Duben 2008

Policie obvinila muže, který zabil a stáhl z kůže psa

30. dubna 2008 v 14:08 | Novinky.cz |  Pojídání zvířat v novinách

Policie obvinila muže, který zabil a stáhl z kůže psa

foto: NOVINKY/Ondřej Lazar Krynek
Čtyřiašedesátiletého bývalého řezníka, u kterého našel v Lukově na Zlínsku soused svého zabitého a z kůže staženého psa, obvinil policejní vyšetřovatel z trestného činu týrání zvířat. Událost se stala na konci března.
28. 4. 2008 13:12 - ZLÍN
Třiasedmdesátiletý majitel křížence Filipa si nejdříve myslel, že se jeho milý a přítulný vořech jen zatoulal. Další sousedé naznačili směr pátrání a psa nakonec objevili policisté. Evidentně ve stavu, který připomínal přípravu zvěřiny ke konzumaci.
"Bývalý řezník tvrdil, že cizí pes na jeho pozemku škubal a trhal slepice, skákal jemu samotnému po krku, cenil zuby a vrčel. Uvedl, že ze strachu o své zdraví vzal železnou tyč a jednou ranou zvíře přetáhl přes hlavu a usmrtil ho.

Na základě ohledání místa činu, fotodokumentace, mnoha svědeckých výpovědí i veterinární zprávy ovšem vyšetřovatel rozhodl o obvinění bývalého řezníka z týrání zvířete," sdělila Právu mluvčí Okresního ředitelství policie ve Zlíně Jana Bartíková..
"Z podrobného vyšetřování totiž vyplynulo, že sousedova psa muž nezabil jednou ranou železnou tyčí, ale několika údery dřevěným toporem. Tím muž zvířeti způsobil mnohočetnou frakturu lebky s následným poškozením mozku a krvácením do mozku," doplnila Bartíková.
Smrt nenastala po první ráně, podle svědků pes ještě asi 15 sekund úpěnlivě řval. Při ohledání místa činu nenašli policisté žádnou mrtvou slepici, rozházené peří ani krev. Nic tedy nenasvědčovalo zápasu psa se slepicemi.
Svědkové také potvrdili, že v případě zabitého psa šlo o mírumilovné zvíře, za kterým si chodily hrát děti a nikomu neublížil. "Měl přítulnou povahu, takové milé zvířátko to bylo," tvrdili lidé z Lukova. Pikantně dodávali, že psů už se prý v obci ztratilo víc a že dotyčný obviněný prý dělal často domácí klobásy... "To vám už teď ale nikdo v Lukově nahlas neřekne," zmínil se jeden z místních.
Obviněnému muži hrozí trest odnětí svobody až na jeden rok, zákaz činnosti nebo peněžitý trest
Jiří Růžička ,Právo

Pytláctví

29. dubna 2008 v 14:08 | Maja a google.cz |  ...a co z nich zbylo?

Obrázky :,(

28. dubna 2008 v 14:35 | Maja a google.cz |  ...a co z nich zbylo?
bullhookele1.jpg
lineup.jpg

Česká Kamenice – únor 2008

27. dubna 2008 v 14:12 | Deník.cz |  Týrání zvířat v novinách
Česká Kamenice - únor 2008/ Majitel týral tříletého křížence pittbula, ten svým zranění podlehl. Pitbullteriér strádal v chatrném kotci vyrobeném z drátů. Byl uvázaný na řetězu, krk měl do masa rozedřený a zhnisaný. Zřejmě se mu do ran dostaly výkaly, které mu z kotce nikdo neuklízel. Přestože by pes jeho plemene měl vážit asi pětatřicet kilogramů, tento měl o deset méně.
Ilustrační foto

Stáhli medvídě z kůže

26. dubna 2008 v 14:29 | Blesk - noviny |  Vybíjení zvířat v novinách

Stáhli medvídě z kůže

Kauza dvou Čechů zadržených na Slovensku kvůli organizaci ilegálních lovů vzácné zvěře se rozrůstá.
Foto
Vlivní podnikatelé z Klatovska a Písecka prý měli pytlačit i v Česku a dokonce v Africe a Americe. Jedním ze zatčených Čechů má být Zdeněk B. (30) z Klatov, druhým Václav V. (43) z Písecka. "Prokurátor z Brezna chce, aby šli Češi i jejich slovenský pomocník do vazby. Ti se brání stížností," řekla Lucie Uhlířová z policejního prezídia. Na Slovensku měli "nimrodi", členové Českomoravské myslivecké jednoty, organizovat lovy ohrožených tetřevů a chráněných medvědů. V Česku měli upytlačit dravce a labutě.
Foto
Policisté se při raziích nestačili divit. "Zajistili jsme kožešiny medvědů, dokonce medvíděte, kůže rysů, lebky zvířat nebo vycpané tetřevy hlušce," upřesnila Uhlířová. Na výpravy měli podezřelí Češi jezdit i do Afriky a Ameriky, a to náležitě vyzbrojení. "Měli u sebe i loveckou pušku za několik set tisíc korun s laserovým zaměřovačem," řekl Blesku zdroj. Policie zabavila celkem šest desítek zbraní, zakázané střelivo a dokonce policejní uniformy.
Autor: (reg, ast) (23.9.2004)

Čí je ta návnada?

