Sloni oplakávají své zemřelé

31. prosince 2006 v 11:17 | gnosis9.net |  Zajímavosti o zvířatech

Sloni oplakávají své zemřelé

Sloni jsou inteligentní, mají dobrou paměť a dokážou projevovat emoce. Mrtvé příslušníky svého druhu dokonce oplákavají. Tvrdí to studie zveřejněná v říjnovém vydání časopisu Biology Letters britské Královské společnosti (Royal Society). Studii vypracovala Karen McCombová společně s Lucy Bakerovou z university v Sussexu a Cynthia Mossová z keňského Centra pro výzkum slonů.

Součástí výzkumu byl experiment, při němž badatelé sledovali reakce slonů na lebky slona, buvola a nosorožce. O tom, že sloni někdy pláčou, se v 19. století zmínil i zakladatel evoluční biologie Charles Darwin. Vědci však byli až doposud přesvědčeni o tom, že truchlit nad mrvými dokážou kromě lidí pouze šimpanzi. Až nyní se podařilo dokázat, že žal ze ztráty nejbližších druhů prožívají a vyjadřují také chobotnatci.

Vědci sledovali celkem 17 různých skupin slonů a zjistili, že pokud se setkají s kosterními pozůstatky svých druhových příbuzných, dotýkají se jich chobotem i nohama a roní přitom slzy. Přesněji řečeno - vylučují tekutinu z temporální žlázy mezi okem a uchem.

Podnětem k výzkumu se staly často se opakující situace, které popsala jedna z členek výzkumného týmu Cynthia Mossová: "V průběhu let jsme zaznamenali řadu případů, kdy sloni přicházeli ke kostrám nebo zdechlinám jiných slonů. Fascinovalo nás, jak se přitom chovali. Byli velmi tiší, jakoby napjatí. Přibližovali se ke kostem a velmi jemně se jich dotýkali, zvedali je, někdy to dokonce vypadalo, jako by ostatky hladili. Nejčastěji ale jen v tichosti postáli. Co je ale asi nejzajímavější, osobně jsem viděla, jak se pokoušeli mrtvolu slona pohřbít: pokládali na ni zeminu a palmové listy."

V rámci výzkumu byl proveden experiment, kdy byly na zem umístěny lebky tří různých zvířat - slona, buvola a nosorožce. Sloni k překvapení badatelů věnovali trvalou pozornost pouze ostatkům slonů. "Nejevili zájem o mrtvé savce, ale o jiné mrtvé slony," konstatovala hlavní autorka studie Karen McCombová.

Při dalším experimentu bylo slonům předloženo dřevo, slonovina a sloní lebka. Slony nejvíce zaujala slonovina, nejméně dřevo.

Poslední pokus se zaměřil na tři skupiny slonů, které v nedávné minulosti přišly o svou vůdčí samici. Vědce zajímalo, jak se zachovají, když se dostanou do kontaktu s jejich lebkami. Ve všech případech se sloni zabývali trojící lebek stejně, z čehož autoři studie vyvodili závěr, že lebku vůdčí samice zřejmě vůbec nepoznali.

Další poznatky svědčí o tom, že sloni čas od času navštěvují kosti příbuzných, kteří zamřeli na jejich domácím teritoriu. Legendy o sloních hřbitovech tak podle všeho mají pravdivý základ.

Potvrzen byl i tradovaný názor, že sloni pláčou v různých citově vypjatých situacích, například když se po delší době znovu setkají se svou skupinou nebo během páření. K silným emočním prožitkům přispívá i dlouhý život slonů a jejich složité vzájemné vztahy v rámci pevně spjatých skupin.

Evžen Kůs ze zoologické zahrady v Praze k tomu poznamenal, že "sloni se například svého postřeleného druha snaží podpírat a odvést do bezpečí. Místo, kde jejich druh zemřel, si velmi dobře pamatují. Vystresovaný slon například odmítá potravu. Je třeba počkat, až jeho deprese ustoupí. Může se tomu napomoci různými hrami či výlety mimo výběh a podobně." I přes to považuje Kůs tvrzení, že by sloni oplakávali své příbuzné, za přehnané. "Ostatně, když si vezmete, že za posledních třicet let lidé vybili polovinu slonů v Africe, tak to by sloni celý život nedělali nic jiného, než truchlili."


Zpracováno podle:
- Telegraph (26.10.2005, Elephants never forget their dead)
- Science (26.10.2005, An Elephant Never Forgets ... Its Mortality)
- Lidové noviny (27.10.2005, Sloni "pláčou" nad zemřelými)
- BBC Czech (27.10.2005, Oplakávají sloni své zemřelé?)
- 21. století (31.10.2005, Umí sloni plakat?)
- iŽurnál (28.10.2005, Velké malé zprávy 28. října 2005)


Další zdroje:
- University of Sussex (Dr Karen McComb)
- The Royal Society
- ZOO Praha

Autor: Libor Kukliš | Poslat e-mailem
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Martas Martas | Web | 31. prosince 2006 v 11:19 | Reagovat

Mega silvestrovská bleskovka o ceny,zapoj se i ty!! www.martasdusek.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.