Září 2008

Policisté našli ve dvanáctém patře domu rozkládajícího se koně

30. září 2008 v 9:41 | Novinky.cz |  Týrání zvířat v novinách

Policisté našli ve dvanáctém patře domu rozkládajícího se koně

Nikdo netuší, kdo mohl koně do domu zavést a zaklínit ho do šachty. Ilustrační foto. foto: Dana Kysučanová, Novinky
/* */
Svým očím nevěřili přivolaní srbští policisté, když začali zjišťovat původ podivného zápachu v činžovním bloku. Muži zákona našli ve dvanáctém patře koně zaklíněného do ventilační šachty. Obyvatelé věžáku v Prokuplji na jihu Srbska zavolali policii. Když policisté dorazili, nařídili evakuaci celé budovy.
23. 9. 2008 19:14 - PROKUPLJE
Jak uvádí server Ananova, zápach byl prý tak hrozný, že se báli, aby nebyl jedovatý. "Pach to byl naprosto příšerný. Neměli jsme ponětí, odkud pochází, takže jsme nechtěli riskovat," řekl tamější policejní mluvčí k bizarní kauze.
"Dokonce jsme museli povolat speciální jednotku, která je vybavená na zacházení s nebezpečnými chemikáliemi. Její pracovníci nakonec určili, že zápach pochází z ventilační šachty, a našli původce pachu, rozkládajícího se koně," pokračoval mluvčí.
"Nedovedu si ani představit, jak se někomu mohlo podařit vytáhnout do dvanáctého patra tělo koně a proč ho někdo cpal do větrací šachty," dodal k neuvěřitelnému případu policejní mluvčí.

V opilosti surově umlátil kotě

18. září 2008 v 14:34 | Novinky.cz |  Týrání zvířat v novinách

V opilosti surově umlátil kotě

foto: Novinky
/* <![CDATA[ */ fotogallery.fillArray( 0, '', 'http://media.novinky.cz/987/69879-article-qsxfw.jpg', 'http://media.novinky.cz/987/69879-gallery-qsxfw.jpg', 400, 297, 673, 500, '','Novinky','','',''); /* ]]> */
Drastický případ týrání zvířat vyšetřují policisté na Uherskohradišťsku. Opilý muž měl v Kunovicích živými koťaty mlátit o zem.
29. 8. 2008 21:37 - KUNOVICE
"Policisté vyšetřují událost, ke které mělo dojít v Kunovicích na Uherskohradiťsku," řekla v pátek Právu mluvčí uherskohradišťské policie Jitka Zámečníková. Podnapilý třiapadesátiletý muž se podle policie vrátil domů do obytného domu, kde se mu pod nohami pletla dvě mladá koťata.
"Policisté přijali oznámení o zabití dvou koťat. K zabití došlo v Kunovicích, kde muž praštil s jedním kotětem o zem, pak do něj několikrát kopl a poté s ním mlátil o zem tak dlouho až bylo mrtvé," popsala Zámečníková. Druhé kotě útok vedený s podobnou razancí přežilo a uteklo.
Mužovo jednání pozorovalo nejméně deset dětí a patnáct dospělých osob. "Policisté muže zadrželi a převezli na policejní služebnu. Tady provedli dechovou zkoušku na alkohol s pozitivním výsledkem. V krvi měl muž v daný okamžik 2,61 promile. Policisté provedli zkrácené přípravné řízení a sdělili muži podezření z trestného činu týrání zvířat. V případě prokázání viny mu může být udělen trest odnětí svobody až do výše jednoho roku," doplnila Zámečníková.
Jiří Růžička,Právo

Policisté objevili v Bohuňovicích na Olomoucku 27 mrtvých psů, majitelka je otrávila

