Říjen 2008

Nádražáci našli ve vlaku svázaného irského setra v pytli na odpadky

14. října 2008 v 14:35 | iDNES.CZ |  Týrání zvířat v novinách

Nádražáci našli ve vlaku svázaného irského setra v pytli na odpadky

9. října 2008 20:59
Otřesný případ týrání zvířete vyšetřují strážníci v Hradci Králové. Zaměstnanci Českých drah při úklidu vagonů našli v pytli na odpadky na záchodku jednoho z vozů svázaného psa. Ke zvířeti okamžitě přivolali psovody městské policie a zvíře na místě vyšetřil veterinární lékař.
Na toaletě jednoho z vagonu našli zaměstnanci drah týraného vystresovaného psa. Ilustrační fotofoto: Jan Zvolánek, iDNES.cz
Na toaletě jednoho z vagonu našli zaměstnanci drah týraného vystresovaného psa. Ilustrační foto
Podle tiskové mluvčí hradeckých strážníků Evy Čížkové byl irský setr v pytli na odpadky a navíc měl svázané tlapy a tlamu, zřejmě aby se nemohl dostat z pytle ven.
Přivolaný veterinář Václav Bartoš uvedl, že zvíře již delší čas nedostávalo nažrat, nebo jen velmi nedostatečně: "Pes byl ve velmi zuboženém stavu, na první pohled byl podvyživený. Navíc byl vystrašený ze stresujícího zážitku.
Veterinární lékař dodal, že pes je v současné době v městském psím útulku a jeho stav se pomalu zlepšuje. "Zpočátku měl problémy s přijímáním potravy a trpěl zažívacími obtížemi. Bylo zřejmé, že pro jeho organismus je přísun jídla nezvyklý," řekl Bartoš.
Podle pracovnice útulku dostává setr malé dávky jídla pětkrát denně a také speciální léčiva a v současné době je i přes svůj enormně vyhublý zjev zřejmě z nejhoršího venku. I když se u něj neobjeví žádné další zdravotní problémy, může prý trvat i několik měsíců, než se pes dostane opět do formy.
Podle Evy Čížkové není tento obzvlášť brutální případ ojedinělý. Majitelé psů často volí podobné prostředky, jak se obtížných zvířat zbavit a ušetřit poplatky, které by museli vydat při předání psa do útulku.
"Lidé psa nechají na ulici, vyhodí ho z auta, nedávno například někdo uvázal psa u lavičky v městském parku na hodně krátký úvazek, aby ho nemohl překousat, a nechal ho tam," řekla mluvčí.
Podezření na týrání zvířat vyšetřovali koncem srpna také strážníci v České Skalici. Majitel tam držel pětadvacet psů tří různých ras v nevyhovujících podmínkách v bývalé drůbežárně.
Podle lékařky královéhradecké krajské veterinární správy Zuzany Kolomazníkové byl zdravotní stav zavřených psů dobrý. Podmínky však naprosto neodpovídaly chovu.
"Psi byli majiteli odebráni, podmínkou pro jejich vrácení je naprostá změna podmínek, v nichž by psi byli drženi. Původní prostor byl stísněný a byly tam otřesné hygienické podmínky. Zvířata neměla žádný výběh," uvedla Kolomazníková.

Autoři:


