Srpen 2007

Během hodiny se změnil potok plný ryb v mrtvou stoku

31. srpna 2007 v 14:39 | Novinky.cz |  Otrávená zvířata v novinách

Během hodiny se změnil potok plný ryb v mrtvou stoku

Zvětšit obrázek Revírník Václav Štěpánek drží v ruce uhynulé chráněné mřenky z Vejprnického potoka v Plzni.
foto: PRÁVO/Patrik Biskup Zobrazit galerii Kliknutím fotografii zvětšíte //<![CDATA[ fotogallery.init(); document.getElementById('gall-cont').style.display='block'; //]]>
Během jedné hodiny se změnil Vejprnický potok v Plzni v mrtvou stoku. Do vody se v úterý kolem deváté hodiny ráno dostala zřejmě vysoce koncentrovaná toxická látka a o několik minut později už zahrádkáři v blízkosti potoka objevili první uhynulé ryby. "Když jsem si do vody sáhla, tak úplně pálila," řekla jedna ze svědkyň.
17.6. 2003 11:50 - 13:02 Aktualizováno
PLZEŇ - Podle informace rybářského revírníka Václava Štěpánka zatím není jasné, jaká látka ryby a všechno živé otrávila. "Voda byla čirá, bez zápachu. Kyslíkový deficit to být nemohl, protože v noci bylo velmi chladno a ryby v potoce už přežily větší vedra. Navíc voda má silnější průtok, takže se dobře okysličuje," sdělil revírník.
Ten odhaduje, že uhynuly tisíce ryb v úseku dlouhém asi pět kilometrů. Mezi nimi byly plotice, hrouzci, ale také úhoři a chráněné mřenky. "Hasiči a policisté pátrají proti proudu po znečišťovateli," dodal Štěpánek. Podle předběžných informací se dosud neznámá látka do potoka dostala kanalizací, která ústí na Domažlické třídě.
Na kanalizaci je přitom napojeno několik průmyslových podniků, např. betonárka, velkoobchod s hutním materiálem či kovovýroba. Pracovníci Inpektorátu životního prostředí nyní prověřují, zda-li neznámá látka neunikla z nějakého podniku.

Zbyly nám oči pro pláč, stěžují si rybáři

Rybáře ekologická havárie zasáhla jako blesk z čistého nebe. "Před dvěma lety se nám podařilo potok po dlouhých letech znovu oživit, nasadili jsme do něj spoustu ryb. Teď nám zbyly jen oči pro pláč," naříkal Štěpánek.
Patrik Biskup

Kyanid v Labi zabil nejméně devět tun ryb

31. srpna 2007 v 14:24 | Novinky.cz |  Otrávená zvířata v novinách

Kyanid v Labi zabil nejméně devět tun ryb

Zvětšit obrázek Voda kontaminovaná kyanidem se postupně dostane do Německa. Ilustrační foto
foto: Archiv Novinky
Tuny mrtvých ryb, otrávená voda a otevřená nespokojenost v Německu s českých varovným systém, to vše je důsledek ekologické havárie, kterou Labe, největší česká řeka, zřejmě zatím nepamatuje. Po jejím proudu putuje od minulého týdne smrtící kyanid, který unikl v Kolíně z firmy Lučební závody Draslovka. Podle rybářů zahynulo v Labi nejméně devět tun ryb.
18.1. 2006 09:02 - 11:20 Aktualizováno
KOLÍN - "K dnešnímu (středa) dni jsme prokazatelně z toku vyndali devět tun mrtvých ryb. Jenže Labe je zamrzlé a led je pokrytý sněhem, nikdo nevidí na dno," dodal. Část mrtvých ryb bude podle něj přimrzlá k ledu, část bude ležet u dna. Teoreticky by v toku mohlo být až několik set tun uhynulých ryb, naznačil Horáček nejčernější vize. Škody bude muset vyčíslit soudní znalec, na něhož se rybáři chystají obrátit.

Závada na signalizaci

Vedení společnosti to v úterý potvrdilo s tím, že havárie se stala už v pondělí 9. ledna časně ráno. "Pravděpodobně vlivem nízkých teplot došlo k závadě na signalizačním plováku maximální hladiny v detoxikační jámě odpadních vod. Závada způsobila přeplnění jámy a následný přetok odpadních vod z obsahem kyanidů na zpevněnou plochu a dále podnikovou kanalizací do Labe," uvedl výrobní ředitel společnosti Jiří Holub.
Podle jeho hrubého odhadu šlo asi o dva kubické metry intoxikované vody. Desítky mrtvých ryb se objevily v Labi nejdříve v Kolíně, ve čtvrtek ráno i v Poděbradech a v Nymburku. "Maximální výše pokuty může být až 10 miliónů korun," řekl vedoucí oddělení ochrany vod královéhradecké pobočky ČIŽP Petr Makovský.
"Labe je znečištěno toxickým kyanidem, čelo znečištění části vody se v úterý odpoledne nacházelo těsně před soutokem Labe s Vltavou," informoval Právo ředitel Povodí Labe Jindřich Zídek. "Podle matematického modelu průchod znečištění části vody na Labi v Ústeckém kraji od obce Počeplice bude probíhat od úterních večerních hodin a bude ustávat v sobotu v Hřensku," upřesnil.

Kyanid se postupně rozpouští

Koncentrace jedovatého kyanidu, který zamořil několik desítek kilometrů dlouhý úsek Labe pod Kolínem a způsobil rozsáhlý úhyn ryb, zřejmě postupně klesá. Čelo zamořeného úseku již dosáhlo do Ústeckého kraje, jeho přesný postup však potvrdí až rozbory odebraných vzorků.
"Ten postup nám přesně zdokumentuje až výsledek rozborů, které budeme mít k dispozici během odpoledne," řekl Karel Dostál z Povodí Labe v Hradci Králové, který tvrdí, že výskyt kyanidu v řece postupně klesá. Například v Kostelci nad Labem úterní výsledky rozborů prokázaly 77 mikrogramů na litr, podle aktuálních výsledků v Labi u Kostelce bylo v úterý 41 mikrogramů na litr. Norma na výskyt toxického kyanidu je deset mikrogramů na litr.

Nespokojenost v Německu

Z německé strany zazněla na adresu českých úřadů značná kritika za pozdní a nepřesné informace o havárii.Tamější úřady si přitom stěžují, že na úhyn ryb v ČR je upozornili až saští novináři a z Česka pak dostaly špatné informace. "České úřady nám sdělily, že k úniku došlo 12. ledna, média mají evidentně přesnější informace," řekla v úterý Právu Irina Düvelová z referátu životního prostředí státního kancléřství v Drážďanech.
Vodohospodáři v Sasku nyní odebírají vzorky vody z Labe každé čtyři hodiny. Podle ní ale nikdo nepočítá s tím, že by se koncentrace dramaticky zvýšila a došlo například k úhynu ryb.
Na pozdní informaci o ekologické havárii na Labi si v úterý postěžoval saský ministr životního prostředí a zemědělství Stanislaw Tillich. "Jako bezprostřední sousedé bychom očekávali včasnou a rychlou informaci," uvedl. Kvůli případu telefonoval českému ministrovi životního prostředí Liboru Ambrozkovi, jenž mu podle saských úřadů slíbil dodání informací. "V případě havárie je třeba, aby informační kanály fungovaly," řekl Tillich.
Vedení Draslovky má v úmyslu dohodnout se s rybáři na náhradě škody. "Chceme s nimi jednat o řešení problémů, které jsme jim způsobili. Uvažujeme o finanční náhradě, výsadbě nových ryb a podobně. V ČR bylo od roku 1978 asi osm významných kyanidových havárií, my existujeme sto let a jde o náš první případ. Příčinou byla shoda řady faktorů a my jsme okamžitě přijali opatření, aby se to nemohlo opakovat," sdělil ředitel společnosti Pavel Brůžek.
Podle vyjádření Draslovky by se podobná havárie neměla opakovat. "Zpřísnili jsme kontroly vypouštěných odpadních vod a provedli další technická a bezpečnostní opatření," ujistil Brůžek.
Prozatím však pohled na řeku není místy příliš optimistický. V ledu u břehů jsou zamrzlé mrtvé ryby. Hygienici varují obyvatele, aby nesahali do vody v Labi. "Velké nebezpečí asi nehrozí, záleží na koncentraci. Vodním ptákům na Kolínsku nebo Nymbursku se nic nestalo, ale ryby uhynuly. Pokud by ptáci nebo jiná zvířata snědli otrávené ryby, tak to také neuškodí, protože jedovatý kyanid už se rozložil v rybách. Raději by se však lidé neměli vody dotýkat," řekla Právu Jana Motýlová, vedoucí oddělení obecné a komunální hygieny hygienické stanice v Kolíně. Například v Nymburku už městská policie vyvěsila k řece varovné cedule.

