Září 2007

Něco o rubrice

30. září 2007 v 14:43 | Maja |  Do dobrých rukou!
V této rubrice bych ráda shromáždila Vaše "inzeráty" ohledně zvířat. Chcete-li tedy darovat (prodat) zvíře do dobrých rukou nebo těmi dobrými rukami jste, neváhejte mi napsat na mail (lidskebestie@seznam.cz). Já zde vaši nabídku (prosbu) ráda zveřejním.
Věřte, že je vždy lepší najít zvířeti majitele, než se ho zbavit jiným způsobem. V útulcích zvířata strádají samotou a kdo ví, najde-li se pro ně vhodný majitel. Ještě horší pak je, když se někdo rozhodne zvíře zabýt. Zejména neplánovaně narozené koťata a štěňata tak končí. Pokud tedy takové "neplánované přírůstky" vlastníte, nenechte je zbytečně zemřít a alespoň se pokuste život jim zachránit.
VŽDYŤ ZA TO NIC NEDÁTE!

Flok hledá domov

30. září 2007 v 14:27 | www.ochranazvirat.cz |  Do dobrých rukou!

Flok hledá domov

19.09.2007
!!! spěchá !!!
Pětiletý kříženec Flok z Brna hledá domov! Pejsek patřil starému pánovi, který se musel odstěhovat do domu s pečovatelskou službou a nemohl si svého kamaráda vzít s sebou. Pejsek je dočasně umístěn u příbuzných, ale ti si jej nemohou nechat! Flok je čistotný, slyšící na jméno, může být umístěn v bytě i na zahradě, zdravý.
Kontaktní telefon: 603 931 550


SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT

30. září 2007 v 14:10 | www.ochranazvirat.cz |  Týrání zvířat
NADACE NA OCHRANU ZVÍŘAT ve spolupráci se SVĚTOVOU SPOLEČNOSTÍ NA OCHRANU ZVÍŘAT - World Society for the Protection of Animals pořádá dne 4. října 2007 od 12.00 do 16.00 hod ve středové části pasáži paláce Lucerna (pod koněm) čtyřhodinový program:
SVĚTOVÝ DEN ZVÍŘAT
Je určen především k podpoře OBECNÉ DEKLARACE NA OCHRANU ZVÍŘAT, kterou vyhlásila World Society for the Protection of Animals za společný cíl všech zemí a národů a která bude s potřebným počtem podpisů přijata OSN mezi její základní listiny na úrovni Všeobecné deklarace lidských práv. V současné době se blížíme už milionu podpisů!
Program uvádí moderátor Aleš Cibulka a jeho hosty budou známé osobnosti i nové talenty uměleckého světa, kteří pomáhají Nadaci na ochranu zvířat prosazovat jejich práva.
V rámci tohoto programu budou mít návštěvníci jedinečnou možnost seznámit se také s filmy prvního Mezinárodního filmového festivalu za práva zvířat OTEVŘI OČI!, (www.otevrioci.cz) a získat jejich soubor i na DVD.
Účastníci tohoto setkání mohou se svou účastí i podpisem deklarace stát podílníky první a největší světové iniciativy v ochraně zvířat člověkem.
Srdečně zveme všechny pracovníky médií!
Nadace na ochranu zvířat
Pacovská 31
140 00 Praha 4
tel.: +420 222 135 460
fax.: +420 222 135 461
e-mail: nadace@ochranazvirat.cz
WWW:www.ochranazvirat.cz

Ve Finsku nahánějí tisíce uprchlých norků

30. září 2007 v 14:09 | ekolist.cz |  Vybíjení zvířat v novinách
Ve Finsku nahánějí tisíce uprchlých norků
31. srpna 2007 14:07
HELSINKY (ČTK) - Finští farmáři a místní úřady pořádají mohutný hon na norky, jichž se na 2500 rozprchlo na západě Finska poté, co někdo uvolnil závory na jejich klecích. Zvířata, která se chovají na kvalitní kožešinu, dnes ráno pravděpodobně vysvobodili ekologičtí aktivisté, informovala agentura Reuters.
Zhruba polovina "uprchlíků" z norčí farmy v obci Mustasaari, zhruba 400 kilometrů severozápadně od Helsinek, byla polapena do pravého poledne, ale než se podaří pochytat zbytek, může to trvat i několik dní, uvedla místní policie.
"V tuto chvíli nikoho konkrétního nepodezříváme. Ale na sile s krmivem byla nastříkána písmena EVR. V této spojitosti to ve finštině obvykle znamená (hnutí) Fronta za osvobození zvířat," řekl agentuře Reuters šéf místních vyšetřovatelů Mika Jylha. Upozornil však, že písmena mohl na silo nastříkat kdokoli.
Norek evropský
Norek evropský (Mustela lutreola).
Foto: Kateřina Ondřejová
Ps.: Jen víc takových akcí a míň těch chytačů by to chtělo!

