Leden 2007

Verlibí "defenzíva"

30. ledna 2007 v 16:46 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Velryba, jež proskočila lodí, vyvázla jen se škrábanci

Desetitunová velryba, která u australských břehů před pár dny proskočila lanovím plachetnice a loď přitom zcela zdevastovala, vyšla z incidentu bez vážných zranění. Podle australských ekologů byl navíc pachatelem šokujícího skoku jediný známý bílý keporkak, kterého pojmenovali Migaloo.
25.8. 2003 13:47
SYDNEY - Pár dní poté, co málem potopil třináctimetrovou plachetnici, byl 14metrový velrybí albín spatřen stovky mil na sever od místa incidentu. Měl pouze několik tržných ran na hřbetní ploutvi, uvedl představitel queenslandského ekologického centra.

Migaloo brousí u velryby s mládětem

Pozorování Migalooa od střetu s lodí ukazuje, že se chová normálně, jak by se měl keporkak chovat, prozradila Jo Clarková z queenslandské agentury na ochranu přírody. Protože je právě období páření, hledá bílý velrybí samec v oceánu milostná dobrodružství. Právě v těchto dnech se zdržuje u pobřeží a krouží kolem jedné velrybí samice a jejího mláděte. Samice keporkaka totiž často ovulují krátce po porodu, a proto se samci drží v blízkosti v naději na spáření.

Albín má problémy se sluníčkem

Velrybí albín byl poprvé spatřen v roce 1991 a od té doby vědci jeho pohyb monitorují. Jméno Migaloo pochází z jazyka australských domorodců a v překladu znamená "Bílý kámoš". Bělost kůže však velrybě přináší nepříjemnosti: není téměř vůbec chráněna proti ultrafialovým slunečním paprskům, proto se jí na kůži tvoří cysty a různé infekční záněty.

Migalooa otravují zvědavci

Navíc se bílá velryba stala oceánskou celebritou a rok od roku ji na jejím putování mořem pronásleduje více tzv. eko-paparazzi. Někteří nadšenci se kytovci přibližují na nebezpečně malou vzdálenost, jeden drzý potápěč dokonce přistál na jeho hřbetě a natočil video, jak se keporkak potápí.
Vláda Queenslandu se proto rozhodla Migalooa i ostatní keporkaky, kteří jsou ohroženým druhem, chránit. Bez písemného povolení se lodě nesmí velrybě přiblížit víc než na půl kilometru a letadla nesmí klesnout pod 600 metrů. Jak se však před pár dny přesvědčila britská rodina užívající si dovolenou na plachetnici, velryba to sama občas s přibližováním k lodím poněkud přežene.

Rodině skočila do lodi velryba

Poklidnou dovolenou britské rodiny na plachetnici u východoaustralských břehů náhle narušila devět metrů dlouhá velryba, která se vynořila z moře a proskočila lanovím s plachtami. Desetitunový keporkak se zamotal do lan, strhl je spolu se stožárem a následně se při dopadu odřel o levou část paluby.
21.8. 2003 14:05
MELBOURNE - "Byl jsem v podpalubí, když se ozval strašlivý praskot z levoboku," popsal 61letý Trevor Johnson, který si na plachetnici užíval dovolenou s manželkou, dvěma syny a přítelkyní jednoho z nich. "Je zázrak, že nikdo z nás nebyl zraněn, byl to hrůzný zážitek," řekl listu The Daily Telegraph.
Velryba za sebou zanechala zdevastovanou loď, mořské lastury, které jí odpadly z břicha, i kusy své kůže. "Byl to pro mě šok, strašně jsem se lekl," vypověděl jeden ze synů, Mark Johnson.

Dvě hodiny na troskách

Třináct metrů dlouhá plachetnice se právě nacházela asi 16 km od pobřeží. Její rádiové spojení nefungovalo, proto si posádka musela zavolat pomoc mobilním telefonem. Než záchrana přišla, strávila rodina na troskách dvě hodiny plné nervozity, neboť vítr je hnal proti ostrým útesům.
Britská rodina si loď pronajala a vyrazila z Airlie Beach na desetidenní výlet kolem souostroví Whitsunday Islands.
"Věděli jsme, že jsou v této oblasti velryby. Bylo nám řečeno, že je určitá šance, že bychom některou mohli z dálky zahlédnout. Myslím, že jsem jednu viděl až moc zblízka," řekl otec vylekané rodiny. O velrybách je známo, že si "hrají" s proplouvajícími loděmi, plují vedle nich, ale výskoky z vody jsou velmi vzácné.
The Daily Telegraph, Novinky

Summit o vybíjení doprovodily velrybí hody

30. ledna 2007 v 16:42 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Summit o vybíjení doprovodily velrybí hody

Japonci demonstrativně pojídají velrybí steaky. Indickým rybářům hledají rybí hejna družice. Vypadá to jako výsměch konferenci OSN v Malajsii, která právě jedná o alarmujícím poklesu biodiverzity na planetě.
19.2. 2004 09:42
KUALA LUMPUR - "Ačkoli se světoví vůdci zavázali do roku 2010 výrazně snížit úbytek biologické rozmanitosti, přesto se nekontrolovatelně snižuje. Nemůžeme si dovolit neuspět," varovala v Kuala Lumpuru eurokomisařka pro životní prostředí Margot Walströmová.
Od středy se ministři životního prostředí 150 zemí OSN snaží uzavřít předcházející práci dvou tisíc expertů a vytyčit konkrétní kroky k dosažení ambiciózního cíle.
Tím má být zastavení drancování druhů a stabilizace biodiverzity do roku 2010, nejlépe vytvořením celosvětové sítě rozsáhlých rezervací a vypracování závazných zásad ochrany druhů.
Eurokomisařka však spolu s ekology a zástupci nevládních ochranářských organizací sdílí obavu, že řada delegátů konference si vůbec neuvědomuje hrozbu, kterou stále chudší biodiverzita (množství druhů žijících organismů) představuje pro budoucnost života na zemi.