  • MF DNES
  • Michaela Jeřábková

Šílená „chovatelka" týrá na Pelhřimovsku další psy

13. října 2008 v 14:34 | azpravy.atlas.cz |  Týrání zvířat v novinách

Šílená "chovatelka" týrá na Pelhřimovsku další psy

7.10.2008 20:51
Zachotín - Zřejmě psychicky nemocná musí být chovatelka Zdena Bártů, které před časem veterináři v Jarošově nad Nežárkou kvůli týrání odebrali asi stovku psů. Nyní týrá další. V bývalém vepříně v Zachotíně na Pelhřimovsku jich živoří asi čtyřicítka.
Chovatelka Bártů, která nelegálně chová desítky psů, a to zřejmě pro rozmnožování a o psy se pak nestará, týrá psy hladem. Jsou prý bez vody, bez potravy, jsou nemocní a někteří zhnisaní na kost.
"Je to šílený, byla jsem se tam podívat o víkendu a jeden psík měl úplně zhnisaný uši, z kterých mu tekl hnis a ten bušil hlavou do země, zřejmě z bolesti. Nic tak otřesného jsem neviděla a doufám, že veterináři a policie s tím něco udělá," doufá jedna z místních obyvatelek.
Jak se ale zdá, policie ani veterina s otřesným případem zatím nic neudělá. Veterináři sice v úterý na místo přijeli, ale protože objekt byl zamčení, museli zase odjet. Ztýrané, hladové psy tam tak museli nechat.
"Jediné, co jsme paní Bártů mohli, že jsme ji mohli písemně oznámit, že přijdeme na kontrolu a že provedeme šetření a pokud s námi nebude spolupracovat, přizveme si policii," uvedl ředitel veterinární správy Vysočina Jiří Šulc.
Jeden z renomovaných právníků se ale nad konáním veteriny a policie podivuje.
"Veterináři sami do objektu vstoupit nesmí, pokud ale v objektu dochází k páchání trestné činnosti a týrání zvířat, obzvlášť je-li pácháno opakovaně, trestným činem je, policie dovnitř vstoupit může, dokonce musí. Policie je podle zákona a ústavy povinna zabránit dalšímu páchání trestné činnosti, ať se to týká majetku, lidí, nebo zvířat," říká právník.
Policisté i veterináři se brání, že jiné možnosti nemají a potřebovali by povolení od soudu.
Trestným činem týrání zvířat se rozumí takové konání, které buď končí smrtí, nebo je opakované. A tento případ z Pelhřimovska je v pořadí již třetí, kdy " chovatelka" Zdena Bártů chová a drží psy v otřesných a katastrofálních podmínkách.
Starostka obce Lenka Dědičová prozradila, že v obci nechtějí takového člověka a už podali sami podnět na hygienu a stavební úřad, aby se do vepřína vydali na šetření.
Někteří psi budou muset být kvůli až tragickému stavu utraceni. Jiní budou převezeni do útulku, nebo darováni zájemcům.
Zdroj: Saša Hynek

Za mřížemi drůbežárny žilo ve výkalech pětadvacet psů

12. října 2008 v 14:30 | nachodsky.denik.cz |  Týrání zvířat v novinách

Za mřížemi drůbežárny žilo ve výkalech pětadvacet psů

Česká Skalice - Všímavost občanů se vyplácí. Právě na základě oznámení obyvatelky příměstské části Zájezd byl odhalen případ, při němž vzniklo podezření na týrání zvířat. V tamní bývalé drůbežárně choval majitel z Hořicka, kterého se nám nepodařilo kontaktovat, za železnými mřížemi v uzamčeném objektu ve velmi špatných podmínkách pětadvacet psů.

Týrání: Dvě opilé dívky ukopaly ježka

11. října 2008 v 14:11 | Deník.cz |  Týrání zvířat v novinách

Týrání: Dvě opilé dívky ukopaly ježka

Pardubice - Otřesný případ týrání zvířat sledovali šokovaní strážníci pardubické městské policie na kamerovém systému.
Autor:
Redakce
30. 9. 2008 17:11
Ježek
Ježek
Autor: Archiv Barbory Schneiderové z Bubovic
Partička opilých nezletilých školáků před základní školou Bratranců Veverkových brutálním způsobem a bez lítosti ukopala ježka.
"Jedna z dívek zvíře nakopla tak prudce, že odletělo až ke školní bráně, načež do něj začala kopat i její kamarádka," popsal situaci Pavel Čejka, tiskový mluvčí pardubické městské policie.
"Strážníci sice okamžitě na místo vyrazili, zachránit ježka ale už nestihli, zvíře zraněním podlehlo. Obě dívky byly navíc pod vlivem alkoholu, a proto jsme je předali státní policii, která zahájila vyšetřování pro podezření z trestného činu týrání zvířat," uvedl Pavel Čejka.
Dvě mladé trýznitelky ve věku 16 a 17 let bohužel trochu chrání nízký věk, ačkoliv trestní zákon počítá až s dvouletým pobytem za mřížemi.
Jan Šafář, Jiří Sejkora

