Červen 2008


Srneček

28. června 2008 v 14:28 | Radka |  Vybíjení zvířat
Toto mi napsala do komentářů k článku Srnečka našli u vnitřností matky Radka. Je to otřesné, jak se lidi chovaj!
Dnes večer jsem jela s kamarádkou z chaty,kousek před Žebětínem (směr od Troubska-bydlíme v Brně)jsme si všimnuly,že na krajnici u silnice ležel pěkný malý srneček.Hned jsem zabrzdila a zůstala stát ,kamarádka se šla podívat,co s ním je.Měl zlomenou pravou nohu,chudák a po chvíli jsme slyšely,jak z pole ho volá jeho máma. Volala jsem na policii co s ním,popřípadě zda někdo není ještě v ZOO.Na 158 se mě zeptali na přesné místo. Srneček volal svoji mámu a tak ho kamarádka hladila,aby ho uklidnila. Byla už tma ,napadlo mne zajet do místní restaurace,zeptat se na nějakého myslivce.Srneček se posouval až se skulil do příkopu,tak nám bylo jasné,že z něho nemá nárok již vylézt.Tak jsme sjely asi 600 m do restaurace a naštěstí tam jeden myslivec zrovna seděl.Hned šel s námi a jeli jsme hledat.BOHUŽEL jsme v té tmě srnečka nenašli-na straně je pole s vysokou trávou.Tak se pan myslivec rozhodl,že sjedeme k němu domů pro jeho psa a znovu se vrátíme.Do 15 minut jsme byli zpět .Když jsme přijížděli k místu,bylo tam vozidlo černé barvy asi fabie,která už tam projížděla před tím a řidič-starší člověk se na nás osočil,že mu svítíme do očí.A když jsme přijížděli podruhé s pejskem,stálo tam to černé auto a než jsme se otočili opodál,zmizelo.Jezevčík hledal jak šílený a nic . Až opodál jsme našli krev a vyvrhnuté vnitřnosti. Je to šílené jaké jsou lidi hovada,prasata,nebo hajzlové.Omlouvám se asi ne všichni,ale bohužel.Tak jsme lítali po srnečkovi,aby jsme ho zachránili a nějaké prase nevím,zda se vrátil ten,kdo ho srazil, ho nakonec jde tak malého srnečka zabít .Je mi z toho hrozně,co se děje a pánovi přeji to nejhorší.
Radka
Brno 26.6.2008


Velbloudí jatka - drastická videa

26. června 2008 v 14:31 | www.youtube.com |  Smutná videa
Drastické video ZDE.

Harrison Ford bojovníkem za práva zvířat

25. června 2008 v 14:03 | TN.cz |  Pašování zvířat v novinách

Harrison Ford bojovníkem za práva zvířat

340801
05.06. 15:32 | Aktualizováno 15:44 | tn.cz
Ve stopách ekologického guru Ala Gorea se vydal i americký hollywoodský herec Harrison Ford.
Harrison Ford se připojil ke kampani kvůli Světovému dnu životního prostředí. Protestuje proti nezákonnému obchodování se zvířaty. U nás kampaň představilo Americké centrum.

Největší máslo na hlavě mají Američané a Číňani. Roční obrat obchodu se vzácnými zvířaty se pohybuje kolem 10 miliard dolarů. Je to kšeft, který se dá srovnávat s obchodem se zbraněmi.

To se pranic nelíbí hollywoodské hvězdě Fordovi. "Když koupíte kůži v Americe, zabíjíte tím ohrožené zvíře v Africe," hříme Ford. Filmový Indiana Jones bojuje za zvířata jako lev. "Zabíjení ohrožených zvířat je odporný zločin," říká herec. A dodává: "Ohrožená zvířata jsou na pokraji vyhubení."

Ford se v dramatických záběrech ocitl bok po boku tygrovi. Drsňák s duší ochránce tak získává další kladné body. Českého prezidenta Klause a amatérského ekologa však sotva nadchne.


