Únor 2008

V lese u Svatého kříže se válely uřezané kozí hlavy

29. února 2008 v 14:56 | Deník.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

V lese u Svatého kříže se válely uřezané kozí hlavy

Cheb - Věc šetří policie pro podezření z trestného činu týrání zvířat. Fotogalerie z místa nálezu
Autor: Jarmila Prchalová Autor:
Jarmila Prchalová 27. 2. 2008 13:11 //<![CDATA[ //]]>
Hrůzný nález objevili chebští strážníci při kontrole lesních cest v okolí města. V lese za vietnamským obchodním centrem ve Svatém kříži našli odřezané kozí hlavy a vnitřnosti nebohých zvířat. Ta pravděpodobně skončila na talířích některé z místních asijských restaurací.

"Hlídka si nejprve myslela, že do lesa někdo pohodil staré lednice," uvedl ředitel chebské městské policie Jiří Šmolík. Strážníci objevili zbytky koz až při podrobnějším ohledání místa činu. Vnitřnosti byly uložené v igelitových pytlích a nacpané do polystyrenových krabic. Ty zdálky vypadají jako malé lednice.
"Při bližším ohledání jsme na místě našli čtyři kozí hlavy a jejich vnitřnosti. Nemohly tu ležet dlouho, protže jinak by je lišky roztahaly po okolí. Celý případ jsme předali republikové policii kvůli podezření ze spáchání trestného činu týrání zvířat," dodal Šmolík. Za to hrozí pachateli až rok vězení nebo vysoký peněžitý trest. Tím, že zbytky mrtvých koz vyhodil pachatel do lesa, porušel ještě navíc veterinární zákon. Odpad tohoto druhu musí likvidovat speciální zařízení.

Zabité kozy má na svědomí pravděpodobně někdo z chebské vietnamské komunity. Svědčí proto způsob zabití.
"Český řezník kozu stáhne z kůže," reagoval na náš dotaz odravský řezník Martin Košata. Nalezená zvířaty byla ale opařena jako prasata. To je údajně způsob používaný v Asii. Kozí maso má přitom specifickou chuť jako skopové. Čím starší, tím výrazněji je cítit. V kořeněných asijských jídlech to ale není poznat.

Informace o tom, že kuchaři v asijských restauracích vaří z kozího masa veřejnost děsí. "Jde mi z toho mráz po zádech. Chuděry kozičky. Já raději do vietnamských bister nechodím. Nevěřím jim," uvedla Tereza Hrdličková z Chebu.

Vietnamští restauratéři ze sousední tržnice ale tvrdí, že kozí maso v kuchyních nepoužívají.
"My v restauraci vaříme z hovězího, vepřového nebo drůbežího masa. Kozí maso se tady v žádné restauraci nurčitě epoužívá," reagoval na náš dotaz majitel thajské restaurace ve Zlatém Kříži Dang Xuan Duoc. Kozí maso si mohl podle něj použít některý Vietnamec pro soukromou hostinu. S její přípravou je prý ale mnoho práce.

Prezident vetoval zákon na ochranu zvířat proti týrání

29. února 2008 v 14:00 | www.ekolist.cz |  Vybíjení zvířat v novinách
Prezident vetoval zákon na ochranu zvířat proti týrání
26. února 2008
PRAHA (Kancelář prezidenta republiky) - Prezident republiky Václav Klaus využil své pravomoci dané čl. 50 Ústavy České republiky a vrátil dnes 26. února Poslanecké sněmovně zákon přijatý dne 5. února 2008, kterým se mění zákon č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů, zákon č. 634/2004 Sb., o správních poplatcích, ve znění pozdějších předpisů, a zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, ve znění pozdějších předpisů, který mu byl postoupen dne 12. února 2008.

Prezident republiky napsal předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi dopis, ve kterém své rozhodnutí zdůvodnil:

Zákon vracím z těchto důvodů:

Byl přijat způsobem, kdy Poslanecká sněmovna a Senát zastávaly zcela opačný názor. Zatímco dolní komora se zákonem vyslovila souhlas, a to drtivou většinou přítomných, horní komora jej zcela jednotně s pozměňovacími návrhy vrátila zpět. Poslanecká sněmovna pak Senát přehlasovala, a to opět velmi výrazným poměrem hlasů pro zákon. V klíčové sporné věci zákona zastává nesouhlasný názor i vláda, i ministr zemědělství.

Ke škodě věci se začala společenská debata k tomuto zákonu rozvíjet teprve poté, co jsem jej obdržel k podpisu, nikoli v průběhu projednávání zákona v Parlamentu. Proti znění zákona, umožňujícímu (staronově) tzv.kontaktní norování, v těchto dnech dostávám od mnoha občanů a profesních organizací velmi odmítavé reakce. Myslím, že by je Parlament měl vzít v úvahu.

Proto považuji za žádoucí, aby Poslanecká sněmovna dostala možnost znovu zvážit potřebnost tohoto konkrétního znění zákona, a to nejen ve světle debaty, která se k zákonu mezitím rozproudila, ale i v rámci hlubšího zamyšlení nad opakovaně se měnící právní normou, která vždy odrážela momentální vítězství jistého úhlu pohledu té které části Parlamentu.

Věřím, že vrácením tohoto zákona umožním, aby bylo nalezeno řešení trvalejší, které nebude vyvolávat dosavadní vyhraněné ostré spory a rozmíšky.
Petr Hájek

Z kočky si udělali živý terč

28. února 2008 v 14:20 | Deník.cz |  Týrání zvířat v novinách

Z kočky si udělali živý terč

20. 2. 2008
Ostrava - Policisté vyšetřují další otřesný případ týrání zvířat. Obětí je kočka, kterou těžce zraněnou našli tento týden náhodní kolemjdoucí v Ostravě-Staré Bělé.
Autor: Jaroslav Perdoch Autor:
Jaroslav Perdoch
Těžce zraněnou kočku našli náhodní kolemjdoucí v Ostravě-Staré Bělé. Těžce zraněnou kočku našli náhodní kolemjdoucí v Ostravě-Staré Bělé. Autor: Městská policie Ostrava
Ihned přivolali odchytový oddíl městské policie. Strážníci zjistili, že zvíře má vystřelené oko a ránu na krku. Vše nasvědčuje tomu, že si z něj někdo udělal živý terč, na který pálil ze vzduchovky či jiné zbraně.
Jak uvedla mluvčí ostravské městské policie Dana Klišová, kočka byla ihned převezena na ostravskou veterinární kliniku. Následné rentgenové vyšetření ukázalo, že má v těle celkem čtyři diabolky. "Všechny se pokusíme vyjmout. Nejhorší je diabolka v lebce, v oblasti oka," uvedl veterinář Jan Nytra. Samotná operace byla plánována na úterní večer. Výsledky budou známy ve středu dopoledne.

