Prosinec 2007

Divočák trpěl ve studni několik dní

29. prosince 2007 v 14:27 | Blesk - noviny |  Týrání zvířat v novinách

Divočák trpěl ve studni několik dní

//<![CDATA[ HTMLzahlavi = '<div class="reklama-clanekrect">'; HTMLzapati = '<\/div>'; IM_pozice(6521, HTMLzahlavi, HTMLzapati); //]]> Kruté dva až tři dny musel strávit uvězněný ve staré studni divočák u obce Labuť na Tachovsku.
Teprve pak se dočkal záchrany. Letošní selátko divokého prasete spadlo do studny hluboké asi čtyři metry v areálu bývalé tankové střelnice Bohuslav. Prasátko mělo při vší smůle štěstí, že nehoda se mu stala právě tady.
Téměř každý den sem do lesa totiž chodí s detektorem kovů hledat staré vojenské věci Zdeněk Formánek (44) z Halže. Ten k smrti vyděšeného divočáka našel. "Bylo mi ho moc líto. Je to přece živý tvor. Třásl se tam dole zimou. Nemám mobil, tak jsem jel do Tachova. Hasiči mi dali číslo na zvířecího záchranáře," svěřil se Formánek.
Rozjela se záchranná akce. Nejdříve se ale musela sehnat uspávací látka. Běžná narkotika určená pro zvířata by divočáka totiž vůbec neuspala. "Musí to být silnější látka. Taková, která dokáže uspat i člověka," vysvětlil veterinář Ivo Moročkovský z Přimdy, který narkotikum poskytl.
Formánek pak spustil do studny žebřík a zvířecí záchranář Karel Bobál malého kňourka uspal foukačkou. "Je ztuhlý zimou, ale žije. Bylo štěstí, že prší. Měl aspoň vodu," volal ze studny Bobál. Ten pak prasátko přivázal na lano a za pomoci Formánka vytáhl ze studny. Malý kňour chrápal jak dospělý chlap.
Divočák skončil v Záchranné stanici živočichů v Tachově. "Až se vzpamatuje a zotaví, tak ho vypustíme zpět do přírody," řekl Bobál.
Autor: Zbyněk Schnapka (3. 10. 2006) Zvířecí záchranář Karel Bobál a Zdeněk Formánek (vlevo) vytahují divočáka ze studny. Záchranná akce se zdařila. Kňour přežil.
Zvířecí záchranář Karel Bobál a Zdeněk Formánek (vlevo) vytahují divočáka ze studny. Záchranná akce se zdařila. Kňour přežil.
Televize Hamásu týrá zvířata. V přímém přenosu

25. prosince 2007 v 14:41 | Deník.cz |  Týrání zvířat v novinách

Televize Hamásu týrá zvířata. V přímém přenosu

"Budu pokračovat ve Farfúrových stopách," slibuje včela Nahúl - nová hrdinka kontroverzního dětského pořadu z dílny Hamásu. Foto: memri.org
17.8.2007 10:50 GAZA/RAMALLÁH - (VIDEO UVNITŘ) Dětský pořad Al-Aksá TV znovu šokuje. "Tady spí kočka, zaútočím na ní!" řekne herec oblečený do kostýmu včelky Nahúl a uhodí překvapené zvíře. Poté přijde ke kleci se lvy a začne na šelmy házet kameny. V pozadí zní dětský smích.
O co jde? O úryvek z dětského seriálu pro nejmenší "Průkopníci zítřka", který vysílá v palestinském pásmu Gazy televize Al-Aksá, patřící Hnutí islámského odporu Hamásu.
Jak říká na konci scénky ze ZOO jedenáctiletá moderátorka Saraa, "skeč jsme vám děti ukázali proto, abyste se poučily z vlastních chyb".
Ne každý s ní ale souhlasí. Šokující klip, k vidění na YouTube, vyvolal zděšení u ochránců zvířat.
"Je to šokující a nechutné," reagoval Martin Mersereau, manažer z organizace pro etické zacházení se zvířaty (PETA). Do Gazy chce zaslat protestní dopis.

Nahúl, včelka-mučednice

"Většina dětí bude spíš napodobovat chování, které vidí, než aby pochopila, že jde o špatnou věc," varuje Mersereau.
Na kontroverzní pořad radikálního Hamásu se však drtivá kritika nesnáší poprvé. Už dřív na sebe upozornil myšákem Farfúrem, "palestinským Mickey Mousem", vyzývajícím k boji proti Izraeli a k mučednictví.
Poté, co ho na televizní obrazovce ubila postava údajného izraelského vyšetřovatele, nasadili tvůrci včelku Nahúl. Ta ve svém prvním vystoupení předškoláky ujistila, že bude pokračovat ve Farfúrových stopách.

Palestinská vláda: Snažíme se TV vypnout

Protiamerický, protižidovský, stejně jako protivládní obsah televize Al-Aksá už delší dobu vadí i palestinské vládě. Ta sídlí od začátku června, kdy Hamás po vojenském převratu ovládl pásmo Gazy, a připravil tak o moc konkurenční Fatah, na Západním břehu Jordánu.
"Snažíme se jí vypnout," řekl o satelitní stanici Rijád al-Malkí, ministr informací kabinetu premiéra Saláma Fajáda. Z Ramalláhu vzkázal, že už jedná s egyptskými a saúdskými poskytovateli satelitního signálu o odstřihnutí televize Al-Aksá z éteru.
Do té doby můžou palestinské děti sledovat "Průkopníky zítřka" každý pátek.
O šíří publika svědčí vzrůstající popularita malé moderátorky, která v rozhovorech nezapomíná používat naučenou militantní rétoriku Hamásu.
"Izrael říká, že jsme teroristé. My jsme ale ti, kteří musejí zastavit jejich útoky proti našim dětem," uvedla Saraa Barhúmová pro agenturu AP.
Až vyroste, chce být Saraa lékařkou. Když to nevyjde, stane se podle svých slov mučednicí.
Podívejte se na ukázku z "Průkopníků zítřka" rak
Materiál poskytla redakce on-line deníku
E-mail na autora článku: jmeno.prijmeni@denik.cz
(jmeno.prijmeni = jméno a příjmení autora článku)
Pokud je článek psán pod zkratkou,
použijte e-mail: redakce.internet@denik.cz