Na lov se satelitem

Den předtím, než se jednání v Kuala Lumpuru pozvedlo na úroveň ministrů, lobbovaly japonské restaurace za oficiální požadavek Tokia na uvolnění lovu velryb. K nabídce už nejen luxusních podniků od úterka patří velrybí steaky, krokety, slanina, polévka.
Z Asie přišel během probíhající konference o biodiverzitě i další signál: Indičtí rybáři dostali k dispozici skvělou techniku - i malé loďky mohou využívat satelitní informace o pohybu rybích hejn v Indickém oceánu.
Foto: ČTK/EPA
Výsadu, která dosud náležela jen plovoucím rybím konzervárnám, od nynějška mají díky internetu a mobilním telefonům. "Hledáním hejn jsme ztráceli příliš mnoho času," libují si rybáři s výhledem, že se jim podaří výrazně snížit náklady a ještě se dostanou k větším úlovkům, protože satelity zaregistrují logicky především velká hejna.

Drancování moří

Celosvětový roční výtěžek rybného průmyslu činí podle odhadů Programu OSN pro životní prostředí (UNEP) téměř 80 miliard dolarů (2,1 biliónu Kč) a navíc různé podpory rybářům dosahují dalších 20 miliard dolarů.
Chráněné oblasti přitom představují jen půl procenta plochy oceánů, a nadměrný rybolov devastuje tři čtvrtiny světových moří. Z lovišť evropských rybářů už prakticky vymizely tresky a tenčí se i stavy lososů. Více než tisícovka oceánologů se na účastníky konference obrátila s výzvou, aby se zabývala vlečnými rybářskými sítěmi.
Nešlo o problém mnohakilometrových hladinových sítí, na jejichž hácích vlečené ulovené ryby se stávají oblíbenou potravou mořských ptáků dřív, než je lodníci stačí vytáhnout. Když ale pták rybu s hákem spolkne, stáhne ho pod hladinu a lovec se utopí: ročně tak jen albatrosů zahyne na 300 tisíc.

Problematické sítě

Výzva se týkala hloubkových sítí, jejichž těžká závaží vlečená po dně za sebou zanechávají podmořskou poušť. "Vlečení sítí po dně je jako lov ryb buldozerem," prohlásil šéf amerického Institutu ochrany oceánů.
"Dostanete tak z daného místa opravdu všechny ryby - žádné další tam už nikdy nebudou, protože současně zničíte i porosty, jimiž se živí a s nimiž tvoří nesmírně bohatý biotop," dodal.
"Nerovné sociální podmínky rybářům nedovolují, aby hloubkové vlečné sítě nepoužívali," tlumočil častý protiargument Kanaďan Martin Wilson. "Dokud nebudou formulovány a kontrolovány zásady regulace, ti uvědomělí spláčí nad výdělkem a ti bezcitní budou vydělávat ještě víc."
Alexandr Petrželka, Právo

Japonsko nezvrátilo zákaz komerčního lovu velryb

30. ledna 2007 v 16:38 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonsko nezvrátilo zákaz komerčního lovu velryb

Japonští rybáři vytahují z moře zabitou velrybu.
foto: REUTERS Japonští rybáři vytahují z moře zabitou velrybu.
foto: REUTERS
Zákaz komerčního lovu velryb zůstane nadále v platnosti. Rozhodly o tom v úterý členské státy Mezinárodní velrybářské komise (IWC) na svém zasedání v jihokorejském Ulsanu. O zrušení zákazu, který je v platnosti 19 let, usilovalo Japonsko a jeho spojenci.
21.6. 2005 11:58
ULSAN - Komise zamítla japonský návrh na zrušení zákazu komerčního lovu velryb poměrem 29 hlasů proti 23, pět zemí se hlasování zdrželo. Aby byl návrh přijat, musel by získat tříčtvrtinovou podporu. Tokio tak ve své politice revize dohod znovu neuspělo. Chtělo přitom komerční lov od letošního roku zdvojnásobit. [celá zpráva]
IWC, jejími členy jsou nově také Česká republika a Slovensko, vyhlásila zákaz komerčního lovu velryb v roce 1986. Japonsko a Island zákaz obcházejí. Tvrdí, že savce loví k "vědeckým" účelům.
Norsko komerční lov velryb provozuje od roku 1993. Velrybářské flotily těchto tří zemí podle Světového fondu na ochranu přírody (WWF) v minulých letech pozabíjely více než 18 tisíc velryb.

Japonsko chce zdvojnásobit lov velryb

30. ledna 2007 v 16:37 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonsko chce zdvojnásobit lov velryb

Japonsko chce v rámci svého sporného programu lovu velryb pro vědecké účely zdvojnásobit kvótu pro plejtváky malé, známé také pod jménem mink, a poprvé odlovit také po 50 kusech keporkaků a plejtváků myšoků patřících mezi velmi ohrožené druhy.
21.6. 2005 09:21
ULSAN - Tokio to oficiálně oznámilo v pondělí na úvod pětidenního 57. výročního zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v jihokorejském pobřežním městě Ulsanu.
"Japonští velrybáři zamýšlejí ročně v antarktických vodách v rámci nového programu odchytit zhruba 850 plejtváků malých pro vědecké účely," řekl Jun Jamašita z japonského ministerstva rybolovu. Dodal, že vědce z jeho země zajímá věk největších savců této planety, počet březích samic a stav kořisti.

