
Březen 2008
České video
30. března 2008 v 14:04 | www.stream.cz | Smutná videaČeské VIDEO o testování na zvěři.
Je dobré, že existují lidé ochotní trávit čas nad výrobou něčeho takého!

V Liberci někdo utopil poloslepého psa v jezírku
28. března 2008 v 14:52 | Novinky.cz | Týrání zvířat v novináchV Liberci někdo utopil poloslepého psa v jezírku
Mrtvého psa našly děti, které jeho tělo vylovily a přivolaly pomoc. foto: ZOO Liberec - Centrum pro zvířata v nouzi
Staršího, poloslepého psa přivázaného k pneumatice hodil někdo minulý týden do jezírka nedaleko libereckého letiště. Mrtvého psa našly děti, které jeho tělo vylovily a přivolaly pomoc. Zvíře už ale bylo dávno mrtvé. Podle odborníků trvalo dlouho než se pes v poměrně mělké vodě nakonec utopil.
26. 3. 2008 15:08 - LIBEREC
"Musel zřejmě hodně dlouho bojovat o život, protože nedopadl nijak hluboko a určitě sváděl marný boj o život," řekla Právu šéfka libereckého centra pro zvířata v nouzi při ZOO Liberec Ivana Hancvenclová. Starší kříženec navíc nebyl pracovníkům útulku neznámý a znají i jeho majitele.
"Vzhledem k okolnostem a závažnosti tohoto činu jsme věc předali k prošetření policii. Pokud by se policii podařilo pachatele odhalit, hrozí mu za týrání zvířat až dva roky odnětí svobody," konstatovala Hancvenclová.
Případy, kdy lidé nechtějí své čtyřnohé miláčky a snaží se je udat do útulku, nejsou podle šéfky centra nijak ojedinělé.
"Nepřijímáme zvířata od majitelů. Buď je odkážeme na soukromá zařízení, nebo jim vyvěsíme inzerát. V horším případě najdeme pejska ráno uvázaného tady u nás u brány," podotkla Hancvenclová. Takto otřesný případ utýrání psa, ale tady podle ní už dlouho neviděli.
Barbora Silná , Právo
Farmáře tyrana znovu vyšetřuje policie
27. března 2008 v 14:00 | jihlavsky.denik.cz | Týrání zvířat v novináchFarmáře tyrana znovu vyšetřuje policie
Salavice/Jihlava - Zatoulaná kočka Josefa Kacafírka ze Salavic na Jihlavsku může za to, že vyšel najevo další otřesný případ týrání zvířat.

Roman Martínek
21.3.2008 15:28
"Kočku jsem našel ležet mrtvou nedaleko vepřína, kde má soused uzavřené psy. Dost mě to naštvalo, hned mi bylo jasné, že ji zakousl některý z nich. Pak jsem ale uviděl něco, co mi vyrazilo dech. Kolem byly stovky mrtvých kohoutů. Bylo to odporné, protože se už rozkládali. Tak jsem zavolal do televize, ať si to přijedou natočit," svěřil se Deníku Josef Kacafírek.
O případu jako první informovala televize Nova. Na základě její reportáže na farmu vyrazili policisté i pracovníci z krajské veterinární správy.
Farma patří myslivci Jaroslavu Haškovi z Těšenova na Pelhřimovsku.
Farma patří myslivci Jaroslavu Haškovi z Těšenova na Pelhřimovsku.
"Objevili jsme tam na hromadách mrtvá těla drůbeže. Podle majitele jde o kohouty, které údajně choval jako krmení pro psy," informoval ředitel Krajské veterinární správy (KVS) v Jihlavě Jiří Šulc.
Zvířata měl prý k likvidaci
Uhynulá zvířata ležela na několika hromadách i jednotlivě roztroušená po areálu. Mezi nimi i nevyvrhnutí králíci stažení z kůže. Drůbež byla ve značném stupni rozkladu a Hašek to vysvětlil tím, že mu všechny kohouty před časem zakousla liška.
"Hájil se tím, že mrtvá zvířata měl připravená k likvidaci v sudech, které mu ale někdo ukradl a mrtvá zvířata z nich vysypal na zem," řekl Šulc.
Podle něj majitel porušil zákon, protože mrtvá zvířata řádně nezlikvidoval přes sanační firmu.