Grónští domorodci zneužívají velrybích kvót

23. června 2008 v 14:38 | webhumanita.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Grónští domorodci zneužívají velrybích kvót

Světová společnost pro ochranu zvířat (WSPA) tvrdí, že grónští domorodci zneužívají tzv. subsistenčních velrybích kvót. WSPA zjistila, že domorodci celou jednu čtvrtinu uloveného velrybího masa nelegálně prodávají.

V roce 1986 byl Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC) vydán zákaz lovu velryb. Téhož roku IWC zároveň stanovila takzvané kvóty, které grónským Inuitům dodnes umožňují výlov. Ti tak za rok mohou za účelem zajištění své vlastní obživy vylovit 233 velryb. Inuité se zaměřují hlavně na lov plejtváků štikovitých a plejtváků myšoků. (Pro srovnání: Japonsko má povolen výlov zhruba 1000 kusů velryb ročně k vědeckému výzkumu.) Velrybí maso se může prodávat ve 100 supermarketech po celém Grónsku, avšak jak rybáři, tak obchody mohou tyto produkty prodat pouze domorodcům.

Světová společnost pro ochranu zvířat se v Severním Atlantiku snažila s pomocí skrytých kamer zjistit, zda jsou podmínky pro lov velryb ze strany domorodců dodržovány. Inuité však celou jednu čtvrtinu svých úlovků prodávají, a to jak cizincům, tak především firmě Arctic Green Food. Tato společnost tak ročně od inuitských velrybářů vykoupí v průměru 40 až 50 velryb, přičemž jejich maso prodává dále supermarketům, odkud pak velrybí maso putuje k cizincům až za 20krát vyšší cenu, než je cena výkupní.

WSPA (mj. největší světová aliance sdružující společnosti a organizace na ochranu zvířat, což představuje přes 900 různých skupin ve 153 zemích) rovněž odhalila, že na grónském trhu je mnohem větší nabídka velrybího masa, než je skutečná poptávka! Během výzkumu se totiž ukázalo, že za poslední dva roky bylo vyloveno přinejmenším o 15 tun velryb více, než bylo nutné.

"Náš výzkum ukázal, že ještě nyní jsou mrazáky grónských supermarketů plné neprodaného velrybího masa z roku 2006," uvedl jeden z členů výzkumného týmu. I navzdory přebytkům na trhu bude dánská vláda po IWC požadovat navýšení roční subsistenční kvóty o 10 kusů velryb. IWC bude oficiálně prezentovat svá zjištění na letošním setkání v Santiago de Chille.


Zdroj: Ekolist, PLANETARK

Petr Kajnar 19.06.2008 14:21

Ztracený pták řekl zachráncům svoji adresu

22. června 2008 v 14:14 | TN.cz |  Zajímavosti o zvířatech

Ztracený pták řekl zachráncům svoji adresu

Chytrý papoušek
24.05. 02:28 | Aktualizováno 05:53 | Korzo
Když papoušek Yosuke vyletěl z klece a ztratil se, udělal to, co ho majitelé učili. Řekl jméno a adresu.
Policie zachránila papouška žaka šedého ze střechy ve městě Nagareyama poblíž Tokya.

Noc strávil na policejní stanici, ale pak byl převezen k veterináři. Jak říká místní policista Shinjiro Uemura, teprve tam se rozmluvil.
Papoušek veterináři řekl: "Jsem pan Yosuke Nakamura." a poté uvedl svou adresu včetně popisného čísla.

A když už byl v tom, začal bavit personál veterinární kliniky pozpěvováním populárních písniček.

"Nakonec jsme se šli na adresu, kterou papoušek uvedl, podívat a rodina Nakamurova tam opravdu žila, " líčí policista.