Za podpálení živé kočky dostali podmínku

30. září 2007 v 14:05 | Novinky.cz |  Týrání zvířat v novinách

Za podpálení živé kočky dostali podmínku

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Dva bratři, kteří upálili pro zábavu kočku, u soudu.
foto: ČTK/Peter Lázár
Okresní soud ve Svidníku v pátek odsoudil na čtyři měsíce s roční podmínkou dva mladistvé bratry, kteří upálili živou kočku. Drastickou scénu nahráli na mobilní telefon a záběry zpřístupnili na internetu. Rozsudek ještě není pravomocný, obhajoba se pravděpodobně proti rozsudku odvolá.
31.8. 2007 13:08
BRATISLAVA - Před soudem se bratři k činu přiznali a vyjádřili lítost. Obhajoba tvrdí, že byli dostatečně potrestáni veřejným zostuzením a mladší z nich byl po zveřejnění videa v televizním zpravodajství fyzicky napaden a zraněn.
Rozsudek je na Slovensku precedentem, protože se jedná o první odsouzení za násilí na zvířatech a jeho zveřejnění na internetu. Na otřesných záběrech bylo vidět v plamenech zmítající se kočku, která bojovala o život.
Bratři ve věku 14 a 15 let spoutali zvíře řetězem a na fotbalovém hřišti ve Stropkově ji polili benzínem, zapálili a následně ještě zaživa zakopali. Ze záběrů je zřejmé, že při činu se dobře bavili a jeden z bratrů křičel: "Kdo si dá pečenou kočku?". Jeho hlas rozpoznala ředitelka školy a to vedlo k vypátrání pachatelů.
Ivan Vilček, Právo, NovinkyBoty z klokana se v USA prodávat nesmějí

29. září 2007 v 14:45 | Týden.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Boty z klokana se v USA prodávat nesmějí

Autor: - els -
24.07. 12:04
Klokaní kůžeNejvyšší kalifornský soud v pondělí rozhodl, že prodávat boty z klokaní kůže je nelegální na území celého státu. Německý výrobce bot Adidas bude muset vymyslet jiný způsob, jak zaujmout Američany.
Kalifornie zakázala import a prodej produktů z klokaní kůže v roce 1971. Německá firma Adidas však poukázala na to, že státní zákony kolidují s federálním zákonem o ohrožených druzích.
Zmínkou v tomto zákoně se Američané snažili pomoci Austrálii dostat pod kontrolu populaci klokanů. Dlouhonozí vačnatci se přemnožili a stal se z nich problém.
"Základní je, že rozhodli o tom, že kalifornské právo je ústavní. Od nynějška není legální prodávat produkty z klokanů v Kalifornii," cituje agentura Reuters Orly Deganiho, právníka Viva! USA, skupiny, která bojuje za práva zvířat. Poprvé vytáhli tito aktivisté do boje proti koženým klokaním botám v roce 2003.
Právník jiné skupiny, Humánního sdružení Spojených států, prohlásil, že rozhodnutí soudu je zásadně důležité nejenom pro klokany, ale i pro jiné druhy, které potřebují státní ochranu: medvědi grizzly, američtí orli a vlci (viz TÝDEN 28/07).
Všechny tyhle druhy jsou podle něj závislé na státní ochraně. "I kdyby se federální soud rozhodl živočišné druhy nechránit, stát pořád může," řekl agentuře advokát Humánního sdružení Jonathan Lovvorn.
Právník Adidasu však řekl, že společnost může volně prodávat boty z klokaní kůže, zatímco ostatní záležitosti v soudní při zůstávají nerozhodnuté, protože je nejvyšší soud může vrátit odvolacímu soudu k projednání. Adidas přitom prodává deset druhů fotbalového obutí s kůží, ale podle mluvčí firmy nepoužívá kůži ohrožených druhů.
Rozhodnutí soudu zvrátilo výsledek sporu z minulého roku, kdy Adidas, maloobchod Sports chalet a Offside soccer vyhráli soudní spor s Viva! USA, která je opět žalovala kvůli zvířatům.
FOTO: ausafari.com