V zahradních trpaslících pašovali hady

30. srpna 2007 v 14:24 | Novinky.cz |  Pašování zvířat v novinách

V zahradních trpaslících pašovali hady

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek V balíčku byli ještěři a hadi. (ilustrační foto)
foto: NOVINKY/Alex Švamberk
Více než tucet pašovaných hadů a ještěrek objevili australští celníci uvnitř zahradních trpaslíků a dalších keramických zahraních ozdob. Zásilka pocházela z Velké Británie.
20.6. 2007 08:29
LONDÝN - "Když byla zásilka otevřena, úředník v ní spatřil několik plazících se hadů. Balík byl okamžitě zase zavřen," uvedl australský úřad k prohlášení k prvnímu případu z 10. června, ve kterém byli dva hadi a tři ještěrky.
Hned o den později stejná celnice v zásilce z Británie odhalila dalších pět hadů a pět ještěrek, tentokrát napěchovaných do keramických figurek a jiných ozdobných předmětů.
Obě zásilky byly označeny jako dary, sdělili celníci. Případ se vyšetřuje, nikdo však zatím nebyl zatčen. Zvířata musela být kvůli karanténním nařízením usmrcena. Do Austrálie není bez povolení dovoleno dovážet žádné plazy.
Pašování divokých zvířat je v Austrálii trestáno až deseti lety vězení a pokutou až 2 milióny korun.
aš, Sky News, Novinky, ČTK

Na Slovensku chtějí střílet přemnožené medvědy

30. srpna 2007 v 14:13 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Na Slovensku chtějí střílet přemnožené medvědy

Zvětšit obrázek Na Slovensku žije 800 medvědů.
foto: Novinky
Na Slovensku žije podle odhadů asi 800 medvědů. Odborníci to považují za příliš vysoký počet. Ředitel státní ochrany přírody Ján Mizerák proto navrhuje, aby byla polovina medvědů zastřelena. Ochranáři naopak tvrdí, že počet medvědů by si měla regulovat sama příroda a prosazují dodržování zákazu lovu těchto šelem.
6.6. 2007 09:00
BRATISLAVA - Mizerák však trvá na svém a požaduje zjednodušení povolení k lovu medvěda. Podle něho by se mělo povolit lákání medvěda na návnadu z masa, což je v současnosti zakázáno.
"Jsou přemnoženi, nemají dost přirozené potravy, trpí zdravotními potížemi a čelí nevhodnému poměru samců a samic," argumentuje.
Poukazuje také na stále častější výskyt medvědů, kteří chodí na odpadky ke kontejnerům. "Takový medvěd si už na normální stravu nepřivykne a je potřeba ho odchytit. Jenže ho není kde umístit, slovenské ZOO medvědy nechtějí. Jaký je to chránění živočich, když ho nikdo nechce," dodává.

Podle ochranářů odstřel porušuje zákon

Ochranáři neměli nedávno kam umístit asi dvouletého medvěda, který chodil na odpadky k hotelům a chatám ve Vysokých Tatrách. [celá zpráva] Po odchycení ho dali do karantény v bojnické ZOO, a poté bude převezen do Maďarska.
Šéf ochranářského sdružení VLK Juraj Lukáč navzdory tomu upozorňuje, že medvěd je chráněné zvíře a při vydávání povolení k odstřelu se porušuje zákon. "Žaloba na ministerstvo životního prostředí je už připravena," dodal.
Minulý týden napadla medvědice 30letou lesní dělnici nedaleko středoslovenské obce Jastrabie v Kremnických horách. Medvědice ji opakovaně zakousla do nohy a následně utekla. [celá zpráva] Podle lékařů měla žena štěstí, že zuby medvědice nezasáhly kost a poškodily pouze měkkou tkáň. "Od vážnějšího zranění ji pravděpodobně ochránila pracovní obuv," dodal jeden z lékařů.
Ivan Vilček (Bratislava), Právo

Horko v zoo nepřežilo čerstvě narozené mládě soba

29. srpna 2007 v 14:54 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Horko v zoo nepřežilo čerstvě narozené mládě soba

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Sob žije v tundře
foto: profimedia.cz
Mimořádná vedra, překračující v Brně 36 stupňů Celsia, nepřežilo ve zdejší zoo mládě soba, které přišlo na svět v pondělí. Ve všech zoo po celé české řeší, jak v tropických ochladit zvířata.
18.7. 2007 09:09
"Zvířata z polárního kruhu jsou stavěna na jiné teploty. Maličký sob, který se narodil do toho horka, to bohužel nepřežil, nebylo mu pomoci," uvedl ředitel brněnské zoo Martin Hovorka k úmrtí soba. Podle něj však ostatní zvířata současné teploty snášejí vcelku dobře. Víc než trvalé horko jim vadí prudké změny teploty. Podle ředitele jsou nyní v zoo vytvořeny podmínky, aby všechna zvířata měla stín.
Zoo však vypadá celý den jako španělská vesnice při siestě. Ačkoli jsou prázdniny, návštěvníci se na rozpálené svahy brněnské Mniší hory vydávají jen zřídka. Všechna zvířata jsou ve stínu pod stromy a odpočívají, ani se nehnou. Podobně je to v dalších zahradách.

Zvířata jsou apatická

"Návštěvníci se musejí smířit s tím, že zvířata v tomto počasí většinou apaticky polehávají ve stínu a nejsou aktivní," řekl Právu Jaroslav Vogeltanz z plzeňské zoo, která nechala kvůli vedru zakrýt dva skleníky, které zároveň slouží i jako expozice australských a amerických ptáků. "Zvířata ale nekropíme a ani jsme to nikdy nedělali, mohla by utrpět šok. Samozřejmě jim zajišťujeme dostatek vody," dodal Vogeltanz.