Vánoční kapři

25. prosince 2007 v 14:12 | www.ohz.cz |  Týrání zvířat
17.12.2007 - Vánoční kapři
Vraťme se společně do předvánočního shonu na Staromětském náměstí v Praze, kde dne 30. ledna 1921 stojí Dr. Alexandr Somer-Batěk a přednáší kolemstojícím posluchačům:
"Rok co rok, když se blíží bílé svátky, vichřice děsu letí světem zvířat. Ve tvářích, jimž člověk farizejsky říká němé, aby měl záminku, že jim nechce rozumět, náhle se objevuje bezhraničná úzkost jako v očích lidí před popravou. Lidé o Vánocích však nemají kdy vidět tu úzkost, poněvadž jim před zrakem plápolají orgiastické sny velikého žraní; v ty dny vzmáhají se v lidech běsné touhy hroznýšů, aby se nahltali k prasknutí, kde čeho živého a mohli aspoň týden ležet nehybně s přecpanými břichy. Proto nevidí nic jiného než svá břicha. Kolem dvacátého prosince začíná rok co rok válka lidí se zvířaty, miliony jejich životů končí v ty dny pod noži, sekerami a palicemi; celá Evropa náhle páchne čerstvou krví jako ohromné bitevní pole, civilizované lidstvo stojí v teplé krvi po kotníky. Zdá se, že pro evropského člověka je občas nutný pohled na tuto krev, aby mohl dál žít; proto aspoň jednou za rok třeba naplnit celou evropskou nádrž krví. Z milionů hrdel živých Božích tvorů chrčí krev do tohoto jezera, v němž evropský lid potřebuje vykoupat svá zvadlá a vysílená těla jako v horkých živých vlnách, nadýchat se jejího omamného výparu a nechat si k tomu svítit betlémskou hvězdou. Trhy, ulice, náměstí měst jsou náhle přeplněny mrtvolami zvířecími i ptačími; lidé v houfech obstupují krámy překypující masem; chodníky jsou zbarveny krví. Maso a opět maso! Stalo se jediným heslem života a zuřivého úsilí, při němž ti, kdo se pro přílišnou nouzi nemohou účastnit dravého čtvrcení a dělení, jsou naplnění záští a nenávistí, vzteklejší než kdy jindy. Kdo by si troufal spočítat miliony (snad i miliardy) živých Božích tvorů, kteří musí v době Vánoc kvůli člověku položit své životy? Vánoční zvonky jsou pro ně hlasem umíráčku a do nesmírné obžaloby člověka milionů ztrhaných očí zvířat a ptáků se mísí veselý zpěv Narodil se Kristus Pán, veselme se … Už první údery sekyr do štedrověčerních smrčků jsou pro ně signálem příští hrůzy. Když začnou po silnici skřípat kola vozů s vysoce narovnanými vánočními stromky, začíná zvířata zachvacovat evropská epidemie děsu, z něhož kvapem už vyráží jistota jejich konce. Rychle přilétá krvavý samum. Už miliony nožů podřezávají, sekery a palice zrychleným tepmem lítají vzduchem, už bezpočet živých srdcí se třese v agónii, dodělávají; krve přibývá, kupy masa rostou. … Aleluja!"
Připadne ti to trapně přehnané zveličovaní nevinného potěšení? Co na to mohou říct děti, když vidí, že vánoční svátky jsou spojeny s likvidací životů Božích tvorů, jen proto, aby "vánoční stůl" byl bohatý a pestrý? Anebo by dnes, skoro po sto letech, pan Alexandr mohl přednášet o svátcích pokoje a míru se vším všudy právě u vás doma? K čemu slavíš Vánoce?

Šťastné vánoce!

24. prosince 2007 v 11:00 | Maja |  Úvod atd.
Přeju krásné ráno! Myslím, že na tento den mnoho z nás čekalo, takže jsme se dočkali! No, co bych řekla. Nebudu se tu rozepisovat, jen pár přáníček.
Přeju pěkné vánoce vám všem, ale hlavně je přeju co nejhezčí zvířátkům, která je bohužel stráví v klecích. A ať se z nich co nejdříve dostanou!

Vrahové a oběti 2

23. prosince 2007 v 14:32 | Maja a google.cz |  ...a co z nich zbylo?
Randy Watson - Texas Hunter
Randy Buker - Minnesota HunterHunters help to control deer populations
Jack KingJack King photo set Raymond Oelrich, hunter with animalPhoto set with reflectors
pig

Vrahové a oběti

23. prosince 2007 v 14:09 | Maja a google.cz |  ...a co z nich zbylo?
Adak Island Caribou
01 Caribou02 Bulls02 Caribou03 Caribou04 Caribou05 Caribou
06 Caribou07 Caribou08 Caribou09 Caribou10 Caribou11 Caribou
12 Caribou13 Caribou15 Caribou16 Caribou17 Caribou18 Caribou
20 Caribou21 Caribou22 Caribou23 Caribou24 Caribou25 Caribou
26 Caribou27 Caribou28 Caribou29 Caribou30 Caribou31 Alaskan Leader
31 Caribou32 Caribou33 Caribou34 Caribou35 Caribou36 Caribou
37 Caribou38 Caribou39 Caribou41 Caribou

Vietnamci pytlačili kachny

22. prosince 2007 v 14:31 | Deník.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Vietnamci pytlačili kachny