25. dubna 2008 v 14:23 | Časopis Respekt |  Otrávená zvířata v novinách

Čí je ta návnada?

19.4.2008 13:01 - Česko - Tomáš Pavlíček
Poklidné maloměsto se pře, kdo zabíjí káňata, lišky a psy
„Já mám zvířata rád.“ (Farmář Zelený) - Autor: Matěj Stránský
"Já mám zvířata rád." (Farmář Zelený) - Autor: Matěj Stránský Více
V jihočeské Kaplici se určitě nežije zle. Údolí řeky Malše věnčí úhledné zahrádky, fasády nově omítnutých domů vydechují jarní teplo a rytmus života tady pod Novohradskými horami připomíná spíš mazurku než tango. Idylku šestitisícového městečka ale čas od času - podobně jako v desítkách jiných obcí této země - překryjí temné stíny. V noci se kdosi krade po kraji s otrávenými návnadami a nechává za sebou mrtvé lišky, káňata a psy. Poprvé se to stalo před dvěma lety a teď je to zase zpátky. Pachatel je neznámý, policii smrt zvířat příliš nezajímá, z nejistoty kypí sousedská žluč a na radničních webových stránkách se objevují anonymní podezření. Poslední oběť - otrávená liška - se našla před pár dny. Ani teď nikdo nic neví, ale v Kaplici se možná pomalu hýbají ledy.


Mistr opratí utopil koně!

24. dubna 2008 v 14:27 | Blesk - noviny |  Týrání zvířat v novinách

Mistr opratí utopil koně!

Honba za vítězstvím skončila smrtí koně!
Tato smutná událost se odehrála v sobotu na čtyřdenních největších mezinárodních závodech koňských spřežení v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem.
Před zraky návštěvníků se v maratonu utopil kůň Tulipán z dvojspřeží vozataje Josefa Hroudy ze stáje Afrodita Němčice při projíždění mělké vodní plochy.
¨"Byla to nešťastná náhoda. Spřežení zřejmě vyrazilo do vody příliš velkou rychlostí, ten kůň upadl a na něj spadl ten druhý. Byli u něj hned veterináři, ale už se ho nepodařilo zachránit. Je to smutné, byl to úspěšný kůň," řekla smutně ředitelka kladrubského hřebčína Lenka Gotthardová. "Ta vodní překážka tam stojí už 30 let a nikdy se nic takového nestalo," dodala.
Vina tak zřejmě padá na hlavu vozataje Josefa Hroudy, který zřejmě s vidinou vítězství přecenil schopnosti dvojspřeží.
Autor: Jitka Žigová (23.4.2007) Tato mělká vodní překážka, kterou ostatní spřežení projížděla bez potíží (na snímku), se stala hrobem pro nadějného Tulipána
Tato mělká vodní překážka, kterou ostatní spřežení projížděla bez potíží (na snímku), se stala hrobem pro nadějného Tulipána

Lidé, co nám to děláte?

23. dubna 2008 v 14:23 | Blesk - noviny |  Vybíjení zvířat v novinách

Lidé, co nám to děláte?

Sloni, kteří přijdou o život jenom kvůli klům, delfíni strastiplně umírající v sítích...

To je jen malý obrázek toho, co se dnes a denně děje v Africe, Asii nebo na Novém Zélandě. Utrpení páchané na zvířatech nemá hranic. Na světě je okolo 15 000 tisíc druhů zvířat, kterým hrozí vymření. Nic však pro ně není nebezpečnější než samotný člověk.
Stejné je to i v případě delfínů. Ročně skončí v sítích, které na ně políčí lidé pracující v rybářském průmyslu, 300 tisíc kusů. Pouze na severním pobřeží Nového Zélandu se vyskytuje malá populace tohoto druhu, jež čítá kolem 2000 exemplářů.

Kožešinová móda: In za každou cenu?

22. dubna 2008 v 14:55 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Kožešinová móda: In za každou cenu?

Kožichy se začínají vracet do módy. foto: Svoboda zvířat, realita.tv
Kliknutím fotografii zvětšíte Kliknutím fotografii zvětšíte Kliknutím fotografii zvětšíte
Kožich je známý jako luxusní typ oděvu. V dnešní době jsou v oblibě trimy - obruby límců či kapucí. Co se však děje před tím, než si ho tyto ženy obléknou? V devadesátých letech modelky odmítaly kožešiny díky kampaním, dnes se však stávají opět moderním oblečením.
26. 11. 2007 18:32
Za rok zemře kvůli této módě kolem padesáti miliónů zvířat. Za účelem většího zisku se zvířata usmrcují různými způsoby, při kterých velice trpí. Používají se elektrické šoky, lámání vazu, ubití, vyhladovění nebo stahování kožichů při vědomí. Například 99 procent tuleních mláďat je usmrceno dřív než dosáhnou dvou měsíců a 40 procent z nich je stáhnuto při plném vědomí.
Nejčastějšími chovanými zvířaty na kožešinových farmách jsou norci, lišky a činčily, mezi další patří kupodivu i psi a kočky. Skutečnosti, že kožichy pocházejí ze zvířat, která chováme jako domácí mazlíčky, se schovávají pod falešným pojmenováním.
Zvířata trpí mentálními i fyzickými nemocemi.
Stejně tak jako u hospodářských zvířat se kožešinová zvířata setkávají s malým prostorem, který jim znepříjemňuje život. Jelikož jsou tato zvířata nucená žít v nepřirozeném prostředí, trpí nemocemi a poruchami chování. Nejčastějšími nemocemi bývají otevřené zlomeniny, které nejsou ošetřeny a zvířata trpí bolestmi.

