Psa umlátil, aby ho neprozradil

5. října 2008 v 14:00 | decinsky.denik.cz |  Týrání zvířat v novinách

Psa umlátil, aby ho neprozradil

Děčín - Neznámý lupič, který se vloupal do nádražního bytu v Jiřetíně pod Jedlovou, chtěl vykrást i přilehlou kůlnu. Tam na něj číhal pes. Ze zloděje se stal několika provedenými údery tupým předmětem vrah zvířat.
22.9.2008 8:54
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Milan Kilián
"Pes na místě zahynul. Policisté nadále provádí vyšetřování, spis ještě není ukončen," uvedl mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.
Starší případ se odehrál v České Kamenici. Tamější obyvatel ve věku šestatřiceti let dlouhodobě zanedbával péči svého psa. Pes mu byl odebrán a převezen do děčínského útulku.
"Zvíře následně uhynulo kvůli horečnatému onemocnění septického původu," řekl Cvik.
Pes byl silně vyhublý s vystupujícím kosterním podkladem, na pravé straně krku v oblasti měkkých tkání měl zanícenou tržnou ránu staršího data, která nebyla veterinárně ošetřena. Veterinář, který prováděl pitvu psa uvedl do pitevní zprávy, že zvíře před úhynem trpělo bolestmi za hranicemi snesitelnosti.
"Bylo zahájeno trestní stíhání a byl podán návrh na obžalobu,"doplnil Cvik.

Jak postupovat při podezření z týrání?

"V případě, že má někdo takové podezření, měl by to nahlásit buď na městskou policii, státní policii, veterinární správu nebo přímo na město," řekla Naděžda Moučková z oddělení ochrany přírody.
Po nahlášení musí skutek ze zákona prověřit veterinární správa. Musí vyslechnout všechny svědky a prověřit nashromážděné důkazy. "Nejobtížněji se prokazuje bití a zanedbání výživy. Týrání se podařilo prokázat zatím vždy," konstatovala Moučková
Co vlastně hrozí pachateli, který týrá zvíře, nebo ho dokonce zabije? "Ten, kdo týrá zvíře, a v posledním roce byl postižen za stejný čin, či v posledních dvou letech odsouzen, hrozí mu až jeden rok odnětí svobody, zákaz činnosti či peněžitý trest," upozornil Cvik.
Vrahovi zvířat hrozí stejný trest. "Tomu, kdo utýrá zvíře hrozí vězení v délce jednoho roku, zákaz činnosti nebo peněžitý trest," pokračoval Cvik a dodal, že o rok více vězení hrozí pachateli, který týrá, nebo utýrá zvíře na veřejnosti.

Pomohlo by zpřísnění trestů

"S týráním jsem se setkal, většinou spíš ale u velkých zvířat. K malým domácím zvířatům jako je pes či kočka se majitelé chovají dobře. Většinou se jedná o zanedbání jako neudržovaná srst, zablešenost či vyhublost zvířete," uvedl děčínský veterinář Martin Hanzlík. Připustil, že by uvítal tvrdší tresty. "Myslím si, že hrozba vězení by byla pro potenciální pachatele výchovná,"upřesnil Hanzlík.
V děčínském útulku se setkávají s týráním zvířat pravidelně. Poslední byla fenka z Rybniště. Byla v zuboženém stavu, hodně zanedbaná a vyhublá. Polštářky na nohou měla rozedřené do krve a její tělo byla vlastně jenom kostra potažená zablešenou kůží. "Je jedině dobře, že když lidé vidí zubožené zvíře, hned se to snaží řešit," řekla vedoucí děčínského útulku Evelína Jahelková.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 niradnam niradnam | 14. října 2008 v 17:22 | Reagovat

ano s tím souhlasím, ale kdy se dočkáme takové spravedlnosti. Vždyť ani v případě utýrání dětí nejsou tresty těmto hrozným činům úměrné. Dnes sedí ve vězení na delší dobu lidé, kteří třeba i z nouze ukradli pár tisíc. A tyrani a tyranky, kteří(které) bez jakýchkoli skrupulí vyhladoví , vyžízní nebo ubijí dítě nebo zvíře( z hlediska svědomí je to jedno, dítě i zvíře jsou živé, živoucí bytosti), dostanou pár let nebo jenom podmínku či dokonce napomenutí. Opravdu se těším, až všichni prohlédneme.

2 tessinka tessinka | 17. října 2008 v 22:45 | Reagovat

DAREBÁKU HNUSNEJ...... URČITĚ SIS TO ODSEDĚL CO?????? A JESTLI NE TAK KÉŽBY JO....

3 byt-lidsky byt-lidsky | 24. ledna 2010 v 1:27 | Reagovat

niradnam má pravdu, měli by znovu zavést trest smrti protože tohle není normální

4 Brepta Brepta | 26. února 2010 v 14:22 | Reagovat

ano pomohl takovy:ti co tyraji zvirata npř.kocku upali jeho upali psa podrizne oni ho podriznou atd tenhle by pomoh :(

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.