Žena nechala v autě trpět psa, chudák žral vlastní zvratky

10. října 2008 v 14:02 | TN.cz |  Týrání zvířat v novinách

Žena nechala v autě trpět psa, chudák žral vlastní zvratky

11.09. 13:50 | Aktualizováno 14:37 | Marek Švidrnoch
Neuvěřitelnou bezohlednost předvedla majitelka psa v centru Ostravy. Nechala své zvíře zavřené desítky hodin v autě na ulici.
Uvězeněný v autě v Reální ulici v centru Ostravy trpěl nebohý pes bez jídla, vody a čerstvého vzduchu. Podle toho také vypadal interiér vozu.

Zvíře totiž pozvracelo a pokálelo sedačky, podrápalo palubní desku i okna. Kolem čtvrtečního poledne pak vysílený pes začal ze zoufalství pojídat vlastní zvratky i výkaly.

K jeho osudu nezůstali lhostejní okolojdoucí lidé, kteří si psa všimli i přesto, že všechna okna vozu jsou tmavá, a přivolali strážníky městské policie.

Ti pak sice konstatovali, že pokud bude zvíře v autě zavřené ještě několik hodin, mohlo by zahynout, ale vysílenému psovi neuměli nijak pomoct. Pouze ověřili, že auto není kradené, i když tak na první pohled vypadalo. Mělo totiž vytrhané všechny zámky na dveřích a ze všech stran bylo obouchané.

Městští policisté tedy alespoň řekli, že budou psa do večera sledovat a odešli. Jakmile se od auta vzdálila i kamera, po deseti minutách se zpoza rohu vynořily dvě mladé ženy. Ty nasedly do neuvěřitelně zaneřáděného a páchnoucího auta, a bez mrknutí oka odjely.

Na rozhořčené dotazy kolemjdoucích pak jedna z nich reagovala slovy, že "pes je na to zvyklý"...

Pes utýraný k smrti. Řetěz mu málem uřízl hlavu

9. října 2008 v 14:56 | TN.cz |  Týrání zvířat v novinách

Pes utýraný k smrti. Řetěz mu málem uřízl hlavu

02.10. 08:05 | Aktualizováno 02.10. 08:16 | tn.cz / tvnoviny.sk, luc
Psa v hrozném stavu našli strážníci v slovenské Žilině. Byl přivázaný na řetězu, který se mu vryl až do kosti.
Policie našla zubožené zvíře přivázané u boudy. Psíkova hlava přímo visela z jeho krku. Navíc několik dní nedostal napít ani nažrat.

Přivolaní veterináři mu přes veškeré úsilí nedokázali pomoct. Při převozu svým zraněním podlehl.

Po bezcitném majiteli policie pátrá. Podívejte se na reportáž televize Markíza.


Petice za obchody bez kožešin

7. října 2008 v 14:46 Vybíjení zvířat
Zde: http://obchodbezkozesin.cz/ naleznete petici proti prodeji kožešinových výrobků, kvůli nimž trpí v dnešních dobách nespočet zvířat. Není-li vám jejich utrpení lhostejné, podepište.

Docházelo k týrání zvířat?