Postřelená kočka vážnou operaci přežila, po tyranovi pátrá policie

Veterinářům se podařilo zachránit vážně zraněnou kočku, kterou tento týden někdo postřelil v Ostravě-Staré Bělé. V úterý pozdě večer se podrobila náročné operaci, během které jí byly z těla vyjmuty čtyři projektily, vypálené pravděpodobně ze vzduchovky. Jedna střela zasáhla oko, další krk, hruď a bederní oblast. Největší nebezpečí představovala diabolka, která zasáhla oko a skončila v lebce. "Operace se zdařila," uvedl ve středu Jan Nytra z veterinární kliniky v Ostravě s tím, že ráno již zvíře spořádalo plnou misku jídla. "To je dobré znamení," dodal Nytra s tím, že projektily jsou uschovány na klinice. "Necháváme je pro případ, že by si je jako důkaz vyžádala policie," řekl Nytra.

Zvíře sice přišlo o jedno oko, běsnění neznámého střelce ale přežilo. Léčba potrvá ještě několik dnů.

Po násilníkovi pátrá policie

Strážníci z místa činu pořídili fotodokumentaci, kterou i s dalšími informacemi předali státní policii. Ta po pachateli začala pátrat. Neznámému násilníkovi, který zvíře mučil, zatím hrozí jen několikatisícová pokuta za přestupek. O trestný čin týrání zvířat by se jednalo pouze tehdy, pokud by kočka zemřela. Další možností je, že dotyčný již v minulosti provedl podobnou ohavnost. Za této situace by mohl ve vězení strávit až jeden rok.
Během krátké doby je to již druhý podobný případ, kterým se ochránci zákona v Moravskoslezském kraji zabývají. V lednu na základě brutálních záběrů zveřejněných na internetu začali vyšetřovat smrt kočky v Morávce na Frýdecko-Místecko. Parta mladých lidí během oslav zvíře opila a pak na ně pustila bojového psa. Hrůzné dílo dokončil mladík, který roztrhané, ale stále žijící kočce skočil na hlavu.
Skupinka si vše pro vlastní pobavení natáčela na video. Ze záběrů se nyní kriminalistům podařilo identifikovat jednotlivé aktéry události, která se odehrála již v roce 2006. První obvinění by mohla padnout již v nejbližších dnech.

Koťátka umístěna!

28. února 2008 v 14:14 | Maja |  Do dobrých rukou!
Je to sice už nějakou dobu (nebyl čas, omlouvám se), ale zde nabízená koťátka již našla domov. E-mailem jsem krom této informace dostala také jejich fotky, takže se můžete podívat, o koho jste přišli :,)

Týrání pitbula: vyhladovělá fena na řetězu!

27. února 2008 v 14:40 | Nova.cz |  Týrání zvířat v novinách
Policie z Chebu šetří týrání psa, majitelé fenku uvázali u stavení u řetězu. Ilustračí foto.
foto: ČTK Policie z Chebu šetří týrání psa, majitelé fenku uvázali u stavení u řetězu. Ilustračí foto. Prehřát video fotografie: 1/1předcházející obrázek další obrázek

VIDEO: Týrání pitbula: vyhladovělá fena na řetězu!
20. 02. 2008 14:56, aktualizováno 20. 02. 2008 17:50

Policie v Chebu řeší případ týrání čistokrevné feny pitbula. Majiteli hrozí postih za přestupek nebo trestní stíhání. Zvíře tyrani uvázali na řetězu u usedlosti na Vackově blízko Plesné. Podle přivolané veterinářky bylo ve velmi zuboženém stavu, vyhladovělé a podchlazené. Život feně zachránila rychlá operace.
O tom, že život fenky visel na vlásku, svědčí i slova veterinářky, která psa na vlastní riziko zachránila.
"Úplně zmizí osvalení na hlavě, to se stává pejskům, kteří jsou těsně před smrtí," řekla naší televizi veterinářka Markéta Pacltová.
Na fenku v zuboženém stavu upozornili policii a veterináře manželé Boučkovi z Plesné.
Fena je po operaci
Fena je po operaci na kapačkách. Vypadá jako velmi staré zvíře, ve skutečnosti jí ale nejsou podle odborníků více než čtyři roky. Je to prý důsledek špatného zacházení.
"Ten pes měl v očích zármutek, smutek, bolest, já jsem to ještě nikdy neviděla, já byla v šoku," řekla nám paní Boučková.
Pes byl přivázaný na řetězu. Snažil se ho podle všeho překousnout, proto má podle lékařky zcela ohlodané zuby až na dáseň. Vystouplá žebra od hladovění jsou více než patrná.
Zvíře musela lékařka ukrást
Aby vůbec čistokrevné feně veterinářka zachránila život, musela se o víkendu odhodlat zvíře jednoduše ukrást a odvést k sobě do ordinace.
"Ona je to totiž často jediná možnost něco udělat, protože než se ty orgány všechny rozhýbou... Já mám obavy, že bych to nakonec mohla odskákat," řekla veterinářka.
"O případu zuboženého psa víme, provádíme šetření u majitele psa," řekla mluvčí chebské policie Martina Hrušková.
Pitbul zatím zůstává v péči veterinářky z Plesné. Všichni ale doufají, že o fenku někdo brzy projeví zájem.
zdroj: Odpolední Televizní noviny, autor: František Nyklas

Video a obrázky :,(

27. února 2008 v 14:17 | rozzlobenimuzi.cz |  Smutná videa
Opečenej méďa
Opečenej méďa
Opečenej méďa
Opečenej méďa
Opečenej méďa

Máme rádi zvířata?!

26. února 2008 v 14:46 | www.femina.cz |  Týrání zvířat

Máme rádi zvířata?!

14. 02. 2008 - Autor: Mirka Kolářová
Lidská společnost prošla dlouhým, tisíce let trvajícím vývojem. Tuto cestu vykonalo lidstvo v nepřetržitém soužití se zvířaty. Ta byla podle doložených archeologických výzkumů odjakživa chována pro užitek i pro potěšení.