17. září 2008 v 14:33 | CT24.cz

Policisté objevili v Bohuňovicích na Olomoucku 27 mrtvých psů, majitelka je otrávila

vloženo: 27. 8. 2008 09:46, autor: ČT24, aktualizováno: 27. 8. 2008 19:28
Mrtvoly psů
Mrtvoly psů
Olomouc - Téměř tři desítky mrtvých psů různé rasy, hlavně kříženců, objevili v úterý večer policisté v Bohuňovicích na Olomoucku. Majitelka psů bydlí v nedaleké obci Štarnov. Mrtvol může podle ní být mnohem víc. U sebe doma má dalších třicet zvířat, otrávené granule žrali všichni. Mrtvá zvířata převezli hasiči do Státního veterinárního ústavu v Olomouci k pitvě. Případ také vyšetřuje policie, která zjišťuje, jakého trestného činu se pachatel dopustil. Pokud pitva prokáže týrání zvířat, hrozí pachateli až dva roky vězení.
Policistům se majitelku psů podařilo poměrně rychle vypátrat. Stopy je zavedly do nedaleké obce Štarnov. Pětašedesátiletá Zdeňka Grohmanová smrt psů nezapírá, dokonce přiznala, že je otrávila. Vinu ale svaluje na místostarostu obce Stanislava Nykla (SNK), který ji měl donutit, aby se psů zbavila, protože vadili sousedům. "Říkali mi, že dají psy do útulku. Já jim říkala, že jsou agresivní a nepochytám je. Tak navrhli, že je utratíme," tvrdí majitelka.
Místostarosta odmítl případ komentovat. Právě on měl ale majitelce psů podle jejích slov dovézt kýbl s jedem s tím, že ho má psům rozdělit. "Umírali čtyři dny," dodala Grohmanová. Jak se mrtvoly dostaly do Bohuňovic ale neví. Nykl je podle ní měl odvézt do kafilérie. Ředitel olomoucké krajské veterinární správy Zdeněk Králík odhadl, že výsledky pitvy by mohli odborníci znát zřejmě ve čtvrtek.

Rodině někdo týrá zvířata, málem zabil psa i kočky

16. září 2008 v 14:28 | Deník.cz |  Týrání zvířat v novinách

Rodině někdo týrá zvířata, málem zabil psa i kočky

Kovansko - Několik otřesných případů pokusů o zabití nebo záměrného týrání zvířat zažívá na vlastní kůži rodina Ritterova, která žije na samotě u Kovanska. O život přišel málem jejich pes a dva kocouři.
30.8.2008 5:04 aktualizováno 30.8.2008 8:24
architekt Jan Ritter
architekt Jan Ritter
Autor: Deník/Lukáš Trejbal
"Někdo si vybral opravdu zvláštního koníčka," komentoval trpce situaci Jan Ritter. V průběhu roku totiž málem přišel o nohu jeho pes Aida, a doslova o život šlo potom kocourům Luciášovi a naposled Mackovi.
"Na Macka i Luciáše musel někdo střílet. Macek měl poranění střelnou zbraní v podpaží pravé přední nohy. To je tak tři týdny zpátky. Luciášovi prošla střelná rána přední nohou," uvedl Ritter s tím, že když už se Luciáš jakž takž uzdravil, zlomil si poraněnou nohu a krátce na to zemřel.
Ritter žije s rodinou na samotě poblíž Kovanska.
"Žijeme na samotě, do vesniček Draho, Šlotava a Kovansko je to jeden kilometr, stejně tak na seřaďovací nádraží v Nymburce. Nemáme tušení, kdo by to mohl být," ale vzkázal bych mu, ať si doma střílí do terče," řekl Ritter.
Psí fena Aida měla zlomenou nohu a vyžádala si osmitýdenní léčbu. Kocour Luciáš zkusil ošklivé zranění na noze po střelbě a kocour Macek pocítil neznámého agresora na svém těle také.

Střelba na kočku jako přestupek

Jan Ritter se obrátil na redakci s výzvou. "Kdo by měl nějaké podezření na někoho s těmito sklony v našem okolí, nechť podá informace v redakci nebo na telefonním čísle 325 516 548," vyzval Ritter.
Ritterovi mají ještě jednu neblahou zkušenost. "Asi před osmi lety jsme měli vlčáka. Byl docela ostrý a pořád štěkal. O dovolené ho jezdil krmit otec a syn. Když jsme se vrátili, našli jsme ho mrtvého před vraty s kulkou v čele," připomněl Ritter.
Podle zástupce policejního ředitele v Nymburce Jaroslava Nováka je střelba na kočku vedena jako přestupek. "Když někdo střelí po kočce, je to bráno jako přestupek. Jestliže už ale dotyčný má za sebou prokázané týraní a dopustí se ho znovu, hrozí mu rok odnětí svobody nebo peněžitý trest," řekl Jaroslav Novák.
Rittrova rodina chce do okolních hospod vyvěsit fotografie s raněnými mazlíčky. Věřte, že to není příjemný pohled. "Někdo nám asi záměrně střílí po kočkách, to není normální," myslí si Ritter, který záchraně kocourů a psa věnoval už spoustu času a peněz.