6. října 2008 v 14:06 | www.idobryden.cz |  Pojídání zvířat v novinách
Docházelo k týrání zvířat? Město dostalo oznámení o nechutných praktikách na jedné z ubytoven
UH. BROD - Pohodu letních dnů narušilo oznámení, které přišlo na podatelnu městského úřadu. V něm pisatel uvádí, že na ubytovně na Vazové dochází k nehumánním, ale hlavně k nehygienickým porážkám zvířat. Dle našich informací se oznámením zabývá i policie.
"Z veřejné ubytovny na Vazové jsou jatka! Mongolové, kteří tam bydlí, zabíjejí psy a jedí je," začíná hned první věta šokující výpovědi. "Jednou dokonce přinesli svázaného berana. Vydloubali mu oči, jedli je a až potom ho podřezali. Na naší umývarně je bordel. Krev, střeva, kanálky plné krve. Kdo tam má bydlet?" rozčilovali se pisatelé dopisu, kteří se ovšem z důvodu šokujícího obsahu a ze strachu před odvetou nepodepsali.
"Když něco řekneme, jejich vůdce hned vytahuje nůž," vylíčili své obavy v dopise. "To se může? Podřezávat na veřejné ubytovně ovce? A co hygiena? Venku bylo 30 stupnů. Všude tisíce much a střeva a kůže se válely jen tak v popelnici," zakončil pisatel dopisu a apeloval na představitele města, aby zakročili.
"Co se týče toho anonymního podání, nejednalo se o ubytovnu města na Vazové, ale o soukromou ubytovnu stojící v blízkosti městské ubytovny na Vazové, a tedy nepatřící městu," uvedl místostarosta Petr Vrána. Město má tedy v případě budovy v soukromém vlastnictví svázané ruce. Šetření proto musely převzít orgány státního dozoru. "Městská policie při šetření zjistila, že podobný dopis přišel i na policii, která však údajně předběžně žádné porušení hygienických zákonů nezjistila," řekl Vrána. "I když to bylo anonymní udání, městská policie se jím přesto zabývala. Strážníci provedli návštěvu soukromé ubytovny a projednávali celou záležitost s její majitelkou. Dle jejích slov však o ničem takovém na ubytovně neví, ale ví o stejném anonymu zaslaném na policii," sdělil k případu starosta Uh. Brodu Ladislav Kryštof. Podle jeho informací policie poslala na kontrolu také pracovníky hygieny a případ dále prošetřuje.
"Oznámení jsme přijali a případ zatím dále šetříme. Je zde podezření na týrání zvířat. V současné době probíhá konzultace se státním zástupcem. Obviněn zatím nikdo nebyl," sdělila k případu tisková mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková.
Dle zkušeností některých lidí však mají národy z asijské části světa tak rozdílné způsoby porážky a zpracování zvířat, že to v řadě případů působí nejen nechutně, ale je to i na hranici trestného činu. "Když jsem bydlel v Ostravě na koleji, tak největší peklo bylo, když vařili Asiaté. To byly k vidění různé perličky, jako například vařené hovězí hlavy a podobně. Ale hlavně ten smrad byl nesnesitelný," uvedl své zkušenosti z ubytování na koleji Jan Plakal.
Autor: FAB

Psa umlátil, aby ho neprozradil

5. října 2008 v 14:00 | decinsky.denik.cz |  Týrání zvířat v novinách

Psa umlátil, aby ho neprozradil

Děčín - Neznámý lupič, který se vloupal do nádražního bytu v Jiřetíně pod Jedlovou, chtěl vykrást i přilehlou kůlnu. Tam na něj číhal pes. Ze zloděje se stal několika provedenými údery tupým předmětem vrah zvířat.
22.9.2008 8:54
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Autor: DENÍK/Milan Kilián
"Pes na místě zahynul. Policisté nadále provádí vyšetřování, spis ještě není ukončen," uvedl mluvčí děčínské policie Ladislav Cvik.
Starší případ se odehrál v České Kamenici. Tamější obyvatel ve věku šestatřiceti let dlouhodobě zanedbával péči svého psa. Pes mu byl odebrán a převezen do děčínského útulku.
"Zvíře následně uhynulo kvůli horečnatému onemocnění septického původu," řekl Cvik.
Pes byl silně vyhublý s vystupujícím kosterním podkladem, na pravé straně krku v oblasti měkkých tkání měl zanícenou tržnou ránu staršího data, která nebyla veterinárně ošetřena. Veterinář, který prováděl pitvu psa uvedl do pitevní zprávy, že zvíře před úhynem trpělo bolestmi za hranicemi snesitelnosti.
"Bylo zahájeno trestní stíhání a byl podán návrh na obžalobu,"doplnil Cvik.