Tento jednoduchý pohled neukazuje žádné rozdíly mezi soužitím člověka se zvířaty v minulosti a v současnosti. Při bližším pohledu ale zjistíme, že rozdíly existují a jsou velké.

V minulosti
se vztah člověka ke zvířeti odvíjel od náboženských tradic v té které části země. Žádné zákony na ochranu zvířat neexistovaly, práva zvířat nikdo nehájil. Se zvířaty bylo přesto zacházeno s velkou úctou, protože pro člověka znamenala jistotu přežití. Zvířata byla ale také lovena a zabíjena jako potrava a rituálně usmrcována z náboženských důvodů.
Avšak lidé, kteří zvířata chovali je většinou i sami zabíjeli a tak s nimi i ve chvíli smrti většinou zacházeli se stejnou úctou, jakou jim prokazovali za života. Smrt zvířete chápali jako dar, který jim pomůže přežít.

V současné době se v celé civilizované části naší planety soužití člověka a zvířete řídí zákonnými ustanoveními každého jednotlivého státu. Existují práva zvířat, po celém světě vznikají nové a nové organizace, které tyto práva hájí a snaží se bojovat za ochranu zvířat v moderní společnosti. Zvířata jsou dál lovena a zabíjena jako potrava, rituální zabíjení zvířat se ale už děje jen zcela ojediněle.

Bohužel, zvířata určená k potravinářskému zpracování klesla na hodnotovém žebříčku lidí - není s nimi zacházeno jako se živými tvory, ale jako s věcmi, které nemají žádné cítění. Jsou "chována" v odlehlých velkochovech, kde je s nimi zacházeno způsobem, který všechna mezinárodně platná práva zvířat překračuje. Tato jateční zvířata prožívají pekelná muka v každém dni svého života. Z těchto velkochovů jsou následně zvířata transportována na jatka, často tisíce km. Po dobu transportu zvířata umírají žízní, vyčerpáním, přehřátím organismu, nebo vzájemným umačkáním.

Jatka, která tento proces završují se ve své brutalitě nedají přirovnat k ničemu jinému, než-li ke genocidě nežádoucích lidských ras v koncentračních táborech 2. světové války. Skutečně nikde jinde na světě nebyly a nejsou tak hrůzná místa, jakými byli koncentrační tábory a moderní jatka.

Vzniká tak obrovská a v lidských dějinách ojedinělá nadprodukce masa, se kterým je zacházeno jako s jakýmkoliv jiným spotřebním zbožím. Potravinové supermarkety rozšířené po celé vyspělé části planety každý den ráno doplňují své pulty o stovky tun čerstvého masa a každý večer jsou tuny tohoto masa odváženy do spaloven a kafilerií, protože maso má prošlou expirační dobu. Smrt těchto hospodářských zvířat je tak často zcela zbytečná.

Díky tomu, že jsou tyto chovy ve většině případů záměrně vystavěné daleko od lidských obydlí a tím pádem i ukryté zrakům běžného člověka, stává se toto týrání zcela anonymním, přesně podle hesla - co oči nevidí, to srdce nebolí. Běžní lidé tak většinou vůbec netuší, jaké utrpení se skrývá za každým kouskem masa. Jsou to přitom titíž lidé, kteří při pohledu na týrané pejsky a kočičky v televizi okamžitě přetíží telefonní linky a operátory v přirozené snaze pomoci. V dnešní době tak dochází k paradoxní situaci, kdy jsou některá zvířata přísně chráněna zákonem a některá zvířata jsou samotnými zákonodárci označena za "méněcenná" z hlediska základních práv (to opět připomíná genocidu) a tudíž na tyto práva nemají nárok.

Připočítáme- li k těmto skutečnostem využívání a zabíjení zvířat pro vědecké pokusy, jejich zabíjení pro oděvní průmysl, pro sportovní účely apod., dojdeme k velice smutné pravdě.

V celé lidské historii nebyla zvířata vražděna v tak masovém měřítku, s takovou neúctou a bezcitností jako je tomu v současnosti. Děje se tak ale většinou zcela tiše a skrytě a veřejnosti jsou z důvodů co nejvyšších ekonomických zisků předkládány pouze reklamy s pokojně se pasoucími krávami a s prasátky, která si vesele chrochtají cestou na jatka. O příliš mnoha věcech se zarytě mlčí.

Tím smutnější je skutečnost, že nejnovější výsledky vědeckých studií, které opakovaně prokázaly, že zvířata nevnímají strach a bolest jako dospělí lidé ale spíše jako děti, zůstávají ležet ve vědeckých knihovnách, neakceptovány každodenní realitou "civilizovaného" života.

Nadějí pro zvířata se tak stává každý člověk, který si kdekoliv na světě uvědomí, že člověk nemá právo působit tak strašlivé utrpení v tak obrovském měřítku. Většina lidí zvířata miluje - obrázky, které vám nejčastěji chodí internetovou poštou zobrazují roztomilá a nevinná zvířata, svým dětem možná čtete knížky o zvířátkách a učíte je tomu, že se zvířaty se musí zacházet vždy slušně. Jediný představitelný důvod tak velkého a nepochopitelného utrpení zvířat v moderní společnosti tedy je, že lidé neznají pravdu, neznají cenu masa, které si kupují v úhledných balíčcích, protože toto maso už nemá oči plné hrůzy, strachu a bolesti, kterou by většina z těchto lidí neusnesla a okamžitě by se proti takovému způsobu chovu a usmrcování ohradila jako nehodnému člověka ve 21. Století. Paul McCartney k tomuto fenoménu dneška řekl: "Kdyby jatka měla stěny ze skla, každý by byl vegetarián."

Zvířata byla a nejspíš ještě dlouho zůstanou součástí potravinového řetězce lidí a zabít zvíře by v případě krajní nouze nakonec dokázal pravděpodobně každý z nás. Otázkou ale zůstává: "Jak?" A ještě další otázka: "Pokud už musíme zvířata zabíjet, dává nám to právo snížit je tím na úroveň strojů na maso, které musí svůj život prožívat v doslovně pekelném prostředí a zacházení ?"