Papoušci v lahvi, želvy v izolepě. Pašeráci bez slitování

21. června 2008 v 14:08 | TN.cz |  Pašování zvířat v novinách

Papoušci v lahvi, želvy v izolepě. Pašeráci bez slitování

343933
11.06. 16:04 | Aktualizováno 12.06. 06:02 | tn.cz/Petr Zelený / Vanda Rajnochová
Pořádný úlovek si připsali celníci na burze chovatelů v Přerově. Objevili exotické papoušky i rybky prodávané načerno.
Tři jihoameričtí papoušci a dvacítka rybiček, které díky genu mořských medúz svítí, mohou ještě mluvit o štěstí. Zvířata sice byla prodávána načerno, ale alespoň nebyla strčená na dno kufru nebo zavřená v plastové lahvi.
Pašované želvy v kufru Želvy pašované v kufru Foto: Generální ředitelství cel

Přitom právě podobně "pohodlné" skrýše často používají pašeráci exotických zvířat. A s papoušky nebo vzácnými želvami nemají vůbec slitování.
Pašování chameleoni Pytlíky s kuličkami? Ne, se vzácnými chameleony Foto: Generální ředitelství cel

"Pašeráci se nestydí nacpat načerno převážená zvířata prakticky kamkoli, jen aby je schovali," popisuje svoje zkušenosti Lubomír Doskočil z Generálního ředitelství cel.

Chameleoni byli nacpaní ve videokazetách

V listopadu 2006 například celníci chytili muže, který z Tunisu pašoval jedenáct želv, které jsou podle mezinárodních úmluv nejpřísněji chráněné. Aby je ukryl, oblepil je lepicí páskou, schoval do plátěných pytlíků a ještě nacpal do PET lahví.

Podívejte se
343699 Pašované želvy byly obtočené izolepou a nacpané v lahvích Video: Televizní noviny

"Asi před dvěma roky jsme na ruzyňském letišti zase objevili jamajské papoušky, kteří byli také nacpaní v PET lahvích. Ještě si vzpomínám na případ, kdy pašerák nacpal chameolony do vnitřku videokazet. Většina jich nepřežila," pátral v paměti Doskočil.

V lednu loňského roku se žena letící z Chicaga snažila přes celníky pronést vzácného papouška. Dusila ho v igelitce.
Pašování papoušků Pašovaní papoušci Foto: internet

Podle Doskočila ale případů pašování živých zvířat ubývá. I úlovek z přerovské chovatelské burzy je spíše výjimkou. "Ještě před pěti lety jsme toho na burzách nacházeli docela dost, teď už minimum. Je možné, že se černý obchod odstěhoval na internet," uvažuje Doskočil.
Pašerák ptáků v USA V tom, co vypadá jako roličky od toaletního papíru, jsou schovaní pašovaní ptáci Foto: internet

Zato v posledních letech přibývá pašeráků, kteří si vozí zakázané suvenýry z dovolených. V kurzu jsou různé druhy korálů nebo vzácných mořských živočichů. Nechybí ani lovecké trofeje.
Pašovaný vycpaný rys Vycpaný rys zabavený v prosinci 2006 Foto: Generální ředitelství cel

V prosinci 2006 tak celníci na Ruzyni chytili Rusa žijícího v Karlových Varech, který se vracel z dovolené ve své domovině. V kufru měl vycpaného rysa a medvědí kůži. Obě zvířata přitom patří k nejvíce ohroženým druhům.