13.12.2007 16:48 PLZEŇ - Čtveřice Vietnamců lovila ve středu v centru Plzně divoké kachny plovoucí na řece Radbuze. Tři z nich zadrželi policisté. Čtvrtý muž stihl před hlídkou utéci i s úlovky.
"Opeřence plující po vodní hladině měli Asijci podle svědkyně chytat z pravého břehu řeky poblíž bývalé papírny, a to pomocí umělého vlasce s návnadou. Kachnám následně lámali vaz," uvedl policejní mluvčí Jaroslav Ibehej. Trojice mužů ve věku 44, 34 a 27 let nyní čelí podezření z trestného činu pytláctví.
"Není ale vyloučeno, že případ bude překvalifikován na přestupek," doplnil Ibehej. Spekulace o tom, že upytlačené kachny zřejmě poputují na talíře hostů asijských bister, nepotvrdil.
Podle Karla Makoně z plzeňské záchranné stanice živočichů jde v tomto případě zřejmě o organizované pytláctví, za které hrozí Asijcům až tříletý trest. "Pokud chytali kachny na návnadu na silonovém vlasci, určitě překročili i zákon na ochranu zvířat proti týrání. Jde totiž o zakázaný způsob lovu," uvádí Makoň. Podle policie ale není možné bez usmrcených kachen případné týrání zvířat dokázat.
Makoň dodává, že se v minulosti ochránci zvířat setkali i s chytáním labutí na lep. Ty měly zřejmě, stejně jako výše zmíněné kachny, skončit na talíři. Největší problém s cizinci z východní Evropy a Asie, kteří si podobným způsobem zpestřují jídelníček, však prý mají hlavně rybáři na Hracholuské přehradě. Nájezdů pytláků se děsí i majitelé rybníků.
V případě kachen lovených nedaleko papírny však mohla přijít Plzeň o jednoho ze zajímavých opeřenců, kteří se jinde nevyskytují. "Jde o kuriozního křížence, který zde již čtyři roky přezimuje. Lidé tuto zvláštní kachnu znají a chodí ji, i její kolegyně, krmit. Kachny v těchto místech se proto tolik nebojí lidí a pytláci tak měli ulehčenou práci," dodává Makoň.
Zuzana Volaříková, Petra Petříková
E-mail na autora článku: jmeno.prijmeni@denik.cz
(jmeno.prijmeni = jméno a příjmení autora článku)
Pokud je článek psán pod zkratkou,
použijte e-mail: redakce.internet@denik.cz

Střílení koček v Černošicích

21. prosince 2007 v 14:47 | www.kockaapravo.cz |  Vybíjení zvířat
Střílení koček v Černošicích 14. října 2004, Redakce
Zpráva o dosavadním vývoji událostí (od 11. března do 15. října 2004), které se staly letos na jaře v Černošicích, kdy zatím nepotrestaní pachatelé opakovaně stříleli z jedoucího auta po kočkách vyskytujících se v soukromých zahradách a na schodech našeho útulku, kdy nebezpečí hrozilo i uživatelům zahrad a domů a vzhledem k dysfunkci orgánů činných v trestním řízení hrozí dodnes. V závěru rada co si počít, stane-li se to i Vám.

V poměrně klidné městské části Pha 5, v Dolních Černošicích, se 11. března ozval výstřel a vzápětí poté se k místnímu občanu, panu N., doplazila jeho těžce zraněná kočička Miky. Muž si stačil povšimnout, že rána vyšla z tmavozeleného vozu typu van, částečné SPZ AK-07, které projíždělo okolo jeho pozemku a urychleně odjel s kočkou na vet. kliniku do Zbraslavi. Veterinář musel trpící postřelené zvíře uspat a pan N. neprodleně ohlásil trestný čin na obv. odd. Policie ČR v Radotíně v domnění, že tato zahájí vyšetřování. Službu konající policista ho však odbyl s tím, že se jedná jen o kočku, která nemá žádnou cenu.
Pachateli samozřejmě vzrostlo sebevědomí a postřelení další kočky, a to dvouleté Kačenky z našeho útulku, na sebe nenechalo dlouho čekat. Kačenka byla postřelena 9. dubna na zídce zahrady černošického mlýna, utrpěla tříštivou zlomeninu pánevní kosti, podstoupila několik nákladných operací a do smrti zůstane invalidní. Liknavý člen naší společnosti, pan J., nepodal trestní oznámení, takže k dalšímu útoku na kočky, nalézající se na zahradě a schodech útulku, došlo 3. května, a to opakovaně. Poprvé byla zastřelena, přímo na schodech do domu, dobře mířenou ranou na krční tepnu, dvouletá kočka Šmudlinka, která vzápětí ve strašných bolestech zranění podlehla. Asi hodinu poté roční kocour Zrzínek. Pan N. pracoval na zahradě a tak viděl, že střely vyšly z kolemjedoucího vozu typu van, tmavozelené barvy a částečné SPZ AK-07. Ihned jsme volaly místupříslušné odd. Policie ČR z Radotína. Během čekání zahlédla provozovatelka útulku, pí. K., že se po silnici od Lipenců "vražedné auto" vrací. Vyběhla jsem za ním a doběhla zrovna, když se za ním zavřela elektronicky ovládaná brána objektu místního občana, pana M., který již před rokem vyhrožoval otrávením koček naší bývalé členky, pí. Č., která bydlí v jeho sousedství. Bohužel espézetku jsem nezaznamenala, protože auto hned vjelo do garáže. Policisté se dostavili během 1/2 hodiny, vyslechli svědectví pana N. i nás, viděli mrtvou Šmudlinku a Zrzínka s velkou krvácející ránou pod krkem a prohlásili, že se s tím nedá nic dělat, když neznáme celou SPZ vozidla. Poté odvezli pí. K. se zraněným Zrzínkem na vet. kliniku na Zbraslav. Týž den jsme napsaly stížnost na činnost Policie ČR a zaslaly ji na Obv. ředitelství Policie ČR a oznámily událost MěÚ Lipence, zároveň s popisem vozidla i osob, z nichž jeden, cca 50 letý muž střílel z podomácku upravené zbraně a požadavkem na zajištění bezpečí v naší obci.
Dva dny po odeslání stížnosti pozvalo odd. Policie ČR pí. K. k sepsání trestního oznámení a zahájilo vleklé vyšetřování. MěÚ Lipence dodnes na oznámení nereagoval. Zato jsme se od místních občanů dozvěděly, že i jim se poslední dobou záhadně ztrácejí kočky a sousedka pí. K. našla svého kocoura mrtvého u plotu své zahrady. Zanedlouho se dostavil zpravodajský tým TV NOVA a pan Chalabala uvedl událost ve zprávách. Zveřejnění zřejmě povzbudilo vyšetřovatele k činnosti, párkrát se zde objevili, vyslechli nás a údajně i pana M. a prohlásili, že vzhledem k tomu, že se nepřiznal, není známa celá espézetka a nejedná se o ohrožení lidí, se s tím nedá nic dělat. Inu, nechaly jsme si samy zjistit majitele vozu podle částečné SPZ, barvy a typu a zjištění nás velmi překvapilo. Majitel vozu je kolega pana M. a dojíždí pravidelně do Černošic za svými příbuznými, kteří mají víkendový domek v sousedství pana M. a přímo proti zídce na které byla postřelena Kačenka. Ihned jsme zjištěná fakta oznámily vyšetřovateli v domnění, že oba pachatele usvědčí. Ale vše se zase opakovalo, nepřiznali se, mají aliby, jsou to slušní lidé, k ohrožení občanů nedošlo a tak podobně...
23. srpna 2004 jsme obdržely usnesení místního odd. Policie ČR, že se případ odkládá pro nedostatek důkazů. V zákonné lhůtě jsme tedy prostřednictvím právního zástupce, podaly stížnost s požadavkem aby, vzhledem k závažné trestné činnosti a její společenské nebezpečnosti, byla věc znovu řádně vyšetřena. S politováním nutno konstatovat, že doposud se žádné další vyšetřování nekonalo. Každopádně pachatelé mají nahnáno, protože od 3. května střílení po kočkách ustalo.
Viz. dokumenty:

Dokumenty ke cauze Černošice
1. dok. a 2. str. pod ním; 2. a 3. dok. pod sebou; 4. dok. a 2. str. pod ním;
< a>
< a>
5. dokument
< a>
Postřelené kočičky podstoupily náročné léčení, na které významně přispěly soucitné sponzorky prostřednictvím prosby o pomoc, zveřejněné na www.kocky-online.cz a my jim opět mnohokrát děkujeme.
Kačenka i Zrzínek jsou v současné době téměř v pořádku, jen kulhání a strach před fotoaparátem, který jim zřejmě evokuje zbraň, zbyly jako ošklivá vzpomínka na setkání s vražednými psychopaty.

Nebuďte vůči týrání zvířat lhostejní.

Stane-li se Vám něco podobného, neberte ohledy na sousedy, co by tomu kdo řekl a že s tím policie či obec stejně nic neudělá. Ano, máte pravdu v tom, že tomu tak desítky let bylo. Čtyřicetiletá totalita nás naučila držet hubu a krok. 40 let v české republice neexistoval zákon na ochranu zvířat, zákon o právu na informace, ani svobodné volby do parlamentu a městských zastupitelstev. Máte pravdu, že tomu stále tak je a co horšího bude, dokud si neuvědomíme, že tu policii a radní platíme ze svých daní, že zejména oni jsou povinni dodržovat zákony a nedodržují-li je, my máme zákonem dané právo si na ně stěžovat.
Jestliže nejsme spokojeni s prací policie, podáme stížnost na její postup na Ředitelství Policie ČR.
Stejně postupujeme při nespokojenosti s postupem Městské vet. Správy a podáváme stížnost na Inspektorát Krajské vet. Správy.
Dtto s obecními či městskými úřady.
Inu, zatím jsou výše zmíněné úřady ukolébány v blažené nečinnosti naší nevědomostí, ostychem či pohodlností. Ale jednou si musí uvědomit, že když je občané platí, tak jim musí sloužit.

Jestliže váš soused, či kdokoli jiný střílí po vaší kočce, psovi či jiném volně žijícím zvířeti, je to nebezpečný člověk, který ohrožuje nejen zvířata, ale i lidi. I střelba vzduchovkou je ohrožením, přestože vzduchovky nejsou registrované jako střelné zbraně. A proto vám doporučuji obrátit se na Policii ČR a případ ohlásit, případně, jedná-li se o opakovaný zločin, podat trestní oznámení na příslušné státní zastupitelství.

Postup:

1. Jestliže postřelené zvíře žije, co nejrychleji navštivte veterinární ošetřovnu a účet za ošetření (případnou euthanasii a pitvu) schovejte.

2. Hned poté ohlaste případ Policii ČR, která by ho měla na místě vyšetřit a sepsat protokol.

3. Poté vyčíslete všechny veterinární náklady, které jste do zastřeleného zvířete investovali (např. vakcinaci - 4kombinací cca 300 Kč, odčervení, odblešení - cca 300 Kč, kastraci (v Praze stojí kastrace kočky cca 1500 Kč) + poslední ošetření a euthanazii.

4. Nezapomeňte přičíst náklady na benzín, ušlý zisk za dobu, kterou jste strávili cestou za ošetřením zvířete a případně na policejní stanici

5. K tomu připočítejte náklady na pořízení zvířete, i nalezená kočka tzv. bez pp má cenu (z našeho útulku předáváme kočky za cca 500 Kč).

6. A pokud byla kočička pojištěná, pak nezapomeňte žádat na pojišťovně odškodné (vymáhala by to soudem na pachateli).

7. Poté požádejte veterináře o písemné vyjádření o bolesti a utrpení umírající kočičky.

8. Přimějte rodinného příslušníka, který byl eventuelně přítomen neštěstí, aby navštívil lékaře a získal potvrzení o psychické újmě na zdraví (smutek, deprese, stres ze zabití kočičky, strach z ohrožení sousedem totiž mohou způsobit velmi závažné psychické i fyzické problémy a tím i poškodit jejich zdraví).

9. Poté se pokuste zjistit, zda pachatel něco podobného nespáchal již dříve - ideální by bylo sehnat svědky (jednalo by se o opakovaný skutek a tím i vyšší trest).

10. Na to žádejte policii o vydání protokolu a eventuelně i výslech okolí.

11. Odmítne-li vám policie vydat protokol, podejte stížnost na postup policie na nadřízený orgán, a sice na Ředitelství Policie ČR.