Můj soukromý příběh na závěr. I v našem malém městě jsou malá jatka. Jednou jsem musela projít kolem nich, shodou okolností jsem sebou měla naší fenku Daphné. Ta se ale asi deset metrů před jatkami zastavila, stáhla ocas a odmítala jít dál. Když jsem se jí snažila přemluvit, lehla si na silnici a jen se třásla. Nakonec mi nezbylo, než se obrátit a obejít jatka jinou cestou. V té chvíli mě napadlo jen jedno - toto místo musí být obestřeno nějakou energií a je štěstím i prokletím lidí, že tyto energie nedokáží vnímat.

Pokud tedy máte děti, učte je prosím soucitu se všemi tvory - bez všech rasových a zákonných výjimek.

"Svět není žádný šmejd a zvířata nejsou žádná surovina k našemu zneužití. Ne smilování, ale spravedlnost dlužíme zvířatům."
Arthur Schopenhauer

"Zvyk lidi smíří s jakoukoliv krutostí a móda je přivede k osvojení jakýchkoliv zvyků ."
George Bernard Shaw

"Nikdo ať se nevyhýbá odpovědnosti. Protože zacházíme se zvířaty tak zle, protože křik žíznivého dobytka z železničních vagónů nikdo neslyší, protože je na jatkách tolik surovosti, protože v našich kuchyních tak mnoho zvířat umírá strašlivou smrtí z nešikovných rukou, protože zvířatům způsobují nevýslovné utrpení lidé bez citu, protože se zvířata stávají objekty surových dětských her, jsme my všichni vinni a musíme nést znamení této vinny."
Albert Schweitzer

Převoz na jatka aj. - videa

26. února 2008 v 14:18 | Maja a youtube.com |  Smutná videa
No k tomuhle už snad ani neni co říct. Přijde vám to normální?! Vyžívat se v topení předtím přizabitých kuřat nebo prostě v trhání hlav?
Jestli mi někdo napíše, že to prase hned po ráně do hlavy umřelo a zbytek byly jen samovolné cuky svalů, tak už vážně nevím, co s váma je. Upřímně, když už zabijačka, tak snad to jde bez takového mučení, ne?!

Japonsko obvinilo australské aktivisty z pirátství

25. února 2008 v 14:57 | CT24.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonsko obvinilo australské aktivisty z pirátství

vloženo: 16. 1. 2008 10:46, autor: ČT24
Velryba Velryba
Tokio/Canberra - Japonské úřady propustily dva ekologické aktivisty, kteří se nedaleko Antarktidy nelegálně dostali na palubu japonské velrybářské lodi. Oba byli obviněni z pirátství a jejich čin teď prověřuje australská policie. Členové organizace Sea Shepherd ale tvrdí, že jen chtěli zabránit nelegálnímu rybolovu.
Jen několik vteřin trvalo oběma mužům přelézt na palubu japonské lodi Jušin Maru 2. Posádka nic podobného nečekala. Po pár minutách ale Australana Benjamina Pottse a Brita Gilese Lana námořníci zadrželi. Co se stalo pak, není jasné. Aktivisté tvrdí, že je Japonci schválně nechali svázané na ledové palubě.
"Několik hodin byli přivázaní k zábradlí v mrazivém větru. Teprve pak je zamkli v podpalubí," tvrdí Jonny Vafic z ekologické organizace Sea Shepherd. Japonské úřady aktivisty obviňují, že se pokusili provazy poškodit lodní šroub a na palubu údajně hodili několik lahví s kyselinou. Podle některých právníků může být to, co udělali skutečně považované za pirátství nebo teroristický čin: "Je to velmi nebezpečné. Japonská vláda takové činy důrazně odmítá a žádá, aby proti oběma mužům bylo postupováno podle práva," upozorňuje tajemník japonské vlády Nobutaka Mačimura.
Proti verzi velrybářů stojí výpovědi aktivistů. Na palubu údajně hodili lahve se silně zapáchajícím žluklým máslem. A tvrdí, že do boje s Japonci se pustili proto, že nelegálně loví v oblasti, kterou Austrálie vyhlásila za přírodní rezervaci. Japonsko ji neuznává a odmítá se podřídit úternímu rozhodnutí australského soudu. Ten Japoncům lovit velryby v rezervaci v jižním Tichomoří zakázal. Tokio v prosinci ustoupilo mezinárodnímu tlaku a odvolalo lov ohrožených keporkaků. Stále má ale v plánu zabít téměř tisíc plejtváků. Údajně pro vědecké účely.

Krutá cesta na jatka. Ochránci zvířat natočili týrání

25. února 2008 v 14:17 | Aktualne.cz |  Pojídání zvířat v novinách
Krutá cesta na jatka. Ochránci zvířat natočili týrání
Kráva
Handle With Care tvrdí, že během převozu zvířata trpí nemocemi, stresem, hladem a žízní, jsou zavřeny v malých přeplněných kontejnerech, jsou vystaveny horkému slunci i pobytu na rozbouřeném mořivětší obrázekAutor: Handle With Care
16:07 | 12.2.2008 | rst
Londýn - Ukončit krutý mezikontinentální transport zvířat určených na porážku má za cíl nová kampaň organizace Handle With Care.
Kampaň, kterou podporují desítky organizací bojující za práva zvířat, stojí na autentických záběrech, jež po dobu dvou let filmovali členové organizací po celém světě.
Přinesli tak například záběry krutého zacházení se zvířaty při transportu prasat z Kanady na Havaj, kde se vepři prodávali jako domácí ostrovní produkt.
Zaznamenali také transport dobytka z Austrálie nebo Amazonie na Blízký Východ.
Zdokumentovali mimo jiné podmínky, za kterých dochází k převozu koní mezi jednotlivými státy Evropské unie.
Podle organizace během převozu zvířata trpí nemocemi, stresem, hladem a žízní, jsou zavřena v malých přeplněných kontejnerech, jsou vystavena horkému slunci i pobytu na rozbouřeném moři.
To vše musejí podstoupit, než budou za několik dnů či týdnů zaříznuta na jatkách v cílových zemích.
Kampaň má za cíl přimět výrobce masa, aby zvířata zabíjeli pokud možno tam, kde jsou chována.
Až měsíc na cestě
Koně jsou přepravováni v přeplněných nákladních vozech ze Španělska do Itálie. Cesta trvá 36 hodin. Čtyři miliony ovcí podstupují každý rok odyseu z Austrálie na Blízký Východ. Cesta trvá měsíc a během ní zemře až 30 000 z nich.
Více než 100 000 kusů dobytka je také dopravováno kamionem z rančů v Amazonii do brazilských přístavů, odkud míří dále lodí do libanonského Bejrútu. Úmrtnost v tomto případě činí až 10 procent každého transportu.
Přes 5500 kilometrů musí urazit 15000 prasat na cestě z kanadské provincie Alberta do Kalifornie, odkud jsou pak odeslána na Havaj.
Organizátoři "záchranné akce" vyzvali veřejnost, aby podepsala petici, která by měla zatlačit na jednotlivé vlády po celém světě. Požaduje zákáz přepravy živých zvířat.
"Rozhodli jsme se lidem ukázat pravdu tohoto utajeného a brutálního zacházení se zvířaty: Pokud to uvidíte na vlastní oči, budete hned vědět, že se to musí zastavit," říká Leah Gatesová, ředitelka kampaně.
"Krutost, kterou tato zvířata podstupují je ve 21.století nepřijatelná," dodává Philip Lymbery, jeden ze zástupců organizace Compassion in World Farming.
Prohlédněte si video k převozu prasat z Kanady na Havaj, které ukazuje kruté zacházení s přepravovanými zvířaty. Ta jsou po převozu na ostrov označena jako "domácí produkt". Desítky prasat přepravu nepřežily. Video zveřejnila organizace Handle With Care.