Asie, továrna na kožichy

Tato zvířata jsou zabíjena především kvůli kabátům, kloboukům, golfovým a pracovním rukavicím, zdravotnickým a ortopedickým produktům, ozdobným doplňkům, bubnům a jiným hudebním nástrojům, automobilovému čalounění, také k výrobě roztomilých figurek.
Mezi největší dovozce patří Asie, která má dobré klima pro rozmnožování zvířat a pro kvalitu kožešin. Díky dobrému výdělku asiati vyvinuli takzvané rozmnožovací farmy, kde se chovají psi i pro maso. Oblíbeným plemenem pro tento průmysl je Německý ovčák, protože jeho srst je kvalitní a dobře zbarvená. Na jeden takový kožich je zapotřebí deset psích životů.
I psi se často stávají módním doplňkem.
Protože zabíjení zvířat začalo být prováděno těmito krutými způsoby, byl vytvořen program Obchod bez kožešin, který vznikl na základě spolupráce a podpory organizací a subjektů sdružených v mezinárodní koalici Fur Free Aliance. V České republice je s nimi spojena organizace Svoboda zvířat.

Kožešinová móda se vrací

Tento program podporuje obchod bez kožešin, pro který se rozhodnou návrháři, výrobci či prodejci. Firma, která se rozhodne pro obchod bez kožešin, podepíše závaznou smlouvu, dostane pro svůj obchod registrované logo lišky, kterým zaručí, že nepodporuje výrobu pravých kožešin.
V devadesátých letech kampaně působily na potencionální zákazníky. Modelky nechtěly předvádět kožichy, dnes se však tato móda vrací. Příkladem toho je například Naomi Campbelová, která dříve odmítala předvádět a nosit kožichy. Dnes tak dělá jak na přehlídkách, tak ve svém soukromí.
Alternativou těchto chovů je program Obchod bez kožešin.
Mezi známé ochránkyně zvířat patří i Pamela Andersonová, která dostala v roce 1999 cenu za kampaň proti kožešinám. Dalším příkladem je manželka bývalého člena skupiny Beatles Heather Millsová McCartneyová, která požádala o zákaz obchodování s psími a kočičími kožešinami v EU, nebo Brigitte Bardotová, která je zakladatelkou spolku na ochranu zvířat.
Barbora Bryndová, Novinky

Školačka hodila kočku psům, ti zvíře roztrhali

21. dubna 2008 v 14:33 | Deník.cz

Školačka hodila kočku psům, ti zvíře roztrhali

Bečov - Brutální případ týrání zvířat se odehrál minulý pátek 11. 4. v Bečově na Mostecku. Žákyně základní školy tam bezcitně utýrala perského kocoura. Bezmocné zvíře hodila přes plot dvěma zuřícím rotvajlerům. Ti kočku okamžitě zakousli.
Autor: Oldřich HájekAutor:
Oldřich Hájek
15.4.2008 16:19
Ilustrační foto Ilustrační foto Autor: DENÍK/Ivan Babej
Šedý roční perský kocour patřil obyvatelce bečovské vilové čtvrti. Když Deníku o události vyprávěla, brečela. Přeje si ale zůstat v anonymitě kvůli možné pomstě. Školačka si prý s kocourkem, pro kterého si nejspíš drze přišla na zahradu jeho majitelky, pohazovala na ulici a dráždila tak psy za plotem u blízkého domu. Když ji jejich chovatel okřikl, bezbranné zvíře k nim hodila. Nikdo nestačil zasáhnout.
Případ potvrdil i další svědek, známý bečovský pejskař, záchranář a pracovník mosteckého útulku Josef Bohdal. "Je to kruté a jen těžko se dá uvěřit tomu, kde se bere takové zlo ve třinácti čtrnáctiletém dítěti," poznamenal k tomu, co se stalo.