Slintavka v Británii má zřejmě původ v laboratořích

29. září 2007 v 14:43 | Týden.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Slintavka v Británii má zřejmě původ v laboratořích

Autor: ČTK
05.08. 11:29 Aktualizováno: 05.08. 17:24
Likvidace dobytka v Británii v roce 2002.Druh viru slintavky a kulhavky, který se v pátek objevil u skotu na farmě v jihoanglickém hrabství Surrey, je stejný jako ten, s nímž se pracovalo v nedalekých výzkumných laboratořích. Britské úřady nyní prověřují, zda mohou být právě tyto laboratoře zdrojem nákazy.
Vládou financovaná laboratoř ústavu pro zdraví zvířat v Pirbrightu, která se zabývá zkoumáním slintavky a kulhavky, leží zhruba šest kilometrů od postižené farmy. Ve stejném areálu se nachází také další laboratoř farmaceutické společnosti Merial, která s virem slintavky pracovala při výrobě vakcín. Kolem zařízení byla preventivně vytvořena desetikilometrová ochranná zóna.
Šéf vládou financované laboratoře prohlásil, že v jeho zařízení nikdo neporušil bezpečnost a že jeho vědci tento druh viru několik týdnů nepoužívali. Nechal však otevřenou možnost, že zdrojem úniku byla laboratoř firmy Merial. Ta uvedla, že bude s vládou při hledání zdroje nákazy plně spolupracovat. Zdůraznil rovněž, že používá nejpřísnější mezinárodní bezpečnostní normy.
Přehled výskytů nákazy v Evropě od roku 2001:

Země (Rok výskytu)
Ázerbájdžán (2001)
Británie (2001, 2007)
Francie (2001)
Nizozemsko (2001)
Severní Irsko (2001)
Gruzie (2002)
Rusko (2004,2005)
Turecko (2007)*

(zdroj OIE)

* poslední výskyt; Turecko bývá zasaženo každý rok
Podle ministerstva životního prostředí, výživy a záležitostí venkova podobný druh viru slintavky a kulhavky, který se nyní na jihu Anglie objevil, nebyl v poslední době nikde jinde u živočichů zaznamenán. Užíval se však v mezinárodních laboratořích a při výrobě vakcín.
Britská veterinární správa nařídila, aby obě laboratoře zahájily urychlenou kontrolu bezpečnosti svých biologických projektů.
Podle všech indicií jde o typ viru, kteří vědci izolovali po vypuknutí slintavky a kulhavky ve Velké Británii v roce 1967. Vědci také nyní zjišťují, zda by se případnému rozšíření choroby dalo zabránit očkováním.
Pokud by se prokázala hypotéza, že se zvířata nakazila jednorázovým únikem viru z laboratoře, mohlo by to přinést úlevu farmářům. Na druhou stranu by takové vysvětlení zpochybnilo bezpečnost zařízení, kde se s těmito vysoce nakažlivými viry, jež se přenášejí větrem, pracuje.
Evropská komise se v duchu unijních pravidel rozhodla zakázat částečně vývoz britského masa do ostatních zemí Evropské unie, další opatření mohou následovat po středeční schůzce unijních veterinárních expertů. Londýn však už v první reakci na propuknutí nemoci na farmě sám zakázal veškeré exporty chovných zvířat, masa a mléka ze země i pohyb chovných zvířat na svém území.
Kvůli nákaze slintavkou a kulhavkou zakázaly dovoz prasat a vepřového masa Japonsko a Spojené státy. Zákaz dovozu hovězího masa a krav v obou zemích už platí kvůli prevenci rozšíření nemoci šílených krav (BSE).
Základní údaje o slintavce a kulhavce:

* Slintavka a kulhavka je akutní, velmi nakažlivé virové onemocnění (viry rodu Aphtovirus) sudokopytníků vzácně přenosné i na člověka. Odborně popsáno je od roku 1764. Původce onemocnění se vyskytuje ve více typech: v Evropě jsou to typy 0, A a C, v jiných světadílech typy SAT 1, 2, 3, Asia 1. Uvnitř těchto typů existují ještě další varianty. Z hospodářských zvířat je ke slintavce a kulhavce nejvnímavější skot, dále prasata, kozy, ovce a hlavně mláďata těchto zvířat.
* Slintavka a kulhavka je ve světě dosti běžnou chorobou. Podle Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat (OIE) je stálý výskyt choroby typický pro státy střední Afriky, celé Asie a v Jižní Americe zejména pro Brazílii a její severní sousedy.
* Evropa spolu se Severní Amerikou, Austrálií a částí Jižní Ameriky bývá považována za zónu bez slintavky a kulhavky.
* Každá země má takzvaný status, který uděluje OIE na základě údajů z minulých pěti let. Status je několikastupňový: od zemí, kde se nemoc dlouhodobě nevyskytuje, přes země, kde se pravděpodobně nevyskytuje, sporadicky vyskytuje, až po státy, kde je výskyt častý. Některé africké a jihoamerické země ve statistikách OIE pro nedostatek informací nefigurují.
* Kvůli obrovské epidemii (zaznamenáno 2030 ohnisek nákazy) této nemoci bylo v roce 2001 v Británii poraženo kolem 6,5 milionu kusů zvířat. Tehdejší epidemie stála britské hospodářství odhadem 12 miliard eur (přes 320 miliard korun).
Šest desítek nakažených zvířat na jihoanglické farmě, nacházející se v Guildfordu 50 kilometrů jihozápadně od Londýna, už bylo poraženo a veterináři místo dezinfikovali. Vybíjena jsou prý v současnosti i zvířata na sousední farmě.
Slintavka a kulhavka se nyní vyskytuje v Británii poprvé od roku 2001, kdy Londýn musel kvůli obrovské epidemii této nemoci porazit kolem 6,5 milionu kusů zvířat. Tehdejší epidemie stála britské hospodářství odhadem 12 miliard eur (přes 320 miliard korun).
Hospodářské dopady současného omezení exportu britského masa se budou odvíjet od toho, jak dlouho budou zákazy trvat. Odborníci odhadují, že Británie vyváží týdně maso a hospodářská zvířata v hodnotě kolem 15 milionů liber (přes 620 milionů korun).
Slintavka a kulhavka je akutní, velmi nakažlivé virové onemocnění (viry rodu Aphtovirus) sudokopytníků vzácně přenosné i na člověka. Podle Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat (OIE) je stálý výskyt choroby typický pro státy střední Afriky, celé Asie a v Jižní Americe zejména pro Brazílii a její severní sousedy. Evropa spolu se Severní Amerikou, Austrálií a částí Jižní Ameriky bývá považována za zónu bez slintavky a kulhavky.
V Evropě se slintavka a kulhavka naposledy objevila letos v lednu, v evropské části Turecka, v oblasti okolo Edirne blízko řeckých hranic. Člověka nákaza přímo neohrožuje, při zavlečení do chovů však může podle veterinářů napáchat velké hospodářské škody. V Česku byla naposledy slintavka a kulhavka zjištěna v roce 1975.
Ilustrační foto: ČTK