Medvěd dostal led

Fontány přibyly do výběhů zvířatům v zoo v Olomouci. "Velká vedra sužují zejména ta, která pocházejí ze severských zemí, tedy soby, losy a pižmoně. Ve fontánách se mohou ochlazovat," řekl Právu ředitel Zoo na Svatém Kopečku u Olomouce Zdeněk Slavotínek s tím, že některá zvířata, vesměs ta, jejichž původní domovinou je Afrika, horka dokonce přivítala. "Třeba antilopy, velbloudi, gepardi a žirafy. I tato ale přes poledne vyhledávají stín a musí mít i dostatek vody," zdůraznil Slavotínek.
V pražské zahradě lední medvěd dostává vedle mražené potravy i kusy ledu. Ve výběhu má v bazénu vodu o teplotě osm až devět stupňů. Papouškům zase ošetřovatelé zvlhčují vzduch, protože jim dlouhotrvající vedra a sucha způsobují záněty dýchacích cest.
"Voliéry dravých ptáků jsou umístěny ve stínu, proto dravce vedro nezasahuje tolik jako ostatní zvířata," řekla Právu Lena Pintnerová ze Zoologické zahrady v Liberci. "Ke snášení vysokých teplot jsou ptáci velmi dobře vybaveni. Peří je schopno snášet velké výkyvy teplot od - 20 do + 40 °C. Ve vedrech je peří přilehlé k tělu, aby se vytvořila co nejmenší izolační vrstva," dodala.

Lev se nerad sprchuje

Ke kropení zvířat přistoupili v zoo v Ostravě. Sprchu mají dispozici třeba pro medvědy, šimpanze nebo pro levharty sněžné. Podobně tomu je i v Hodoníně. "Když ale lama zahlédne, že se blíží ošetřovatel s hadicí, sama se za ním vydá pro svlažení. Ussurijský tygr si v proudu vody lebedí, zato lev se mu spíše vyhýbá, ale i on ji dostane, alespoň na svlažení půdy ve výběhu," uvedla mluvčí zoo Bohuna Mikulicová.
duš

Slováci chtějí zastřelit medvědí rodinku

29. srpna 2007 v 14:12 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Slováci chtějí zastřelit medvědí rodinku

Zvětšit obrázek Myslivci mají povolení zastřelil dospělé medvědy i mláďata.
foto: Novinky
Od pátku platí povolení na odstřel medvědí rodinky žijící v okolí slovenské obce Turčianske Kľačany u Martina. Medvědice, dva tříletí medvědi a jedno mládě ohrožují zdejší salaš a zabíjejí ovce.
28.7. 2006 13:42
SLOVENSKO - "Chodí k nám pravidelně každou noc a zabíjejí nám ovce. Medvědům jich padlo za oběť zatím šest. O našich 300 ovcí máme strach," řekl deníku Nový čas zdejší bača Miroslav Šľuch. Bača se svými pomocníky se snaží medvědy zahnat práskáním bičů a petardami, ale moc to nepomáhá. "Vrátí se do lesa, ale za hodinu jsou zpátky," dodává. Ovce jsou z útoků medvědů vystresované, dávají méně mléka a bača přichází o zisk.
Myslivci už mají v rukou povolení na odstřel medvědí rodinky a nebudou ušetřena ani mláďata. Na Slovensku se tak v těchto dnech schyluje k podobnému dramatu, jako před časem v Německu, kde zastřelení medvěda Bruna vyvolalo značnou pozornost veřejnosti.

Europarlament chce zakázat obchod s kožešinami psů a koček

28. srpna 2007 v 14:42 | Novinky.cz |  Týrání zvířat v novinách

Europarlament chce zakázat obchod s kožešinami psů a koček

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Obchodníkům z kožešinami padnou každoročně za oběť milióny psů.
foto: Novinky - Kristina Labohá
Poslanci Evropského parlamentu podpořili zákaz obchodování s kožešinami koček a psů v celé EU a také zákaz jejich dovozu a vývozu. I když se v Evropě tato zvířata kvůli kožešině nechovají, mohou se produkty vyrobené z kůží domácích mazlíčků na trh dostat ze třetích zemí, například z Číny. Zákaz by mohl platit už letos.
19.6. 2007 13:29
BRUSEL - Parlament odmítl část původního návrhu Evropské komise, který umožňoval dovoz kůží koček a psů, pokud bylo zvíře chováno na maso.
Kožešiny domácích zvířat se do Evropy dostávají především z Číny. Kvůli nižší ceně se prodávají jako padělky jiných kožešin, ale i jako umělé kožešiny v oděvnictví, ale například i v hračkářském průmyslu.
Ochránci zvířat varují, že se psy a kočkami určenými na kožešiny se v mnoha zemích zachází nehumánně. Často jsou prý zvířata z kůže stahována zaživa. Například v Číně prý každý rok takto zemřou dva milióny zvířat. Obchodníci pak často klamou a na štítcích se objevují matoucí názvy jako asijský šakal, čínský vlk nebo asijský mýval.
Většina Evropanů považuje získávání kožešin z psů a koček za nepřijatelné a neetické a 15 zemí EU (ČR a Slovensko mezi nimi nejsou) už proto zavedlo zákazy či omezení, které se těchto výrobků týkají. Podle nového návrhu by se ale sjednotila pravidla všech 27 států unie, a dovozci by dál nemohli využívat rozdílů v legislativě jednotlivých členských zemí.

Polští strážníci marně honí žebrajícího psa

28. srpna 2007 v 14:09 | Novinky.cz |  Zajímavosti o zvířatech

Polští strážníci marně honí žebrajícího psa

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Němá tvář otevře lidem peněženky. Ilustrační foto
foto: www.profimedia.cz
Strážníci v polském Zakopaném se již několik dnů snaží chytit fenku německého ovčáka, která v ulicích městečka žebrá peníze pro svého pána. Pes totiž nemá svolení úřadů žebrat. Jakmile uvidí uniformované strážce zákona, zmizí, píše polský internetový server onet.pl.
14.7. 2007 13:05
VARŠAVA - Fenka Czarna má u turistů úspěch, často prý neváhají pro nějakou tu minci sáhnout do kapsy a hodit ji do psí misky. Její majitel říká, že má za nepovolený způsob výdělku zaplatit pokutu 800 zlotých (více než 6000 korun). Dodává však, že s Czarnou strážníkům stejně unikne.
Žebrající Czarna se kromě úředníků nelíbí ani ochráncům zvířat. Tvrdí, že je vystresovaná. Dokládá to podle nich její neomylný útěk před lidmi v uniformách. "Ten pes musí mít nepříjemné asociace s uniformou," potvrzuje domněnku ochránců profesionální cvičitel psů.

Ve Stonavě někdo otrávil šest psů

27. srpna 2007 v 14:39 | Novinky.cz |  Otrávená zvířata v novinách

Ve Stonavě někdo otrávil šest psů

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Policie má nahlášené případy otrávených psů. Ilustrační foto.
foto: Novinky - Kristina Labohá
Už šest psů vzácných ras se minulý týden pokusil někdo otrávit ve Stonavě na Karvinsku. Dva z nich zahynuli, o životy zbylých čtyř nyní bojují veterináři. Případem se již zabývá policie.
5.2. 2007 17:26
STONAVA - "Většinou se jedná o vzácné rasy, jejichž štěně stojí několik desítek tisíc korun," řekl v pondělí starosta Stonavy Ondřej Feber (nestr.). Podle něho nejspíše neznámý travič háže psům na zahradu rodinných domků otrávenou potravu."Zjišťuje se, o jaký jed jde. Jeden pejsek je na veterině na pitvě," uvedl starosta.
Podle jedné majitelky někdo podal jejich psovi nejspíše jed v rohlíku, protože než zahynul, vyzvracel kousky pečiva.
"Prozatím se věc šetří jako přestupek, ale po vyslechnutí majitelů psů a nahlášení škody, se ještě může kvalifikace změnit na trestný čin," uvedla mluvčí karvinské policie Zlatuše Viačková.
Starosta ve městě vyhlásil poplach. "Mobilizoval jsem veřejnost, aby si občané více všímali dění kolem sebe. Například poštovní doručovatelky musí být ve střehu," prohlásil.
Zatím konkrétně netuší, kdo za úmyslným trávením zvířat stojí. "Je to buď nějaký sadista nebo zloděj, který si připravuje půdu pro další své aktivity," poznamenal.
kij, Právo