Dívka je postrach okolí

Jak Deník zjistil, dívka, která má smrt zvířete na svědomí, je v okolí postrachem. Pochází z dětského domova a rodiče, se kterými bydlí v jednom z tamních panelových domů, ji jako malou adoptovali.
Podle Jany Doubravové, soukromé psycholožky pracující pro mosteckou společnost S2SPlus, je to, co dívka provedla, projevem hodně těžké poruchy chování a může u ní jít i o formu volání o pomoc, o pozornost. "Pokud zůstane její chování bez povšimnutí, může to být hodně nebezpečné," řekla Deníku. "Co když to příště neodnese zvíře, ale třeba děcko?" obává se majitelka mrtvého kocourka. Pomoc bude ale hodně obtížná. Psycholožka doporučuje rodičům, aby co nejdříve vyhledali odborníka.
Obecní policie v Bečově zase vyzývá obyvatele, aby nebyli k podobnému dění lhostejní a okamžitě se na ni obraceli. "Můžeme být na místě rychleji než kolegové ze státní policie," řekl Deníku strážník Pavel Šesták.
Z vyjádření Policie ČR vyplývá, že ještě nemusí jít o trestný čin. Žákyně také není kvůli nízkému věku trestně odpovědná. "O trestný čin týrání zvířat jde v případě, pokud někdo týrá zvíře a byl za obdobný přestupek v posledním roce postižen nebo za takový čin v posledních dvou letech odsouzen a také v případě, že někdo utýrá zvíře. To znamená, že se jedná vždy o úmyslné jednání," vysvětlila Ludmila Světláková, mluvčí mostecké policie.
V loňském roce mostecká policie vyšetřovala tři podezření na týrání zvířat, jen u jednoho bylo sděleno obvinění z tohoto činu. "Muž měl svého psa bodnout poté, co ho vlastní pes údajně napadl. Zvíře zemřelo," popsala případ Světláková. U dalších dvou událostí nedošlo ke spáchání trestného činu. V letošním roce policie žádné týrání nevyšetřovala.
Z poslední doby je hodně známý případ, kdy dvacetiletý Valdemar Kostka z Ostravska brutálním způsobem usmrtil kočku na večírku před restaurací v Morávce. Kostka za tento odporný čin, který navíc jeho kamarád natáčel, dostal na začátku dubna u soudu 120 hodin obecně prospěšných prací a peněžitý trest 12 tisíc korun. Kameramanovi, který záznam zpřístupnil na internetu, hrozí třicetitisícová pokuta.

Celníci zabavili zásilku třiceti chameleónu, jen dva ještěři přežili

20. dubna 2008 v 14:52 | Nova.cz |  Pašování zvířat v novinách

Celníci zabavili zásilku třiceti chameleónu, jen dva ještěři přežili

04. 04. 2008 19:30
Balíček s třiceti chameleóny, které byly letecky odeslány z rovníkové Afriky, zadrželi pražští celníci. Strastiplnou cestu do naší republiky přežili pouze dva. Příjemci chráněných zvířat hrozí pokuta dvě stě tisíc korun.
Podle dokumentů měli být uvnitř balíčku z Kamerunu vypreparovaní brouci. Místo nich se ale celníkům naskytl žalostný pohled.
Chameleóni museli neuvěřitelně trpět. Každý z nich byl v látkovém sáčku. Kdyby je někdo poslal z České republiky, okamžitě by byl obviněn z týrání zvířat.
Pouze dva chameleóni přežili a právě tito dva přeživší chlapíci se podle odborníků můžou stát možná i světovou raritou. To, že se mají čile k světu, se prý rovná zázraku.
Za pár dolarů v rovníkové Africe pochytají a do Evropy pošlou místní lidé prakticky cokoli. Když zvířata v šílených podmínkách přežijí, dají se třeba tito chameleóni prodat na našem trhu okolo dvou až tří tisíc korun za kus.
Příjemci zásilky chameleónů hrozí dvou set tisícová pokuta. To, jestli porušil další nějaký zákon, se vyšetřuje.
zdroj: Televizní noviny, autor: Jiří Borovec

Mrštil štěnětem, vinu odmítá

19. dubna 2008 v 14:31 | lidovky.cz

Mrštil štěnětem, vinu odmítá

BRNO 17. dubna 2008 | 10:09
Zřejmě nevinná šarvátka dvou bulteriérů skončila pro čtyřměsíční štěně vážným zraněním. Jeho majitel se místo omluvy dočkal spršky arogantních narážek. Zranění zvířete totiž nezpůsobila desetiroční fena stejné rasy, ale právě její chovatel. Dovádění dvou psů řešil velmi razantně.
"Operace zatím stála dvacet tisíc korun, po vytahování šroubů to bude až sedmadvacet tisíc," uvedl majitel štěněte Jiří Fejer. Od svého známého se však uhrazení nákladů zřejmě nedočká. "Řekl mi, že mi dá půlku, že se soudu nebojí a sto dvacet hodin si klidně odpracuje," popsal slova údajného tyrana v návaznosti na nedávné rozhodnutí frýdeckomísteckého soudu, který stejným počtem hodin veřejně prospěšných prací potrestal mladíka, jenž týrání kočky zakončil dupnutím na její hlavu.