Veterináři: Prasata v Brzkově nezabila nákaza, ale špatná péče

20. června 2008 v 14:43 | Ceskenoviny.cz |  Týrání zvířat v novinách

Veterináři: Prasata v Brzkově nezabila nákaza, ale špatná péče

Jeden z nejotřesnějších případů týrání zvířat objevili 4. června díky anonymnímu telefonátu veterináři ve stáji zemědělce Františka Jekla v Brzkově na Jihlavsku. Ve stáji našli 237 uhynulých prasat, mezi nimi živořilo dalších 115 zvířat.
Jihlava - Uhynutí asi 250 prasat na zemědělské farmě v Brzkově na Jihlavsku nezpůsobily nebezpečné nákazy, ale špatná péče chovatele Františka Jekla. Předpoklad veterinářů potvrdily právě ukončené laboratorní testy. U mrtvých zvířat sice byly zjištěny určité zdravotní problémy, ale ty by je při odpovídající výživě a veterinární péči nezabily, řekl Bořek Vejmelka z Krajské veterinární správy. Veterináři již zahájili s Jeklem správní řízení. Kvůli podezření z týrání zvířat se případem zabývá také policie.
"Virologická vyšetření vyloučila nebezpečnou nákazu, to již bylo známé v pátek. Ale ani žádná jiná význačná nákaza se tam nepotvrdila," uvedl Vejmelka. Vyšetření mimo jiné potvrdilo, že prasata byla podvyživená, měla také nález na plicích a ve střevech. Podle veterinářů by se tyto potíže daly řešit běžnou léčbou. Do jaké míry se Jekl provinil proti veterinárním předpisům, vyplyne ze správního řízení, v němž může být uložena pokuta do půl milionu korun. Farmář by měl vysvětlit, jak se o chov staral, a doložit to dokumentací, například o nákupu zvířat a krmiva.
Na špatný stav vepřína upozornil veterináře anonymní telefonát 3. června. Při první prohlídce neměla prasata vodu ani krmení. Jekl přesto tvrdil, že nechcípala hlady, ale protože byla nemocná. Policii měl sedmatřicetiletý farmář podat vysvětlení minulý pátek, pak si dohodl odložení termínu na tento týden. Od té doby do dnešního rána se ho ale policistům nepodařilo kontaktovat. Pokud bude prokázáno týrání zvířat, hrozí Jeklovi až jeden rok vězení. Mezi možné tresty patří i zákaz chovu a pokuta.
Veterináři ve stáji před týdnem objevili 237 zdechlin, dalších 115 prasat mezi nimi živořilo. V okolí vepřína byly později nalezeny další desítky rozkládajících se těl. Přeživší prasata musela být v pátek kvůli špatnému zdravotnímu stavu utracena. Případ šetří i Česká plemenářská inspekce, protože Jekl neplnil povinnosti při označování a evidenci zvířat. Za to může být uložena pokuta až do jednoho milionu korun.
Autor: ČTK

Ubohý pes trpěl v poutech

19. června 2008 v 14:02 | TN.cz |  Týrání zvířat v novinách

Ubohý pes trpěl v poutech

336753
28.05. 10:19 | Aktualizováno 17:13 | tn.cz / vac s přispěním Pavlíny Polatové
Majitelka nezvládala křížence pitbula a boxera. Psa brutálně ztrestala. Máme reportáž.
Fenka měla svázanou tlamu a všechny čtyři packy vodítkem. Mohla ležet jen na boku. V chatě na Plzeňsku takhle musela trpět přes dvě hodiny.

"Fenku jsem musela svázat, protože jsem ji nezvládala," uvedla třiadvacetiletá majitelka.

Případem se už zabývá policie.