Japonci nebudou lovit ohrožené velryby keporkaky

24. února 2008 v 14:48 | CT24.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonci nebudou lovit ohrožené velryby keporkaky

vloženo: 21. 12. 2007 11:55
Velryba Velryba
Tokio - Japonsko upustilo na nátlak Austrálie od plánu lovit velryby keporkaky, které ochránci zvířat považují za ohrožený druh. Oznámil to dnes mluvčí japonské vlády. V lovu ostatních druhů velryb však budou Japonci pokračovat.
Mluvčí prohlásil, že se Japonsko rozhodlo vyškrtnout keporkaky ze seznamu lovených kytovců, protože to má neblahý vliv na vztahy s Austrálií. Tam patří pozorování keporkaků k oblíbeným turistickým atrakcím.
Japonské rozhodnutí uvítala ekologická organizace Greenpeace. Podle jejího zástupce Steva Shallhorna to však "musí být prvním krokem k úplnému ukončení lovu velryb v jižním Tichomoří."
Rekordně velká japonská velrybářská flotila vyplula v listopadu a chystá se odlovit přes 1000 kytovců, mezi nimiž původně mělo být i 50 kusů ohrožených keporkaků. Kytovci se v současnosti pohybují nedaleko antarktického pobřeží v oblasti, kterou Austrálie vyhlásila za velrybí rezervaci. Japonsko však tuto rezervaci neuznává a mořské savce tam každoročně loví.
Nová australská levicová vláda oznámila již 19. prosince, že vyšle jednu loď a letadlo, které budou japonskou flotilu monitorovat. Zároveň kabinet jmenuje vyslance v Tokiu, který se bude tomuto případu věnovat. Austrálie se rovněž připravuje Japonsko kvůli lovu velryb žalovat u Mezinárodního soudního dvora OSN v Haagu a u Mezinárodního soudního dvora pro mořské právo v Hamburku.
Podle japonského ministra zahraničí Masahiko Kómury je program lovu kytovců v souladu s mezinárodními dohodami a Japonsko ho prý provádí kvůli vědeckému výzkumu.
Japonci mohou velryby lovit díky mezeře v celosvětovém moratoriu na komerční lov velryb z roku 1986. Mezinárodní dohoda dovoluje zabíjet velryby pro vědecké účely. Maso takto zabitých kytovců však přesto často končí v japonských restauracích.
Kómura prohlásil, že pro Japonce je lov velryb součástí jejich kultury a bude proto velmi těžké narůstající spory s Australany vyřešit. Jedná se prý o střet dvou rozdílných kultur, při jehož řešení logické argumenty nepomohou.
Překazit Japoncům hon na kytovce se chystají ekologové z hnutí Greenpeace a Sea Shepherd. Do Antarktických vod již proto vyslali lodě, aby se pokusili lov narušit.

Evropská komise proti japonskému lovu velryb

24. února 2008 v 14:37 | edotace.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Evropská komise proti japonskému lovu velryb

12.02.2008 -
Evropská komise opětovně vyjádřila své znepokojení nad lovem velryb japonskými rybáři a důrazně se hodlá postavit proti tzv. lovu velryb k vědeckým účelům. Nedávné televizní záběry, které oběhly snad celý svět, nám připomínají, že některé země pokračují v porušování mezinárodního zákazu lovu velryb pod zástěrkou vědeckého výzkumu. Evropská komise proto vyzvala všechny členské státy, aby do zasedání Mezinárodní velrybářské komise v červnu 2008 schválily společný postoj, který Komise v prosinci 2007 navrhla.
V listopadu 2007 se Evropská komise kritizovala záměr Japonska odlovit 1000 kusů velryb a plejtváků v jižní části Tichého oceánu (IP/07/1736). Celému světu je již nyní jasné, že Japonsko nerespektuje mezinárodní snahy na zachování a ochranu velryb, i když již bylo několikrát vyzváno Mezinárodní velrybářskou komisí, aby s lovem velryb přestalo.
Plejtváky malé a keporkaky považuje Světový svaz pro ochranu přírody (IUCN) za ohrožené druhy. Japonský lov velryb znamená pro přežití těchto druhů vážnou hrozbu. Evropská komise proto znovu naléhavě žádá Japonsko, aby přehodnotilo své rozhodnutí a právě probíhající lov zastavilo. Komise vyzývá všechny členy Mezinárodní velrybářské komise, aby bezvýhradně dodržovaly moratorium na lov velryb z roku 1986. Komise dále zdůrazňuje, že vědecké informace o velrybách lze získat i jinými způsoby, které nevyžadují usmrcení jedinců těchto druhů.
Evropská komise koordinuje snahy EU k ochraně velryb, jelikož však EU není stále členem Mezinárodní velrybářské komise (IWC), nemůže Evropská komise za členské státy vyjednávat.
Právní předpisy EU o lovu velryb jsou jednoznačné. Ve vodách EU je tento lov zakázán. Podle předpisů EU týkajících se životního prostředí jsou všechny druhy velryb chráněny před úmyslným vyrušováním, odchytem nebo usmrcováním ve vodách EU. EU není proti domorodému obyvatelstvu, které loví velryby pro své živobytí (v souladu s úmluvou IWC) za podmínky, že se to odehrává ve vědecky stanovených mezích. To je případ domorodých obyvatel Grónska, kteří mají povoleno lovit plejtváky. Komise však odsuzuje lov velryb, jenž se vydává za vědecký výzkum, tak, jak to činí Japonsko.
Jelikož velryby ve světových mořích a oceánech migrují, měl by jednostranný zákaz jejich lovu pouze ve vodách EU omezený účinek. Z tohoto důvodu je důležité, aby byl mezinárodní zákaz komerčního lovu velryb zachován a všechny členské státy EU se musí postavit každé snaze tento zákaz odvolat.
Autor: www.evropska-unie.cz