"Obě feny se dostaly do konfliktu, nebylo to ale vůbec poprvé a my jsme na to byli zvyklí," popsal události z nedělního odpoledne nahněvaný chovatel. To, co mu vyrazilo dech, byl krok jeho kamaráda. "Vzal Ladynku a mrštil jí tři metry daleko. Nedokážu si to vysvětlit, asi to byl zkrat," doplnil chovatel o svém známém. Fenka Lady se podle něj začala svíjet v bolestech a agresora, když se pokoušel zjistit její stav, pokousala. Musela podstoupit operaci spirálové zlomeniny, jež narušila končetinu od kyčle.

"Tresty vězení za týrání zvířat u nás nejsou obvyklé. S agresí vůči nevinným tvorům se přitom setkáváme denně," uvedla Zdenka Coufalová ze sdružení Lovci bestií CZ, které proti mrzačení zvířat bojuje. Ačkoliv se verze obou brněnských chovatelů liší, Coufalová je přesvědčena, že by se měl agresor zodpovídat. Fejer je rozhodnut podat trestní oznámení. "Jde mi o omluvu a také pochopitelně o uhrazení výloh na léčení štěněte," doplnil Fejer.

pal Lidové noviny

Mladíci brutálně upálili zaživa psa

18. dubna 2008 v 14:50 | Nova.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Mladíci brutálně upálili zaživa psa

28. 03. 2008 19:30, aktualizováno 29. 03. 2008 09:49
Slovenskem otřásá další mimořádně brutální případ týrání zvířat. I tentokrát se děsivé záběry objevily na internetových stránkách. Neznámí mladíci na záběrech upálili živého psa.
Nejsledovanější zpravodajská relace v České republice a nejúspěšnější televizní zpravodajská relace v Evropě, snad i na světě.
Kameraman této brutální reality show nejdříve natáčel bezbranného přivázaného pejska. Následně ho mladíci polili hořlavinou. Na dalších záběrech na něj hodili hořící zápalku. Pes začal v hrozných bolestech hořet, až se nakonec přestal hýbat. Scénka je tak hrozná, že mnoho Slováků přeje přes internet tyranům smrt.
Video bylo původně zveřejněné na slovenských stránkách Ceknuto.sk. Vzápětí ho převzal server Milacikovia.sk, aby na něj upozornili ochranáře zvířat. Policie potvrdila, že má záznam k dispozici a že došlo ke spáchání trestného činu.
Videí s týráním zvířat na internetu přibývá
Mladíci na záznamu nemluví slovensky. Ale i pokud by video pocházelo ze zahraničí, Slováky pobouřil i samotný fakt, že ho někdo vůbec uveřejnil na stránkách mezi zábavná videa.
Nahrávek s týráním zvířat přibývá. Nedávno proběhl soud s obviněným, který měl k smrti ubít psa kovovou tyčí. Jeho kamarád si celou událost natáčel. Státní zástupkyně navrhovala pouze podmíněný trest. Soudkyně to ale vzhledem k brutalitě činu pokládala za příliš nízké. Verdikt v této kauze tedy nepadl.
zdroj: TV Nova, autor: Barbora Jánošová, Lukáš Rozmajzl

Strádající psy bzy čeká lepší život

17. dubna 2008 v 14:45 | Deník.cz |  Týrání zvířat v novinách

Strádající psy bzy čeká lepší život

Jarošov nad Nežárkou - Zhruba stovka psů chovatelky Zdeny Bártů, kteří žili v nevyhovujících podmínkách a strádali špatnou péčí, se dočkala nového domova.
Autor: Lenka NovotnáAutor:
Lenka Novotná
25.3.2008 9:54

Chovatelku z Jarošova nad Nežárkou čekají sankce od veterinářů i úřadů.