Děti málem utýraly králíčka

15. září 2008 v 14:22 | Novinky.cz |  Týrání zvířat v novinách

Děti málem utýraly králíčka

Králíka nyní mají ošetřovatelé a čeká na nového majitele.Zvětšit obrázekKrálíka nyní mají ošetřovatelé a čeká na nového majitele. foto: Patrik Biskup,Právo
/* */
Zakrslí králíci patří mezi nejpřítulnější a nejmazlivější domácí zvířátka, která se těší velké oblibě u dětí. Jen těžko si tak lze vůbec představit, že by jim mohl někdo úmyslně ubližovat. O to více šokoval plzeňské ochránce zvířat případ z uplynulé neděle, kdy dva věkem ještě ani ne školáci mírumilovného chlupáče týrali.
26. 8. 2008 06:07 - PLZEŇ
Přítrž jejich rozmarným hrátkám odehrávajících se na staveništi v městské části Skvrňany udělala až starší žena, která šla kolem venčit psa. Zvíře zachránila a zavolala pomoc.
"Mně z toho bylo úplně špatně. Králík měl každé ucho omotané provázkem, za které ho tahali po zemi. Bývali by ho snad usmýkali k smrti. Když jsem je okřikla, utekli a králíka tam nechali. Zavolala jsem policisty. Ti se spojili s ochránci zvířat, kteří si pro králíčka přijeli," vzpomínala na nepříjemný zážitek sedmdesátiletá důchodkyně Jiřina Hauerová. Podle svých slov je ráda, že se jí podařilo zasáhnout včas a zvíře zachránit.
"Co z takových dětí vyroste, když už teď dokáží týrat bezbranné zvířátko?," přemítala nahlas jmenovaná žena.
Plzeňský psycholog František Jakl ale tvrdí, že takové chování dětí je docela normální. "Po našich zvířecích předcích máme vrozenou agresivitu. Proto jsou to ty malé děti, které z toho ještě nemají rozum a mohou se tímto způsobem spontálně projevit . To, že se staráme o zvíře, není otázka citová ale racionální. Ta u těchto malých dětí prostě není. Takové chování přejde až si děti postupně osvojí určitá pravidla, která nejsou vrozená a podle kterých se chováme. Co se smí a nesmí musejí rodiče korigovat výchovou.," vysvětlil František Jakl.
Podle oslovené chovatelky zakrslých králíků Martiny Plecité se tato zvířata vyznačují extrémní ochotou k mazlení. "Snad ani neexistuje dítě, které by si takového tulivého králíčka nepřálo. Králíci však nejsou hračky a věnovat bez dozoru by se jim neměly děti mladší deseti let. Vysvětlit pravidla zacházení s těmito zvířaty musejí dětem především rodiče," prohlásila Plecitá.
Sama se s takovým případem týrání ještě nesetkala. "V rukou člověka je takový králíček úplně bezmocný. Nekouše ani jinak se nemůže bránit," uzavřela chovatelka. Týraný králíček je v pořádku. Ochránci zvířat ho chtějí darovat někomu, kdo se o něho lépe postará.
Patrik Biskup,Právo

Zvíře by už pro nás nemělo být věc

14. září 2008 v 14:10 | Blesk - noviny |  Zajímavosti o zvířatech

Zvíře by už pro nás nemělo být věc

Autor: abl

16.06. 16:00
Podle ministerstva spravedlnosti by už zvíře nemělo být považováno za věc. Současné postavení zvířat, která jsou označována jako neživé věci, bylo často kritizováno především ochránci zvířat.
//<![CDATA[ AO_posice(adoceanczzerodsdkjx, 'Rectangle 440x220 Article'); //]]>
Změna je obsažena v návrhu nového občanského zákoníku. "Návrh se distancuje od socialistického pojetí zvířete jako věci, ale přiznává mu výraznější ochranu a naopak omezuje libovůli osob při styku s nimi," říká materiál ministerstva spravedlnosti.