Ostrá kritika

Státy, které se stavějí proti lovu kytovců a za dodržování moratoria IWC z roku 1986, označily japonský návrh za nepřijatelný.
"Kde je nějaká vědeckost za celých 18 let takzvaného lovu pro vědecké účely? Žádná není," upozornil Chris Carter, novozélandský ministr pro ochranu přírody v narážce na skutečnost, že japonský výzkum je špatně maskovaný komerční lov, protože většina masa z usmrcených velryb skončí jako tradiční vyhlášená a drahá lahůdka v japonských restauracích. Kritizoval také tvrzení Tokia, že lov velryb by měl být tolerován, protože je hluboce zakořeněn v japonské kultuře.
Jeho australský kolega Ian Campbell označil japonský podnět za "skandální" a uvedl, že jeho země proti němu připraví rezoluci.
"Tím, že sem vnášíte extrémy -politické i citové, ničíte tuto organizaci," vytkl jim japonský zástupce v IWC Džodži Morišita s tím, že maso chycených velryb vláda restauracím prodává, "aby si tak pořídila peníze potřebné k výzkumu".

Zákaz starý téměř 20 let

IWC zavedla v roce 1986 zákaz komerčního lovu velryb. Japonsko a Island, země s letitou tradicí velrybářství, ho obcházejí právě lovem pro údajné potřeby vědy. Světový fond na ochranu přírody (WWF) odhaduje počet velryb usmrcených japonskými velrybářskými flotilami od roku 1986 na více než osm tisíc.
Norsko, které proti zákazu lovu již dříve vzneslo námitky, provozuje od roku 1993 nezastřeně komerční lov velryb. Velrybářské flotily těchto tří zemí podle WWF v minulých letech pozabíjely více než 18 tisíc velryb. V první den zasedání utrpěl Japonskem vedený tábor porážku, když neuspěl jeho návrh diskutovat o ochranných zónách. Pro návrh hlasovalo 27 členských zemí, proti se vyslovilo 30 z celkem 66 členů.
Experti očekávají, že ho do konce rokování znovu předloží některá z afrických či tichomořských zemí, například Mali nebo Kiribati, jimž podle ochránců přírody Tokio platí členství v IWC.
vpl, Právo, DPA

Japonsko žádá obnovení komerčního lovu velryb

30. ledna 2007 v 16:36 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonsko žádá obnovení komerčního lovu velryb

IWC se bude znovu zabývat obnovením komerčního lovu velryb.
foto: Greenpeace IWC se bude znovu zabývat obnovením komerčního lovu velryb.
foto: Greenpeace
Japonsko požádalo Mezinárodní velrybářskou komisi (IWC) o zrušení zákazu komerčního lovu velryb. Učinilo tak hned první den čtyřdenního výročního zasedání IWC, které začalo v pondělí v jihoitalském Sorrentu.
20.7. 2004 15:58 - 17:01 Aktualizováno
SORRENTO - Tokio chce zabít téměř 3000 plejtváků malých, což je skoro pětinásobek celkového počtu velryb, které v současnosti ročně chytá pro vědecké účely. Tržní cena úlovku by dosáhla 300 miliónů dolarů (asi 9 mld. Kč).
Japonské úřady tvrdí, že toto množství představuje pouze 0,05 procenta populace plejtváků malých. Těch by nyní mělo být na světě šest miliónů. IWC v roce 1990 přitom stanovila jejich stav na pouhých 760 tisíc.
Japonsko loví pro vědecké účely kromě plejtváka malého i plejtváka sejvala, plejtváka Brydeova a vorvaně. O obnovu komerčního lovu však v poslední době neusilovalo.
Podle některých zdrojů Tokio nemá ve skutečnosti o komerční lov zájem, ale chce si najít záminku, aby mohlo vystoupit z IWC. Je totiž téměř jisté, že organizace jeho požadavek odmítne - souhlasit by s ním totiž musely tři čtvrtiny členů IWC. Nespokojené Japonsko chce podle neoficiálních informací organizaci opustit do roku 2006.
Mezinárodní velrybářská komise dnes také vyzvala k ochraně šedé velryby, jejíž poslední exempláře jsou ohroženy těžbou ropy podél ruského ostrova Sachalin. V oblasti severozápadního Tichomoří jich žije už jen několik stovek.

Japonská školní jídelna nabízela pokrm z velryby

30. ledna 2007 v 16:34 | Novinky.cz |  Pojídání zvířat v novinách

Japonská školní jídelna nabízela pokrm z velryby

Státní střední škola v severojaponském městě Kushiro nabídla v úterý strávníkům jídlo vyrobené z velryby. Kari s rýží se podávalo díky úlovku tamních rybářů, a to i přesto, že je zabíjení velryb pro komerční účely celosvětově zakázáno. Informaci přinesla japonská tisková agentura Kyodo News.
13.9. 2005 10:52
TOKYO - Škola se brání, že pokrm z velryby není na jídelníčku každý den. Podle jejího vyjádření se snaží seznámit žáky s japonskými tradicemi. Další jídlo z přísně chráněného savce má být servírováno v lednu příštího roku. Místo kari by si strávníci měli pochutnat na kroketách.
Úřady uvedly, že velryba podávaná v úterý byla odchycená počátkem týdne u pobřeží ostrova Hokkaido, jen několik kilometrů od města Kushiro.
Japonsko se opakovaně snažilo prolomit zákaz komerčního chovu velryb. I přes neúspěch je ale lovit může. Dostalo výjimku v rámci tzv. vědeckých výzkumů. Zabité kusy by se však neměly objevit na volném trhu. Přesto se tak děje.
Poslední lovná sezóna začala minulý pátek. Skončí 31. října. Tamní rybáři hodlají usmrtit 60 velryb ve vodách nedaleko města Kushiro; dalších 60 u ostrova Honšú; 440 kusů u Antarktidy; 210 v severozápadním Pacifiku - kvóty jim vystavila Mezinárodní velrybářská komise (IWC).