Před bývalým kravínem bylo v sobotu dopoledne rušno a pošmourné, nepříjemné počasí jenom umocňovalo situaci. Chovatelka totiž s nikým nechtěla komunikovat a jediný, kdo měl její důvěru, byla Lea Čechová z Malého Jeníkova s její matkou. Ta také nakonec přišla s tím, že chovatelka souhlasila s vydáním psů.
V té době tam již ale zůstalo 29 zvířat, neboť ostatní prý chovatelka již rozdala zájemcům, kteří k ní chodili po odvysílání televizní reportáže o těžkém životě psů.
Pak již vše bylo v rukách Čechové, veterinářů a dobrovolníků z několika útulků z celé republiky. Ti postupně podle seznamů psy vyváděli z ne zrovna nejútulnějších kotců pod střechou kravína a dávali do aut.
Přicházeli i lidé, kteří si chtěli nějakého čtvernožce osvojit. "On je tu Arčí," volala žena na adresu jednoho z obyvatel tohoto otřesného chovatelského zařízení a slzy se jí hrnuly do očí: "Já jsem ho chtěla již dřív, ale chovatelka mi ho neprodala. Ani jsem nevěřila, že by tu ještě byl."
Podle zástupců útulků jsou již pro všechny psy připravené náhradní rodiny. Dokonce i o slepou a vážně nemocnou starou bulteriérku bude dobře postaráno a nehrozí jí utracení.
O chovatelku, která měla tak ráda psy, že to s jejich množstvím přehnala a nakonec jim nebyla schopna dát potřebnou péči, se zajímá státní veterinární správa.
"Ve správním řízení ji čeká sankce za porušení veterinárního zákona, neboť zvířata nebyla očkována proti vzteklině, což je povinné," uvedl vedoucí oddělení péče o pohodu zvířat krajské veterinární správy Ladislav Hanousek, který na místě na celou operaci dohlížel.
Další problematikou se zabývá pověřený městský úřad, který věc řeší ve vztahu k zákonu proti týrání zvířat.
Podle vedoucího odboru životního prostředí Městského úřadu v Jindřichově Hradci Františka Chmelíka bylo zahájeno řízení, které však bude otázkou několika týdnů. "Měli jsme připravené i nařízení o převedení zvířat do náhradní péče," sdělil Chmelík s tím, že se naštěstí podařilo chovatelku zpracovat a zvířata vydala sama. "To je hlavně zásluha paní Mlejnkové a Čechové, které odvedly velký kus práce," dodal. Podle Mlejnkové to byla ze strany chovatelky opičí láska, neboť žena se dokázala postarat i o toulavé a zdravotně postižené psy.
Záchranné akce se zúčastnilo přímo i nepřímo větší množství lidí. Například Ivanka Přikrylová z Vonoklas u Prahy poskytla novým páníčkům krmení pro psy. Ve 13 hodin byli všichni psí miláčci naloženi a konvoj opustil Jarošov nad Nežárkou. Jedním z řidičů byl i starosta obce Bohumil Rod. Podle jeho slov obec již měla dost velkou ostudu.

Skládka na Chebsku skrývala mrtvoly psů

16. dubna 2008 v 14:41 | iDNES.CZ |  Vybíjení zvířat v novinách
28. března 2008 20:58 Náhoda pomohla k odhalení mnoha mrtvol psů a dalších zvířat na nelegální skládce skládce v Komorním Dvoře na Chebsku. Jednou z možností je, že psi skončili v hrncích a pekáčích asijských trhovců. Ti totiž to, že psí maso pro ně není na jídelníčku ničím neobvyklým, nijak nezastírají.
Skládkafoto: iDNES.tv
"Mrtvoly zvířat na skládce objevil náhodou jeden náš kolega," reagovala na dotaz MF Dnes chebská policejní mluvčí Martina Hrušková.
"Našli jsme asi šest psích hlav, torzo jedné kozy, telecí hlavu," sdělila Hrušková, podle níž policisté prošetřují nejen založení černé skládky, ale také, zda nedošlo k týrání zvířat.
"Pokud se týrání zvířat prokáže, hrozí viníkovi až dvouletý trest," uvedla mluvčí Hrušková.
Na Chebsku, kde žije početná komunita Vietnamců, se sice o konzumaci psů často hovoří, zatím se to ale nikdy nepodařilo prokázat. "Psí maso jíme, výjimkou je pouze období oslav Lunárního roku, kdy je to zakázané," řekl MF Dnes před časem Van Nhat Mac, který působí na tržnici Svatý Kříž u Chebu.
Nelegální skládka v Komorním Dvoře u Chebu je značně rozlehlá, takže policisté nevylučují, že pozůstatků zvířat může být v lokalitě mnohem víc.
Platné zákony zakazují týrání zvířat, na jejich zabíjení nebo konzumaci ale nepamatují. Trest hrozí jen tehdy, pokud se ukáže, že bylo zvíře zabito zvlášť brutálním způsobem.

Autoři:

  • Michal Houdek
  • MF DNES

Stát proti trýznitelům zvířat přitvrdí

15. dubna 2008 v 14:37 | hradecky.denik.cz |  Týrání zvířat v novinách

Stát proti trýznitelům zvířat přitvrdí

Praha - Podříznuté tělo psa a poházené vnitřnosti našli včera v Havlovicích v blízkosti vietnamské tržnice zaměstnanci domažlické radnice. Podobné případy krutého zacházení se zvířaty však v poslední době nejsou výjimkou.
Autor:
Redakce
5.4.2008 0:01
Pes zabitý jako jatečné zvíře. Malý chlupatý oříšek měl rozstříštěnou lebku, část těla zbavenou srsti a ránu na krku, z níž zřejmě vykrvácel. Vše silně připomíná zabijačku prasete. Pes zabitý jako jatečné zvíře. Malý chlupatý oříšek měl rozstříštěnou lebku, část těla zbavenou srsti a ránu na krku, z níž zřejmě vykrvácel. Vše silně připomíná zabijačku prasete. Autor: MP DO
V minulých dnech například šokoval českou veřejnost případ brutálně utýrané kočky mladíkem Valdemarem Kostkou. Nesouhlasné reakce pak vzbudil především fakt, že soud pachateli uložil relativně mírný trest - stodvacet hodin veřejně prospěšných prací. Ochránci zvířat vidí problém v tom, že současný trestní zákoník stále označuje zvířata jako věci, ne jako živé tvory. "Zákon o týrání zvířat je přitom označuje jako cítící bytosti.
Mezi oběma zákony tedy existuje nesoulad," upozorňuje Jaroslav Malý, koordinátor občanského sdružení Lovci Bestií, které upozorňuje na případy týrání zvířat. "Současné postihy případné pachatele neodrazují. Spíše vysílají signál, že si lidé mohou k zvířatům dovolit cokoliv," pokračuje Malý.
Postihy za podobné činy se přitom zřejmě skutečně zpřísní. "Chystaný návrh novely zákona o týrání zvířat zpřísňuje postihy za týrání zvířat. Výrazně zvyšuje i výše pokut, které je možné uložit za přestupky na úseku ochrany zvířat proti týrání," říká Petr Habáň z tiskového odboru ministerstva zemědělství. Původní novela byla v únoru prezidentem vetována kvůli kontroverzní pasáži povolující kontaktní norování. Ministerstvo se jej však po úpravách chystá znovu předložit. "Zákon půjde znovu do vlády ještě do konce dubna. Novela se momentálně upravuje, aby odpovídala senátní verzi, která nepodpořila ono problematické norování. Tím pádem by návrh měl mít velkou šanci na úspěch projít," myslí si Habáň.
Tvrdší postup proti trapitelům zvířat chystá i ministerstvo spravedlnosti. V přípravě je totiž je návrh nového trestního zákoníku, který by měl přinést zpřísnění postihů za týrání a utýrání zvířat. Zvýšila by se tak jednak trestní sazba za týrání zvířat, jednak počet případů, které by bylo možné jako týrání zvířat postihovat. V novele trestního zákoníku by se měl také objevit nový trestný čin - zanedbání péče o zvíře z nedbalosti.

Soudci by měli týrání zvířat posuzovat přísněji

Jaroslav Malý je koordinátorem občanského sdružení Lovci Bestií. To vzniklo na začátku roku jako reakce na utýranou kočku z Morávky. Cílem sdružení je upozorňovat veřejnost na případy týrání zvířat.
Měly by české zákony přestat označovat zvířata jako věci?
Zákon o týrání zvířat je již jako cítící bytosti označuje. Problém je v trestním zákoníku, který se na zvířata stále dívá jako na věci. To znamená, že mezi oběma zákony je vlastně určitý nesoulad. Trestní zákon by se v tomto směru rozhodně měl změnit. Vezměte si nedávný případ utýrané kočky z Morávky. Kdyby to nebyla obyčejná domácí kočka, ale vzácná výstavní rasa, jejíž pořizovací cena by byla více než pět tisíc, jednalo by se paradoxně už o trestný čin. Tresty za utrpení zvířat tak zákon rozlišuje podle jejich pořizovací ceny, jakkoliv se to zdá neuvěřitelné. Takto by se tresty za týrání zvířat konečně zpřísnily.
Přistupují podle vás soudci k případům týrání zvířat dostatečně přísně?
Soudci by určitě týrání zvířat měli posuzovat přísněji. Často ukládají mnohem mírnější tresty, než jim umožňuje zákon. V nedávném případu utýrané kočky dostal Kostka několik stodvacet hodin prospěšných prací, přičemž soudce ho mohl poslat do vězení. Kdyby šel do vězení alespoň na měsíc, byla by to pro něj určitá lekce. Současné postihy spíš vysílají podobným lidem signál, že si mohou k zvířatům dovolit cokoliv.
Myslíte si, že přísnější tresty by snížily počet týraných zvířat?
Obávám se, že ne. Spíše doufám, že by přísnější tresty mohly pachatele od podobných činů v budoucnu odradit. Bohužel ale není pravděpodobné, že by se tím výrazně snížil počet týraných zvířat. Vždy se najdou lidé, kteří se jen chtějí bavit, bez ohledu na utrpení druhých. Příčiny celého problému mají podle mě mnohem hlubší kořeny a prosté zpřísnění sankcí týrání zvířat nevymýtí.
Přibývá případů týrání zvířat nebo se o něm jen více mluví?
Řekl bych, že obojí. Případy týrání zvířat jsou dnes více medializované, a proto se o nich více mluví. O zmiňovaném případu z Morávky by se nejspíš nikdo nedozvěděl, kdyby pachatel s video záznamem celého činu neexhiboval na internetu. Zároveň si ale myslím, že týrání zvířat je dnes opravdu častější.
V čem jsou podle vás příčiny takového chování?
Myslím, že je to důsledek celkové atmosféry v současné společnosti. Bezohledné prosazování se na úkor druhého je dnes normou a celkově se vytrácí úcta k životu a k jiným než materiálním hodnotám. Prevence podobných činů by měla začít už na základních školách, aby se lidé naučili chovat se slušně i k ostatním živým bytostem.
Která země by nám v tomto mohla jít příkladem?
Velká Británie. Tam má lov velkou tradici, podobně jako u nás myslivost. Přesto tam před několika lety parlament zakázal štvaní lišek pomocí psů. To je podle mě dobrá cesta.
Martin Dohnal

CHKO - video2

14. dubna 2008 v 14:52 | Edelwiss |  Smutná videa

Zabil svého pejska půllitrem v hospodě?