James Bond versus ochránci zvířat

28. září 2007 v 14:41 | Týden.cz |  Zvířecí zápasy

James Bond versus ochránci zvířat

Autor: - ms - | ČTK
14.08. 14:57
Daniel Craig alias James BondOchránci zvířat kritizují tvůrce dalšího, dvaadvacátého filmového příběhu agenta 007 "s povolením zabíjet" Jamese Bonda. Součástí nového filmu mají být i scény z poněkud drsnějších dostihů a aktivisté se obávají o zdraví i životy koní.
Vrcholem nové bondovky Bond 22 budou scény, které se odehrají v průběhu tradičních, původem středověkých závodů palio v toskánském městě Siena ve střední Itálii.
Závody jsou prý proslulé svou extrémní nebezpečností a aktivisté míní, že koně budou během natáčení vystaveni riziku zranění či smrti. Tvrdí, že na dostihu v Sieně jen od roku 1970 našlo svou smrt pět desítek koní a mnoho dalších bylo zmrzačeno. Natáčet se má již tento čtvrtek a začít se má se záběry koní, které bude snímat čtrnáct kamer. Helikoptéry byly zakázány.
První závody svátku palio se uskutečnily v roce 1124 a od té doby jsou pevně spojeny s historií města. Palio je pořádáno dvakrát ročně, 2. července a 16. srpna a ve vypjaté atmosféře mu přihlížejí desetitisíce obyvatel i návštěvníků (viz více TÝDEN 33/06).
Závodů se účastní vždy deset "rytířů" v dobovém šatu na berberských koních. Každý z Paliojezdců zastupuje některou z městských čtvrtí. Vítězí vždy ten, který jako první objede třikrát hlavní náměstí Campo. Pravidla přitom povolují veškeré "zlomyslnosti", například bičovat soupeře, ale kupodivu také doping či podplácení.
Filmaři podle italského listu Il Giornale museli souhlasit s "přísnými podmínkami", které jim nařizují zacházet se zvířaty "s plným respektem". Nesmí také ukázat žádné násilí, k němuž by případně na lidech nebo na zvířatech došlo.
Příští rok by se měla na pultech knihkupectví objevit i nová kniha o osudech legendárního filmového a literárního hrdiny Jamese Bonda. Knihu s názvem Devil May Care napsal britský autor Sebastian Faulks. Souhlas k tomu dali i správci pozůstalosti Iana Fleminga - Bondova stvořitele. Vydání je naplánováno na rok 2008, tedy u příležitosti 100 let od Flemingova narození.
Na fotografiích: (1) Daniel Craig alias James Bond, (2) Záběry z palia v Sieně.
Foto: archiv

Na ranči někdo znovu otrávil ovce

28. září 2007 v 14:38 | Týden.cz |  Otrávená zvířata v novinách

Na ranči někdo znovu otrávil ovce

Autor: ČTK
27.08. 12:42
Ilustrační fotoMinimálně deset ovcí kamerunských pravděpodobně někdo otrávil ve výběhu v areálu Dětského ranče v Hlučíně na Opavsku. Čtyři zvířata už pošla během nedělního večera. Ošetřovatelé ranče předpokládají, že uhynou i další zvířata.
Celkem by jich mohlo být až 21. Oznámil to vedoucí ranče Josef Dudek s tím, že během posledních tří let je to už druhý podobný případ. "První ovečka uhynula v neděli po 19. hodině. Do tří hodin pak zemřely ještě tři. Předpokládáme, že pojde i dalších šest zvířat, u kterých se už také otrava projevila," řekl Dudek. Dodal, že pravděpodobně se k jedu dostaly i kozy, kterých je ve výběhu jedenáct. Výběhy koz a ovcí jsou volně přístupné a vedení ranče nijak návštěvníkům nebrání v jejich krmení.
Případ vyšetřuje hlučínská policie. Snaží se zjistit, zda nebyl spáchán trestný čin. Hodnota jednoho zvířete je 2500 korun. "Pokud se otrava prokáže, mohl by být pachatel obviněn z poškozování cizí věci," řekl mluvčí opavské policie René Černohorský. Dodal, že veterinář ale na místě nic, co by otravě nasvědčovalo, nezjistil.
"Otrava to mohla být. Stejně tak ale i jiné věci. Potvrdit to definitivně budu schopen až po případné pitvě," řekl veterinář, který na místo přijel. Dudek dodal, že pokud případné laboratorní rozbory nebudou příliš nákladné, nechají si je udělat.
Podobný případ Dětský ranč v Hlučíně zažil už před třemi lety. Tehdy se prokázalo, že neznámý travič jedem na krysy otrávil osm kamerunských koz, tři ovečky a jednu lamu. Ta otravu sice přežila, ale od té doby je slepá. Podobných útoků ale ranč zažil více. Ještě před první otravou neznámí surovci během noci ve stáji svázali a ubili jednoho koně, pak zase zničili dětem záhon s vypěstovanou zeleninou.
"Za vším je lidská závist," komentoval počínání lidí Dudek. Ten Dětský ranč založil před 18 lety jako hipoterapeutické centrum pro tělesně a mentálně postižené.
Ilustrační foto: ČTK

ZOO Cruelty a klokaní box

27. září 2007 v 14:21 | Maja a youtube.com |  Smutná videa
Australská Zoo
Klokan vs muž

Videa - Kožešinové farmy - zahraničí

27. září 2007 v 14:07 | Maja a youtube.com |  Smutná videa
30,000 mink liberated from Russian fur farm, 3/9/06
Stella McCartney and American fur farm cruelty

The Real Fashion Victims - Portugese Fur Farm Investigation

China Dog and Cat Fur Farm Investigatio...
Chinese Fur Farms
Behind the Scenes Fur Video
Anti fur protest chinese embassy the Hague 14-02-2007 d
Beijing Olympics : China Olympic
FUR!!!Make it stop!