Býčí zápasy rozdělují Španělsko. Mají své příznivce i odpůrce

18. června 2008 v 14:06 | IDNES.cz |  Zvířecí zápasy
Býčí zápasy rozdělují Španělsko. Mají své příznivce i odpůrce
13. června 2008 10:04
Matador v modrém elastickém oblečku se zlatým zdobením a růžovými podkolenkami stojí bez hnutí proti býkovi. K líci si dává dlouhý ostrý mečík, přes který si vyměřuje vzdálenost ke zvířeti. Připomíná komára před útokem. Jeho "bodnutí" však musí být smrtelné. Zvíře neodejde z arény živé nikdy, s polámaným tělem občas skončí i matador. Ilustrační foto.
Zvíře neodejde z arény živé nikdy, s polámaným tělem občas skončí i matador. Ilustrační foto.
Přes rohy má zarazit býkovi zbraň až do srdce. Tím chce zakončit krvavý balet v poloprázdné madridské aréně, v níž se býk točí přesně podle úsporných pohybů toreadorovy červené mulety. A k tomu tribuny křičí: "Olé!"
Pestře oděný muž se kočičími skoky rozeběhne a vráží meč do černého těla, které se už teď leskne krví z předchozích úderů. Rána nebyla přesná, zbraň padá na zem.
Býk je zraněn, ale ne smrtelně. Obecenstvo nespokojeně vydechne a na adresu matadorova neumětelství se ozve pískot.
Divákům, kteří se do hlediště z betonových schodů vymódili jako do divadla, se nelíbí, že ani na sedmý pokus nebyl býk skolen. A dál pokračuje tragická opera o šesti aktech. V každém z nich má jeden býk svůj smutný part, který končí vždy jeho smrtí. Ve Španělsku jich tak ročně za potlesku diváků skončí na šedesát tisíc.
Tato podívaná se čím dál více Španělům zajídá. Podle posledního průzkumu, který provedl v roce 2006 Gallupův institut, nechce mít 72 procent obyvatel pyrenejské monarchie s koridou nic společného.
Výzkum ukazuje, že postoj k býčím zápasům závisí na věku dotázaného. Čím mladší respondent, tím větší je pravděpodobnost, že se na ně bude dívat s nechutí.
Přesto je korida, která podle českých měřítek evidentně naplňuje představu o týrání zvířat, ve Španělsku povolenou formou zábavy, která se vysílá i v televizi a reklamy na ni najdete na ulici. Dokonce je něčím, co zemi symbolizuje za hranicemi.
A žádná španělská vláda to nechce změnit. Dokonce ani ta současná, která přitom prosadila tak rázné změny, jako je odsouzení frankistického režimu nebo sňatky homosexuálů, což si před socialisty premiéra Zapatera nikdo netroufl.
"Chápu, že se zvířata zabíjejí pro maso, ale jen tak pro zábavu?" kroutí hlavou architektka Núria Campdepadrósová. "Proč koukat na to, jak býk kašle krev, a ještě tomu aplaudovat," dodává tato zarytá vegetariánka, která v Barceloně kandidovala na senátorku za Stranu proti býčím zápasům a týrání zvířat. Samozřejmě bez větších úspěchů.
Tradice je tradice
Fanoušci matadorů tvrdí: Španělsko mělo koridu po staletí, tak proč by ji najednou mělo rušit? Je to španělská tradice, tak co? Carme, úřednice z Barcelony, to odmítá: "Býčí zápasy rozhodně nejsou celošpanělskou zábavou a sem do Katalánska nepatří vůbec. Je to andaluská tradice, kterou společně s tancem flamenco jako celonárodní prosazoval diktátor Franco."
Pro Katalánce je odpor vůči koridě součástí vlastenecké rezistence vůči Madridu. Některá města včetně Barcelony se dokonce vyhlásila za "přátelská vůči býkům" a zarazila veškeré své dotace na provoz soukromých arén. Kompletní zákaz si dovolit nemohou, tuto pravomoc mají jen jednotlivé španělské regiony.
Jediným místem bez koridy jsou zatím jen Kanárské ostrovy. Podle Campdepadrósové je to tím, že milovníci koridy mají velmi silnou lobby, a také tím, že ve všech stranách (včetně katalánských patriotů) se na významných postech nacházejí pravidelní návštěvníci arén. Výbušný návrh na zrušení zápasů by tak mohl vyvolat vnitrostranickou revoltu, a tak jsou raději býci obětováni klidu v partaji.
"Víte, že koridu platíte také vy?" ptá se Campdepadrósová a hned odpovídá: "Přes dotace EU do zemědělství. Přitom byznys kolem býčích utkání tvoří 0,1 procenta našeho HDP," mluví rozvášněně, až se zalyká. "Musíte tlačit na své europoslance, aby s tím něco dělali," vyzývá a pak běduje nad královskou rodinou.
Matadoři vystupují jako celebrity v reklamě
Španělský král Juan Carlos je na koridě častým hostem a není to rozhodně jen kvůli reprezentativním povinnostem vladaře. I jeho dcera Elena je známá jako náruživá fanynka matadorů.
Přestože je většině Španělů korida odporná, mají nejslavnější z býkobijců ve Španělsku pozici celebrit na úrovni fotbalových hvězd nebo herců. Bulvár do detailu zkoumá jejich soukromý život a hrdinové z arény se stávají i hrdiny reklamních kampaní. Například nejproslulejší z nich Cayetano Rivera Ordónez se stal tváří módní značky Armani.
Čeká španělskou koridu - v parafrázi názvu Hemingwayovy knihy o býčích zápasech - smrt v pravé poledne? "Doufám, že do dvou let se nám podaří prosadit její zákaz v Katalánsku. V celé zemi však nevidím konce," odhaduje Campdepadrósová a dodává globální výhled: "Co je horší, korida se zalíbila turistům z východní Asie tak, že v Číně a dalších zemích v oblasti rostou arény. Ač tam korida nemá vůbec žádnou tradici."