Spor Japonska a Austrálie o velryby pokračuje

23. února 2008 v 14:36 | gnosis9.net |  Týrání zvířat v novinách

Spor Japonska a Austrálie o velryby pokračuje

Vydáno dne 08.02.2008 Další vlnu protestů a pobouření vyvolal obrazový materiál zaznamenávající lov velryb v Jižním oceánu. "Ze snímků je zcela zřejmé, že jde o nevybíravé zabíjení velryb, tímto způsobem byla usmrcena samice i její mládě," prohlásil australský ministr životního prostředí Peter Garrett. "Oni tomu říkají věda, ale ve skutečnosti je to jen vraždění velryb."

Avšak Minoru Morimoto, ředitel japonského Institutu pro výzkum kytovců (ICR), to označil za lež a propagandu: "Pro ně je důležité, aby byla australská veřejnost mystifikována a věřila nepravdivým informacím... Fotografie, které byly pořízeny z lodi Oceanic Viking a které dnes zveřejnily hlavní australské noviny, ukazují dva plejtváky malé, ale nejedná se o samici a její mládě, jak tvrdí média. Náš výzkumný program vyžaduje odebírání vzorků z antarktické populace... Je nezbytné provádět náhodný výběr z populace plejtváků, abychom získali přesné statistické údaje..."

Japonci odmítli uposlechnout rozhodnutí australského federálního soudu, který v lednu lov velryb ve vodách Antarktidy zakázal. Podle plánu chtějí do května ulovit 935 plejtváků malých a 50 plejtváků myšoků.

"Tyto fotografie ukazují realitu o zabíjení těchto zvířat. Pomohou nám podpořit argumentaci australské vlády v mezinárodním soudním sporu o to, aby byl lov velryb zastaven," řekl australský ministr vnitra Bob Debus.


Další vlnu protestů a pobouření vyvolal obrazový materiál dokumentující lov velryb v Jižním oceánu. Videozáznam zveřejnila australská vláda, obrázek č. 1.Další vlnu protestů a pobouření vyvolal obrazový materiál dokumentující lov velryb v Jižním oceánu. Videozáznam zveřejnila australská vláda, obrázek č. 2.


Zdroje: ABC News, Aktuálně.cz, ABC News, Brisbane Times, AOL News, Reuters

Japonští velrybáři nesmějí lovit v australské rezervaci

23. února 2008 v 14:32 | Ceskenoviny.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonští velrybáři nesmějí lovit v australské rezervaci

Japonská velrybářská flotila.
Sydney - Australský soudce dnes zakázal japonské velrybářské společnosti lov velryb ve velké části tradičních lovišť poblíž Antarktidy, které si Austrálie nárokuje. Tento zákaz je součástí snah australské vlády a veřejnosti dosáhnout úplného zákazu lovu kytovců. Uvedla to agentura AP.
Výnos soudu se vztahuje na Austrálií vyhlášenou podmořskou přírodní rezervaci u Antarktidy v jižním Tichomoří, kterou však Japonsko neuznává a je proto nepravděpodobné, že by toto rozhodnutí přimělo Japonce zastavit zabíjení velryb. Mohlo by to však vést k růstu napětí mezi oběma státy, pokud budou japonští velrybáři zákaz ignorovat a Canberra jej bude chtít prosadit. Japonsko nedávno prohlásilo, že nebude brát na podobné soudní příkazy zřetel.
Australští ochranáři se dožadovali u australského federálního soudu soudního zákazu lovu pro japonskou společnost Kjodo Senpaku Kaiša, která provozuje lodě, jež k lovu velryb využívá japonský Institut pro výzkum kytovců. Program lovu velryb slouží, podle institutu, výhradně k vědeckým účelům, ale kritici ho považují jen za záminku k lovení velryb.
Japonci mohou velryby lovit díky mezeře v celosvětovém moratoriu na komerční lov velryb z roku 1986. Mezinárodní dohoda dovoluje zabíjet velryby pro vědecké účely. Maso takto zabitých kytovců však často končí v japonských restauracích.
Tokio již v prosinci odstoupilo na nátlak Austrálie od svého plánu lovit plejtváky dlouhoploutvé, nazývané keporkak, které ekologové označují za ohrožený druh. Japonští velrybáři však chtějí při své výpravě k australským břehům ulovit 935 plejtváků malých a pět desítek plejtváků myšoků.
Autor: ČTK

Austrálie zveřejnila šokující snímky japonského lovu velryb

22. února 2008 v 14:30 | Ceskenoviny.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Austrálie zveřejnila šokující snímky japonského lovu velryb