Japonští velrybáři schválně narazili do lodi Greenpeace

30. ledna 2007 v 16:32 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonští velrybáři schválně narazili do lodi Greenpeace

Ke srážce japonské velrybářské lodi a vlajkové lodi organizace Greenpeace došlo v antarktických vodách. Nedělní kolize Nisshin Maru a Arctic Sunrise, jež se naštěstí obešla bez zranění či vážných následků, podle ochranářů byla z japonské strany záměrná.
8.1. 2006 22:39
ANTARKTICKÝ OCEÁN - "Byli jsme asi kilometr od Nisshin Maru," řekl šéf expedice Greenpeace Shane Rattenbury australské televizi. Aktivisté Greenpeace právě z gumových člunů malovali protestní nápis "velrybí maso z rezervace" na bok další z japonských velrybářských lodí. "Jiná plavidla v oblasti nebyla a nebyl žádný důvod, aby si to namířili přímo na nás," uvedl Rattenbury.
Lodi Greenpeace - vlajková Arctic Sunrise a rychlá Esperanza - se již třetí týden s částečným úspěchem pokoušejí mařit plavbu japonské velrybářské flotily, která pod záminkou vědeckého výzkumu chce v mezinárodně uznávané oceánské rezervaci ulovit tisícovku velryb - především plejtváků malých (Balaenoptera acutorostrata) a desítku myšoků (B. physalus).
Ačkoliv ochránci přírody i úřady Austrálie a další země tvrdí, že jde o maskovaný komerční lov, federální soud v Canbeře už několikrát australským ekologickým skupinám odmítl žalobu na japonskou velrybářskou společnost za nelegální zabíjení plejtváků v antarktických vodách. Soudy rozhodly, že Austrálie nemůže zabránit legální cestou velrybářům lovit v mezinárodních vodách pod ochranou Austrálie, protože Japonsko neuznává australskou jurisdikci v těchto vodách.

Kytovci umírali dlouhé minuty

Greenpeace se během minulých dní opakovaně podařilo blokovat harpunářům výhled, když se na blízku objevila hejna velryb. Blokáda byla natolik úspěšná, že flotila "uprchla" do jiných, 3,5 tisíce km vzdálených lovišť. Po dvou dnech ji však dostihli ochranáři.
Greenpeace rovněž zdokumentovala, že velryby po zasažení harpunami japonské flotily umíraly až deset minut, což je v rozporu s vědeckou i rybářskou etikou. "A to jsou případy, kdy aktivisté svými protesty nutili velrybáře ke spěchu - jak dlouho umírání trvá, když námořníky nikdo nepopohání?" komentoval informaci zoolog Vassili Papastavrou z Mezinárodní nadace pro humánní zacházení se zvířaty IFAW.
Alexandr Petrželka, Právo

Japonci se chystají "prozkoumat" 260 velryb

30. ledna 2007 v 16:32 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonci se chystají "prozkoumat" 260 velryb

Zvětšit obrázek Největší živočichové na zemi patří zároveň k nejohroženějším.
foto: Novinky
Čtyři japonské lodě v úterý vypluly na čtyřměsíční expedici v rámci kontroverzního vědeckého velrybářského programu. Japonci plánují ulovit a prozkoumat v Tichém oceánu 260 plejtváků malých, plejtváků sejvalů, plejtváků Brydeových a vorvaňů obrovských.
23.5. 2006 13:11
TOKIO - "Účelem expedice je snaha dozvědět se víc o různých rolích, které velryby ve svém přirozeném prostředí hrají, a také to, jak reagují na znečišťování moře," prohlásila japonská Rybářská agentura, která výpravu pořádá.
Japonský vědecký velrybářský program si každoročně žádá životy stovek velryb z vod Antarktidy a severozápadní části Tichého oceánu. Po prostudování je maso velryb prodáno, aby se pomohl program financovat. O zákazníky není nouze, velrybí maso je v Japonsku tradiční pochoutkou.
Ekologické organizace už dlouho Tokio obviňují, že pod zástěrkou vědeckého programu zabíjí velryby pro komerční účely. Japonsko říká, že lov a konzumace velryb je národní tradicí a že množství velryb ve světových oceánech od roku 1986 vzrostlo dostatečně na to, aby bylo možné jisté druhy v omezeném počtu zabíjet.
Komerční lov velryb v roce 1986 zakázala Mezinárodní velrybářská komise, aby zajistila ochranu těchto ohrožených savců, omezený lov pro vědecké účely však povoluje.