Autoři:


Upálení psů pobouřilo Ligu na ochranu zvířat

17. června 2008 v 14:20 | Denik.cz |  Týrání zvířat v novinách

Upálení psů pobouřilo Ligu na ochranu zvířat

Přerov - Bouřlivou diskusi mezi čtenáři Deníku a také u obyvatel města vyvolal brutální případ, který se stal minulý pátek v Přerově. Neznámý žhář zapálil chovateli Janu Horváthovi v romské čtvrti v Tovačovské ulici psí kotce.
Autor: Petra Poláková-UvírováAutor:
Petra Poláková-Uvírová
13. 6. 2008 / 7:47
//<![CDATA[ //]]>
Při požáru uhořel čtyřletý pittbul a další ze psů - bernský salašnický se zachránil jen díky tomu, že se mu podařilo prorazit pletivo u kotců. Policie nyní pracujes několika verzemi, jak k celé události došlo. Kruté týrání nevinných zvířat mezitím odsoudili zástupci olomoucké Ligy na ochranu zvířat.
"Za týrání zvířat by měly být stejné tresty jako za týrání lidí. Nazývat zvíře věcí je hodno jen primitivního národa," uvedl jeden z přispěvatelů v diskusi Deníku. "Zapálit psa nebo jakékoliv jiné zvíře může udělat jen absolutní magor. Lidi si to mají vyříkat a netahat do sporu nevinná zvířata, " dodal k tomu další s diskutujících. Lidé se také pozastavovali nad platnými zákony a tím, že je zvíře podle nich posuzováno jako věc.
"Dokud se špatný zákon nezmění, situace bude pořád stejná. Podle našeho názoru by se ale takový případ měl posuzovat jako porušení zákona na ochranu zvířat," řekl předseda olomoucké pobočky Ligy na ochranu zvířat Ivan Puhač. "S takovým útokem jsme se za své praxe dlouholeté praxe nesetkali. Pachatel přece musel vědět, že pokud zapálí kotce, uhoří v nich i zvířata," vyjádřila se k tomu i ošetřovatelka Ida Vojčiniaková z olomouckého útulku pro psy.
Přerovští policisté zatím případ neuzavřeli. "Máme několik vyšetřovacích verzí a čekáme na závěrečnou zprávu od vyšetřovatelů Hasičského záchranného sboru," uvedl vedoucí obvodního oddělení přerovské policie Josef Gybas. Právě od této zprávy se bude odvíjet i právní kvalifikace celého případu. Hasiči už dříve konstatovali, že se jednalo o úmyslné zapálení.
"V současné době se případ šetří jako přestupek. Není ale vyloučeno, že dojde k překvalifiko­vání," řekla ve čtvrtek přerovská policejní mluvčí Miluše Zajícová. Podle zdrojů, obeznámených s případem, pracuje policie i s verzí, že důvodem úmyslného zapálení kotců bylo vyřizování účtů mezi Romy.

Lvíčata v zoo zemřela hlady. Co na to odborníci?

16. června 2008 v 14:11 | TN.cz |  Týrání zvířat v novinách

Lvíčata v zoo zemřela hlady. Co na to odborníci?

Lvice
12.06. 12:11 | Aktualizováno 16:17 | tn.cz / Jan Skala
Matka měla málo mléka, ošetřovatelé nechali mláďata osudu. Ředitel pražské zoo Fejk je chápe.
Dvě lvíčata lvů berberských, která se v dubnu narodila v plzeňské zoo, zemřela kvůli nedostatku potravy.

Ošetřovatelé problémy už předem tušili. Mladá a nezkušená samice Blanka rodila poprvé, takže se obávali, že se odchov nepodaří.