Jak postupovat při podezření z týrání?

"V případě, že má někdo takové podezření, měl by to nahlásit buď na městskou policii, státní policii, veterinární správu nebo přímo na město," řekla Naděžda Moučková z oddělení ochrany přírody.
Po nahlášení musí skutek ze zákona prověřit veterinární správa. Musí vyslechnout všechny svědky a prověřit nashromážděné důkazy. "Nejobtížněji se prokazuje bití a zanedbání výživy. Týrání se podařilo prokázat zatím vždy," konstatovala Moučková
Co vlastně hrozí pachateli, který týrá zvíře, nebo ho dokonce zabije? "Ten, kdo týrá zvíře, a v posledním roce byl postižen za stejný čin, či v posledních dvou letech odsouzen, hrozí mu až jeden rok odnětí svobody, zákaz činnosti či peněžitý trest," upozornil Cvik.
Vrahovi zvířat hrozí stejný trest. "Tomu, kdo utýrá zvíře hrozí vězení v délce jednoho roku, zákaz činnosti nebo peněžitý trest," pokračoval Cvik a dodal, že o rok více vězení hrozí pachateli, který týrá, nebo utýrá zvíře na veřejnosti.

Pomohlo by zpřísnění trestů

"S týráním jsem se setkal, většinou spíš ale u velkých zvířat. K malým domácím zvířatům jako je pes či kočka se majitelé chovají dobře. Většinou se jedná o zanedbání jako neudržovaná srst, zablešenost či vyhublost zvířete," uvedl děčínský veterinář Martin Hanzlík. Připustil, že by uvítal tvrdší tresty. "Myslím si, že hrozba vězení by byla pro potenciální pachatele výchovná,"upřesnil Hanzlík.
V děčínském útulku se setkávají s týráním zvířat pravidelně. Poslední byla fenka z Rybniště. Byla v zuboženém stavu, hodně zanedbaná a vyhublá. Polštářky na nohou měla rozedřené do krve a její tělo byla vlastně jenom kostra potažená zablešenou kůží. "Je jedině dobře, že když lidé vidí zubožené zvíře, hned se to snaží řešit," řekla vedoucí děčínského útulku Evelína Jahelková.