Islandská "věda" zabila první velrybu

30. ledna 2007 v 16:30 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Islandská "věda" zabila první velrybu

Zvětšit obrázek Velryba chycená pro vědecké účely, jak tvrdí Island.
foto: ČTK/AP Zobrazit galerii Kliknutím fotografii zvětšíte Kliknutím fotografii zvětšíte Kliknutím fotografii zvětšíte //<![CDATA[ fotogallery.init(); document.getElementById('gall-cont').style.display='block'; //]]>
Prvního ze 38 plánovaných plejtváků šedých ulovila islandská velrybářská flotila. Ačkoliv s výjimkou dalších dvou velrybářských zemí celý svět odmítá jakýkoliv další lov kytovců, Island trvá na tom, že jde o nezbytný vědecký výzkum.
19.8. 2003 15:33
PRAHA - O úlovku informoval v pondělí večer v televizi Channel 2 Johann Sigurjonsson, šéf islandského výzkumného institutu. List Morgunbladid upřesnil, že k harpunování došlo už v devět hodin dopoledne místního času.
Islandští vědci chtějí prozkoumat složení potravy plejtváků, údajně proto, že ji ubírají treskám, hlavnímu rybářskému artiklu země. Kosticoví kytovci, k nimž plejtváci patří, se však živí planktonem, zatímco tresky podstatně většími živočichy.

"Zabíjení nic neospravedlní"

"Bude to nejnepříjemnější věc v mém životě," řekla o důvodu své přítomnosti na palubě Gill Sandersová, představitelka Mezinárodní nadace pro zdraví zvířat (IFAW). Jejím úkolem je sledovat, jak dlouho trvá umírání velryby od okamžiku harpunování. "Proto jsem tady; musíme přesně vědět, co se děje," vysvětlila. Je zřejmě jediným nezávislým pozorovatelem u flotily.
"Žádná věda neospravedlní zabíjení velryb," prohlásil výkonný ředitel Greenpeace Gerd Leipold, když tři velrybářské lodi vyzbrojené harpunami vyrazily z Reykjavíku - poprvé po 14 letech. "Je to jen lstivý pokus islandské vlády o obnovení komerčního lovu," dodal Leipold na palubě ochranářské lodi Rainbow Warrior. Právě před 25 lety toto plavidlo Greenpeace - s Leipoldem na palubě - absolvovalo svůj křest na moři při protestech proti islandským velrybářům.
Rainbow Warrior byl před týdnem, kdy Reykjavík oznámil, že jeho lodě vyrážejí na "vědecký" lov, ve Středozemním moři. Posádka okamžitě otočila a pluje do Severního moře, kam již vyrazila další plavidla s ochránci přírody a novináři a střetla se s velrybáři. Očekává se, že radikální aktivisté se v souladu s tradicí spektakulárních riskantních akcí pokusí chránit velryby před harpunováním za každou cenu.
Islandský úmysl odsoudil i mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher, který dokonce naznačil, že USA mohou proti Islandu použít ekonomické sankce.

Lovci proti ochráncům

Island se pondělním úlovkem připojil k Japonsku a Dánsku, které si v Mezinárodní velrybářské komisi (IWC) vyhradili "právo" na odlov téměř tisíce velryb pro tzv. vědecké účely, i když organizace již v roce 1986 vyhlásila na lov kytovců moratorium. Přede dvěma měsíci IWC na nátlak ochranářů přijala Berlínské memorandum, které činnost organizace rozšiřuje o ochranu velryb a delfínů - ročně jich totiž v sítích zahyne, ať "pro vědu" nebo omylem - na 300 tisíc. "To je hřebíček do rakve IWC," řekl tehdy ke vzniku ochranářské sekce IWC japonský delegát.
Reykjavík v lovu pokračoval ještě tři roky po zákazu a před jedenácti lety z IWC vystoupil. Vrátil se tam loni s tím, že má k moratoriu výhrady, a později přiznal, že uvažuje o plném obnovení komerčního lovu v roce 2006. Dvě třetiny Islanďanů považují velrybářství za část národní tradice a souhlasí s ním.
Plejtvák šedý či malý (Balaenoptera acutorostrata, anglicky mink whale) patří k ohroženým kytovcům, i když je na tom lépe než ostatní druhy. Podle údajů IWC je těchto velryb ve světových oceánech 64 tisíc až 1,37 miliónu kusů, zatímco počty ostatních druhů se pohybují v desetitisících, podle ochranářů však jen v tisícovkách. Výzkum variability DNA současných populací však nasvědčuje tomu, že před počátkem velrybářské éry jich bylo desetkrát víc. Velrybáři však považují dnešní počty plejtváků za důkaz jejich přemnožení.
Alexandr Petrželka

V Japonsku nabízejí velrybí hamburgery

30. ledna 2007 v 16:29 | Novinky.cz |  Pojídání zvířat v novinách

V Japonsku nabízejí velrybí hamburgery

Japonský řetězec rychlého stravování zařadil od čtvrtka do své nabídky novinku - velrybí hamburger. Japonsko se přitom počátkem týdne ocitlo pod palbou kritiky za plánované rozšíření lovu kytovců a za úsilí zvrátit zákaz komerčního lovu. Na zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) v jihokorejském Ulsanu však při hlasování záměr nebyl prosazen.
23.6. 2005 09:59
TOKIO/SYDNEY - Velrybí hamburger z masa plejtváka malého bude u Šťastného šaška (Lucky Pierrot) ve městě Hakodate na ostrově Hokkaidó k dostání za 380 jenů, tedy v přepočtu asi 86 korun.
"Chutí a strukturou připomíná něco mezi hovězím a rybou," prohlásil šéf řetězce Miku Oh. "Lidé v Hakodate za sebou mají dlouho historii pojídání velryb, takže naši zákazníci se těší, až si to vyzkoušejí," dodal.
Japonsko, kde velrybí maso tvoří součást tradičního jídelníčku, usilovalo o zrušení zákazu komerčního lovu velryb, které platí od roku 1986. Současně i nadále zvažuje zdvojnásobit lov kytovců, údajně pro vědecké účely.
"Nevyplouváme, abychom chytali velryby, protože je chceme jíst. Pouze využíváme maso zvířat, která byla usmrcena kvůli experimentům," vysvětlil manažer, odkud jeho společnost bere vzácné velrybí maso.
Japonsko za své úsilí vysloužilo ostrou kritiku zejména od Austrálie, která se zasazuje za zákaz vybíjení kytovců. Na stranu kytovců se ve středu postavil sám premiér John Howard. "Samozřejmě jsme blízkými spojenci Japonců a Japonsko je náš dobrý přítel a zůstane jím i přes naše odlišné názory v této otázce," řekl.