Zároveň ale nechtěli přistoupit k umělému odchovu mláďat.

"Někdo to možná nepochopí, ale my jsme se už dávno předtím rozhodli, že cestou umělého odchovu nepůjdeme," uvedla kurátorka šelem Lenka Václavová.

S jejich postupem souhlasí i Petra Padalíková z ústecké zoo. Potvrzuje, že lvíčata musí odchovat jejich matka.

Podívejte se na video.
344170 Petra Padalíková - zooložka Ústí nad Labem Video: tn.cz
Fejk: Udělali správně

S rozhodnutím plzeňských kolegů souhlasí i ředitel pražské zoo Petr Fejk. "Umělý odchov není pro tyto druhy zvířat vhodný. Dalo by se říct, že lvíče by bylo ´psychický mrzák´, fixovaný na člověka. Nikdy by sám nezjistil, že je lev."

Uměle odchovaní lvi by podle chovatelů byli spíše chudáci. I kdyby se lidem podařilo mláďata zachránit krmením z lahve, v dospělosti by zřejmě už nebyla schopná žít s partnerem svého druhu.

"Samec se většinou nepáří, nepřijme samici, nebo ji i zabije, protože jako svého sexuálního partnera vnímá člověka. Samice ve většině případů už nikdy sama nevychová mláďata, takže bychom se dostali do série dalších umělých odchovů," vysvětlila Václavová.

Tříletá samice se o mláďata podle ní zřejmě částečně starala, ale asi neměla mléko.

Ostnatý plot nezastaví lidské myšlenky, ale zabije zvěř!

15. června 2008 v 14:44 | www.greenpeace.cz |  Vybíjení zvířat

Ostnatý plot nezastaví lidské myšlenky, ale zabije zvěř!

Červen 13, 2008
Praha, Česká republika - Několik kilometrů žiletkového ostnatého drátu, kterým vojenská policie oplocuje brdskou kótu 718 ve státě Peaceland, představuje velké riziko pro volně žijící zvěř. Obavu Greenpeace potvrdil i biolog Mgr. David Fischer, který v lokalitě pracuje řadu let a je jedním z autorů otevřeného dopisu Martinu Bursíkovi.
Peaceland je velmi cenným ekologickým územím. "Plot může být smrtící hlavně pro savce. Odděluje několik typů lesa, hrozí i riziko uzavření zvěře uvnitř oploceného prostoru. Navíc plot může přehradit přirozené migrační koridory." Fotografie, které jsme pořídili přímo na místě ukazují, jak ostnatým plotem prorůstá vegetace a stává se těžko pozorovatelným, což riziko zranění pro zvěř ještě zvyšuje. Podle biologa Davida Fischera je plot problematický nejen pro větší savce, jako jsou jeleni, srnčí, divoká prasata, ale i pro drobnější živočichy - kuny, ježky, tchoře, lišky a jezevce.

Tiskový mluvčí vojenské policie Čermák uvedl: "Nejsem lesník abych odhadl, jakým rizikem může být plot pro místní zvěř. Tento žiletkový plot jsme zvolili z důvodů nízké ceny a rychlé instalace."Podle majorky Jany Růžičkové z tiskového oddělení generálního štábu rozhodl k nařízení o zabezpečení kóty 718 touto formou náčelník generálního štábu. Použití takovéhoto prostředku nebylo konzultováno ani s myslivci ani s přírodovědci. "Na kótě nepředpokládáme výskyt divoké zvěře díky přítomnosti a pohybu vojáků na místě. "odpověděla majorka Růžičková. V tom případě však byla předchozí kritika Greenpeace za rušení zvěře během pobytu na kótě pouze účelová.
Přestože podle experta na správní právo Jana Rovenského je potřeba povolení k instalaci plotu od Újezdního úřadu vojenského újezdu Brdy, který ve výcvikovém prostoru plní funkci stavebního úřadu, žádné povolení vydáno nebylo.