Nejchytřejší pes na světě obsluhuje v obchodě

27. srpna 2007 v 14:07 | Novinky.cz |  Zajímavosti o zvířatech

Nejchytřejší pes na světě obsluhuje v obchodě

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Ilustrační foto
foto: PRÁVO/Petr Hloušek
Tchaj-wanský prodavač z Pingdongu tvrdí, že má nejchytřejšího psa na světě. Jeho fenka Hello mu údajně dojde na nákup, ale především je schopná zastoupit ho v jeho obchodě s arakovými ořechy, kde bez problémů obslouží zákazníky.
18.7. 2007 17:14
"Ona ví, jak otevřít lednici, vzít arakové ořechy a položit je na pult. Potom si vezme peníze od zákazníků. Mnoho lidí přichází jen proto, aby je obsloužila ona," tvrdí prodavač.
Hello je také schopná jít sama nakoupit. V tlamě si nese igelitovou tašku, v níž má peníze a seznam toho, co je potřeba. Když je v krámě fronta, nikdy nepředbíhá, ale hezky se zařadí jako ostatní nakupující. Jakmile je na řadě, položí na pult přední packu a uvolní prodavači tašku se seznamem zboží a penězi. Majitel však říká, že někdy přeci jen problémy dělá. Když je příliš horko, ráda zůstává v klimatizovaném obchodě a domů nespěchá.
"Pokaždé, když jde nakupovat v létě, říkám jí předtím: 'Přijď domů brzy, nezůstávej tam kvůli chládku'," s úsměvem dodává její pán.
Famous

Kamión s prasaty se vysypal na Opavsku

26. srpna 2007 v 14:32 | Novinky.cz |  Pojídání zvířat v novinách

Kamión s prasaty se vysypal na Opavsku

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Část prasat se při nehodě zranila a musela být utracena.
foto: PRÁVO/Aleš Honus
Kamión s více než dvěma stovkami živých prasat se vysypal v pondělí dopoledne na silnici za obcí Pustá Polom na Opavsku. Část prasat nehodu nepřežila, některé utrpěla zranění a musela být utracena.
9.7. 2007 13:20
OPAVA - "Hasiči nyní čekají na rozhodnutí veterináře, co s prasaty, a zároveň již shánějí přepravky na jejich převoz. Na místo přijede silný jeřáb, který by měl čtyřicetitunový kamión postavit zpět na silnici," uvedl mluvčí hasičů Petr Kůdela.
Nehoda zablokovala dopravu mezi Pustou Polomí a Hlubočcem, policie musela odklonit dopravu přes okolní vesnice.
hon, Právo

Dálnici D2 zastavila divoká prasata

26. srpna 2007 v 14:17 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Dálnici D2 zastavila divoká prasata

Zvětšit obrázek Policisté museli provoz na dálnici přerušit.
foto: NOVINKY/Ondřej Lazar Krynek
Kuriózní situaci zažili v úterý policisté z dálničního oddělení Podivín na jižní Moravě. Když kolem deváté hodiny ráno projížděli jedenáctým kilometrem dálnice D2 směrem na Brno, všimli si na vozovce ležícího usmrceného divokého prasete. V jeho blízkosti bylo také druhé divoké prase, které bylo sice živé, ale poraněné.
13.6. 2007 10:29
PODIVÍN - "Policisté přivolali pracovníky údržby dálnice a ti se snažili prasata z dálnice odstranit. Poraněné zvíře ale začalo být agresivní a ohrožovalo nejen pracovníky údržby, ale i policisty a projíždějící řidiče. Policisté proto byli nuceni zastavit provoz na dálnici a poraněné nebezpečné zvíře služební zbraní zneškodnit," uvedla mluvčí jihomoravské policie Jana Šípková.
Zranění oběma zvířatům podle všeho mohl způsobit projíždějící kamión, na policisty se však žádný z řidičů s oznámením takové dopravní nehody neobrátil.
V loňském roce šetřili policisté na jižní Moravě dvacet devět tisíc dopravních nehod. Srážku se zvěří oznámilo devět set sedmdesát řidičů.
pno, Novinky
_________________________________
Jenom by mě celkem zajímalo, kdo je nutil střílet! Co takhle zavolat někoho s uspávací střelou aby to prase uspal a odvézt ho na ošetření do nějakého specializovaného zařízení?!
A nevolá se ke zraněným zvířatům obyčejně i někdo jiný, než jen pracovníci údržby dálnice?!!

Rodinka divočáků našla smrt pod koly aut

25. srpna 2007 v 14:20 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Rodinka divočáků našla smrt pod koly aut

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Nehodu přežilo jen jedno sele.
foto: PRÁVO/Patrik Biskup
Do kolony mezi jedoucí automobily vběhla v pátek ráno na Plzeňsku rodinka divokých prasat. Bachyně a dvě selata zůstaly na místě mrtvé, další dospělé prase uteklo zraněné do lesa. Bez újmy přežilo karambol jen jedno sele.
20.7. 2007 11:03
PLZEŇ - Z řidičů nebyl nikdo zraněn. Škodu na poničených vozidlech odhadli jejich majitelé na několik desítek tisíc korun.
"Jel jsem asi sedmdesátkou. Pět metrů přede mnou vyběhlo z lesa prase. Instinktivně jsem se zapřel do volantu a začal brzdit tak, aby do mě zezadu nenarazil náklaďák. Pak přišla rána, prase se mi dostalo pod auto a vláčel jsem ho asi ještě deset metrů," řekl Právu na místě 40letý muž z Karlovarska.
Na místě karambolu museli zasahovat hasiči. Z poškozených aut vytékala chladící kapalina.
pab, Právo