12. Pořiďte si od všech dokumentů kopie. Tyto kopie použijte jako přílohy pro oznámení.

13. Oznamte tento případ MěÚ odb. živ. prostředí a příslušné Městské veterinární správě.

14. Oznamte to všem místním médiím (redakcím novin, městského zpravodaje, případně TV).

15. Máte-li svědky či důkazy podejte trestní oznámení na příslušné Státní zastupitelství.

Potřebujete-li poradit, obraťte se na První společnost za práva koček, tel. 257 923 106 nebo email prava.kocek@atlas.cz

Japonci opět vyrazili na lov velryb

21. prosince 2007 v 14:01 | gnosis9.net |  Vybíjení zvířat

Japonci opět vyrazili na lov velryb

Vydáno dne 20. 11. 2007
Z přístavu Šimonoseki na jihozápadě Japonska vyplula v neděli 18. listopadu flotila čtyř velrybářských lodí. Plavidla mají namířeno k Antarktidě, kde chtějí ulovit 1035 velryb.

I přes protesty mezinárodního společenství může být zabito až 935 plejtváků malých (Balaenoptera acutorostrata). Na soupisu plánovaných úlovků je i 50 plejtváků myšoků (Balaenoptera physalus), jejichž populace na jižní polokouli byla během 20. století zdecimována a poklesla z původních 400 tisíc na současné 2 až 3 tisíce jedinců. Japonci, kteří se odvolávají na svou kulturní tradici, si dělají zálusk také na 50 plejtváků dlouhoploutvých neboli keporkaků (Megaptera novaeangliae). Početní stav tohoto druhu se v minulém století snížil o více než 90 procent a teprve v posledních několika desetiletích se začal postupně zvyšovat.

Ohrožené kytovce chrání mezinárodní zákaz komerčního lovu. Přestože Japonsko v roce 1986 k moratoriu přistoupilo, už v roce 1987 začalo dohodu obcházet lovem pro tzv. vědecké účely. Ve jménu vědy bylo dosud usmrceno 10.500 velryb.


Velryba hrbolatá alias keporkak (Megaptera novaeangliae) dorůstá délky 12 až 16 metrů. Hmotnost dospělých jedinců se pohybuje kolem 36 tisíc kilogramů. Novorozené mládě váží 1 tunu a je dlouhé 3 až 4 metry.

Plejtvák dlouhoploutvý alias keporkak (Megaptera novaeangliae) dorůstá délky 12 až 16 metrů. Hmotnost dospělých jedinců se pohybuje kolem 36 tisíc kilogramů. Novorozené mládě váží 1 tunu a je dlouhé 3 až 4 metry.