Podle něj majitel porušil zákon, protože mrtvá zvířata řádně nezlikvidoval přes sanační firmu.
"Pokud je podnikající osoba, pak mu hrozí až 300 tisíc korun pokuta. Kromě toho musí předložit doklad o správném zlikvidování uhynulých zvířat," vysvětlil ředitel KVS Jiří Šulc.
Veterináři také zajistili vzorky uhynulých zvířat a poslali je na rozbor do laboratoře, kde budou testovány na ptačí chřipku.
Pravděpodobně ale nezůstane jen u přestupku. Případem se totiž začala zabývat jihlavská policie, která případ včera šetřila přímo na místě.
"S majitelem farmy budou zahájeny úkony pro podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat," informovala ve čtvrtek odpoledne jihlavská policejní mluvčí Jaroslava Slavíková.
Psy jezdil krmit jednou týdně
Lidé ve vesnici jsou totiž přesvědčeni, že se Hašek o zvířata vůbec nestaral a nechal je napospas svému osudu. Psi neměli co jíst a často pobíhali volně po vesnici a zadávili několik domácích zvířat.
"Psy jezdil krmit jednou za týden, copak je to normální?" říká jeden ze sousedů, který ze strachu nechce zveřejnit své jméno.
Předseda místního osadního výboru Martin Pňáček tvrdí, že se snažili několikrát na neúnosnou situaci se psy upozornit úřad v Třešti, ale nikdo s tím nikdy nic nedělal.
"Pan Hašek absolutně s nikým nekomunikoval. Lidi ve vesnici měli z jeho psů strach, protože se pohybovali ve smečkách," říká Pňáček.
Jaroslav Hašek byl letos v lednu pravomocně odsouzen k desetiměsíční podmínce kvůli týrání zvířat. Před dvěma lety nechal pojít stovky bažantů, kteří se mezi sebou pojídali.
Hašek kromě drůbeže chová i desítky psů na několika místech. Veterinární služba včera zkontrolovala jeho chov loveckých psů v Salavicích.
"Napočítali jsme 23 psů. Všichni byli ve velmi dobrém zdravotním i psychickém stavu. Jediné, co je problémem je, že jsou chovaní v nevhodném prostředí, kde se mohou zranit o nejrůznější předměty," řekl Miroslav Procházka z KVS. Dalších minimálně 15 psů chová Hašek v Těšenově na Pelhřimovsku. I oni jsou v dobrém fyzickém stavu. Pro obyvatele obou obcí je záhadou, k jakému účelu Hašek tolik psů chová. Podle našich informací jich může být až čtyřicet.
"Je to neobvyklé, tvrdí, že je má na výcvik," řekl Procházka.
K týrání koček se přiznal ochránce přírody
26. března 2008 v 14:17 | Deník.cz | Týrání zvířat v novináchK týrání koček se přiznal ochránce přírody
Praha - Nečekaný paradox řeší radnice ve Velké Chuchli. Poté, co jeden z obyvatel Dolomitové ulice rozeslal úřadům a médiím dopis, v němž upozornil na týrání koček, k některým útokům se během čtvrtka radnici doznal člen jejího výboru pro životní prostředí.
Autor:
Redakce
Redakce
Travič zabil už osm lišek
25. března 2008 v 14:20 | Blesk - noviny | Otrávená zvířata v novináchTravič zabil už osm lišek
Osm lišek už zabil travič, který pokládá otrávené návnady kolem zámečku v Kaplici na Českokrumlovsku.
Své chlupaté miláčky tam chodí venčit místní pejskaři. A ti mají o psy strach! Policie případ vyšetřuje jako pytláctví a týrání zvířat.
Otrávené maso někdo pohazuje v prostoru o velikosti asi 10 hektarů. Podobná situace se tady odehrála už před dvěma lety. Tehdy to odneslo několik psů, letos lišky. Kromě nich jsou ale v nebezpečí i draví ptáci.
"Tohle musí dělat nějaký šílenec, co nesnáší psy nebo zvířata vůbec," kroutí hlavou jeden z pejskařů.
"Všechny uhynulé lišky vykazovaly stejné příznaky. V játrech i v žaludku měly carbofuran, což je látka přípravku na ochranu rostlin. Pro zvířata je velmi jedovatá," uvedla mluvčí českokrumlovské policie Michaela Pavlíčková.
