, zaútočil totiž na jeho psa

7. listopadu 2008 v 14:26 | chomutovsky.denik.cz |  Týrání zvířat v novinách

Muž uškrtil sousedovi rotvajlera, zaútočil totiž na jeho psa

Chomutov - Má člověk právo usmrtit cizího psa, který ohrožuje život jeho vlastního zvířete? Takovouto otázkou se v úterý zabýval chomutovský soud.
5. 11. 2008 - 12:04
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Ivan Babej
Na lavici obžalovaných usedl 29letý muž z Chomutova, který měl při venčení svého psa zabít sousedovi rotvajlera. Za trestný čin týrání zvířete mu teď hrozí pokuta, nebo až roční vězení.


Omotal mu vodítko kolem krku


Případ se stal v listopadu 2004 v chomutovské ulici Pod Lesem. Podle obžaloby šel 29letý muž se svým křížencem boxera s rotvajlerem na procházku, když se náhle potkal z 57letou sousedkou, která venčila rotvajlera svého syna. Čtyřnožci se mezi sebou nesnášeli. Sousedce se rotvajler vytrhl a vrhl se na křížence. Obžalovaný muž chtěl zápasící zvířata od sebe roztrhnout. Zvolil k tomu však svéráznou metodu. Vzal do ruky vodítko a omotal ho útočícímu rotvajlerovi kolem krku. Přestože žena, která psa venčila, žádala, aby muž její zvíře pustil, držel ho v sevření tak dlouho, až pes uhynul.


Znalec: mezi psy se muž neměl plést


Před soudem včera mluvil více než hodinu znalec z oboru kynologie. Otázkám ho podroboval především obhájce obžalovaného muže. Chtěl totiž dokázat, že rotvajler patří mezi nebezpečná plemena, která mohou i usmrtit, a jeho mandantovi tedy nezbývalo nic jiného, než podle toho bránit sebe i svého psa.

Znalec však tvrdil, že rotvajler může být stejně nebezpečný, jako kterýkoliv jiný pes. Podle něj udělal obžalovaný chybu, že se do potyčku zvířat vůbec míchal. "Psí souboj většinou trvá pár sekund, pak si slabší zvíře lehne na záda do takzvané polohy pokory a druhý pes nad ním stojí a cení zuby. Již neútočí. V tuto chvíli by si ho měl majitel přivázat a odtáhnout," uvedl mimo jiné znalec.


Rortvajler za dvacet tisíc korun


U soudu včera vypovídali také rodiče obžalovaného muže. Podle matky, která incident částečně viděla, se psi rvali velmi ostře a rozhodně neměli v úmyslu přestat.
"Byli do sebe zakousnutí, kdyby syn nezasáhl, tak by se ukousali," tvrdila žena.

Dodala, že chtěli sousedovi nahradit škodu, psa zaplatit, nebo mu koupit nové štěně, ale nakonec se na ničem nedohodli.
"Říkal, že je to jako bychom mu zabili dítě," uvedla žena.

Podle znalce je cena uhynulého zvířete více než 19,5 tisíce korun. Měl totiž významný rodokmen.

Soud včera rozsudek nevynesl. Hlavní líčení odročil, kvůli vypracování posudku od veterináře, na neurčito. Na smrt psa totiž mělo mít vliv více faktorů. Byl prý přetučnělý a měl mít i výrazně ochablé srdce.