Další informace: Novinky, The Australian, The Independent

Zákaz pokusů na zvířatech v San Marinu

20. prosince 2007 v 14:28 | realita.tv |  Týrání zvířat
Zákaz pokusů na zvířatech v San Marinu 1. Tisková zpráva
Vivisekce: parlament schválil návrh zákona k jejímu zákazu San Marino, 20. září 2007 - Sanmarinská asociace na ochranu zvířat (APAS; www.apasrsm.org) s velkým potěšením oznamuje, že 20. září byl v San Marinu přijat parlamentem návrh zákona "Ustanovení zákazu pokusů na zvířatech v republice San Marino".
Tento návrh byl připravený občanskou iniciativou. Schválením tohoto zákona se naše země označila jako "národ cruelty-free", jako totiž první země na světě nepřipouští využití zvířat ve výzkumu. Náš parlament dokázal pochopit a přijmout důvody mnohých občanů, kteří se podepsali pro přijetí zákona a přednesli tak úřadům, co všechno je špatné a hanebné na pokusech na zvířatech:
Nejenže jsou pokusy na zvířatech eticky nepřijatelné kvůli ukrutnému utrpení, kterému jsou podrobena laboratorní zvířata, považovaná za 'živé věci', ale jsou také zbytečné a škodlivé pro člověka, protože jak se mylně věří, nejsou alternativou k pokusu na člověku, ale pouze "předpokusem", neboť každý lék či chemická látka testovaná na zvířeti musí být vždy a v každém případě testována na člověku, aby mohla být uvedena na trh.
Mimoto se testování zakládá na zcela chybném předpokladu, že výsledky dosažené testováním na zvířeti je možné aplikovat na člověka, přestože tyto výsledky jsou odlišné u každého živočišného druhu.
Z těchto důvodů se objevuje stále více lékařů a vědců, kteří hledají alternativy k vivisekci a kteří podporují používání náhradních metod, jiných než ty, co máme k dispozici už asi dvacet let.
Teď už je vědecká bibliografie plná publikací, které kritizují a zpochybňují vivisekci a které ji považují za "špatnou vědu", ale žádné vědecké texty nedokládají její výhody a přínos.
Díky tomuto zákonu, který mimo jiné znatelně postihuje ty, kteří provádějí pokusy na zvířatech, republika San Marino bude přitahovat nová průmyslová odvětví. Odvětví, která používají náhradní metody, účinnější, spolehlivější, ale také levnější.
APAS z celého srdce děkuje těm poslancům, kteří přispěli k přijetí zákona a hlasovali pro něj. Volba San Marina nepřijmout pokusy na zvířatech bude obrovským příkladem pro celý svět. Například si přejeme, aby tento příklad brzy následovaly další státy, aby se mohly zachránit od ukrutného utrpení miliony zvířat a aby začaly výzkumy, které drží krok s dobou a které budou pozornější i ke zdraví lidí.
Tisková kancelář A. P. A. S.
2. Zákon publikovaný 3. října 2007, číslo 108
Ustanovení zákazu pokusů na zvířatech v republice San Marino
Článěk 282/2 Trestního zákona, zavedený zákonem č. 101 z 25. července 2003, trestá týrání a opuštění zvířat a ukládá za to trest uvěznění 2. stupně nebo pokutu pro "kohokoli, kdo podrobí zvířata utrpení, týrání nebo chování a výkonům pro jejich schopnosti nepřijatelným, nebo je bezdůvodně zabije, nebo je drží v podmínkách neslučitelných s jejich přirozeností a obzvláště strádající, zanedbá péči, nebo je opustí".
Vzhledem k tomu, že:
- veškeré pokusy na zvířatech jsou faktická forma týrání, protože zvířata jsou držena v podmínkách věznění a útisku, jsou často podrobena procedurám, které jim způsobují utrpení, i extrémní, a nakonec jsou usmrcena;
- dosud se na území San Marina nevyskytují podniky nebo fakulty, v kterých se provádějí pokusy na zvířatech;
- vědecká platnost a účinnost pokusů na zvířatech je kontroverzní téma a je stále více vědců, kteří se staví proti těmto praktikám a dávají přednost vědeckým metodám bez zvířat pro testy toxicity e studie in vitro, klinické studie a epidemiologické studie pro základní výzkum a výzkum lidských nemocí;
- věříme, že republika San Marino se může stát předním národem Evropy a celého světa tím, že se prohlásí za národ "bez vivisekce", díky tomuto zákonu, který zakazuje jakoukoli formu pokusu na zvířatech.
Článek 1
(definice)
1. Pro účely tohoto zákona se "zvířetem" rozumí jinak nespecifikovaný jakýkoli živočich (kromě člověka), obratlovec nebo bezobratlý, včetně živočichů geneticky modifikovaných, forem autonomních larev i těch schopných se reprodukovat a včetně zárodečných forem.
2. "Použitím zvířat k vědeckým a technologickým účelům" se rozumí použití zvířat, živých či k tomu usmrcených, k jednomu nebo více z následujících polí aplikace:
a) biolékařský výzkum základní nebo aplikovaný, včetně diplomových prací s využitým pokusů a výzkumných doktorátů vložených do projektů;
b) rozvoj a spuštění techniky a metodologie lékařsko-chirurgické nebo lékařských zařízení, školení personálu k ochraně před nákazou, k diagnózám nebo léčení nemocí, anomálií nebo jiného špatného stavu zdraví člověka a zvířat;
c) odebrání orgánů, tkání a ostatních biologických materiálů k rozvoji procedur in vitro nebo in vivo, ať už za účelem ochrany před nákazou, diagnózy nebo léčení nemocí, anomálií nebo jiného špatného stavu zdraví člověka a zvířat;
d) biologické zkoušky k ochraně ekosystému v zájmu člověka, zvířat nebo rostlin;
e) zkoušky didakticko-demostrativní na univerzitách a školách jakéhokoli stupně, které podrobují zvířata utrpení a týrání nebo chování a výkonům pro jejich schopnosti nepřijatelným;
f) rozvoj, produkce a kontrola konečných výrobků a jejich jednotlivých složek nebo směsí složek určených ke kosmetickým účelům;
g) produkce a kontrola konečných výrobků pro domácí použití;
h) produkce a kontrola válečného materiálu;
i) každé jiné využití zvířat včetně výzkumu etologie, který má za cíl získat informace, a k získání a testování výrobků, které způsobí zvířeti utrpení.
3. Ve smyslu předchozího článku nelze chápat "k vědeckých a technologickým účelům" jakékoli zákroky vykonané v zájmu samotného zvířete s cílem diagnostickým, terapeutickým, epidemiologickým nebo s cílem veřejného zdraví.
Článek 2
(zákazy)
1. Na celé rozloze republiky San Marino je zakázáno využití zvířat k vědeckým a technologickým účelům.
2. Je také zakázán chov zvířat určený k jejich použití a k obchodu s nimi k účelům vědeckým a technologickým.
Článek 3
(sankce)

1. Porušení článku 2, ledaže by skutek zakládal jiný trestný čin, je trestané vězením 2. stupně a pokutou, jakož i zákaz 1. stupně výkonu aktivit v obchodu, přepravě, chovu zvířat, porážení zvířat nebo pořádání představení se zvířaty.
2. V případě recidivy se trest zvyšuje o jeden stupeň a stanovuje se na náklady odsouzeného zveřejnění rozsudku o odsouzení v jedněch sanmarinských novinách a v jednom deníku obklopujícího cizího státu a v sousedících regionech.
3. Stanovuje se preventivní konfiskace využitých zvířat, kromě případů, kdy zvířata patří jiné osobě nepodílející se na trestném činu.
Článek 4
1. Pro jakoukoli praktiku dovolenou tímto zákonem, zůstává v platnosti zákaz podrobovat pokusná zvířata utrpení.
Článek 5
(nabytí účinnosti)

2. Tento zákon nabývá účinnosti 15. den následující po publikaci zákona.
V našem sídle, 3. října 2007/1707 d.F.R.
Kapitáni regenti
Mirco Tomassoni - Alberto Selva
Státní tajemník pro vnitro
Valeria Ciavatta
Zdroj:
Webové stránky A. P. A. S., tisková zpráva:
http://www.apasrsm.org/infonews/infonews.htm
Znění zákona: http://www.apasrsm.org/docs/antivivisezione.pdf
Překlad: Zuzana

Kruté a bezcitné: Muž vyhodil štěňata do kanálové šachty

20. prosince 2007 v 14:26 | Deník.cz |  Týrání zvířat v novinách
Odložená štěňata. Ta byla ve středu ráno nalezena v hlučínské části Rovniny.
Odložená štěňata. Ta byla ve středu ráno nalezena v hlučínské části Rovniny. Foto: Jarmila Harazinová

Kruté a bezcitné: Muž vyhodil štěňata do kanálové šachty

8.12.2007 11:11 Hlučín - Chtěl se zbavit štěňat a zvolil nelidský způsob: kanálovou šachtici. Pravděpodobně ale nepočítal s tím, že ho vypátrá policie. Majiteli odložených štěňat teď hrozí dle zákona o přestupcích pokuta za týrání zvířat do výše třiceti tisíc korun.
Potvrdila to včera tisková mluvčí Hlučína na Opavsku Jarmila Harazinová.
"Čtyři zdravá asi osmitýdenní štěňata odložil do kanálové šachtice v bývalé pískovně v hlučínské části Rovniny, kde je našel občan Hlučína. Toho na štěňata upozornil jeho pes, se kterým byl muž zrovna na procházce," uvedla Jarmila Harazinová s tím, že psovod nález okamžitě nahlásil Městské policii Hlučín.