Myslivcům ze Zaostřeno na myslivost

25. srpna 2007 v 14:08 | animalrights.webz.cz, Blesk.cz a Lidovky.cz |  Vybíjení zvířat
Věnováno pánům myslivcům z diskuse u článku Zaostřeno na myslivost, kteří nedokáží napsat komentář bez jediného sprostého slova. Já nejsem autor!!
Slavnosti sněženek
Uloví-li v lese jeden myslivec druhého, není to veselá zpráva, ale ze strany oběti jde přece jen o dobrovolně riskovanou smůlu. Pod palbou nedočkavých střelců ovšem často padají i zcela náhodní, nevinní chodci. Právník z Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) František Kollár tvrdí, že podle evidence jednoty jde o "šest až sedm" úmrtí. Krčí rameny na otázku, z čeho soudí, že mrtvých je "šest či sedm", a ne deset nebo patnáct, jak se v některých letech zdá z četby novin. Úrazy způsobené lidovou myslivostí neeviduje samostatně ani policie, takže zjistit skutečný počet obětí prostě není možné. A už vůbec vyloučeno je spočítat zastřelené psy, kočky a jiná domácí zvířata, po kterých nimrodi pálí na rozdíl od lidských terčů už docela bez zábran.
Parlamentní halali, poslanci prohlásili myslivost za součást českého kulturního dědictví
Vliv na podobu zákonů mají kromě velkých firem, které si většinou platí profesionální "prosazovatele", i různá profesní a zájmová sdružení. Jejich úspěch často závisí na profesním a "koníčkářském" složení Poslanecké sněmovny. Takřka legendární je moc nimrodů, kteří mají ve sněmovně asi dvacítku zástupců. Těm se podařilo po dlouhých bojích prosadit do mysliveckého zákona pro milovníky honu poměrně značná práva. "Dalo by se říct, že tu funguje něco jako myslivecká lobby. Obracejí se na nás myslivecké organizace s různými návrhy, ale my samozřejmě podpoříme jen to, co považujeme za správné," říká jeden ze sněmovních nimrodů Ladislav Skopal (ČSSD).( zdroj: týden.cz)
Tehdejší senátor Petr Morávek (ČSSD), nyní zastupitel Pardubického kraje za ODS: "Česká myslivost je špičková nejen v Evropě, ale i ve světě. Jsou toho nesčetné důkazy".
Tehdejší poslanec František Brožík (ČSSD), tento kdysi skromný a nenápadný úředníček se po letech pobytu mezi mocenskou elitou novinářům pochlubil: "Vztek si chodím vybíjet do lesa, kde střílím bažanty, srnce a muflony. Naučili mě to kamarádi a je to pro mě ta nejlepší relaxace - fantasticky si při tom vyčistím hlavu."
"Lov je přirozená součást života na vesnici a plní i zábavné funkce. Jak jinak se má dnes člověk na vesnici vyžít jako člověk?"Jaroslav Růžička - vedoucí odboru myslivosti Ministerstva zemědělství
Pobavit se a zemřít
Z tisku (ČTK): Na sklonku léta šel prunéřovský myslivec Josef Přikryl z čekané a v padající tmě zahlédl na poli stín. Moc se nerozmýšlel, strhl pušku a začal pálit. Bohužel přímo do Zdeňka Nebery, který na poli sbíral makovice. Nebera na místě zemřel. Šokující zabití člověka mělo pak neméně šokující justiční dohru. Přikryl se hájil tím, že střílel na stádo divočáků a Neberu ze čtyřiceti metrů zasáhl jen "náhodou". Policejní vyšetřovatel, rovněž myslivec, tomu uvěřil a případ uzavřel jako neúmyslné ublížení na zdraví. Podobně velkomyslně přistoupil k případu soudce i státní zástupce. Soudce Antonín Werner dal myslivci desetiměsíční podmínku a dovolil mu, aby po čtyřech letech opět chodil s puškou střílet. Přikrylův advokát u soudu prohlásil, že Nebera si může za svou smrt sám, neboť prý venku v přírodě neměl co dělat.
Na honu divočáků ve Slopném u Luhačovic ulovili myslivci omylem i předsedu svého mysliveckého spolku. Opilý myslivec v Malé Morávce rozstřílel brokovnicí okna a dveře bytu člověka, se kterým se chvíli předtím nepohodl v banálním sousedském sporu.
Policie uzavřela vyšetřování myslivce, který nedávno na silnici za Plzní postřelil člověka, jehož v šeru považoval za lišku, která zrovna něco šroubuje na dopravní značce.
Myslivec zastřelil u Pyšel sibiřského huskyho známého v širokém okolí jako průvodce dívky na invalidním vozíku. A protože se lesapán pořádně netrefil, psa raději dobil.
Plzeňskému myslivci (56) vymkl z ruky hon na lišku pořádaný přímo v ulicích Plzně. Místo lstivé šelmy totiž zasáhl nimrod brokovnicí muže (34) a vážně jej poranil. Střelec zaujal palebné postavení na železničním mostě v prostoru Jateční třídy nedaleko od křižovatky U Součků. Lovec se domníval, že narazil tu noc na již druhou, ale po výstřelu se ozvalo zoufalé volání o pomoc. V krvi ležel místo lišky neznámý muž se střelným zraněním.
Další nešťastný incident se stal ve Slopném na Jižní Moravě. Myslivec Zdenda tam k ránu v mokřadech pronásledoval vzácnou želvu bahenní. Když se mu ji konečně k poledni podařilo zahnat mezi pahýl starého stromu a kus pneumatiky, zahájil palbu, při níž přišel o život bagrista Adamec a jeho kamarád Lojza. Želvě se mezitím podařilo utéct dírou v pneumatice. Podle prokurátora Vaše mají oba mrtví štěstí, že jsou po smrti, myslivec by měl totiž ze zákona právo oba žalovat za rušení honu.Během víkendových honů ulovili myslivci jednoho svého kolegu a postřelili další dva.
V lese u Tatenic zastřelil myslivec jiného myslivce, protože si ho spletl s divočákem.
Jako v Jiříkově vidění si připadali v úterý odpoledne dva mladíci, kteří v obci Svrkyně v okrese Praha-západ vykupovali použitý nábytek. Ozbrojený myslivec po nich začal střílet z brokovnice. Starší z mladíků skončil v nemocnici.
Jedenatřicetiletý rakouský myslivec ulovil na honu divočáků poblíž Pohorské Vsi svého o sedm let staršího krajana.
Jednou ranou přesně do srdce zastřelil v lese za Runéřovem myslivec divočáka, kterého si ve tmě spletl s nočním chodcem.
Bruntálský občan, který před časem spolu se dvěma italskými lovci postřílel několik set zpěvných ptáčků v oboře Dívčí Hrad, byl odsouzen k podmíněnému trestu odnětí svobody na jeden rok.
Při honu na černou zvěř poblíž Českých Budějovic byl svými kolegy omylem postřelen pětapadesátiletý lovec z Mariánských Lázní.
Myslivec podezřelý ze znásilnění zastřelil v Protivíně dva policisty.
"Po osmi letech v maštali na řetězu je agresivní. Co kdyby někoho honila po lese? To není žádná legrace. Jediná možnost je likvidace. Tak jsem ji střelil do hlavy." Václav Albl o uprchlici z kravína.
"Tak pro mě přišli," vypráví jeden z kladrubských myslivců o druhé uprchlé krávě. "Potom jsme ji naháněli společně. Mezi houštinami ji v lese netrefíte, je rychlá a udrží si před vámi velký náskok. Už to ale dlouho nepotrvá, nanejvýš několik dní. Dneska ráno po ní střílel Bohouš Růžičků a prej ji trefil do čumáku. Sípe a teče jí krev."
Byl to pro nás šok, vždyť se to stalo na značené cestě, kudy teď stále chodí plno lidí, řekla novinářům matka malého chlapce, kterého za Stříbrnicemi na Šumpersku postřelil při sáňkování myslivec, který si ho v odpoledním šeru spletl s divočákem.
V Újezdu u Přerova se při zabijačce postřelil řezník svou vlastní jateční pistolí.
Opilý myslivec slavil Velikonoce palbou ze svých pušek v centru Jeseníku a pak prostřelil nohy mladému muži, který jej vyzval, aby svého počínání zanechal…
…Přihlédla jsem k tomu, že obžalovaný činu litoval a že dosud vedl bezúhonný život, vysvětlila jesenická soudkyně Jana Strakošová, proč pustila s podmíněným trestem na svobodu tamního myslivce Oldřicha Straku (51), který letos o Velikonocích v opilosti pálil ze svých pušek na jesenickém náměstí do vzduchu a pak postřelil dvaadvacetiletého mládence, napomínajícího jej, aby svého počínání zanechal; postřelený mladík je dodnes v nemocnici a lékaři nevyloučili trvalé následky Strakova činu.
Při lovu na divočáky postřelil svého sedmnáctiletého syna litomyšlský myslivec.
V kukuřičném poli za Višňovou střelil myslivec do břicha svého syna, kterého si spletl s divočákem.
Po zuby ozbrojení policisté a myslivci se bez úspěchu snažili vypátrat a zastřelit neznámou černou šelmu, jejíž přítomnost v děčínských lesích už týden děsí usedlé obyvatelstvo. Úřady vydaly uklidňující zprávu, že hon bude pokračovat až do konečného vítězství člověka.
Chceme rysa myslivecky obhospodařovat stejně jako ostatní zvířata, ale samozřejmě je nechceme postřílet všechny - jen ty, kteří škodí, vysvětlil jednatel Českomoravské myslivecké jednoty Vladimír Broukal, proč on a jeho kolegové požadují zrušení stávajícího předpisu, podle něhož je třeba žádat ministerstvo životního prostředí o každý jednotlivý odstřel chráněného rysa ostrovida.
Při lovu jelena v tachovském revíru Vysoké Jamné zastřelil čtyřicetiletého myslivce jeho dvacetiletý syn, rovněž myslivec.
Vím, že budu mít ve vsi peklo, ale tomu řádění je třeba udělat přítrž, řekl novinářům Miloslav Doležal z Chřibské, který policii předal důkaz, že členové mysliveckého sdružení v obci střílejí a jedí psy.