Japonská flotila vyrazila lovit velryby

30. ledna 2007 v 16:28 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonská flotila vyrazila lovit velryby

Přes ostré mezinárodní protesty vyrazila v úterý z přístavu Šimonoseki skupina šesti japonských velrybářských lodí do moří kolem Antarktidy, aby tam ulovila 850 přísně chráněných plejtváků malých.
9.11. 2005 10:26
TOKIO - Letošní již druhá velrybářská výprava přitom plánuje pro "vědecké účely" také lov plejtváků obrovských. "Zjistili jsme, že se jejich počet zvyšuje, a proto jsme je tentokrát připojili," zdůvodnil rozhodnutí Kendži Masuda z japonského ministerstva pro rybolov. V roce 2007 má být podle něj lov rozšířen i o další vymírající druh - keporkaky.
"Eventuální přírůstky plejtváka obrovského nemohou nijak zdůvodnit lov těchto kytovců, které chrání všechny myslitelné konvence," kritizovala japonské velrybáře Petra Deimerová z hamburské Společnosti pro ochranu mořských savců.
"Může jít o stejné velryby, které migrují Tichým oceánem a jež pozorují turisté u australských nebo novozélandských břehů," varoval včera novozélandský ministr životního prostředí Chris Carter. "Většina států světa uznává, že zabíjení pro vědecké účely není nutné. Jen Japonsko si myslí opak. Zabíjet velryby je stejné jako zabíjet tygry nebo gorily," dodal.

Ekologové: Obchod pod pláštíkem vědy

Komerční lov velryb Mezinárodní velrybářská komise (IWC) sice zakázala již v roce 1986, povoluje však výjimečné zabíjení pro vědecký výzkum. Japonsko tuto klauzuli podle ekologů cíleně zneužívá pro obchodní účely.
Také organizace Greenpeace zabíjení kytovců kritizuje s tím, že vědecké výsledky japonských expedicí jsou téměř nulové a veškeré maso skončí v tržnicích, kde se prodává za horentní sumy.
Současná expedice, jejíž flotilu vede loď Nišin Maru, by se do Japonska měla vrátit v polovině dubna.

Japonská loď narazila do velryby, 49 lidí se zranilo

30. ledna 2007 v 16:24 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonská loď narazila do velryby, 49 lidí se zranilo

Zvětšit obrázek Člun vezl na palubě přes 100 lidí, polovina z nich se při nárazu zranila. Ilustrační foto.
foto: Novinky
Téměř pět desítek lidí utrpělo zranění na palubě rychlé motorové přívozní lodi, která se v neděli v jihozápadním Japonsku patrně srazila s velrybou. Ze 49 zraněných je jich 13 ve vážném stavu.
9.4. 2006 19:15
TOKIO - Na lodi bylo přes 100 cestujících a členů posádky, když v blízkosti ostrova Kjúšú plavidlo narazilo do čehosi, co byla patrně velryba nebo jiný velký mořský živočich.
Zraněné přepravily záchranné čluny do nemocnice, ostatní pasažéři zůstali na lodi. Té podle vodních záchranářů nehrozí potopení. Loď se ale nemůže pohybovat a musí počkat, až ji do přístavu odtáhne jiné plavidlo.

Japonsko prosadilo krok k obnovení lovu velryb

30. ledna 2007 v 16:22 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Japonsko prosadilo krok k obnovení lovu velryb

Na zasedání Mezinárodní velrybářské komise (IWC) se podařilo Japonsku a dalším zemím prosazujícím lov velryb prosadit v pondělí těsnou většinou deklaraci, podle níž už není nutné prodlužovat moratorium na komerční lov kytovců. Deklarace však automaticky neznamená obnovení lovu, které musí schválit tři čtvrtiny členů komise. Bude to však snažší.

Anketa

Souhlasíte s obnovením lovu velryb?
Již hlasovalo 1006 čtenářů.
19.6. 2006 10:19
Deklaraci předložili ostrovy St Kitts a Nevis, kde se zasedání koná. Uvádí se v ní: "Moratorium, které bylo jasně míněno jako dočasné, už není dál nutné." Japonsko a další země prosazující komerční lov velryb chtějí, aby bylo moratorium nahrazeno kvótami kytovců, které je možné ulovit. Země, jež chtějí obnovit komerční lov velryb, při prosazení deklarace úzce spolupracovaly.
Ochránci velryb jsou zděšeni a říkají, že národy bojující za ochranu velryb by měly lépe spolupracovat. "Je to budíček pro země, které tvrdí, že se starají o velryby a chtějí je chránit, aby začaly jednat," uvedl mluvčí ochranářské společnosti International Fund for Animal Welfare Joht Singh.
Brazílie a Nový Zéland už oznámily, že míní deklaraci napadnout. "Je to největší porážka ochránců, kterou utrpěli na IWC, a jde o zřetelné diplomatické vítězství Japonska," uvedl novozélandský ministr životního prostředí Chris Carter.
Japonsko se snaží spolu s Norskem a Islandem lov velryb prosadit dlouhodobě. Aby zvrátilo rozhodnutí IWC, které vstoupilo v platnost v roce 1986, přesvědčuje ke vstupu malé ostrovní státy, jimž výměnou za podporu v IWC poskytuje hospodářskou pomoc.
Japonsko už nyní velryby loví, tvrdí však, že jen pro vědecké účely. [celá zpráva] Počty ulovených kusů tomu nenapovídají stejně jako informace, že velrybí maso má být nabízeno ve školních jídelnách. [celá zpráva]
Zrušení moratoria však podle Japonska nemá vést k masovému vybíjení kytovců. "Není to návrat ke komerčnímu lovu, měl by to být počátek udržitelného velrybářství spojeného s ochranou ohrožených druhů," uvedl zástupce japonské velrybářské komise Džódži Morišita ve snaze umlčet ochránce.