"Strážníci štěňata vytáhli a nechali je prohlédnout veterinárním lékařem," zmínila dále Jarmila Harazinová.
Tuto informaci potvrdil také nálezce štěňat, čtyřiapadesátiletý František Valík.
"Každé ráno chodím se svým psem, německým ovčákem na procházku. Ten přiběhl ke kanálové šachtici a díval se pořád dovnitř. Když jsem se došel podívat, co tam pes má, choulila se tam k sobě čtyři štěňátka. Stalo se to ve středu asi kolem půl osmé ráno," popisuje událost František Valík.

Podle slov Jarmily Harazinové si zájemci mohou štěňata vyzvednout okamžitě.
"Byla zevrubně prohlédnuta, jsou zdravá a nemají žádná zranění. V současné době jsou umístěna v městském útulku," dodala nakonec Jarmila Harazinová.
Veronika Zahradníková
E-mail na autora článku: jmeno.prijmeni@denik.cz
(jmeno.prijmeni = jméno a příjmení autora článku)
Pokud je článek psán pod zkratkou,
použijte e-mail: redakce.internet@denik.cz

Utopil kočku a nahrál si to na video!

19. prosince 2007 v 14:22 | cafe.loveme.cz |  Smutná videa

Utopil kočku a nahrál si to na video - Týrání zvířat

Publikoval cafe Říjen 4th, 2007 Odsuzujeme týrání zvířat. Pokud je ve vašem nějaký případ týrání zvířat neváhejte a oznamte to policii nebo kontaktuje nejbližší spolek na ochranu opuštěných a týraných zvířat. V nedávné době se rozmohli videa, na kterých mladíci zapalují živé kočky. Na tomto videu uvidíte otřesné záběry toho, jak neznámý člověk, jestli se tak dá nazvat, utopil kočku. Natočil si svůj čin na video a zveřejnil ho na internetu. Otřesný čin týrání zvířat video.
Utopil kočku a nahrál si to na video - Týrání zvířat
Video ke shlédnutí ZDE.

Jak se porušují zákony proti týrání zvířat

19. prosince 2007 v 14:11 | j-ulia.blog.cz |  Týrání zvířat
Jak se porušují zákony proti týrání zvířat
Jaké zacházení si zaslouží zvířata? Nemusíme být vegetariáni, ale jsou to přece živočichové tak jako my...
Mnoho lidí si představuje farmaření tak, jak to prezentují komerční televize - obilné pole, jednu nebo dvě krávy a ovce šťastně se pasoucí a slepice na dvorku. Ale skutečnost je bohužel velice odlišná! Malé farmy ještě sice existují, ale poptávka po levném mase přinutila většinu chovatelů, aby používali intenzivní metody.
Bioprodukce má oproti obvyklému chovu určité nevýhody. Například když je zvíře nemocné, nemůžou se mu dát antibiotika. Náklady jsou vyšší a "výroba" je složitější.

Dnes existují drůbežárny s drátěnými klecemi 50 cm x 50 cm se skloněnou drátěnou podlahou. V jedné kleci je pět slepic a několik klecí je na sobě. Samozřejmě, klecové baterie jsou čisté a hygienické, slepice jsou v teple a chráněné před predátory, ale nemůžou mávat křídly ani pořádně pročistit peří. Drátěné podlahy jsou ostré a slepice mají zraněné nohy a polámané drápy. Navíc v klecích není sláma a slepice nemůžou hrabat a zobat, a tak klovají jedna do druhé a občas mají všechno peří vytrhané.
Agrární ministři EU se usnesli, že od roku 2012 zruší dnešní klecové chovy slepic. Znamená to, že od roku 2003 musí být základní plocha pro slepice rozšířena ze 450 cm2 na 550 cm2 a od roku 2012 to musí být 750 cm2 s bidýlkem a hnízdem. Klece tedy nejsou zrušeny, pouze se budou vyrábět o něco málo zvětšené. Velkochovatelé ztěží investují miliony do kompletní přestavby na chov slepic bez klecí, anebo se rozhodnou snížit na polovinu svoji produkci… Slepice tedy budou trpět dále dokud spotřebitelé nezačnou masově bojkotovat nákup vajec z klecových chovů!

Telata jsou odebrána matkám, když mají dva týdny. Jsou zahnána do malých, temných klecí s betonovou podlahou bez podestýlky. Telata si nemůžou pohodlně lehnout ani se vůbec otočit! Jsou krmena tekutou mléčnou stravou s nízkým obsahem železa a vlákniny. Když mají šest měsíců, jsou zabita.
Zabránit tomuto krutému "výrobnímu procesu" můžeme tím, že si nebudeme objednávat telecí maso v restauracích.

Mnozí už slyšeli o převozu koní na jatka, mnozí ne. Ovšem všichni s tímto odporným činem mlčky souhlasíme. Ročně zemře několik tisíc koní a poníků při převozu přes Českou republiku. Koně putují z Polska do Itálie, čili jedou přes Českou republiku. Na jatka se dávají koně staří a nemocní, ale i mladí a zdraví. Zvířata zažijí otřesný zážitek, který končí jak jinak než smrtí...
Koně jsou přinuceni celou cestu stát v malém prostoru, a přitom jízda trvá někdy i týden. Nedostávají vodu a krmivo, protože je to prý zbytečná investice. Mnoho koní cestou klopýtne a upadne. Tihle chudáci ovšem už nikdy nevstanou, protože jsou následně ostatními koňmi ušlapáni.
Nejhorší na tom je, že ČR s tímto hnusným činem souhlasí. Je totiž sepsaná smlouva mezi Polskem, Českem a Itálií, kde Česká republika souhlasí s převozem koní na jatka do Itálie.
V České republice existují majitelé nejen koní, kteří své "miláčky" týrají, a pak je posílají na jatka. Tito majitelé porušují zákon, ve kterém je přísný zákaz týrání nejen koní, ale všech zvířat!
>>>
ZDROJ

Otřesný případ týrání zvířat: nechali žít psy ve výkalech!