Náhodní turisté objevili na posedu ve Ždánických lesích mrtvého myslivce. Asi se zastřelil vlastní kulovnicí, ale vzhledem k tomu, že naše zbraně nesou až do vzdálenosti několika kilometrů, je také možné, že jej omylem zasáhla střela od jiného lovce, komentoval kolegovu smrt předseda mysliveckého sdružení ve Ždánicích Vladimír Babirád.
Na posedu v plzeňských lesích se ranou z vlastní kulovnice zastřelil osamělý myslivec.
Střílím podle svého vnitřního rozpoložení -- už čtyřikrát v životě se mi stalo, že jsem koukal na srnce, a místo abych vystřelil, tak jsem řekl: Běž, dávám ti život, řekl v rozhovoru pro deník Právo myslivec a herec Petr Štěpánek.
Poblíž Klatov se během honu na kachny omylem střelil vlastní brokovnicí do břicha jeden myslivec.
Člen mysliveckého sdružení zastřelil kocoura těsně u plotu zahrady paní Marie Valkové z Malé Hraštice, poté málem zastřelil jejího synovce.
Byl to vášnivý nimrod, v bytě samá trofej, řekla novinářům sousedka dopravního policisty, který na ostravském sídlišti Bělský les zastřelil ze žárlivosti svoji manželku, dvouletého synka a nakonec i sám sebe.
Je to už rutina - prostě jsem počkal, až vyjde na volnou plochu, a trefil jsem ho zhruba z padesáti metrů rovnou do čela, řekl novinářům po své zatím poslední akci policista, který na poloviční úvazek střílí v Klatovech býky odmítající dobrovolně vstoupit na porážecí linku místních jatek.
Při dlouhém čekání na zvěř zastřelil havlíčkobrodský myslivec omylem svého otce sedícího s ním na posedu.
U obce Dondas v jižní Francii zastřelil tamní myslivec černého čápa Hynka, který se letos počátkem léta narodil v Čechách a kterého v rámci projektu Africká odysea sledovali přes satelitní vysílač čeští vědci.
Při honu na kachny u Nepomuku trefil jeden z myslivců omylem honce přímo do oka.
Poblíž obce Hrubá Vrbka byl nalezen myslivec, který zmrzl při silvestrovském honu na zajíce.
Přiběhl sem celý zděšený, pořád křičel, že se zastřelí, ale nakonec se samozřejmě nezastřelil, popsal správce rekreačního střediska v Dražíči František Horák chování myslivce, který na honu omylem místo divokého prasete skolil jiného myslivce.
Při honu na divočáky poblíž Hracholusk zastřelil jeden myslivec druhého a pak se zhroutil do rukou přivolaných lékařů.
Na honu bažantů u Třebohostic postřelil sám sebe lovem rozrušený myslivec.
Odpoledne byli na honu a zřejmě něco vypili, popsal jeden z ohledávajících policistů možný motiv sebevraždy myslivce, který v Drslavicích předváděl svému kamarádovi novou pušku, pak si ji náhle přiložil k hlavě a naposled v životě vystřelil.
Při honu na černou zvěř poblíž Českých Budějovic byl svými kolegy omylem postřelen pětapadesátiletý lovec z Mariánských Lázní. Jiný lovec se zastřelil vlastní brokovnicí na cestě domů z honu u Litovle.
Na pražské Novoměstské radnici vystavili parohy jelena osmnácteráka, kterého loni 14. září na den státního smutku a soustrasti s oběťmi teroristického útoku na USA zastřelil v poněšické oboře ministr zemědělství ing. Jan Fencl.
"Mám tady tři sta vykrmených bažantů, chci je pustit ven, abychom je slovili," vzpomene si Špetlík na vrchol lovné sezony. "Jestli nám to nepovolí, můžu je pomlátit lopatou.".
…Kromě ochočených terčů ale ten den padl k zemi i podstatně exotičtější úlovek, celoevropsky úzkostlivě chráněný orel mořský, jenž v oblasti spolu s partnerem trávil už druhý rok… Dravec zatím v liberecké zoo bojuje o život. V hlavě má zaseknuto několik broků, které se mu vzhledem k rizikové narkóze zatím doktoři bojí vyndat, a při pádu si zlomil křídlo. Lidé z mysliveckého sdružení ovšem nechtějí o vině svého člověka ani slyšet. "Jako každou sobotu jsme šli na kachny a najednou spadl orel ," popisuje běh událostí hospodář honitby Milan Špetlík..
Nenazrál čas tento anachronismus socialismu omezit zákony, není-li již pozdě. Nepatří Slavnosti sněženek do jiné doby?
Myslivci nás snad nezastřelí. Máme baterky
3. srpna 2007, Lidové noviny
ÚHEL POHLEDU
Od středy by se každý obyvatel a návštěvník této země, které spoluvládne Českomoravská myslivecká jednota, měl vydávat na večerní, a najmě noční procházky s rozsvícenou baterkou. Pokud tedy nemá sebevražedné sklony.
V souladu s vyhláškou ministerstva zemědělství číslo 245/2002 Sb. totiž začíná sezona lovu kňourů a bachyní prasete divokého, a právě tyto tvory lze podle vyjádření jednatele sjednocených myslivců Jaroslava Kostečky pro Hospodářské noviny jen stěží rozlišit v hledí kulovnice od "siluety ohnutého člověka". Něco jiného prý ovšem je, pokud dotyčný exemplář lidského rodu úslužně bliká žárovčičkami jak vánoční stromeček. Právě to prý je jeho hlavní šance, jak se v očích lovců odlišit od prasat a vyváznout se zdravou kůží.
Pan jednatel, který podle znalců údajně patří k progresivnímu mysliveckému křídlu, mínil své varování nejspíš jako projev čistého altruismu.
To ale nikterak nezmenšuje míru arogantní samozřejmosti, s níž se někteří lesní ozbrojenci pasovali na diktátory stanovující pravidla pro pobyt člověka ve volné přírodě. Nenechejme se totiž mýlit - nejde jen o lesy. Lovecká kule může přiletět, i když se třeba na poli za humny shýbnete pro kvítek kopretiny. I tam totiž zasahuje "výkon práva myslivosti".
Skutečnost naštěstí není tak otřesná, jak by mohla být, pokud by militantní část myslivců dosáhla svého. V současnosti spíše platí, že každý rok se jich navzájem postřelí víc, než kolik zasáhnou "civilních" obětí. Nic to ale nemění na tom, že pohlaváři Českomoravské myslivecké jednoty (ČMMJ) dělají vše pro to, aby v přírodě neměli lidé bez zeleného stejnokroje co pohledávat.
Lidé jako škodná
"I turisti, motokros se nám rozmáhá v přírodě," ozývá se myslivecký hlas z Českobudějovicka. Což o to - motocykly do lesa opravdu nepatří. Ale "rozmáhající" se pěší turisté? Nejde o přeřeknutí, ale o vyjádření v intencích nejvyššího bosse ČMMJ Jaroslava Palase. Toho dráždí "komercionalizace naší přírody, cykloturistika, vyšší návštěvnost".
Seznam lidí, kteří jsou podle mysliveckých kápů škodnou, je ještě delší. "Pohromou" jsou prý také běžkaři, houbaři, pejskaři, jezdci na koních a ekologičtí aktivisté. "Ne zvěř, ale člověk přírodě škodí," hlásá Kostečka. Jeho podotknutí, že "nebezpečí úrazu je při tak velkém počtu lidí v terénu větší", pak nemůže působit jinak než jako výhrůžka.
Člověk by až uronil slzu, když mu myslivci líčí zimní utrpení zvěře stresované davy sportovců. "Zvěř se ukrývá v houštinách a strádá. Kdybychom ji nepřikrmovali, tak by prakticky neměla podmínky k životu." K pláči je ale něco jiného - demagogie pohlavárů jednoty. Ti se totiž v lovecké sezoně mění z údajných ochranářů zvěře v její popravčí. "Kdyby se dva roky nestřílelo, tak na polích nevyroste ani klásek a v lesích ani stromeček..." rozněžňuje se pak Kostečka nad rostlinkami ohroženými nenažranou a přemnoženou zvěří.
Společným jmenovatelem protichůdných výroků šéfů ČMMJ je mocenské zastrašování každého, kdo se je opováží kritizovat. Když dojdou argumenty, začne se Palas jako ruský geroj bít v prsa a vykřikovat "nas mnogo", jako když letos požadoval členství myslivců v Radě pro rozhlasové a televizní vysílání.
Myslivecké milice
Právě v této nadutosti mysliveckých funkcionářů je hlavní příčina "averze" veřejnosti. Část myslivců, kteří berou péči o přírodu jako poslání, dokazuje, že to lze dělat i jinak. Místo "vytlačování" výletníků pomáhají obnovovat značení turistických cest. Nespílají do "lumpů" řidičům, kteří měli tu smůlu, že srazili srnu či jezevce. Raději vezmou nářadí a budují světelné stěny, které mají zvěř zaplašit. Nestřílejí psy při procházce s jejich pány. Jsou rádi, že se rysi starají o zvýšení kvality zvěře a nikdy by je proto nestříleli. Nevysmívají se vystrašeným maminkám, že si měly děti zavřít do sklepa, "když je tu přeci hon".
Ústavní soud, který dal koncem loňského roku ve sporu vlastníků pozemků a myslivců dosti nešťastně za pravdu těm druhým, měl v jedné věci pravdu. A to v konstatování, že "z důvodu negativních jevů při výkonu myslivosti, které jsou spojeny s komunistickým režimem, dochází doposud k posunům ve vnímání myslivosti". Soudci zapomněli dodat, že lví podíl na tom má postkomunistická ČMMJ. Jednotě totiž nejde ani tak o "naplňování principů myslivosti" jako o naplnění pokladen organizací Halali a Interlov, potlačení disentu a vyhnání lidí - oněch věčných remcalů - z přírody.
Pokud se tento přístup nezmění, pak může pan Kostečka donekonečna opakovat, že "lidová myslivost skončila, stejně jako skončily Lidové milice". Ve skutečnosti je požadavek, abychom v době lovecké sezony chodili do lesů pokud možno s třemi blikajícími diodami na hlavě, právě z totalitární, milicionářské mozkové líhně.
Názory v této rubrice nemusejí vyjadřovat stanovisko redakce.
PAVEL MÁŠA