Austrálie dnes zveřejnila snímky úlovků japonské velrybářské lodi, na nichž je podle Australanů vidět tělo krvácející velryby s mládětem vtahované lany na palubu plavidla.
Canberra - Austrálie dnes zveřejnila snímky úlovků japonské velrybářské lodi, na nichž je podle Australanů vidět tělo krvácející velryby s mládětem vtahované lany na palubu plavidla. Japonsko tvrdí, že to tak není a že Austrálie šíří propagandu, která může zatížit vztahy obou zemí.
"Když jsem to viděl, bylo mi zle a pociťoval jsem smutek. Oni tomu říkají věda, ale je to jenom zabíjení velryb," řekl australský ministr životního prostředí Peter Garrett.
Vláda prý původně se zveřejněním záběrů váhala právě kvůli ohledu na vztahy s Japonskem, které je druhým největším obchodním partnerem Austrálie.
Mezinárodní velrybářská komise zakazuje komerční lov velryb, ale povoluje lov k vědeckým účelům. Japonci tohoto zákona využívají a tvrdí, že loví výhradně kvůli vědeckému zkoumání. Hájí si roční právo na lov 1000 velryb. Je známo, že Japonci jsou vášnivými milovníky velrybího masa, které z jejich jídelníčku rozhodně nezmizelo.
Letos se japonským velrybářům pokoušely na moři bránit v lovu dvě ekologické organizace, ale kvůli nedostatku paliva se jejich lodě koncem ledna musely vrátit do přístavu.
Austrálie, která je velkým kritikem zabíjení velryb, pak vyslala do jižního Pacifiku hlídkovou loď s úkolem filmovat a fotografovat japonské velrybáře a získat tak materiál k eventuálnímu legálnímu řízení proti Japonsku. Ministr vnitra Bob Debus považuje zveřejněné snímky za šokující a vyzval vládu, aby Japonsko pohnala k mezinárodnímu soudu zabývajícímu se právními otázkami moří.
Japonský ústav pro výzkum kytovců, pod jehož hlavičkou japonští velrybáři loví, obvinil Canberru ze šíření desinformací. Dvě zvířata zachycená na zádi lodi prý k sobě nepatřila. "Není to matka s mládětem. Australská vláda i sdělovací prostředky vytvářejí nebezpečnou, citově zabarvenou kampaň, která může vztahy obou zemí vážně narušit," řekl v Tokiu ředitel ústavu Minoru Morimoto.
Autor: ČTK

Japonští velrybáři jsou zase na lovu. Aktivisté odjeli

22. února 2008 v 14:28 | Aktualne.cz |  Vybíjení zvířat v novinách
Japonští velrybáři jsou zase na lovu. Aktivisté odjeli Velryba
12:05 | 1.2.2008 | Roman Gazdík
Sydney - Japonská velrybářská flotila obnovila lov velryb u pobřeží Antarktidy. Podle australských celníků je k jejich lodi přivázáno nejméně pět těl kytovců.
Japonci přestali lovit poté, co je před dvěma týdny dohonily lodě ekologických organizací Greenpeace a Sea Shepherd, které se velryby pokoušejí chránit.
Nyní však aktivisté museli odjet, aby doplnili palivo. A právě s tím už velrybáři dávno počítali, a lov tak byl obnoven. Velrybářských lodí je několik a naftou se zásobují přímo na moři.
"Japonská flotila znovu ignoruje světové mínění. Nám se však před nimi dosud podařilo zachránit 100 velryb. Určitě se vrátíme," řekla Aktuálně.cz Lenka Boráková z české pobočky organizace Greenpeace.
Mezi ekology a velrybáři tehdy před čtrnácti dny k násilným střetům. Dva aktivisty z Sea Shepherd dokonce Japonci drželi dva dny na lodi jako rukojmí.
Lov kytovců se však nelíbí nejen aktivistům, ale také australské vládě.

Shodli jsme se, že se neshodneme

Australský ministr zahraničí Stephen Smith ve čtvrtek o věci debatoval se svým japonským protějškem Masahikem Komurou, ale k žádné dohodě mezi nimi nedošlo. Nic jiného se ani neočekávalo, pozice obou zemí si jsou v této věci hodně vzdálené.
Austrálie honí japonské velrybáře
Australští celníci pozorují velrybáře. větší obrázekZdroj: Reuters
"Během setkání se obě země shodly na tom, že se neshodnou," komentoval dle AFP rozhovory mluvčí australského ministerstva zahraničí.
"Pan Smith vyjádřil politování nad tím, že lov velryb v Jižním oceánu byl obnoven, a vyjádřil pevné stanovisko australské vlády, že by japonský velrybářský program měl být zastaven."
Austrálie, která hodlá na Japonsko kvůli lovu velryb podat mezinárodní žalobu, si klade nárok na vody Antarktidy daleko od australského pobřeží, kde se velrybáři nyní pohybují. Canberra zde dokonce vyhlásila velrybí rezervaci. Celní loď Ocean Viking teď jednání velrybářů monitoruje a sbírá pro žalobu důkazy.
Lovit zde v lednu zakázal japonským velrybářům i australský soud.

Vrátíme se silnější

Jenže Japonsko nárok Canberry na tuto část oceánu neuznává a kromě přímé konfrontace s velrybářskou flotilou neexistuje způsob, jak by se lovcům v jejich jednání zabránilo.

Infobox

Velrybářská loď Nisshin Maru
Tokio tvrdí, že na velrybách provádí vědecký výzkum. Jiné země se však domnívají, že loví pouze kvůli velrybímu masu, které končí na stolech japonských restaurací. Japonské právo totiž dovoluje maso velryb pojídat.
Vedoucí organizace Sea Shepherd dává velrybářům maximálně deset dní klidu. Pak už mají být aktivisté zase zpět. Tentokrát s palivem na 3 nebo čtyři týdny.
"Je to ústup jen kvůli zásobám. Neodevzdali jsme velrybí rezerveci zabijákům velryb," prohlásil Paul Watson.
Japonsko chce teď udělat vše možné proto, aby se ekologům nepodařilo velrybářskou flotilu nalézt.
Země vycházejícího slunce využívá mezery v celosvětovém zákazu lovu velryb z roku 1986, který umožňuje zabíjet kytovce kvůli vědeckému výzkumu. Velrybáři při svém nynějším tažení plánují ulovit celkem 935 plejtváků myšoků a 50 plejtváků malých.

Japonští velrybáři "vězní" aktivisty

21. února 2008 v 14:24 | hn.ihned.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonští velrybáři "vězní" aktivisty