18. prosince 2007 v 14:18 | Nova.cz |  Týrání zvířat v novinách
Otřesný případ týrání zvířat: nechali žít psy ve výkalech!
23. 11. 2007 19:25, aktualizováno 23. 11. 2007 20:13
Reportér TV Nova byl upozorněn na další vážný případ týrání zvířat. Stal se obci Pševes na Jičínsku. Majitelé zkrachovalé firmy zanechali v opuštěném areálu dva zubožené německé ovčáky. Doteď se o psy starají místní lidé, kterým ale už došla trpělivost a chtějí, aby bylo o zvířata řádně postaráno.
O dva německé ovčáky se musejí starat místní lidé, aby nepošli. Jejich majitelé se o ně údajně přestali starat a nechali je svému osudu v malém kotci. Ti šlapou ve svých výkalech, jedí pouze to, co jim dají místní lidé a jsou neustále zavření. Podle našich informací se psi z kotce nedostali už minimálně pět let.
Oznámení o podezření na týrání řešil místní starosta s majiteli už v létě . Jednou psi dokonce utekli a musela být přivolána policie. Nikdo ani neví zda jsou očkovaní.
"Byl dán příslib těch majitelů o tom, že se budou nadále o psy řádně starat," říká starosta obce Josef Táborský.
Opak se stal pravdou a situace se ještě zhoršila. Bohužel na dobré srdce místních psi zřejmě doplácejí. Protože na první pohled nevypadají, že trpí.
"Těžko posoudit, zda to zvíře je týráno. Nemá to moc řešení, snad obracet se na nás častěji, abychom přijížděli častěji, kdy ten stav je horší nebo kdy teda známky péče ze strany majitele nejsou vůbec," řekla nám Alexandra Máchová, vedoucí inspektorátu veterinární správy Jičín.
Aby se psům dostalo lepší peče nebo aby byli umístěni v útulku, museli by je ohleduplní lidé paradoxně přestat krmit. To ale hrozí riziko, že zvířata pojdou.
zdroj: Televizní noviny, autor: Patrik Buňka, Zuzana Zemanová VIDEO

Týraná kočka po mučení válela sudy

18. prosince 2007 v 14:13 | Nova.cz |  Týrání zvířat v novinách

Týraná kočka po mučení válela sudy
včera 09:14

Na Slovensku kolují na internetu drastické záběry týrání zvířat. Ani před vánočními svátky se lidé nevyvarují zábavy, při níž tuhne krev v žilách. Na videu naložil nevinnou kočku mladík do vědra a točil s ní.
Jeden mladík vše nahrával na video. Po několika rotacích vyklopil tyran kočku z kbelíku na zem. Zvířátko se na zemi začalo přetáčet. Vypadalo to, že válelo sudy. Vše doprovázel hurónský smích surových mladíků. Na případ upozornil server milackovia.sk.
Kočka surové zacházení nepřežila, to však tyranům nevadilo.
Kočky jsou někdy terčem násilníků kvůli předsudkům. V Itálii ročně zahynou desítky tisíc koček kvůli černé barvě srsti. Údajně přinášejí smůlu.
Nejenom kočky čelí brutálnímu násilí. V létě jsme informovali o týrání psů v Přestaňově u Ústí nad Labem. Tam někdo hodil psy z nepoužívaného vodojemu.
zdroj: nova.cz, autor: Pavel Orálek

Měj se dobře!

17. prosince 2007 v 20:54 | Maja |  Úvod atd.
Dnes dopoledne mi zemřela u babičky fenka. Nemusíte se nijak vyjadřovat, klidně tento článek ignorujte. Jen jsem prostě chtěla, aby se to vědělo. Přeju ťapce jen to nejlepší, ať je kde je!

Orgie se psem zůstanou v trezoru

17. prosince 2007 v 14:48 | Blesk - noviny |  Zoofílie v novinách

Orgie se psem zůstanou v trezoru

//<![CDATA[ HTMLzahlavi = '<div class="reklama-clanekrect">'; HTMLzapati = '<\/div>'; IM_pozice(6521, HTMLzahlavi, HTMLzapati); //]]> Pokání a slib, že »už žádné prasárny«, vynesly podnikateli (27) v erotickém byznysu z Klášterecka podmínečné zastavení trestního stíhání pro ohrožování mravnosti.
Do oběhu totiž pustil na konci léta videokazetu s tvrdou ukázkou zoofilie, kde pornoherci provádějí sex se psem (Blesk informoval).
Podle včerejších slov chomutovského okresního státního zástupce Ladislava Kosána se tento úkon nazvaný odklad využívá u méně závažných trestných činů a netrestaných osob.
"Pokud se v průběhu zkušební doby obviněný osvědčí, věc tím skončí," uvedl Kosán s tím, že pro stíhaného je to obrovská šance vyhnout se soudu a zachovat si čistý trestní rejstřík. Po zkušební dobu, ve zmíněném případě rok, bude kazeta uložena v trezoru a poté propadne státu.
Jak Blesk informoval, snaživý soukromník v září doplatil na ochotu vyhovět zákazníkovi, který si kazetu s úchylným sexem objednal. Zvrhlík se však pro draze zaplacenou objednávku nedostavil a podnikatel prasárnu dal do oběhu, aby utržil nějaký ten peníz zpět. Alespoň tak to zdůvodňoval do policejního protokolu.
Nádech černého humoru dodává případu skutečnost, že zakázanou kazetu v nabídce objevil jistý kriminalista, který po zhlédnutí zjistil, že jde o trestný čin.
Zákaz platí samozřejmě i na kazety s pedofilií a všechny, jež ohrožují mravnost a snižují úctu člověka. Ohrožovatelé mravnosti tak ve vážných případech mohou skončit až na rok v base nebo zaplatit tučnou pokutu.
Autor: Helena Lacinová (12. 10. 2001)