Nová úprava tak v jednom z paragrafů jasně říká, že "živé zvíře není věc", i když připouští, že některá ustanovení o věcech se na zvíře mohou použít, ale "jen v rozsahu, ve kterém to neodporuje jeho povaze živého tvora ani ustanovením zvláštních zákonů vydaných k ochraně zvířat."
V zacházení se zvířaty se moc nezmění
Podle Tomáše Poppa z organizace Svoboda zvířat tato změna praxi v zacházení se zvířaty příliš nezmění. "Má to ale samozřejmě symbolický význam a je to krok, který umožní další změny," uvedl Popp. Už současný zákon na ochranu zvířat totiž například uznává, že zvířata mohou trpět a snaží se tomu zabránit. Přesto se ale se zvířaty často zachází jako s věcmi sloužícími jen k výdělku, tvrdí Popp. Problémem podle něj je, že lidé pod pojmem zvíře vnímají nejčastěji své domácí mazlíčky, a ne tisíce zvířat ve velkochovech.

Pojišťovny jsou "pro"
Změnu postavení vítají pojišťovny, u kterých je možné se pojistit proti škodě, kterou zvíře způsobí. Dosavadní formulace ve smlouvách se držela práva, a proto hovořila o škodě způsobené věcí, například autem, nebo právě třeba psem. "My tu změnu vítáme. Lidé se pojišťovali na škodu způsobenou věcí, ale víme, že jim to vadilo," řekla mluvčí České pojišťovny Dáša Koucká.
Jinak to bude i v útulcích
Změna přinese také úpravu pravidel pro útulky. Až dosud většina z nich fungovala tak, že pokud získala psa, o kterém se nevědělo, komu patří, po nutných procedurách, jako je očkování, sice mohl být svěřen novému majiteli, ještě půl roku ho ale mohl získat zpět původní vlastník, pokud se přihlásil. Tato šestiměsíční doba se nyní zkracuje na dva měsíce.

Děti si už zvíře samy nekoupí

Pokud nový občanský zákoník začne platit, nesměly by si také již děti mladší patnácti let kupovat živá zvířata. Mělo by tak ubýt případů, kdy si děti koupí zvířata samy, ale rodiče pak "mazlíčky" vyhodí.
Veřejnosti k diskuzi
K návrhu zákoníku, který je k nahlédnutí na serveru www.justice.cz, se teď může vyjádřit veřejnost. Své podněty má možnost posílat do 31. srpna na emailovou adresu obcanskyzakonik@msp.justice.cz. Podobné připomínkové řízení vyhlásil dříve Pospíšil i u návrhu trestního zákona.
Autor: ČTK, pak

Krávu nechává trpět její majitel!

13. září 2008 v 10:06 | Blesk - noviny |  Týrání zvířat v novinách

Krávu nechává trpět její majitel!

Autor: Foto Blesk - Alice Frischová

30.08. 2008 05:00
Jaroslav Holman (67) z Horních Tašovic upozornil Blesk na týrání zvířat. Ale redaktory čekalo na místě zajímavé překvapení.
Zdá se, že je to právě Holman, který nechává trpět na svém statku zuboženou kravičku.
Tříletá kravička leží bezvládně v blátě už dva týdny. Nepřijímá potravu a několik dní ani vodu. Z očí jí stékají slzy od bolesti. Ani ty ale neobměkčily Jaroslava Holmana, aby nechal zvířátko utratit. Holman je přesvědčen, že krávu úmyslně otrávili veterináři Krajské veterinární správy Karlovy Vary.
"Chtějí mě zničit, aby pak získali moje pozemky," tvrdil Blesku. Aby si obstaral důkaz, nechává kravičku na svém statku trpět. "Až umře, vyjmu jí ze žaludku kovové dráty a jed, který jí tam veterináři vložili," řekl. Jedině tak prý může veterinu usvědčit.
Blesk upozornil na případ ředitelku veterinární správy Karlovy Vary Máriu Slepičkovou "S panem Holmanem bojujeme už druhý rok. Odmítá vyšetření svého dobytka, které je povinné ze zákona. A jeho útoky na nás jsou jen zastírací manévr," dodává.
Po upozornění Blesku vyslala ředitelka k umírajícímu zvířeti veterináře.