Japonští velrybáři a aktivisté se navzájem obviňují z "terorismu a pirátství". Osud dvou radikálních ekologů, kteří se v úterý pokusili proniknout na japonskou velrybářskou loď, zůstává nejistý. Canberra/Praha, 17. 1. 2008
Osud dvou radikálních ekologů, kteří se v úterý pokusili proniknout na japonskou velrybářskou loď, zůstává nejistý. Posádka japonského plavidla oba muže zadržela a odmítá je propustit, dokud nedostane od ekologické organizace Sea Shepherd záruky, že nebude obtěžována.
Japonští velrybáři a aktivisté se navzájem obviňují z "terorismu a pirátství". Zakladatel společnosti Sea Shepherd a kapitán hlavního plavidla její flotily Paul Watson prohlásil, že nemá vůbec v úmyslu přistoupit na požadavky Japonců. "Když držíte rukojmí a kladete požadavky, splňujete definici teroristické organizace. Právě tak se chovají," řekl Watson.
Podle Hidekiho Moronukiho, šéfa velrybářského programu japonské vládní Agentury pro rybolov, je ale nemožné propustit zadržené muže, dokud nebude zaručena bezpečnost "výzkumného plavidla". Moronuki uvedl, že Sea Shepherd je "velmi agresivní organizace".
Ekologičtí aktivisté - Australan Benjamin Potts a Brit Giles Lane - se dostali na japonskou loď v úterý večer. Podle organizace Sea Shepherd chtěli posádce doručit dopis, prostřednictvím kterého ji hodlali informovat, že "nelegálně zabíjí velryby".
Japonské úřady na druhé straně uvedly, že aktivisté se pokusili namotat na lodní šroub lana a házeli na palubu láhve s kyselinou.
Japonská strana mimo jiné chce, aby společnost Sea Shepherd přestala filmovat, fotografovat a protestovat proti velrybářům. Plavidla aktivistů by se k japonským lodím neměla ani přibližovat.
Japonci také odmítli tvrzení ekologů, že se zadrženými muži nakládali nehumánně. "Ti dva narušitelé si užívají pohostinnosti naší posádky. Podmínky, ve kterých jsou drženi, jsou mnohem lepší než na lodi Sea Shepherd," řekl Moronuki a dodal, že pokud budou aktivisté chtít, mohou okusit i velrybí maso.
K incidentu došlo ve vodách u břehů Antarktidy, které považuje za své Austrálie. Japonsko však její nárok neuznává.
Australský odborník na mezinárodní právo Donald Rothwell řekl agentuře Reuters, že proniknutí na cizí plavidlo na volném moři může soud posoudit jako pirátství nebo terorismus.
Navzdory mezinárodnímu moratoriu Japonsko každoročně uloví stovky velryb, oficiálně pro vědecké účely.
Autor/ři: (bum)

Chodec zachránil fenku

21. února 2008 v 14:13 | domazlicky.denik.cz |  Týrání zvířat v novinách

Chodec zachránil fenku

PRAPOŘIŠTĚ, KLATOVY - Kdosi ji ponechal s náhubkem a svázanýma nohama na provaze v lese u stromu
12. 2. 2008 v 9:20
Máša, jak ji pojmenovali v klatovském útulku, měla na krku ošklivou hlubokou ránu. Máša, jak ji pojmenovali v klatovském útulku, měla na krku ošklivou hlubokou ránu. Autor: Milan Kylián
K smrti vyhladověním chtěla dosud nezjištěná osoba odsoudit svého psa. Zbědovanou fenu nalezl a prakticky jí zachránil život náhodný chodec. "Fena křížence byla nalezena na kopci Bezný poblíž obce Prapořiště. Byla přivázána ke stromu v lese a měla svázané končetiny provazem. V době nalezení měla náhubek na mordě a byla velmi pohublá a vystresovaná," řekla Deníku domažlická policejní mluvčí Jaroslava Roubalová s tím, že zvíře skončilo v péči klatovského útulku. "Je velmi hodná a jak uvedla majitelka útulku, je to ´mazel´," dodala mluvčí.
"Fenka, které říkáme Máša, byla ve strašném stavu. Měla zranění na krku a byla velice vyděšená. Když jsem ji viděla, tak jsem celý den probrečela. Je strašné, co lidé dokážou," uvedla ošetřovatelka z klatovského útulku pro opuštěné a zatoulané psy Miloslava Šeflová. Ona sama je rozhodnuta v případě, že se podaří najít majitele takto ´odloženého´ psa, na něj ihned podát trestní oznámení pro týrání zvířat. Stejného názoru jsou kdyňští policisté, kteří případ šetří jako přestupek dle zákona na ochranu zvířat proti týrání. Po několika dnech v útulku již vypadá fenka, jejíž jeden z rodičů byl zřejmě německý ovčák, mnohem lépe a hojí se jí i rána na krku.
"Fena je padesát až šedesát centimetrů vysoká, šedohnědě žíhaná. Pokud má někdo informace, které by vedly ke zjištění jejího majitele, může se obrátit na bezplatnou telefonní linku na linku 158 nebo přímo na policisty z obvodního oddělení ve Kdyni na číslo 974 331 720," požádala o pomoc Roubalová. Policisté plně spoléhají na to, že dotyčného psa někdo může poznat na fotografii, a tím pádem může pomoci ustanovit policii jejího bezcitného majitele.
Autor: Milena Cibulková Autor:
Milena Cibulková

Smutné obrázky 4

20. února 2008 v 14:19 | Maja a google.cz |  ...a co z nich zbylo?
Shirley Manson joins Peta

Alain Delon se zapojuje mezi bojovníky za práva zvířat

20. února 2008 v 14:14 | Blesk - noviny |  Týrání zvířat v novinách

Alain Delon se zapojuje mezi bojovníky za práva zvířat

Zvířata, hlavně pak čínští psi, mají nového ochránce.
Do boje za práva zvířat se totiž zapojil i populární francouzský herec Alain Delon. Podle zprávy Společnosti na ochranu zvířat (SPA) Delon vyzval čínské úřady, aby bojovaly proti všem formám špatného zacházení, jimiž trpí domácí zvířata.
Stále šarmantní herec napsal čínskému prezidentovi Chu Ťin-tchaovi a upozornil ho na problém zvířat. Umělec kritizuje osud "psů, koček, medvědů a kožešinových zvířat, brutální postupy, kdy se zvířata zaživa trhají, jsou mučena nebo krutým způsobem obětována".
Díky Alainu Delonovi začíná čínský rok myši dobře, soudí agentura AFP. Že by se stárnoucí herec chtěl zařadit po bok své slavné krajanky Brigitte Bardotové, která se po ukončení filmové kariéry změnila v neúnavnou ochránkyni práv zvířat a patří v tomto oboru k nejznámějším na světě?
Její halasné protesty proti týrání zvířat, proti nošení kožešin, dopisy mocným, soudní procesy a formulace typu "lidé, kteří jedí psy, nemají žádnou kulturu" často plnily stránky novin. Pod její palbu se dostal i dostih Velká pardubická, který svého času označila za jeden z nejodpornějších závodů na světě.
Autor: ČTK (7.2.2008)
Alain Delon
Alain Delon