Autor: vp (7.3.2008)
Vlci se po téměř sto letech vrátili do Francie
21. března 2008 v 14:34 | Aktualne.cz | Zajímavosti o zvířatechVlci se po téměř sto letech vrátili do Francie

23:00 | 19.3.2008 | man
Paříž - Jedni se radují, druzí reptají. Do Francie se necelých sto let po jejich vyhubení vracejí ve větší míře vlci.
Přicházejí přes Alpy z Itálie a začínají se usazovat i v centrálních částech země.
20. ledna dva turisté vyfotografovali u městečka Lavignerie zvíře, které považovali za vlka. Analýza a pátrání přivolaných expertů potvrdily, že se skutečně jednalo o samce šedého vlka.
Italský "původ" prokázán
Dalšího vlka přejelo ve stejné oblasti auto a testy DNA prokázaly, že je geneticky propojen s vlky žijícími v Itálii.
Francouzská populace vlků byla vyhubena ve dvacátých letech minulého století. Přitom ještě na konci století devatenáctého bylo možné vlky spatřit přibližně na devadesáti procentech francouzského území.
Zhruba před osmi lety zřídily úřady speciální rezervaci v Alpách a umístily do ní na třicet kusů šedého vlka. Nyní se zvířata přesouvají dále do vnitrozemí.
Strach farmářů
Ochránci přírody a Národní úřad pro lov a divokou přírodu se radují, zatímco farmáři a chovatelé zvířat - zejména ovcí - jsou nadšeni podstatně méně.
Obávají se o svá stáda. Někteří z nich před několika lety dokonce uspořádali demonstraci, na níž požadovali buď vsazení vlků do oplocené obory, anebo jejich opětovné vyhubení.
Místo, kde řádila bestie
Vnitrozemská oblast, v níž byly nyní vlci poprvé po mnoha letech spatřeni, je shodou okolností místem spojeným s dávným řáděním obrovského zvířete podobného vlku.
V kraji Lozére žil v letech 1764 až 1767 predátor, nazvaný Gévaudanská bestie. Útočil na lidi a více než šedesát jich zabil.
Záhada, o jaký druh živočicha šlo, nebyla nikdy zcela objasněna. Podle řady expertů šlo ale zřejmě o vlka výjimečných parametrů a schopností.
Případ před několika lety zpopularizoval francouzský film Bratrstvo vlků.
Buňky ve zkumavce mají nahradit pokusy na zvířatech
17. března 2008 v 14:21 | Aktualne.cz | Týrání zvířat v novináchBuňky ve zkumavce mají nahradit pokusy na zvířatech

Pokusný králík. Snahou vědců je, aby jich potřebovali co nejméně, možná dokonce žádné.větší obrázekAutor: JRC
18:00 | 17.2.2008 | Josef Tuček
Boston /Od našeho zpravodaje/ - Nahradit laboratorní zvířata lidskými buňkami ve zkumavce a počítačovou technikou při zjišťování nebezpečnosti chemických sloučenin chtějí američtí vědci.
O něco podobného usilují i výzkumníci v Evropě.
Cílem je snížit utrpení pokusných živočichů a přitom současně získat spolehlivější a rychlejší výsledky toxikologických testů. Někteří vědci dokonce doufají, že by takto bylo možné zhruba za deset let některé pokusy na zvířatech úplně ukončit. Jiní však pochybují, že to bude možné.
Drahé, dlouhé a kruté
Americký Národní zdravotní ústav a vládní Agentura pro ochranu životního prostředí podepsaly pětiletou dohodu o společném hledání nových postupů při testování potenciálně nebezpečných chemikálií.
Jejich zástupci to oznámili to na výročním zasedání Americké asociace pro povznesení vědy (AAAS) v Bostonu.
"Pokusy na zvířatech jsou drahé, trvají dlouho, zahyne při nich mnoho laboratorních zvířat a ještě výsledky zjištěné na organismu pokusného živočicha nemusí být vždy platné i pro člověka," shrnul Francis Collins z Národního zdravotního ústavu.
Dva dny místo dvanácti let
Vědci budou nyní zkoumat, jak by šlo nahradit pokusy na zvířatech jinými prostředky.