Islandští rybáři porušili zákaz a lovili velryby

30. ledna 2007 v 16:20 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Islandští rybáři porušili zákaz a lovili velryby

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázekIlustrační foto
foto: seawatch.org
Islandští rybáři v sobotu ulovili první velrybu poté, co v úterý rozhodla vláda v Reykjavíku o obnově komerčního lovu kytovců. Porušili tak zákaz lovu pro obchodní účely, který Mezinárodní velrybářská komise (IWC) vyhlásila v roce 1986. Island se jím ovšem necítí být vázán.
22.10. 2006 08:57
Lovci chytli pomocí harpuny plejtváka myšoka, který je na seznamu ohrožených druhů. Islandská vláda, která svým rozhodnutím vyvolala mohutnou vlnu kritiky ze strany zejména ekologických organizací, ovšem tvrdí, že je těchto mořských savců v severním Atlantiku dostatek.
Islandská vláda povolila ročně ulovit na maso 39 kytovců; 30 rovněž ohrožených plejtváků malých a devět plejtváků myšoků. Island obhajuje své rozhodnutí údajným přemnožením velryb, které prý ohrožují množství tresek v severním Atlantiku. Lov těchto ryb je páteří islandského rybářského průmyslu. Světový fond na ochranu přírody (WWF) však s tímto argumentem nesouhlasí.
Islanďané komerční lov ukončili už v roce 1985, do roku 1989 však lovili kytovce pro vědecké účely. V roce 2003 se k lovu pro vědecké účely vrátili.
V současnosti oficiálně provozuje komerční lov těchto mořských obrů pouze Norsko. Japonsko, které je často kritizováno za zabíjení velkého množství velryb, obhajuje lov "vědeckými" důvody. Na kongresech IWC se však opakovaně pokoušelo získat dostatek hlasů pro odvolání moratoria na komerční lov, doposud neúspěšně.

Ochranáři dají 25 000 USD tomu, kdo je dovede k velrybářům

30. ledna 2007 v 16:18 | Novinky.cz |  Vybíjení zvířat v novinách

Ochranáři dají 25 000 USD tomu, kdo je dovede k velrybářům

Zvětšit obrázekUlovená velryba
foto: ČTK/APZobrazit galeriiKliknutím fotografii zvětšíteKliknutím fotografii zvětšíteKliknutím fotografii zvětšíte
Ochránci přírody z radikální organizace Sea Shepherds nabídli 25 000 dolarů tomu, kdo je přivede na stopu japonské velrybářské flotily, která vyplula do Antarktidy ulovit 850 plejtváků malých a 10 ohrožených plejtváků myšoků.

Anketa

Souhlasíte s radikálním postupem proti velrybářům?
Již hlasovalo 257 čtenářů.
30.1. 2007 14:59
AUCKLAND - Novozélandské námořnictvo nafilmovalo velrybáře, jak harpunují velryby ve vodách jižně od Austrálie, ale odmítlo sdělit podrobnosti, neboť se obává, že ochránci přírody ve snaze zabránit Japoncům ulovit další kusy použijí násilné taktiky proti velrybářům. Austrálie a Nový Zéland přitom nesouhlasí s lovem.
Radikální ochránci přírody sdělili, že jsou připraveni do boku velrybářské lodi narazit svou lodí nebo flotilu napadnout, až se bude vracet s úlovkem do přístavu. Méně radikální ochránci se chtějí dostat na svých člunech mezi velryby a lovce a zabránit jim tak v harpunování. Japonci na své lodě zase namontovali vodní děla.
Ochranáři mají k dispozici tři lodě a doufají, že se jim velrybářskou flotilu podaří objevit. Japonci monitorují lodě ochránců přírody za pomoci satelitů a dělají vše proto, aby se jim vyhnuli.
Komerční lov velryb je zakázán od roku 1980, ale Japonsko v něm pokračuje. Tvrdí, že loví velryby, aby je zkoumalo. Jeho kritici říkají, že takto jen obchází zákaz lovu a zásobuje japonské restaurace. Japonsko spolu s Norskem a Islandem požaduje ukončení moratoria na lov velryb.

'Testing ... One, Two, Three'

28. ledna 2007 v 15:46 | Weja - nezavirejoci-pomahej.blog.cz |  Smutná videa
'Testing ... One, Two, Three'
Other Viewing Options

tohle wideo je jenom pro silný žaludky , ale koukněte se na něj wsichni! je podobný hororu , horší než horor! tohle jsou prawdivý příběhy, který jeste neskončily a furt se dějou, o to je to strašnější než normální horor, horor je jen smyšlený příběh, nebo ta hrůza už skončila a policie už jí uzawřela, ale tohle sme wšichni schwálily a wšichni to podporujeme! tak už dost!!