Videa - Kožešinové farmy ČR 2007

26. září 2007 v 14:37 | Maja a youtube.com |  Smutná videa

Kožešinové farmy 2

26. září 2007 v 14:35 | Maja a google.com |  ...a co z nich zbylo?
Wang Fang, David Tan, Per Reinkilde, Elda Leung & Lillian Sun0591 - anticopyright

Kožešinové farmy

25. září 2007 v 14:30 | Maja a google.com |  ...a co z nich zbylo?
30415_2.JPG30415_3.JPG30415_4.JPG

Býčí zápasy

25. září 2007 v 14:09 | www.stopourshame.com |  ...a co z nich zbylo?
NŒmes 17-09-2004
Chƒteaurenard 02-08-2004
Pique Rieumes 05-09-2004

Kožešinové farmy ČR

24. září 2007 v 14:46 | www.svobodazvirat.cz |  Smutná videa
Svobodě zvířat bylo poskytnuto několik nových videií z českých kožešinových farem.
Zde je možné shlédnout sestřihy:

Další rána pro kožešinový průmysl!

24. září 2007 v 14:00 | www.svobodazvirat.cz |  I pro módu se umírá!
Další rána pro kožešinový průmysl!
Další bod k dobru si připsali bojovníci proti kožešinové módě, když se jim podařilo překazit akci k povzbuzení švédského kožešinového průmyslu. Fur Niche je iniciativou Švédské rady pro trh s kožešinami (Swedish Fur Trade Council) a Mezinárodní federace pro kožešinový trh (International Fur Trade Federation). Hlavním cílem tohoto projektu bylo oživit kožešinový trh na švédské módní scéně s využitím mladých návrhářů, kteří měli za úkol zařadit propagaci kožešin do svých módních návrhů a pomoci tak kožešinám, aby byly chápany jako "in". Někteří z nich dokonce před tím pracovali pro Stellu McCartney, která je známou ochránkyní práv zvířat. Soutěže se měli zúčastnit studenti z 18 zemí z celého světa. Vítěz měl být oznámen příští týden v průběhu Stockholm Fashion Week.
Proti soutěží se však zvedla vlna odporu a po masových protestech (telefonáty, e-maily, faxy apod.) se však Showroom Stockholm, hlavní organizátor projektu, rozhodl akci pozastavit. Celé znění Fur Niche bylo možno nalézt na http://www.showroomstockholm.com/furniche.html . Ovšem dnes již ani tato stránka není v provozu, což je jasným důkazem vítězství ochránců zvířat! Někteří návrháři pracující pro Showroom Stockholm požádali, po té, co se dozvěděli o tomto projektu, aby byla jejich jména stažena z internetových stránek Showroom Stockholm, neboť s krutou kožešinovou módou nesouhlasí.

Ovce umíraly hladem a žízní

23. září 2007 v 14:24 | Blesk - noviny |  Týrání zvířat v novinách
Ovce umíraly hladem a žízní
Otřesné týrání ovcí objevili veterináři za asistence policie v ovčíně v dolní Hluboké na Karlovarsku.
"Zvířata byla zavřena v budově bez potravy i vody. Jedno jehňátko bylo uškrcené, tři další ovce byly mrtvé a ostatní ve velice zuboženém stavu," popsala děsivé podmínky v ovčíně Lenka Millerová ze státní veterinární správy v Chebu. To ještě ale nebyla všechna hrůza.
Obrazek
Když zvířecí záchranář z Tachova Karel Bobál náhodou zabodl vidle do bahnité břečky v ovčíně, zděsil se. "Jsou tam celé kusy ovčích těl," hlásil státní veterinářce. Zubožených ovcí se teď ujal Jaroslav Fiala (50) se svojí družkou Janou Kubátovou (30). Státní veterinářka již podala na majitele trestní oznámení. Tomu za týrání zvířat hrozí až několik let vězení.
Autor: zb (15. 4. 2007)
Obrazek