Jan Freidinger z Greenpeace k instalaci plotu dodal: "Kilometry plotu z ostnatého drátu jsou naprosto nesmyslným opatřením, které nikoho v jeho odporu proti radaru nezastaví, pouze znamenají vážné riziko pro volně žijící zvířata."
- Lenka Boráková
foto(C) Greenpeace/Lenka Boráková - Ostnatý drát na kótě 718

Smrtící suvenýr: olympijský přívěšek s živou rybičkou

14. června 2008 v 14:57 | TN.cz |  Týrání zvířat v novinách

Smrtící suvenýr: olympijský přívěšek s živou rybičkou

přívěšek s rybičkou Foto: Telegraph.co.uk
10.06. 11:00 | Aktualizováno 13:46 | tn.cz / bar
Rybička přežije v plastovém sáčku jen několik hodin. Ochránci zvířat se bouří.
Olympiáda se blíží a s ní přicházejí i zajímavé upomínkové předměty. V Číně se v těchto dnech objevila novinka, která je hodně divná i na tamní poměry.

Olympijská klíčenka s živou zlatou rybkou. I když výraz "živou" není tak úplně pravdivý, uvádí britský list The Daily Telegraph.

Rybka přežije v plastovém sáčku jen dvě až tři hodiny. Ochránci zvířecích práv proti suvenýru už teď zuřivě protestují.

A zase sb. blog :,)

14. června 2008 v 13:13 | Maja |  Spřátelené blogy
Podívejte se ZDE na můj spřátelený blog zabývající se též zvířaty. Je to tam pěkné.

Tyran upálil psa

13. června 2008 v 14:54 | TN.cz |  Týrání zvířat v novinách

Tyran upálil psa

343115
10.06. 17:02 | Aktualizováno 17:10 | TV Nova / Tomáš Petržela
Případ velmi brutálního týrání zvířat řeší policie v Přerově.
Zatím neznámý pachatel tam v romské kolonii podpálil dva psí kotce. Jeden pes uhořel, druhý je těžce popálený.

Požár někdo založil u domu na periferii města. Podle hasičů i policistů není pochyb, že úmyslně.
"Po příjezdu hasiči zjistili, že na místě je jeden uhořelý pes a druhého psa spolu s malým koťátkem při hašení požáru zachránili," řekla TV Nova mluvčí olomouckých hasičů Vladimíra Hacsiková.
Druhý pes vyvázl s bolestivými popáleninami po celé hlavě.
Podle místních jde o vyřizování účtů mezi Romy. Tuto informaci nám ale policie nepotvrdila.

Dalších sto mrtvých prasata. Zdravá poražena

12. června 2008 v 14:53 | TN.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Dalších sto mrtvých prasata. Zdravá poražena

Utracení prasat
06.06. 09:32 | Aktualizováno 14:05 | tn.cz / hav s přispěním Davida Pika
Podívejte se na likvidaci prasat v Brzkově u Jihlavy. Dnes tam byla nalezena další tlející těla prasat.
Na chlévy plné zdechlin narazila kontrola v úterý. V chovu soukromého zemědělce našla veterinární správa 237 tlejících těl a 115 živých prasat. Hladová zvířata se požírala navzájem.

Po dnešku se ale ukázalo, že uhynulých prasat je více. Veterináři v hnojišti za vepřínem objevili další sto tlejících těl zvířat. Hnůj s ostatky bude muset být zlikvidován. Automobily obsah hnojiště ještě během dneška začnou vozit do kafilerie.

Podívejte se, jak to ve vepříně v úterý vypadalo.
340113 Video: TV Nova
Ačkoliv u živých prasat nebyla zjištěna žádná nákaza, jihlavský magistrát po doporučení veterinářů ve čtvrtek rozhodl o jejich utracení.
prasata3 Foto: Policie ČR

Prasata proto byla od pátečního rána postupně vyváděna na rampu před vepřín, kde byla omráčena elektrickým výbojem a posléze elektřinou usmrcena.

Jejich těla posléze byla svezena do kafilerie v obci Věž. Odvoz skončil po 11. hodině.

Kromě podobných mimořádných událostí se v České republice letos v průměru denně porazilo 10 000 jatečných prasat.