Během hodiny se změnil potok plný ryb v mrtvou stoku

31. srpna 2007 v 14:39 | Novinky.cz |  Otrávená zvířata v novinách

Během hodiny se změnil potok plný ryb v mrtvou stoku

Zvětšit obrázek Revírník Václav Štěpánek drží v ruce uhynulé chráněné mřenky z Vejprnického potoka v Plzni.
foto: PRÁVO/Patrik Biskup Zobrazit galerii Kliknutím fotografii zvětšíte //<![CDATA[ fotogallery.init(); document.getElementById('gall-cont').style.display='block'; //]]>
Během jedné hodiny se změnil Vejprnický potok v Plzni v mrtvou stoku. Do vody se v úterý kolem deváté hodiny ráno dostala zřejmě vysoce koncentrovaná toxická látka a o několik minut později už zahrádkáři v blízkosti potoka objevili první uhynulé ryby. "Když jsem si do vody sáhla, tak úplně pálila," řekla jedna ze svědkyň.
17.6. 2003 11:50 - 13:02 Aktualizováno
PLZEŇ - Podle informace rybářského revírníka Václava Štěpánka zatím není jasné, jaká látka ryby a všechno živé otrávila. "Voda byla čirá, bez zápachu. Kyslíkový deficit to být nemohl, protože v noci bylo velmi chladno a ryby v potoce už přežily větší vedra. Navíc voda má silnější průtok, takže se dobře okysličuje," sdělil revírník.
Ten odhaduje, že uhynuly tisíce ryb v úseku dlouhém asi pět kilometrů. Mezi nimi byly plotice, hrouzci, ale také úhoři a chráněné mřenky. "Hasiči a policisté pátrají proti proudu po znečišťovateli," dodal Štěpánek. Podle předběžných informací se dosud neznámá látka do potoka dostala kanalizací, která ústí na Domažlické třídě.
Na kanalizaci je přitom napojeno několik průmyslových podniků, např. betonárka, velkoobchod s hutním materiálem či kovovýroba. Pracovníci Inpektorátu životního prostředí nyní prověřují, zda-li neznámá látka neunikla z nějakého podniku.

Zbyly nám oči pro pláč, stěžují si rybáři

Rybáře ekologická havárie zasáhla jako blesk z čistého nebe. "Před dvěma lety se nám podařilo potok po dlouhých letech znovu oživit, nasadili jsme do něj spoustu ryb. Teď nám zbyly jen oči pro pláč," naříkal Štěpánek.
Patrik Biskup
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Homer Homer | Web | 26. června 2008 v 13:46 | Reagovat

Je to hnus.

2 Alesch Alesch | E-mail | Web | 1. března 2012 v 16:16 | Reagovat

Uprostřed ničeho...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.