Jako nejslibnější se zatím zdá postup, při němž jsou testované chemické látky vneseny do zvířecích nebo lidských buněk rozmnožovaných v laboratoři. Robotické zařízení zaznamená reakce, které se pak porovnají s databází dřívějších pokusů s podobným výsledkem. Počítačové modelování poté předpoví celkový vliv zkoumané látky na živý organismu.
Zařízení, které už mají k dispozici badatelé Národního zdravotního ústavu, dokáže během dvou dnů posoudit až 200 000 chemických sloučeniny. Při pokusech na zvířatech by totéž trvalo dvanáct let.
Odvážný a nejistý cíl
Faktem však zůstává, že tímto postupem je možné rovnou vyřadit jenom prokazatelně nebezpečné sloučeniny. Látky, které se projeví jako neškodné, však stejně musí pro jistotu projít ještě testováním na zvířatech.

Ubude těchto výjevů?větší obrázekAutor: JRC
"Naším cílem je do deseti let pokusy na zvířatech při zjišťování toxicity chemických látek úplně vynechat," řekl Christopher Austin z Národního zdravotního ústavu. A připustil: "Je to ovšem cíl velmi odvážný."
Ne všichni výzkumníci věří, že to půjde, čili že bude možné v přístroji modelovat všechny možné interakce chemikálií na živý organismus.
Ještě jinak je tomu u nových medikamentů. Výzkumy jejich léčivého účinku jsou složitější než pouhé testování toxicity chemických látek. Takže se bez pokusů na zvířatech neobejdou.
Evropa se také snaží
Také Evropská unie podporuje výzkumy, které mají omezit využívání zvířat k pokusům. Program REACH, který přijala, vyžaduje náročnější testování chemických sloučenin uváděných na trh. A to se zpravidla neobejde bez pokusů na zvířatech.
Výzkumníci ve Společném výzkumném středisku Evropské unie v italské Ispře proto rovněž zkoumají, jak pokusné živočichy nahradit pouze buněčnými kulturami. Vyvinuli už i postup, při němž se případné nežádoucí znečištění léků bakteriálními toxiny zjišťuje nikoli vpíchnutím vzorku králíkovi, ale kontaktem s lidskými bílými krvinkami v laboratorní misce. Jejich postup se už používá ve stovkách laboratoří po celém světě.
Evropská unie chce také zakázat experimenty na zvířatech, které slouží jen kosmetickému průmyslu. A tak se všechny poznatky, včetně těch, které díky nové dohodě dosáhnou američtí výzkumníci, budou velice hodit i na Starém kontinentě.
O zmenšeném utrpení laboratorních zvířat nemluvě...
Na dvoře veterinářky hnily mrtvoly koní
17. března 2008 v 14:18 | sumpersky.denik.cz | Týrání zvířat v novináchNa dvoře veterinářky hnily mrtvoly koní
Javorník - Rozkládající se těla kobyly a hříběte našli pracovníci veterinární zprávy u domu veterinářky z Javorníka. Podle sousedů doktorka koně, ale i psy dlouhodobě týrá.

Danuše Krčová 4.3.2008 18:03

"Dostali jsme oznámení, že se v Javorníku nacházejí uhynulá zvířata. Naše kontrola to potvrdila. Příčina úhynu se nedala zjistit," uvedl zástupce ředitele veterinární správy Olomouckého kraje Jiří Zubal.
Spáchání trestného činu týrání zvířat však prozatím potvrdit nemůže. Podle zákona by totiž muselo k týrání docházet opakovaně a zvířata by musela být ve špatném zdravotním stavu, což u čtyř zbývajících koní neprokázali. "Provedeme hloubkovou kontrolu," řekl Zubal.
Verdikt se nelíbí sousedce veterinářky Ladislavě Neugebauerové, která, na týrání upozorňovala.
"Už loni jsme na hygienu posílali fotky koní. Měli uhnilá kopyta. Nikdo na to však nereagoval," tvrdí Neugebauerová.
To, co za svůj roční pobyt v Javorníku zažila, nepamatuje.
"Jak veterinářka s titulem může dopustit, aby byla zvířata v takovém stavu?" ptá se mladá učitelka, která kritizuje nečinnost veterinářů.
Týráním si jsou naprosto jistí i další sousedé. Zvířata žijí o hladu, ve špíně, bez péče a brodí se hnojem. Kolem se šíří zápach.
"Měli jsme zasetou pšenici a koně ji sežrali. V pět hodin ráno mi chodí hladoví pod okny. Majitelka se o ně nestará. Už loni jí jeden kůň zemřel," řekla Františka Trojáková.