Rotvajler vyhozený z okna ochrnul

4. října 2008 v 14:58 | Blesk - noviny |  Týrání zvířat v novinách

Rotvajler vyhozený z okna ochrnul

Autor: MP Praha
24.09. 16:05AKTUALIZOVÁNO: Pes, kterého někdo vyhodil ze 3. patra domu v Mikulandské ulici v Praze 1, má ochrnuté obě přední nohy a poškozená játra. Není jisté, zda přežije.
//<![CDATA[ AO_posice(adoceanczzerodsdkjx, 'Rectangle 440x220 Article'); //]]> //<![CDATA[ document.write('<scr'+'ipt src="http://czgde.adocean.pl/_'+(new Date()).getTime()+'/ad.js?id=vTL76PLP6L1GhZLsVjw2wEhvo1XI0pITnz32.439987.w7" language="javascript"><\/scr'+'ipt>'); //]]> '<![CDATA[ on error resume next ado_ptrcokoroslrxweidedgicfh_plug = ( IsObject(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.8"))) ']]>
Šestiletého rotvajlera vyhodil ve středu před sedmou ráno jeho majitelé z okna bytu ve 3. patře domu v pražské Mikulandské ulici. Podle sousedů a očitých svědků se jednalo o podezřelá individua, zřejmě feťáky.
Jak se tragické vyhození psa odehráloAutor: Infografika Blesk.cz
Podle našich informací majitel psa vyhodil z okna v košíku. "Ten chlap, co ho vyhazoval z okna, byl úplně sjetej. Křičel při tom ´tak tady ho máš´. Navíc se ještě s ostatníma spolubydlícíma porvali před domem," řekl Blesku.cz dělník, který pracoval na rekonstrukci protějšího domu. Viníka pak odvezla policie. Údajně mu naměřila dvě promile alkoholu v krvi.
  • Dům, kde se hrůzný incident odehrál
  • Foto: MP Praha
  • 1/3
  • FOTODům, kde se hrůzný incident odehrál
Těžce potlučené zvíře pád přežilo, ale nedokáže se ani postavit. Majiteli za týrání zvířete hrozí až dvouleté vězení.
"Tento surový případ oznámili lidé na naši tísňovou linku," řekla Blesk.cz mluvčí městské policie Vilma Častová. Na místo strážníci ihned přivolali odchytovou službu. "Nebylo to vůbec jednoduché. Zraněné a vyděšené zvíře, jen se k němu někdo přiblížil, se chovalo agresivně," dodala Častová.
Po akutním ošetření v nejbližší veterinární ordinaci psa převezli do trojského psího útulku. "Pejsek má poraněnou i hlavu. Je hodně pomlácený a nemůže se zvednout. Právě teď provádí lékař rentgenová vyšetření. Zvíře zůstane u nás, majitel ho rozhodně zpět nedostane," řekl šéf útulku Václav Steinbauer s tím, že jde jednoznačně o případ týrání zvířete.
Autor: Alena Sobotková, pak

Neznámý násilník zmasakroval u Hluboké přes sto bažantů

3. října 2008 v 14:31 | zpravy.idnes.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Neznámý násilník zmasakroval u Hluboké přes sto bažantů

15. září 2008 13:04
Jihočeští policisté hledají pachatele, který v bažantnici u Hluboké nad Vltavou ubil během páteční noci 118 dospělých bažantů. Nešlo mu přitom o jejich maso, všechna zvířata nechal na místě.
ilustrační fotofoto: Profimedia.cz
ilustrační foto
. Spusť audio
Vyjádření mluvčí českobudějovické policie
Za vloupání, poškozování cizí věci a týrání zvířat mu hrozí dva roky vězení.
"Zvířata utýral zvlášť zavrženíhodným způsobem," uvedla mluvčí českobudějovické policie Regina Tupá.
Honební společenství Hosín spočítalo škodu na 30 tisíc korun.

Autoři:


Tyran týral labradora, málem ho uvláčel k smrti

2. října 2008 v 14:03 | azpravy.atlas.cz |  Týrání zvířat v novinách

Tyran týral labradora, málem ho uvláčel k smrti

23.9.2008 13:00
Sepekov - Špatné zákony nahrávají lidem, kteří týrají bezbranná zvířata. Svědčí o tom případ z jižních Čech, kdy sám předseda Klubu chovatelů drobného zvířectva ze Sepekova u Milevska na Písecku málem k smrti utýral svého labradora. A to jen proto, že mu předtím utekl.
'<![CDATA[ on error resume next ado_hrtfnmqoxmlquvrldedgicfh_plug = ( IsObject(CreateObject("ShockwaveFlash.ShockwaveFlash.6"))) ']]>
Případ se stal před několika dny přímo v ulicích města. Vidělo ho několik svědků. Lidé jsou zděšeni a nechápou, jak mohl sedmdesátiletý Jindřich Vácha, předseda klubu chovatelů, něco tak otřesného udělat.
Tyranský chovatel ale zřejmě u soudu neskončí. Dostane "jen" pokutu.
"Opravdu jsme vyšetřovali tento případ, protože ale nebyla naplněna skutková podstata trestného činu týrání zvířat, byl odložen a předán k dořešení městskému úřadu v Milevsku, který bude toto projednávat u přestupkové komise," uvedl tiskový mluvčí policie Jaroslav Beran.
Proto, aby mohli policisté zahájit stíhání pro trestný čin týrání zvířete, by musel tyran psa zabít, nebo by ho musel týrat opakovaně.
"Je to strašné, s něčím tak krutým jsem se nesetkala a ten pán, který tahal toho nebožáka psa za autem, by se měl hluboce stydět a měl by odejít ze své funkce předsedy chovatelů. Je to ostuda pro takový klub, aby měl ve svých řadách člověka, který vůči němé tváři nedokáže své emoce ovládnout," nechala se slyšet zkušená kynoložka z Milevska Hana Souhradová.
Jindřich Vácha měl psa uvázat přes stahovací obojek a vodítko k tažnému zařízení svého auta a pak ho několik stovek metrů táhnout městem. Když zvíře už nestačilo a upadlo, šílenec ho táhnul po tlapkách a po břiše, až mu z ran crčela krev. "Viděla jsem to z okna, jak k němu běží nějaký muž, zastavil ho a přivolal policii a řval na něj, jestli se nezbláznil," svěřila se jedna z obyvatelek Sepekova.
Nervní senior se háji tím, že mu pes několikrát utekl a jemu došla trpělivost. Sám však uznal, že přestřelil a vyslovil lítost.
"Kuriózní na celém případu je, že namísto toho, aby policisti jasně řekli tomu chlapovi, že je to idiot, tak řekli známým, který to oznámili, aby to nedávali nikam novinářům, aby z toho ten chlap neměl problémy a ostudu. Takhle naše policie chrání a pomáhá, to je ostuda," dodal další z chovatelů psů.
Skoro utrápený labrador je po ošetření tlapek a břicha v pořádku a prodělává rekonvalescenci. Kuriózní ale na tom je, že bohužel u "člověka", který ho málem zabil a uvláčel k smrti. "Jo, mají ho doma a prej je pan Vácha z toho špatnej, uvědomil si co udělal. Já to vidět, dám mu pár facek a bylo by," dodala sousedka tyrana chovatele.
Zdroj: Saša Hynek

Koním hrozí smrt na jatkách. Stáj totiž nemá střechu

1. října 2008 v 14:44 | Deník.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Koním hrozí smrt na jatkách. Stáj totiž nemá střechu

Křižany - Smrt na jatkách. Takový osud možná potká dvacet koní žijících v koňském domově důchodců v Křižanech. Střecha stájí, které shořely při dosud neobjasněné tragédii v únoru 2007, totiž stále není hotová.
21.9.2008 5:18
Zuzana Poláková v Křižanech.
Zuzana Poláková v Křižanech.
Autor: Deník/Petr Šimr
Podle veterinářů tak chovatelka zdejších koní Zuzana Poláková z občanského sdružení Rolinka v tuto chvíli neplní podmínky pro chov koní, které stanovuje zákon. Pokud současný stav před zimou nenapraví, pravděpodobně přijde o podstatnou část svého chovu, který čítá celkem šestatřicet koní.
Zuzaně Polákové, která se značnou část svého života snaží pomáhat týraným koním, by tedy paradoxně hrozilo obvinění z trestného činu týrání zvířat.
"Zahájili jsme správní řízení, které by mělo zajistit náhradní péči pro chovaná zvířata. Objekty stájí totiž podle zákona umožňují ustájení zhruba šestnácti koní. Co bude se zbylými dvaceti, je otázka. Pokud by skončili na jatkách, bylo by to hodně smutné," konstatoval Karel Hrnčiřík z Krajské veterinární správy.