Tak zatím naschle.

24. srpna 2007 v 15:00 | Maja |  Úvod atd.
Všechny vás zdravím.
Chci jenom říct, že jedu dneska kolem desáté večer pryč a vrátím se až v sobotu večer. Mám tu nastavené články, ale nemůžu odpovídat na komentáře, takže si nemyslete, že na vás kašlu, prostě jedu do Itálie.
Tak zatím a hezký zbytek prázdnin.

Sloni mají možná stejný dar jako papoušci

24. srpna 2007 v 14:43 | Novinky.cz |  Zajímavosti o zvířatech

Sloni mají možná stejný dar jako papoušci

Zvětšit obrázek Ilustrační foto.
foto: PRÁVO/Karel Balcar
Sloni v jihokorejském parku Everland jsou schopni napodobovat lidská slova. Například šestnáctiletý tlustokožec jménem Kosik podle všeho napodobí již osm korejských slov, včetně "sedni", "ne", "ano" a "lehni". Vědci již dříve zjistili, že sloni umí napodobovat zvuky, například automobilů, ovšem Kosikova schopnost opakovat lidská slova je neuvěřitelná.
13.9. 2006 14:37
SOUL - Vedení parku si není prozatím jisté, zda slon zvukům, které vydává, rozumí. Kim Jong-gap, který je již deset let Kosikovým ošetřovatelem, tvrdí, že své zvíře slyšel "mluvit" poprvé před dvěma lety. "Nejprve jsem tomu nemohl uvěřit. Jakmile ale Kosik vydával další a další zvuky, zjistil jsem, že napodobuje má slova," řekl jihokorejským médiím překvapený ošetřovatel.
Spektrogram odhalil, že je frekvence slonova hlasu při napodobování lidských slov téměř shodná s frekvencí jeho majitele, uvedli zástupci Everlandu. "Plánujeme několik studií, na nichž budou spolupracovat ošetřovatelé, veterináři a vědci, kterými bychom dokázali, zda Kosik chápe či nechápe význam slov, která odříkává," dodal ředitel zooparku Kwon Su-wan.
Famous

Chytrý slon vybírá v Indii mýtné

24. srpna 2007 v 14:40 | Novinky.cz |  Zajímavosti o zvířatech

Chytrý slon vybírá v Indii mýtné

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Indický slon se snaží přijít k potravě snadněji. Ilustrační foto
foto: Novinky/Alžběta Trousilová
Řidiči v jedné oblasti východní Indie si stěžují na neobvyklého vyběrače poplatků. Je jím slon, který blokuje provoz a nenechá auto projet, dokud nedostane nějaké jídlo. Slon si toto pohodlné živobytí zařídil na silnici ve východním státě Orissa.
30.5. 2007 12:12
DILLÍ - Nutí řidiče otevřít okénko a vystoupit z vozu. Slon pak šátrá chobotem po autě a hledá, jestli je tam nějaké jídlo. Když je v autě zelenina nebo banány, prostě je sežere a pak nechá řidiče v klidu odjet.
"Zatím nikomu neublížil," říká místní policista Sirish Mohanty, "tak nezasahujeme. Jen řidičům radíme, aby si s ním moc nezahrávali. Jestli neposlechnou a naštvou ho, mohl by se jim pomstít. Je to starý slon a snaží se přijít k obživě snadněji, to je celé."
Sloni jsou ohrožený a chráněný druh, a to i v Indii, kde žije skoro polovina z celkové populace 60 000 slonů indických. Ochránci přírody ale tvrdí, že jejich počet v posledních letech výrazně klesá kvůli úbytku lesního porostu.