Ulovená kachna v lednici po dvou dnech obživla

28. ledna 2007 v 15:44 | Weja - nezavirejoci-pomahej.blog.cz |  Zajímavosti o zvířatech

Ulovená kachna v lednici po dvou dnech obživla

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Kachna přežila, do volné přírody se ale již nevrátí. Ilustrační foto.
foto: PRÁVO/Petr Hloušek
Kočka má údajně devět životů, ale kachna minimálně dva. Rozhodně tedy jedna floridská, která po dvou dnech v lednici obživla i přesto, že ji k zemi skolily broky místního vášnivého lovce. Když uloveného ptáka chtěla manželka lovce připravit k obědu, nestačila se divit. Otevřela lednici a kachna na ni mrkala živá.
23.1. 2007 11:09
TALAHASSEE - "Mužova žena šla zkontrolovat lednici, protože nefungovala správně. Když otevřela dveře, podíval se pták nahoru na ni. Vykřikla a utekla za dcerou, jíž pak přinutila, aby kachnu odvezla do nemocnice," vyprávěl místní veterinář Laina Whipple.
Ptáka odvezli majitelé do útulku pro raněné ptáky Goose Creek Wildlife Sanctuary, kde ji odborníci ošetřili rány na křídle a noze. Veterinář azylového zařízení David Hale potvrdil, že kachna sice přežije, ale do volné přírody se vrátit nikdy nebude moci.
Zpomalený metabolismus a nepříliš nízká teplota v lednici umožnila kachně přežít. Lovec ji totiž nezasáhl žádný životně důležitý orgán.
Famous, Novinky


EU připravuje zákaz zboží ze psů a koček

27. ledna 2007 v 11:16 | NOVINKY.cz |  I pro módu se umírá!

EU připravuje zákaz zboží ze psů a koček

Kliknutím fotografii zvětšíte.Zvětšit obrázek Ilustrační fotografie
foto: NOVINKY/Petr Hloušek
Na evropském trhu by se v budoucnosti nemělo objevit žádné zboží, k jehož výrobě byla použita kůže psů či koček. Vyplývá to z návrhu Evropské komise (EK).
21.11. 2006 07:35
BRUSEL - Unie nemá v této oblasti dosud jednotnou legislativu a normy se tedy liší stát od státu. Zatímco v některých zemích EU fungují zákony regulující dovoz takových výrobků již desítky let, jiné vsadily na benevolentnější přístup. Omezení by se týkalo především importu z Asie.
"Máme důkazy, že se na evropském trhu objevují výrobky z kočičí a psí kůže, již dovozci vydávají například za umělou," zdůvodnila EK svůj postup.
Podle organizací na ochranu zvířat zabijí obchodníci z Asie, především z Číny, ročně nejméně dva milióny domácích mazlíčků, které pak pod falešným označením "vyrobeno z kůže exotického asijského zvířete" míří na evropský trh.
Zákaz dovozu zatím zavedly Belgie, Dánsko, Francie, Itálie a Řecko. Švédsko vyzývalo k přijetí celoevropského zákazu rovněž mnoho let.
ms, Právo, DPA

David Beckham řekl ne kožešinám

27. ledna 2007 v 11:14 | NOVINKY.cz |  I pro módu se umírá!

David Beckham řekl ne kožešinám

Velkou radost způsobil David Beckham všem ochráncům zvířat. Dokázal totiž odolat kabátku z pravých lišek od Christiana Diora. Dvanáct tisíc liber ušetřil a nakonec si na sáčko nechal zajít chuť. Zatímco prodejci z exkluzivního obchodního domu Harrods v Londýně zůstali zklamáni, Organizace ochranářů zvířat PETA je postojem předního světového fotbalisty příjemně šokovaná.
3.1. 2007 17:56
LONDÝN - "Skutečně si ten kabát vzal. Poté, co si ho na sebe oblékl, nemohl se přestat na sebe obdivně dívat do zrcadla. Miluje červenou barvu, ale vysvětlil nám, že si ho nemůže koupit, protože se obává reakce ochránců zvířat," potvrdil jeden z prodavačů Harrods britskému listu Daily Express.
Jenže David vlastně nemyslel ani tak na trpící lišky jako na svou pověst. Nejenže se bál útoků PETY, do níž patří také Dennis Rodman, Pamela Andersonová či Stella McCartneyová, ale rovněž posměchu svých kolegů z týmu Real Madrid.
"Vtipkoval a tvrdil nám, že jeho spoluhráči z Realu Madrid nemají pro módu vůbec žádný smysl a mohli by si z něj pravděpodobně utahovat, kdyby se rozhodl v tom kabátku objevit," dodal prodavač.
Ani jeho manželka Victoria nechce mít s bojovníky za práva zvířat nic společného. Nedávno si sice kožešinu neodpustila, ale nakonec vyšlo najevo, že byla umělá. V jejím šatníku prý není jediná pravá kůže zvířete. Všechny modely od italského návrháře Roberta Cavalliho jsou prý umělé.
Členy PETA a zvláště svou kamarádku Stellu McCartneyovou nedávno rozzuřila Madonna, když se objevila v londýnských ulicích v kabátě z pravých činčil za pětatřicet tisíc liber. Trnem v oku všem ochráncům zvířat je pravidelně Jennifer Lopezová, jež nošení pravých kožešin veřejně podporuje.
Famous, Novinky