Chovatelka se pře s firmou

Podle chovatelky však existuje reálná možnost, že koně nakonec na jatkách opravdu skončí. "Sice se nám ozývají zájemci, kteří by si nějakého koně vzali a dobře se o něj postarali. Když jim ale řeknu, že jsou to většinou stará a nemocná zvířata, na kterých se nedá jezdit, o koně ztratí zájem," vysvětlila Poláková s tím, že se ozvaly také dva útulky, které by několik koní vzaly.
Na stavbu střechy si Zuzana Poláková najala stavební firmu STA-ZAP, které zaplatila předem něco přes jeden milion korun. Střecha měla být podle původních plánů hotová již letos v dubnu. "Ačkoliv firma obdržela celou hotovost určenou smlouvou, střecha stále není hotová. Firma tedy podle mého názoru neplní smluvní podmínky," poznamenala.
Opačný názor však zastává samotná firma. "Peníze, které jsme obdrželi, byly určené pouze na nákup panelů a zajištění jeřábu. Demolice střechy byla domluvená pouze ústně a Polákové jsem řekl, že hned jak zbouráme střechu, budu potřebovat další peníze. Ona mi pak ale řekla, že už žádné nemá," bránil se jednatel stavební firmy STA-ZAP Petr Pihík. Jak dodal, jeho firma do konce září dodělá půlku střechy a poté provede účetní vyrovnání. "Bez toho ve stavbě nebudeme pokračovat," doplnil Pihík.
Zuzana Poláková přiznala, že v současnosti již jedná s jinou stavební firmou o případné spolupráci. "Pokud firma STA-ZAP nezačne jednat podle platné smlouvy, vypovím jí a obrátím se na jinou firmu," uvedla. Zajistit další peníze na novou střechu však bude velice složité. "Budu spoléhat na finanční pomoc svých rodičů, protože pochybuji, že by firma STA-ZAP peníze vrátila. Takové iluze si už nedělám. Musím přiznat svou chybu v tom, že jsem zaplatila předem. Doplatila jsem na svou naivitu," podotkla chovatelka koní.

Ještě není nic ztraceno

Podle zástupce krajské veterinární správy přesto ještě zdaleka není pozdě vše napravit. "Zákon umožňuje zřídit pro zvířata na zimu náhradní ustájení. Pokud by se to Zuzaně Polákové podařilo, všechno by mohlo být v pořádku. Mám však takový pocit, že s tou současnou stavební firmou se ta situace nevyřeší. Přijde mi to jen jako boj o peníze," sdělil svůj názor Karel Hrnčiřík z Krajské veterinární správy.
Při tragédii, která se v křižanském domově pro koně udála v únoru minulého roku, zahynulo celkem sedm koní a jejich stáje lehly popelem. Okamžitě po tragédii se nejen v Podještědí, ale v celé České republice zvedla nevídaná vlna solidarity.
Během několika dní se tehdy do Křižan sjely desítky dobrovolníků, kteří Zuzaně Polákové pomohli s vybudováním provizorního přístřešku, ve kterém se koně mohli skrýt před nepřízní únorového počasí.

Lidé darovali dva a půl milionu

Lidé pomáhali i ve formě finanční sbírky, jejíž výtěžek nakonec činil úctyhodných dva a půl milionu korun. Ani tato částka však na vybudování úplně nových stájí nestačila.
Veterináři sledovali problémy koňského domova důchodců v Křižanech již od samotného požáru. "Nelíbilo se nám, že se tady už od začátku vymýšlela různá náhradní řešení. Minulá zima proběhla tak, že stáje byly přikryté plachtou. Nebylo to ideální," řekl Karel Hrnčiřík.
On sám však nepochybuje o ušlechtilých úmyslech chovatelky, kterou někteří lidé obviňují z vypočítavosti a ze lží. "Je mi z toho všeho špatně. Přál bych koním i Zuzaně Polákové, která do toho domova investovala evidentně spoustu času a energie, aby se všechno vyřešilo," dodal veterinář.