Myslivec zastřelil štěně pasteveckého psa

23. srpna 2007 v 14:36 | Ct24.cz + upozornění od Evy |  Vybíjení zvířat v novinách

Myslivec zastřelil štěně pasteveckého psa

31.01.2007 - 18:47, autor: ČT24.
Borderkolie manželů Liškutínových V lese u Náměště nad Oslavou zastřelil myslivec čistokrevnou fenku borderkolie. Myslivec se obhajuje tím, že pes plašil zvěř. Podle zákona smí ale myslivecká stráž střílet pouze toulavé psy nepasteveckých plemen.
Manželé Petr a Drahomíra Liškutínovi žijí ve srubu u lesa v malé obci Kuroslepy u Náměště nad Oslavou. Petrova večerní procházka a venčení psů skončilo pro štěně čistokrevné fenky border kolie tragicky. V lese ji zastřelil člen myslivecké stráže. "Ozval se výstřel, zavolal jsem psy k sobě. Jeden se vrátil, druhý nepřišel," popisuje tragický okamžik majitel psa Petr Liškutín.
Tomáš Sedláček z odboru životního prostředí v Náměšti nad Oslavou k případu říká: "Když jde majitel se svými psy ven, tak by je měl mít jednoznačně pod svým dohledem." Petr Liškutín tvrdí, že tuto zásadu dodržel. Pes se prý od něj nevzdálil na víc jak deset metrů, a myslivec tak neměl důvod střílet.
Myslivec Aleš Svoboda, z jehož kulovnice vyšla smrtící rána, tvrdí, že pes v lese plašil srnky a navíc to nebylo poprvé: "Byl tam spatřen několikrát. Bylo mu řečeno, že tam takhle nemůže běhat, že ti psi plaší zvěř." To je ale podle majitelky psa Drahomíry Liškutínové nesmysl: "Ten honí pastevecký zvířata, to znamená koně, ovce, takže od koní se nehne. Srnky ho nezajímají."
Manželé Liškutínovi si myslí, že myslivec střelbou na pasteveckého psa porušil zákon. Policie předává případ jako přestupek k dořešení na odbor životního prostředí městského úřadu v Náměšti nad Oslavou. Pracovník odboru Tomáš Sedláček potvrzuje názor manželů Liškutínových: "Pokud se jednalo o pasteveckého psa, tak na střelbu pravděpodobně oprávnění neměl."
Zastřelenému psovi už život nikdo nevrátí. Pro oba aktéry ale může mít případ smutnou dohru v podobě vysoké pokuty. Ani majitel psa ani myslivec totiž v době vyhlášeného nouzového stavu neměli v lese co dělat.
Radovan Daněk

Travič zřejmě zabil koně amoniakem

23. srpna 2007 v 14:29 | Novinky.cz |  Otrávená zvířata v novinách

Travič zřejmě zabil koně amoniakem

Chovatele koní v okolí Kašperských Hor na Šumavě jímá hrůza z neznámého traviče. V pátek za dosud nejasných okolností uhynula dvě zcela zdravá, dva a půl roku stará hříbata přímo ve výběhu za městem. Na jiné pastvině byl před několika týdny nalezen jedovatý ledek, který tam na několika místech zřejmě někdo nastražil.
1.6. 2004 06:02
PLZEŇ - Smrtí to tehdy odnesl pouze pes, který krystalickou látku slízl. Podle veterináře je možné, že někdo právě pomocí amoniaku koně otrávil.
"Koně byli po celou dobu na stejné pastvě a bez sebemenších známek nemoci. Je to přinejmenším hodně zvláštní. Uvidíme, co řekne pitva zvířat a další laboratorní testy," uvedl sušický zvěrolékař Jiří Zelený s tím, že pokud by zvířata amoniak požila, bylo by to pro ně smrtelné.
Stejně podivným způsobem před dvěma lety uhynuli soukromým chovatelům ve městě dva koně. "Tehdy se vůbec nezjistilo, co bylo příčinou smrti. Je to celé obestřeno záhadou," dodal Zelený.

Policie našla ledek i jinde

Do případu se tak vložila policie. "Prošetřujeme to. Zatím je ale brzy na nějaké závěry. Ještě ani nemáme k dispozici pitevní zprávy," uvedl Josef Švec z klatovského ředitelství policie. Ta už zajistila stopy po amoniaku i na jiné pastvině, než kde byli mrtví koně objeveni.
"V jejich výběhu jsme po jedu nenašli ani stopy. Prohledávali jsme to tam centimetr po centimetru. Nezbývá nám nic, než počkat s čím přijdou veterináři," konstatoval jiný zdroj, podle kterého může smrt psa z nalíčeného amoniaku a smrt koní spolu souviset. "Je to jedna z vyšetřovacích verzí," dodal.

Starostce chybí motiv

Starostka Kašperských Hor Alena Balounová je případem zneklidněná. "Jen jsem to zaslechla. Někdo s tím přišel na úřad. Nemám zatím dostatek informací, abych si o tom mohla udělat vlastní úsudek. Nemohu samozřejmě vyloučit, že v tom má prsty člověk. Do lidí pořádně nevidíte," řekla starostka. Podle ní je však majitelka koní nekonfliktní osoba, která nemá s nikým žádné spory.
"Chybí mi tam motiv. Dovedla bych si představit, že se to stane jiné místní chovatelce, která pouští koně a jiný dobytek mimo své území na cizí pozemky, kde to zvířata devastují. Stěžují si na ní myslivci i zemědělci, ale není to nic platné. O zvířectvo se téměř vůbec nestará, nechá ho pobíhat volně, jak se mu zachce a přes zimu ho prokazatelně nechává trpět hlady," uvedla Balounová.
pab, Právo

Tyran ořezal maso ze živého prasete

23. srpna 2007 v 11:38 | TV Nova |  Týrání zvířat v novinách
Prasata. Ilustrační foto
foto: TV Nova Prasata. Ilustrační foto Prehřát video fotografie: 1

Tyran ořezal maso ze živého prasete

včera 19:06, aktualizováno včera 20:35

Otřesný případ, který rozzuřil chovatele prasat, šetří teď jihočeští policisté. V noci na středu se někdo vloupal do vepřína ve Velešíně a zaživa tady ořezal maso z jedné prasnice. Na místě ji pak nechal vykrvácet. Záběry, které teď uvidíte jsou drastické a rozhodně by se na ně neměly dívat děti.
Chovatelé našli mrtvou prasnici dnes ráno. Ležela v kaluži krve s naříznutou hlavou, bez přední a zadní nohy. Než pošla, musela prý strašně trpět.
Prasnici zloděj přivázal za řetěz k ohrádce. Snažil se ji podříznout několikrát. To se mu ale v malém prostoru nedařilo, a tak začal ze zvířete kusy masa odřezávat zaživa.
Majitel zvířat na místo přivolal veterináře. Ten potvrdil to, co je na první pohled jasné. Zloděj masa zvíře neskutečně týral.
Zloděj si vystřihl díru v plotě a tak se do prasečince dostal. Kusy odřezaného masa pak vynášel dveřmi po cestě. Tady je zřejmě naložil do auta.
Policie případ v současné době řeší jako krádež vloupáním a poškozování cizí věci.
Chovatelé tady tak otřesný případ nikdy nazažili. Pokud se týrání prokáže, hrozí zloději několikaleté vězení.
zdroj: Televizní noviny, autor: Lucie Kándlová, Pavel Orálek