13. dubna 2008 v 14:46 | Blesk - noviny |  Týrání zvířat v novinách

Zabil svého pejska půllitrem v hospodě?

Šokující útok na bezbranné zvíře v Tachově.
Podle svědků Karol Dadaj (31) zabil svého čtyřnohého kamaráda přímo v hospodě půllitrem od piva. Když pak chtěl zvíře tajně na zahradě zakopat, vyrušili ho městští strážníci a zvířecí záchranář Karel Bobál.
Karol Dadaj (31) nejdříve zkopal svého pejska přímo na ulici, a to před zraky učitelů a studentů tachovského gymnázia. O něco později měl zvíře zabít pod přístřeškem občerstvení u autobusového nádraží.
"Slyšel jsem rachot. Štamgast Pavel otevřel dveře a já vyběhl ven. Na zemi byla spousta krve a střepy od půllitru. Dadaj držel zkrvaveného psa v náručí a odcházel pryč," vylíčil hrůznou scénu číšník Václav Švarc.
"Určitě psa zabil tak, že s ním mrštil o zem a pak ho nejspíš ještě praštil půllitrem a ten se rozbil," míní Švarc.
Hlídka městské policie a zvířecí záchranář Karel Bobál vyrušili Dadaje, zrovna když pejska zakopával na zahradě. "Srazilo ho auto," tvrdí Dadaj. "Pejska odvezu na pitvu, aby policie věděla, jak přesně umřel," říká Karel Bobál, který na Dadaje podal trestní oznámení za utýrání zvířete.
Autor: zb (28.3.2008) Karol Dadaj (31) nese mrtvého psa strážníkům, kteří ho donutili zvíře vykopat
Karol Dadaj (31) nese mrtvého psa strážníkům, kteří ho donutili zvíře vykopat

CHKO - znovu jako video

12. dubna 2008 v 14:13 | Edelwiss |  Smutná videa
Text autora: Je to selhání jednotlivce,tolerované místním
Mysliveckým Sdružením
Okresní správa to neuhlídá.
No a ještě kousek ze zákona:
ČNR č.114/1992Sb., o ochraně krajiny

§5Obecná ochrana rostlin a živočichů

(1)Všechny druhy rostlin a živočichů jsou chráněny před
zničením,poškozením,sběrem či odchytem,který vede nebo by mohl vést k
ohrožení těchto druhů na bytí nebo jejich degeneraci,k narušení
rozmnožovacích schopnosti druhu,zániku populace druhu nebo zničení
ekosystému,jehož jsou součásti.Při porušení těchto podmínek ochrany je orgán
ochrany přírody oprávněn zakázat nebo omezit rušivou činnost.

Muž ze Zlínska prý ubil psa železnou tyčí, údajně ho chtěl sníst

11. dubna 2008 v 14:05 | Zlin.cz |  Pojídání zvířat v novinách

Muž ze Zlínska prý ubil psa železnou tyčí, údajně ho chtěl sníst

31.03.2008 - - | čtk
LUKOV - Policisté z obvodního oddělení ve Fryštáku vyšetřují čtyřiašedesátiletého muže z obce Lukov na Zlínsku kvůli usmrcení cizího psa, jehož navíc údajně stáhl z kůže. Zvíře prý zabil železnou tyčí a podle všeho bylo určeno ke konzumaci, informovala dnes ČTK mluvčí zlínské policie Jana Bartíková.

Policie podle ní čeká na odbornou zprávu veterináře, na základě které se rozhodne, zda muže potrestá za přestupek proti majetku nebo za trestný čin. "O trestný čin by šlo v případě, že by muž psa týral," uvedla Bartíková s tím, že letos ani vloni policisté na Zlínsku trestný čin týrání zvířat nezaznamenali.

Incident nahlásil policii majitel psa. "Ten si nejdříve myslel, že se mu jeho šestiletý voříšek zatoulal. Později se ale od svědků dozvěděl šokující zprávu, že psa odvlekl a zabil jeden z místních obyvatel," řekla Bartíková. Dodala, že majitel psa byl v takovém šoku, že nebyl schopný dalšího vyšetřování.

Na místo vyšetřování proto policisté vzali jeho vnuka. Zjistili, že se popisovaný případ opravdu stal. Muž, který psa zabil, byl zřejmě opilý. Podle Bartíkové odmítl dechovou zkoušku, ale údajně se ke všemu přiznal.

Policisté ve Zlínském kraji se s případy týrání zvířat setkávají poměrně výjimečně. Na Kroměřížsku vyšetřovali před více než třemi lety majitele pohřebnické firmy a jeho zaměstnance, kteří pytlačili v Chřibech. V rozporu se zákonem usmrtili srnky brokovou zbraní, zvířata tak umírala v bolestech a delší dobu. Střelené srnky pak dvojice uložila do hygienických vaků, které obvykle slouží k přepravě zesnulých. Soud oběma výtečníkům nakonec uložil pokutu.