Policie případ šetří jako přestupek.
Vyjádření chovatelky Marty Nevřivé se získat nepodařilo. Telefon měla vypnutý a na zvonění domovního zvonku nereagovala.
Vyhoďme ji z nory ven
16. března 2008 v 14:30 | www.mfplus.cz | Vybíjení zvířat v novináchSoudy loni potrestaly za týrání zvířat 17 lidí
16. března 2008 v 14:13 | Novinky.cz | Týrání zvířat v novináchSoudy loni potrestaly za týrání zvířat 17 lidí
Snímek týraného zvířete. Ilustrační foto. foto: Archiv Právo
/* <![CDATA[ */fotogallery.fillArray( 0, '', 'http://media.novinky.cz/426/104260-article-vjfrn.jpg', 'http://media.novinky.cz/426/104260-gallery-vjfrn.jpg', 400, 285, 700, 500, 'Snímek jednoho z vyhladovělých bývalých závodníků','Archiv Právo','');/* ]]> */
České soudy loni potrestaly za týrání zvířat 17 lidí. Je to čtyřikrát více než v předešlém roce. Vyplývá to ze statistik ministerstva spravedlnosti (MSp). To nyní připravuje zpřísnění postihů za týrání zvířete, a to ze současných 2 let až na 5 roků vězení.
5. 3. 2008 09:27 - 5. 3. 2008 09:39 Aktualizováno
"Dosavadní postih týrání zvířat v trestním zákoně je předmětem kritiky nejen ze strany osob, které se zabývají ochranou zvířat, ale i některých státních orgánů. Proto odborníci ministerstva spravedlnosti vymezili nejnebezpečnější formy takového jednání, zvýšili trestní sazby a formulovali novou skutkovou podstatu, kterou je zanedbání péče o zvíře z nedbalosti," řekla Právu mluvčí MSp Zuzana Kuncová.
Dodala, že nová podoba trestního zákoníku by měla mimo jiné umožnit náležitě opakovaný postih pachatelů této trestné činnosti a potrestání v případě týrání většího počtu zvířat.
Vedou kočky a psi
Podle ochránců zvířat jsou v Česku nejčastěji týrané kočky, psi a hospodářská zvířata. "Jsou nejsnadněji při ruce. Pokud ale vycházíme ze stížností a z dotazů přicházejících do naší nadace, jsou nejčastěji týráni psi," uvedla Alena Heinová z Nadace na ochranu zvířat.
Fakt, že psi a kočky patří v této souvislosti k nejohroženějším, dokládá i případ z Frýdecko-Místecka, kde muž předloni v obci Morávka utýral brutálně kočku. Případ se provalil před několika týdny, poté, co jeden z pachatelů umístil záznam na internet.
Statistiky MSp jinak z dlouhodobého hlediska vykazují pokles stíhaných a potrestaných osob za trápení zvířat. Od roku 1998 si trest u soudu vyslechlo ročně v průměru kolem 20 osob.
Živý tvor nebo věc
Ochránci zvířat i znalci z oboru změny navrhované ministerstvem vítají. Heinová se přimlouvá i za další úpravu, změnit definici zvířete jako věci na živého tvora. "Zvíře sice nemůže být v právním řádu člověkem, ale mělo by mít v legislativě samostatné postavení. Mělo by být zajištěno, že se s ním bude zacházet či nakládat jako s živým a cítícím tvorem," sdělila.
Podle mluvčího Státní veterinární správy Josefa Dubna je zvířeti v českém právu už ale zvláštní postavení přiznáno.
"Vztah ke zvířeti jako živému tvoru a odpovědnosti člověka vůči němu řeší mimo jiné veterinární zákon a zejména pak zákon na ochranu zvířat proti týrání. Stanoví, že zvířata jsou stejně jako člověk živými tvory, schopnými pociťovat bolest a utrpení, a zasluhují si proto pozornost, péči a ochranu," konstatoval.
Nevidí přitom problém ani v případné změně terminologie v trestním či občanském zákoníku ve smyslu nazvání zvířete živým tvorem. "Je však třeba dodat, že ze zodpovědnosti za chované zvíře a z případné škody jím způsobené se majitel nevyviní," shrnul Duben.
Kateřina Beránková , Právo